!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

На странските инвеститори им недостигаат 500 квалификувани работници


Скопје, 10 април, 2017 - 15:12 (META) 

Странските компании бараат квалификувани физички работници кои ги нема на пазарот на труд во Македонија и тоа е сериозен проблем во нивното работење, истакна претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија, Штефан Питер.

Истражувањето на кое одговориле 40 компании, покажува дека лани тие имале потреба од 500 квалификувани физички работници и половина од нив имале проблем да ги најдат.

Имајќи предвид дека квалификуваните физички работници пополнуваат до 90 проценти од работните позиции клучни за функционирањето на овие компании, Питер истакна дека во следните три години, тие ќе имаат потреба од 4.000 до 6.000 вакви работници.

„Недоволно квалификаната работна сила станува сè поголем проблем и ситуацијата е алармантна. Веќе е предоцна да се реагира. Постои итна потреба за ефикасни мерки, во спротивно компаниите ќе имаат проблеми со оперативните и секојдневните работи. Повеќе од 60 проценти од компаниите не се задоволни од физичката работна сила на пазарот на трудот и вработуваат помалку квалификувани кадри. За реформите е потребно време, а бизнисот тоа време го мери во часови“, изјави Питер.

Според него, еден од најголемите проблеми е да се привлечат тинејџерите и да се промени свеста во државата дека ако си менаџер, другите ќе работат за тебе, што воопшто не е точно во практика.

Тој предложи во средното стручно образование еден ден во неделата наставата да се изведува практично и секоја образовна година тој број на часови да се зголемува.


Штрајк во две текстилни компании во Источна Македонија


Крива Паланка, 3 април, 2017 - 18:07 (META) 

Работниците на две текстилни компании од Источна Македонија стапија во штрајк за неисплатени плати, односно затоа што газдите на работниците им должат половина милион евра.

Во италијанската компанија „Кадоро Ото“, која работи во технолошко-индустриската развојна зона во Крива Паланка, платата не е исплатена за два месеци. По пријава од Хелшинскиот комитет за човекови права, трудовата инспекција констатирала дека платата не е исплатена во законскиот рок и ја казнила компанијата.

– Работодавецот ја платил казната од 67.000 денари, но не и платата на работниците. Останува единствената алтернатива, работниците преку суд да си ги бараат заработените плати – изјави Игор Јадровски, правник во Хелшинскиот комитет.

По неможноста да остварат средба со италијанските сопственици, минатата недела работничките на „Кадоро Ото“ одговори побараа од градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски.

Според Горан Трајков од здружението „Тивко мнозинство“ од Штип, работничките слушнале дека извозот на компанијата се врши преку шпедицијата на градоначалникот Алексовски. Трајков бил на средбата на работничките со градоначалникот Алексовски и пред новинарите ја раскажа комуникацијата на градоначалникот со италијанските сопственици.

– Работничките бараа одговори од градоначалникот. Тој прво не сакаше да ги побара газдите. Потоа некако се согласи и на крај тие сами му се јавија и рекоа дека утредента ќе ги исплатат платите. Ние го ставивме штрајкот во мирување. Меѓутоа, платите не беа исплатени и работничките заминаа пред Општината. Градоначалникот им рече: „Ете, и мене ме излажаа“ – изјави Трајков.

Штрајкот во „Кадоро Ото“ сè уште трае. Од вчера своите плати си ги бараат и работниците на „Зона трико“ од Виница.

Минатата година дури осум месеци работеле без плата, по што во септември им било кажано да не доаѓаат на работа. Добиле плата за четири месеци, но не познавајќи го законските права, работниците една година не презеле ништо.

Од здружението „Тивко мнозинство“ и Хелшинскиот комитет повикаа инспекциите и по допрен глас да ја посетат компанијата и да наложат исплата на заостанатите плати. Чуден е, како што рекоа двојниот аршин: за малите дуќани и за други компании два дена по законскиот рок за исплата на плати веднаш реагираат со казни, а за други толеранцијата е со месеци.


Сите затруени работници од „Леар“ се на домашно лекувањe, истрагата е во тек


Скопје, 1 април, 2017 - 15:50 (META) 

Увидот е завршен, претстојат вештачења, по што дополнително ќе се произнесеме, велат од Основното јавно обвинителство Тетово, во врска со истрагата за затруените работници од фабриката „Леар“ која работи во состав на технолошко-индустриската развојна зона во Тетово.

Од Клиничката болница Тетово, Здравствениот дом Тетово, Центарот за јавно здравје и од Санитарната инспекција посочија дека рано е да се даваат информации околу истрагата, затоа што сè уште ги немаат добиено првичните анализи, кои треба да излезат утре или најдоцна задутре.

Инаку сите затруени работници се во добра здравствена состојба и пуштени се на домашно лекување.

– Вчера во нашата болница беше задржан само еден од затруените работници, но и кај него се подобри состојбата и тој е пуштен на домашно лекување. Кај сите пациенти, клиничката слика е добра и сите добија соодветен медицински третман и препорачана терапија – ни изјави во телефонски разговор директорот на Клиничката болница Тетово, Флорим Бесими.

Повеќе од 200 лица, кои во четвртокот работеле трета смена во фабриката „Леар“, се затруле откако вечерале макарони со сос и со мелено месо околу еден часот по полноќ. Фабриката „Леар“ се снабдува со храна од тетовски ресторан.


Бесими: За 48 часа треба да се знаат причините за труењето на работниците во „Леар“


Тетово, 31 март, 2017 - 14:18 (META) 

Во Клиничката болница во Тетово во моментов на лекување е задржано едно лице од вкупно 183 работници од фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово, кои рано утрово биле хоспитализирани на клиниката поради симптоми на труење од храна, вели директорот на Клиничката болница, Флорим Бесими.

– Во раните утрински часови, за краток период поголем број пациенити, масовно побараа лекарска помош во нашата институција. Сите имаа исти симптоми – стомачни тегоби и повраќање. Ние ги ставивме на располагање сите наши капацитети, и кадровски и просторни и материјално-технички, и ги згриживме сите пациенти, на кои им беше укажна соодветна помош. Вкупната бројка на лица што побарале помош е 183, а запишани, со име и со презиме и со други податоци, поради итноста на болничката процедура, имаме 127 лица. Ова беше направено за на што поголем број лица што побргу да им биде дадена потребна лекарска помош. Во моментот само едно лице сè уште е задржано кај нас, но и тоа е во добра, стабилна здравствена состојба – вели директорот на тетовската Клиничка болница.

Според кажувањата на затруените работници, тие сите претходно јаделе иста храна, макарони со сос и со мелено месо. Бесими вели дека резултатите од испитувањата се очекуваат за 48 часа и тие ќе ја покажат точната причина за труењето.

Како што информираше Бесими, формирано е координативно тело од сите здравствени институции во Тетово, односно Клиничката болница, Здравствениот дом, Центарот за јавно здравје и санитарната инспекција, чии екипи веќе биле на терен за утврдување на состојбата и на причините за труењето на работниците.

– Ние остануваме во состојба на подготвеност за справување со кој било случај на труење што би можел да се јави понатаму бидејќи ова се податоци со кои располагаме за примените пациенти само во нашата болница, а можеби има и такви што побарале помош кај матичните лакари и во Гостивар. Од нашата болница немаме препратено ниту еден пациент во друга институција бидејќи сите што се пуштени на домашно лекување имаат добиено соодветен медицински третман и препорачана терапија – вели Бесими.

Како што изјави тој, во транспортот на пациентите од фабриката до болница биле ангажирани екипи на брза помош, а дел пристигнале на друг начин. На триесетина работници им била пружена лекарска помош на самото место и за време на транспортот до болницата.

Од Јавното обвинителство денеска соопштија дека надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово и екипа на полицијата вршат увид во фабриката „Леар“, каде се затруле работниците.


Обвинителството и полицијата вршат увид во „Леар“ поради труењето на работниците


Тетово, 31 март, 2017 - 11:51 (META) 

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово и екипа на полицијата во моментов вршат увид во фирмата „Леар“ во ТИРЗ Тетово, кај селото Сараќино, каде биле затруени, најверојатно од храна, околу 220 вработени во фирмата, информираат од обвинителството.

„Утрово од тетовската клиничка болница во СВР Тетово било пријавено дека во болницата се донесени повеќе од 200 затруени лица, вработени во фирмата. Според првичните сознанија, лицата се затруле најверојатно од храната што ја консумирале околу еден часот по полноќ, додека два часа подоцна ги почувствувале првите симптоми“, стои во соопштението на обвинителството.

Затруените работници се жалеле на болки во стомакот, повраќање и на вртоглавица.

Повеќето од затруените лица се задржани во тетовската болница, а дел се префрлени во гостиварската клиника, за укажување лекарска помош.


Петмина работници ја победија Црна Гора во Стразбур


Стразбур, 24 февруари, 2017 - 20:11 (META) 

Петмина поранешни вработени во некогашниот гигант на СФРЈ и потоа на СРЈ, производителот на градежни машини „Радоје Дакиќ“, по седум години чекање, го добија спорот против владата на Црна Гора што го поведоа во Европскиот суд за човекови права во Стразбур, јавија црногорските медиуми.

Сега црногорската влада мора да им исплати најдоцна за три месеци сума од 217.000 евра, колку што изнесува сумата од нивните 77 неисплатени месечни плати. Покрај тоа, владата на Црна Гора мора да им исплати и по 2.000 евра за нивните трошоци и за претрпената штета.

Пресудата ќе има далекусежни последици, оти, според нивниот адвокат, прифаќајќи ја тужбата од петмината работници, судот во Стразбур го утврди принципот според кој сите поранешни вработени, а не само оние 369 што ги застапува пред Европскиот суд за човекови права, ќе може да си ги остварат правата.

Доколку сите 1.800 некогашни работници на гигантот за градежни машини тргнат по патот на своите колеги, тоа би можело Црна Гора да ја чини 80 милиони евра.

Петтемина работници се обратиле до судот во Стразбур жалејќи се дека владата на Црна Гора не ја почитувала одлуката во нивна полза што црногорските судови ја донеле уште во 2005 година.


Во центарот на Битола ископани гробови од Отоманскиот период


Битола, 16 февруари, 2017 - 16:29 (META) 

Во центарот на Битола, кај месноста Стевче Патако, при градежни работи, најдени се човечки коски и остатоци од гроб, од Oсманлискиот период.

На само неколку метри од објектот на урбаната заедница, на самиот агол, градежни работници ископале остатоци од човечки коски, како и делови од гробови, по што по налог на Завод и музеј „Битола“, работите се стопирани и денеска се започнати ископувања, со цел да се утврди за што конкретно станува збор. Ова за „Мета“ го потврди археологот Енгин Насух, кој денеска со екипа од Завод и музеј „Битола“ излезе на терен.

Насух првично смета дека се работи за гробови од Османлискиот период, бидејќи своевремено на таа локација имало џамија.

– Најверојатно не станува збор за гробишта, бидејќи не најдовме гробови во некој организиран редослед, но веројатно се работи за гроб или неколку гробови, за кои допрва треба да се истражува со ископувањата и со слегувањето ниво под ниво. Коски веќе најдовме, за што ќе следи анализа – вели Насух.

Инаку, пред четириесеттина години кога се затрупувала и регулирала реката Курделец, покрај улицата Солунска, во напосредна близина на споменатиот локалитет, исто така биле најдени човечки остатоци.


Протест на работниците од нафтената рафинерија во Фиер


Тирана, 23 јануари, 2017 - 18:55 (META) 

Еден работник во нафтената рафинерија во албанскиот град Фиер се закани дека ќе изврши самоубиство ако нему и на неговите колеги не им бидат дадени четирите неисплатени плати.

59-годишниот Агим Мурдини утрово протестирал заедно со уште 150 други работници кога зел шише наполнето со бензин и се качил на оџак на висина од 40 метри. Тој стоел таму три часа додека се одвивале преговорите со претставници од фирмата ИРТЦ, кои претходно ветиле дека ќе ги исплатат платите.

Работниците протестирале и претходните денови, но не добиле одговор од надлежните.

По преговорите кои траеја три часа, Мурдини се согласил да се симне откако му било ветено дека ќе му бидат исплатени четирите заостанати плати.


Се продава штипската фабрика „Брилијант“


Штип, 12 јануари, 2017 - 18:22 (META) 

Штипската фабрика за производство на масло за јадење „Брилијант“ е на продажба. Поголем дел од работниците не се на работа, а фабриката работи со минимален капацитетет. На работа се петнаесетина работници, кои го филтрираат и го пакуваат маслото за јадење, кое стигнува од фабриката во Србија. Комплетниот погон – рафинерија е затворен.

Инаку, денеска беше комплетирана и продажбата на терминалот со ресторан и на управната зграда на компанијата „Балеко“, која е фирма сосед на „Брилијант“.

За причините за продажбата на една од најстабилните штипски фирми, од компанијата не дадоа конкретен одговор. Оттаму официјално потврдија дека работниците во моментов не работат, но дека можат да бидат распределени на други работни места во компанијата. Целиот капацитет за производство на масло за јадење е на продажба, но дали ќе биде продаден, како што изјавија од „Брилијант“, ќе зависи од понудата, „од некои други услови за работа и од евентуална промена на ситуацијата“.

Работењето на „Брилијант“ во изминатите години постојано беше следено од Управата за јавни приходи и од Финансиската полиција. Како се засилуваа контролите и казните, така сопственикот Мите Николов отвораше нови фабрики, но не во родниот Штип, ниту во Македонија, туку во соседните Србија и Бугарија.


Велика Британија ќе воведе такса за работниците од ЕУ


Лондон, 11 јануари, 2017 - 17:57 (META) 

Британската влада сака да воведе такса од 1.000 фунти за секој британски работодавец што ќе вработи работник кој потекнува од некоја од земјите членки на Европска Унија.

Британскиот министер за миграција, Роберт Гудвил, пред Горниот дом на британскиот парламент истакнал дека е можно воведување на такса за работниците од ЕУ.

Гудвил истакнал дека ќе има програми кои ќе дозволуваат работниците во земјоделството да добиваат краткорочни, сезонски договори за работа во Велика Британија.

Велика Британија веќе ги зголеми таксите за работниците од земјите кои не се членки на ЕУ и тие ќе стапат на сила во април.

Работниците од 27 земји членки на ЕУ сега имаат право да живеат и да работат во Велика Британија, но тоа ќе се промени кога земјата ќе излезе од Европска Унија.