!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Најмалку 70 загинати во напад на ИД на верски храм во Пакистан


Исламабад, 16 февруари, 2017 - 18:56 (META) 

Најмалку 70 луѓе се убиени, а 150 се ранети во самоубиствен бомбашки напад што денеска се случил во верски храм на југот на Пакистан, соопштила пакистанската полиција, јавуваат светските медиуми.

Одговорноста за нападот ја презела екстремистичката организација Исламска држава (ИД).

Според пакистанската полиција, напаѓачот го активирал експлозивот, кој се наоѓал под неговата јакна, додека верниците го изведувале традиционалниот танц во дервишкиот храм Лал Шанбаз Каландар, во градот Сехван, во провинцијата Синд.


Руската авијација по грешка убила тројца турски војници во Сирија


Анкара/Москва, 9 февруари, 2017 - 18:43 (META) 

Тројца турски војници денеска по грешка биле убиени, а 11 се ранети при воздушен напад на руската авијација врз позиции на Исламска држава во северниот дел на Сирија, соопшти турската армија.

Инцидентот го потврди и официјална Москва. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, соопштил дека рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот турски колега, Реџеп Таип Ердоган, и изразил жалење и сочувство поради инцидентот, пренесува „Раша тудеј“.

Од турската армија соопштиле дека и двете страни го истражуваат случајот.

Инаку, одностите меѓу Турција и Русија се подобрени, по нивното заладување во 2015 година, кога беше соборен руски воен авион поради навлегување во воздушниот простор на Турција.


Пет лица се убиени во напад на аеродром во Флорида


Мајами, 7 јануари, 2017 - 10:33 (META) 

Најмалку пет лица загинаа, откако напаѓач вчера попладнето отвори оган на меѓународниот аеродром Форт Лодердејл, на Флорида, пренесуват британските медиуми, повикувајќи се на официјални претставници и на сведоци.

– Во инцидентот пет лица се убиени, а осуммина се ранети – соопштија од канцеларијата на локалниот шериф.

Телевизијата „Ем-ес-ен-би-си“, повикувајќи се на очевидци, јавува дека напаѓачот е маж во 20-тите години и оти директно пукал во патниците кои го чекале багажот. Полицијата го застрелала кога се обидел да избега, по што е приведен.

Американските медиуми, повикувајќи се на претставник на американските правосудни власти, јавуваат дека напаѓачот е идентификуван. Станува збор за 26-годишниот Естебан Сантијаго, кој за ФБИ во ноември минатата година изјавил дека владата го контролира неговиот ум и го принудува да гледа видеоснимки на групата Исламска држава.

Роднини на напаѓачот изјавиле дека Сантијаго имал психички проблеми, од кои некои се појавиле по завршување на неговата мисија во Ирак, за што почнал да добива лекување во својот дом на Аљаска.

Веднаш по апсењето, Сантијаго е однесен на психијатриска проценка.

Напаѓачот во Форт Лодердејл пристигнал со лет од Енкориџ, а оружјето што кое употребил било скриено во неговиот единствен пријавен багаж. Полицијата вели дека не е необично патници на аеродромот со багажот да го чекираат и своето огнено оружје, затоа што во регионот има многу ловци.


Ранети двајца полицајци во Швајцарија, напаѓачот е во бегство


Цирих, 3 јануари, 2017 - 13:35 (META) 

Швајцарската полиција трага по 33-годишен маж кој утринава рани двајца полицајци во местото Рехетобел, јавуваат швајцарските медиуми.

Инцидентот се случил нешто по девет часот, кога полицијата се обидела да ја претресе куќата на осомничениот. Тој отворил оган и ранил двајца полицајци, кои веднаш се хоспитализирани.

Осомничениот е во бегство и веројатно е вооружен, предупредува полицијата.


На Филипини ранети 33 лица во два бомбашки напади


Манила, 29 декември, 2016 - 10:19 (META) 

Најмалку 33 лица се ранети во два одвоени бомбашки напади на Филипини, од кои еден е изведен за време на аматерски боксерски меч, соопштија денеска локалните власти.

Во првиот напад, доцна синоќа, експлодирале две бомби на централниот остров Лејте. Ранети се седум лица кои го следеле боксерскиот меч во градот Хилонгос, информираше полицијата.

Уште една бомба, која не експлодирала, е пронајдена во градот, кој се наоѓа 620 километри јужно од Манила, рече градоначалникот Алберт Вилјахермос.

Еден час подоцна, експлодирала бомба на автопат на јужниот остров Минданао, ранувајќи шест лица, соопшти војската.

Засега никоја не ја презеде одговорноста за нападите.


За Божиќ во Чикаго ранети 40 лица, 12 загинати


Чикаго, 27 декември, 2016 - 12:53 (META) 

Божиќниот викенд во Чикаго оваа година беше рекорден по бројот на ранувања од огнено оружје. Дури 40 лица беа ранети, а од нив 12 починале.

Чикаго веќе некое време е под лупа поради зголеменото насилство во градот, а од локалната полиција изјавија дека причината за тоа се зачестените судири помеѓу бандите.

При рацијата, за време на божиќниот викенд, полицијата запленила и 45 пиштоли, што исто така преставува поголем број од вообичаено.

Во август оваа година во Чикаго имало 78 убиства, што е најголем број од 1997 година. Во Чикаго има повеќе убиства отколку во Њујорк или Лос Анџелес.

Бројките покажуваат дека до 1 декември во Чикаго биле убиени повеќе од 700 лица, што ја прави 2016 година рекордно насилна. Забележан е и пораст од 58 отсто во бројот на убиства и 48 отсто во бројот на пукања.


Бомбаш самоубиец во Сирија рани 12 лица


Дамаск, 27 ноември, 2016 - 18:15 (META) 

Во експлозија за која се верува дека ја извел бомбаш самоубиец на Исламска држава, на улица во градот Ал-Рај на северот од Сирија, ранети се 12 лица, поголемиот дел од нив деца.

Ова го потврдија локални безбедносни и болнички извори.

Градот Ал-Рај се наоѓа два километри јужно од турската погранична покраина Килс, област која ја контролираат сириските бунтовници, кои ги поддржува Турција.

Градот од рацете на Исламска држава е преземен со операцијата „Штит Еуфрат“, која Анкара ја поведе во август оваа година.


Се зголемува бројот за жртвите во Дијарбакир


Дијарбакир, 4 ноември, 2016 - 12:00 (META) 

Осум загинати и повеќе од 100 повредени е последниот биланс од силната експлозија што се случи во јужниот турски град Дијарбакир, претежно населен од Курди, јавува весникот „Хуриет“, цитирајќи го премиерот Бинали Јилридим.

Меѓу загинатите, како што соопшти премиерот, има двајца полицајци, пет цивили и едно лице за кое постои сомневање дека е припадник на Курдската работничка партија (ПКК).

Експлозијата се случила во близина на полициска станица, на некои 200 метри од затворот во Дијарбакир. Весникот „Хуриет“ јавува дека властите им забраниле на медиумите да известуваат за експлозијата.

Според турската телевизија НТВ, експлозијата била предизвикана од автомобил бомба.

Инцидентот се случи еден час откако двајца ко-лидери на Народната демократска партија и уште 12 пратеници беа уапсени по полициските рации во Анкара и во источните области на Турција, во кои повеќето жители се Курди.

Пратениците се притворени откако „не се појавиле да сведочат во рамки на контратерористичка истрага“. Турските медиуми јавуваат дека нивното сведочење е поврзано со „терористичката пропаганда“ која ја спроведува ПКК и прокурдските протести кои станаа насилни во октомври 2014 година, за кои беше обвинет лидерот на ХДП дека ги иницирал.

Во меѓувреме, турските власти утринава го блокираа пристапот на социјалната мрежа „Твитер“, како и можноста да се користи мобилната апликција за инстант пораки „Ватсап“.


ОН најавуваат евакуација на 200 ранети од Алепо


Њујорк, 27 октомври, 2016 - 17:02 (META) 

Високиот претставник на ОН, Јан Егеланд, денеска изјави дека ОН ќе се обидат да обезбедат евакуација на околу 200 ранети лица и да достават храна и лекови во сирискиот град Алепо.

Егеланд рече дека „ОН не се предаваат“ и додаде дека во минатото недостигот од доверба, стравот и неразбирањето, како и неприфатливите услови ги уништиле хуманитарните напори.

Воздушните напади на сириските и на руските сили во Алепо се прекинати пред девет дена за на цивилите да им се овозможи безбедна евакуација од градот. Сириската опозиција не го прифати предлогот, наведувајќи дека нема безбедносни гаранции за евакуација.

Бунтовниците ги обвинуваат сириската влада и Русија дека не дозволуваат достава на хуманитарна помош во источниот дел на Алепо.


Најмалку 4 лица загинаа, а 12 се ранети во експлозија во Јемен


Сана, 14 октомври, 2016 - 19:01 (META) 

Најмалку четири лица загинаа, а 12 се ранети при експлозија која се случила за време на погреб во јеменскиот град Марибу, источно од главниот град Сана.

Експлозијата се случила за време на оддавање на почест на починатиот Абдуралаб Шададиј, кој бил воен заповедник и бил убиен пред неколку дена во борбите против бунтовниците Хути.

Непријателствата во Јемен се зголемија по неуспешните мировни преговори на Обединетите нации во Кувајт во август минатата година. Борбите се концентрирани околу градот Сана, во делот на земјата кои го контролираат Хути.

Тензиите се зголемија по воздушниот напад на коалицијата на чело со Саудиска Арабија кој се случи на 8 октомври, со цел да ги потисне бунтовниците Хути и нивните сојузници, кои и понатаму ја имаат контролата во главниот град.