!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Поповски и Прибе разговарале за владиниот план за реформи во медиумската сфера


Скопје, 20 јули, 2017 - 17:43 (META) 

Министерот без ресор задолжен за комуникација, отчетност и за транспарентност, Роберт Поповски, денеска имал средба со експертската група на Европската Унија предводена од Рајнхард Прибе, на која било разговарано за мерките и за планот на Владата за реформите во медиумската сфера.

Поповски, како што соопштија од Владата, во елаборацијата на чекорите и на мерките што се преземени од периодот од кога почна работата на новата влада, нагласил дека и понатаму е „задржан принципот на отвореност за сите добри идеи, како и за вклучување на сите релевантни организации и медиуми, за да се постигне најдобро можно решение за медиумските реформи“.

Тој ги информирал членовите на работната група на Прибе, дека со ребалансот на буџетот се обезбедени услови за укинување на радиодифузната такса, како прва мерка за поефикасно финансирање на „Македонската радио-телевизија“.

„Додека е во процес усвојувањето на ребалансот на буџетот во Собранието на Република Македонија, во тек е анализата за најдобро решение за утврдување на висината на стапката од буџетот со која ќе се обезбеди функционално работење на МРТ, како и независноста на јавното радиодифузно претпријатие“, рекол Поповски на средбата со Прибе и со неговиот тим.


Судиите од Кривичен се сретнаа со Прибе, бараат да бидат вклучени во реформите


Скопје, 17 јули, 2017 - 17:48 (META) 

Судиите од Основниот суд Скопје 1 денеска имале средба со Рајнхард Прибе и со неговиот тим на експерти, на која било истакнато дека извештајот и препораките на работната група на Прибе од 2015 година „се основа за реформите во судството“.

Судиите на средбата истакнале дека е „потребно нивно поактивно вклучување во процесот на подготвување решенија за прашањата поврзани со финансирање на судството, условите за избор и напредување во кариерата, следењето на работата и оценувањето на судиите, разрешување на судии и други прашања“.

„Воедно судиите истакнаа и дека ги подржуваат процесите кои водат кон зајакнување на нивната независност и враќање на довербата на граѓаните во судството. Присутните на средбата се согласија дека само независно судство може да биде гарант на слободата и на правата на граѓаните“, стои во соопштението на Основниот суд Скопје.

Прибе и неговиот експертски тим, кој од денеска до 21 јули престојува во земјава, денеска имаше средба и со со претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. На средбата Вангеловски им ги презентирал неговите предлог-мерки за спроведување на реформите во судството.

Експертот на ЕУ и неговиот тим се ангажирани од Европската комисија да ѝ помогнат и да ја советуваат Владата во спроведувањето на системските реформи за владеење на правото во земјава.


Вангеловски на Прибе и на тимот им го презентирал својот план за реформи во судството


Скопје, 17 јули, 2017 - 14:56 (META) 

Рајнхард Прибе и неговиот тим експерти од денеска се во посета на земјава, во рамките на нивниот ангажман од страна Европската комисија да ѝ помогнат и да ја советуваат Владата во спроведувањето на системските реформи за владеење на правото.

Експертот на Европската Унија и неговиот тим денеска имале средба со претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. На средбата Вангеловски им ги презентирал неговите предлог-мерки за спорведување на реформите во судството.

„На средбата се разговараше за актуелната состојба во судството и за предлог-мерките за спроведување реформи во судството, подготвени од претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, за остварување на концептот за независно и непристрасно судство, како гарант на демократијата и на владеењето на правото, во функција на заштита на човековите слободи и права“, стои во соопштението од Врховниот суд.

Прибе претходно ја посети земјава на 27 јуни, кога, исто така, имаше средба со претседателот на Врховниот суд, како и со министри во Владата.

Тој заедно со целиот негов тим, како што најави и еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, во земјава ќе престојува до 21 јули.

Прибе со експертскиот тим во 2015 година го подготви извештајот со препораките поврзани со прислушуваните комуникации, а нивната работа придонесе за реформските приоритети што ги состави Европската комисија и кои беа вметнати во Договорот од Пржино.


Вангеловски побарал од Прибе во реформите активно да бидат вклучени и судиите


Скопје, 27 јуни, 2017 - 16:27 (META) 

Актуелната состојба во судството и препораките од извештајот на експертската група на Европската комисија од 2015 година биле во фокусот на средбата меѓу претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и експертот на Европската Унија, Рајнхрад Прибе.

На средбата, како што соопштија од судот, Вангеловски истакнал дека реформите во судскиот систем треба да се спроведат со активно учество на судиите, заради подобрување на состојбите на владеењето на правото во Македонија.

Вангеловски и Прибе на средбата договориле разговорите да продолжат во текот на следниот месец.

Водачот на експертскиот тим на Европската комисија, кој треба да ѝ помогне на Владата во процесот на спроведување на реформските приоритети во текот на неговата еднодневна посета на земјава, денеска имаше средби со министри во Владата (шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи) и со опозацијата, односно со членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров.

Прибе на средбата со Димитров и со Османи ја нагласил неопходноста од засилен ангажман и од мобилизација на релевантните институции во земјата за спроведување на препораките од извештајот и на реформските приоритети.

Како што соопштија од Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Прибе и неговиот тим експерти повторно ќе бидат во „работна посета“ на Македонија од 17 до 21 јули.


Прибе: Неопходна е мобилизација на институциите за спроведување на реформите


Скопје, 27 јуни, 2017 - 14:17 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи, денеска имаа работен појадок со експертот од ЕУ за реформските приоритети, Рајнхард Прибе.

Димитров изразил благодарност за ангажманот на експертскиот тим предводен од Прибе, кој со прецизното детектирање на недостатоците во неколку клучни области придонесе во процесите за надминување на политичката криза.

– Отсуството на независни институции имаше последици по демократските процеси во Р. Македонија. Приоритет на новата реформска влада ќе биде нивна професионализација за доследно спроведување на законите – заклучи министерот Димитров.

Вицепремиерот Османи посочи дека е потребна директна и отворена комуникација во однос на сите прашања што треба да се решат.

– Свесни сме дека периодот на политичка криза, кој е веќе зад нас, влијаеше на темпото на реформите и на спроведувањето на препораките од извештајот на групата експерти од 2015 година. Во овој процес на исполнување на преземените обврски, од исклучителна важност за нас е Вашето вклучување во овој процес, преку Вашите совети, надзор и забелешки, имајќи предвид дека Вашето име во моментов претставува и синоним за реформи во земјава – рече Османи.

Димитров и Османи ја истакнале цврстата заложба на Владата да ги спроведе реформските приоритети за Европската комисија да ја отстрани условеноста на препораката за почеток на пристапните преговори. Македонските министри, исто така, го информирале Прибе за активностите на Владата за подобрување на односите со соседите.

Прибе на средбата ја нагласил неопходноста од засилен ангажман и мобилизација на релевантните институции во земјата за спроведување на препораките од извештајот и на реформските приоритети. Тој ја повторил подготвеноста на експертскиот тим да ѝ помогне на Македонија за надминување на посочените недостатоци во неколку важни области, кои се однесуваат на владеењето на правото, слободата на медиумите и на независноста на регулаторните тела.


Прибе на работен појадок со Димитров и со Османи во МНР


Скопје, 27 јуни, 2017 - 9:40 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Министерството за надворешни работи ќе одржат работен појадок со германскиот експерт Рајнхард Прибе, соопшти МНР.

Прибе, како што претходно најави еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, доаѓа во Македонија за да ѝ помогне на Владата во спроведувањето на реформските приоритети.

Вчера Хан беше во посета на земјава и имаше средби со премиерот Зоран Заев, министри во Владата и со лидерите на парламентарните политички партии. Тој порача дека за спроведувањето на реформите за напредок на земјата кон Европската Унија е потребен национален консензус и дека политичкиот дијалог и дебатата по овие прашања треба да се водат во Собранието.

Премиерот Заев по средбата со Прибе соопшти дека Владата работи на акциски план наречен „Патоказ“, што треба да се финализира до 1 јули, а во кој се опфатени сите предвидени реформи во клучните области, како владеењето на правото, професионални државни институции, независни регулаторни тела и слободни медиуми.


Прибе утре на работен појадок со Димитров и со Османи во МНР


Скопје, 26 јуни, 2017 - 22:16 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, утре во просториите на Министерството за надворешни работи ќе одржат работен пoјадок со германскиот експерт Рајнхард Прибе, соопшти МНР.

Прибе, како што претходно најави еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, доаѓа во Македонија за да ѝ помогне на Владата во спроведувањето на реформските приоритети.

Инаку, Хан кој денеска беше во посета на земјава и имаше средби со премиерот Зоран Заев, министри во Владата и со лидерите на парламентарните политички партии, порача дека за спроведувањето на реформите за напредок на земјата кон Европската Унија е потребен национален консензус и дека политичкиот дијалог и дебатата по овие прашања треба да се водат во Собранието.

Премиерот Заев по средбата со Прибе соопшти дека Владата работи на акциски план наречен „Патоказ“, што треба да се финализира до 1 јули, а во кој се опфатени сите предвидени реформи во клучните области, како владеењето на правото, професионални државни институции, независни регулаторни тела и слободни медиуми.


Хан и Прибе утре во Скопје на разговори за имплементација на реформите


Скопје, 25 јуни, 2017 - 10:28 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре ќе допатува во Скопје на средби со премиерот Зоран Заев, владини претставници, како и со лидери на политичките партии. Главен фокус на неговата посета е имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино.

Од Европската комисија соопштија дека еврокомесарот со новата влада ќе разговара зa акцискиот план за имплементација на реформските приоритети, неопходни за враќање на Македонија на евроатлантскиот пат. На состаноците со владините претставници е предвидено да присуствува и европскиот експерт Рајнхард Прибе, кој во својот извештај ги нотираше проблематичните сфери во кои треба да се спроведат реформите. Тој и групата европски експерти, како што неодамна изјави Хан, ќе треба да ѝ помогнат на новата влада во спроведувањето на реформските приоритети.

Во пресрет на посетата, Хан соопшти дека и Владата, но и опозицијата треба да се фокусираат на имплементацијата на итните реформи и на Договорот од Пржино.

„Земјата, со континуирана помош од Европската Унија, конечно ја надмина политичката криза преку добро спроведени избори и со формирањето на новата влада. Сега новата влада, заедно со опозицијата, треба да се фокусира на имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да се врати земјата на нејзиниот пат кон ЕУ-интеграцијата. Реформите мора да бидат спроведени за да се подобри животoт на луѓето, да се работи на стабилноста, напредокот и правдата. Затоа ѝ дадов задача на групата на независни правни експерти, предводена од Рајнхард Прибе, да ѝ помогне и да ја советува новата влада за прашањата за системското владеење на правото“, напиша во петокот Хан.


Хан пред посетата на Скопје: И Владата и опозицијата да се фокусираат на реформите


Брисел, 23 јуни, 2017 - 17:17 (META) 

Новата Влада и опозицијата треба да се фокусираат на имплементацијата и на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да ја вратат Македонија на патот кон Европската Унија, се вели во денешното соопштение на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во пресрет на неговата посета на земјава, закажана за понеделник.

„Земјата, со континуирана помош од Европската Унија, конечно ја надмина политичката криза преку добро спроведени избори и со формирањето ја новата Влада. Сега новата Влада, заедно со опозицијата, треба да се фокусира на имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да се врати земјата на нејзиниот пат кон ЕУ-интеграцијата. Реформите мора да бидат спроведени за да се подобри животoт на луѓето, да се работи на стабилноста, напредокот и правдата. Затоа ѝ дадов задача на групата на независни правни експерти, предводена од Рајнхард Прибе, да ѝ помогне и да ја советува новата влада за прашањата за системското владеење на правото“, напиша Хан.

Еврокомесарот в понеделник доаѓа во земјава на разговори за владините реформски планови и за да ја повтори поддршката на ЕУ во процесот на спроведување на потребните реформи за членство на земјава во Европската Унија.

Хан во Скопје, како што стои во соопштението, предвидено е да има средби со премиерот Зоран Заев, со новата влада и со политичките лидери во земјава.


Прибе на предавањето во Охрид одби да даде политичкa изјавa


Охрид, 23 јуни, 2017 - 11:06 (META) 

Германскиот експерт што го подготви извештајот за реформските приоритети кои се составен дел од Договорот од Пржино, Рајнхард Прибе, денеска во Охрид одржа предавање пред учесниците на еднонеделната Школа на природно право, која се одржува во организација на Македонската академија на науки и уметности и на Амбасадата на САД во Македонија.

Прибе во изјавата за медиуми не сакаше да даде политичка изјава и рече дека не е дојден во политичка мисија, туку да поразговара со дваесет и петте магистранти и петте докторанти на правни и на политички студии за демократските предизвици на земјата.

– Немам конкретни ниту политички пораки, се надевам дека ќе имаме отворена дискусија со учесниците на школата. Од академска гледна точка, ќе се обидам да објаснам што значи интеграцијата во Европската Унија, да помогнам тоа подобро да биде сфатено и, се надевам, ќе имаме добра дискусија – рече Прибе.

Се очекува, Прибе следните денови во Скопје да има средби со владини претставници за реформските приоритети, како и за акцискиот план на Владата за нивно спроведување.

В понеделник во Македонија доаѓа и еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој ќе учествува на владина седница на која ќе му бидат презентирани мерките од акцискиот план за отстранување на пречките за интеграција на Македонија во ЕУ.