!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за преговори за името


Скопје, 12 јануари, 2018 - 17:22 (META) 

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата „Ројтерс“.

Тој очекува првата средба на новите групи да се одржи во февруари, при што директно ќе се преговара за можни решенија за спорот.

– Се разделивме убедени во тоа дека има волја на двете страни да се оди напред – вели шефот на македонската дипломатија за вчерашната средба во Солун со неговиот грчки колега Никос Коѕиас.

Димитров во интервјуто вели оти е јасно дека идентитетот е многу важен за македонската страна и мора да се најде начин да се убедат грчките колеги дека постои јасна раздвоеност на Македонија од регионот во северна Грција.


Работните групи ќе ги усогласуваат законот за внатрешни работи, за влада и за медиуми


Скопје, 25 јули, 2016 - 11:48 (META) 

Четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино, денеска ќе се сретнат за да ги усогласат законските измени што претходно ги договорија со последниот анекс на Договорот од Пржино.

Работните групи на партиите ќе треба да ги усогласат измените во законите за влада, за медиуми, како и во законот за министерството за внатрешни работи.

Потоа овие законски измени ќе треба да бидат изгласани во Собранието. Се очекува работните групи да се сретнат попладнево.


Работните групи утре ќе ги договараат законите


Скопје, 24 јули, 2016 - 13:35 (META) 

Претставниците на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино утре ќе се сретнат за да ги договорат законите и законските измени што во наредниот период треба  да бидат одобрени во Собранието.

Последниот договор што го постигнаа четирите партии се однесува на законски измени поврзани со медиумите, ингеренциите и мандатот на опозициските министри  во преодната влада, како и на законот за МВР.


Партиските преговори продолжуваат денеска во 12.30 часот во Клуб на пратеници


Скопје, 20 јули, 2016 - 10:24 (META) 

Политичките партии потписнички на Договорот од Пржино ќе ги продолжат партиските преговори во 12.30 часот во Клуб на пратеници, потврдија за „Мета“ извори од работните групи.

По двочасовни преговори, вчера партиите не успеаја да постигнат договор. Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, по завршувањето на преговорите рече дека и покрај конструктивните дискусии, партиите не успеале да постигнат договор и дека преговорите ќе продолжат денеска.

Пред почетокот на преговорите, Артан Груби од ДУИ беше оптимист и рече дека разликите се минимални и дека наскоро може да се очекува решение. Според него, единствена можна дата за избори годинава е 11 декември.

Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ пред вчерашната средба обвини дека СДСМ постојано одбива предлози и посочи дека неговата партија е конструктивна и постојано дава нови предлози за да се постигне конечно решение.

– Генерално, се разговара за две работи. Првата е по завршување на изборите да заврши владата од Пржино и, втората, да не може да се прави злоупотреба и масовна партиска чистка во МВР – изјави Тодоров.

Радмила Шекеринска од СДСМ, пак, ги обвини ВМРО-ДПМНЕ дека бегаат од Договорот од Пржино и од регуларни избори кои час поскоро ѝ се потребни на Македонија.


Преговорите завршија, партиите не постигнаа договор


Скопје, 14 јули, 2016 - 2:03 (META) 

Завршија маратонските преговори на претставниците на политичките партии во резиденцијата на Европската Унија во Пржино, но договор ниту денеска не е постигнат, јави „Нова ТВ“.

Како што изјави амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав, договор не е постигнат само поради едно прашање, но ниту по инсистирањето на новинарите, тој не откри за кое прашање станува збор.

Неофицијално, партиите не можат да се договорат околу ингеренциите на министерот за внатрешни работи.

Орав во изјава по средбата рече дека направена е значајна работа, постигнат бил договор околу сите прашања освен за едно и изрази надеж дека преговорите за тоа прашање ќе продолжат што е можно поскоро.

Од преговарачките тимови се дознава дека ВМРО-ДПМНЕ е за формирање преодна влада 60 дена пред изборите, додека СДСМ бара доколку изборите се одржат годинава, владата да се формира 100 дена пред изборите. Ако, пак, се одржат заедно со локалните избори во 2017 година, СДСМ предлага извршното тело да функционира шест месеци пред денот на гласањето.

Четирите партии засега се согласни да нема трет избирачки список, туку 40.000 спорни гласачи да се проверуваат прво теренски, а потоа самите да се пријават во Државната изборна комисија. Ако не се пријават до одреден временски период, тие ќе бидат избришани.


Формирањето преодна влада до изборите, главна тема во Пржино


Скопје, 13 јули, 2016 - 14:13 (META) 

Формирањето преодна влада до избори е главна тема на денешните разговори на работните групи на политичките партии во Пржино, дознава „Мета“ од извори во преговарачките тимови.

Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Имер Алиу од ДПА и Артан Груби од ДУИ ќе разговараат и за избирачкиот список и за реформите во медиумите.

Како што дознаваме, сите четири политички партии се договориле да нема трет избирачки список за спорните 40.000 гласачи, туку тие да се проверат прво со теренска проверка, а потоа и со самопријавување во Државната изборна комисија.

„Мета“ дознава дека отфрлена е идејата за ад хок група која требаше да се формира пред избори за регулација на медиумите, што, според изворите, и понатаму е најгорливото прашање на преговорите.

На разговорите, покрај претставниците на политичките партии, присуствуваат амбасадорот на САД, Џес Бејли, и евроамбасадорот Аиво Орав.


Почнаа преговорите на работните групи во Пржино


Скопје, 12 јули, 2016 - 14:45 (META) 

Почна средбата на работните групи на четирите политички партии за решавање на политичката криза. Претставници на партиите се Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Артан Груби од ДУИ и Имер Алиу од ДПА.

Посредници на средбата се евроамбасадорот Аиво Орав и амбасадорот на САД, Џес Бејли.

Претставниците на политичките партии денеска треба да направат нов обид за доближување на ставовите околу реформите во медиумите и прочистување на избирачкиот список.

По вчерашните неколкучасовни преговори, „Мета“ дознава дека можно решение се избори во ноември, но со претходна проверка дали се исполнети условите во август. Во текот на вчерашниот ден постигнат бил благ напредок околу избирачкиот список и реформите во медиумите.

На преговарачка маса е и предлог за формирање специјалното судско одделение и специјален оддел во МВР за потребите на Специјалното јавно обвинителство.


Медиумите се на денешната преговарачка агенда на работните групи


Скопје, 7 јули, 2016 - 10:06 (META) 

Работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и ДПА, денеска во 11.30 часот, во резиденцијата на Европската Унија во Пржино, ќе разговараат за реформи во медиумите.

Средбата доаѓа по вчерашната посета на германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл. Тој се сретна со лидерите на СДСМ, ДУИ и на ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, и со партиска делегација на ВМРО-ДПМНЕ.

Меѓупартиските преговори беа прекинати кон средината на јуни поради дијаметрално спротивни ставови на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ за регулацијата на медиумите и за начинот на прочистување на избирачкиот список.  Двете партии за прекинувањето на преговорите вината си ја префрлаа една на друга.


Ванхауте за „Мета“: Велосипедот нема да им го дадам во Музејот на ВМРО


Скопје, 24 март, 2016 - 16:54 (META) 

Белгискиот експерт, Питер Ванхауте, кој ги олеснуваше преговорите за Договорот од Пржино и тие во работните групи, денеска си замина за Брисел. Договорот како независен експерт му завршува на 27 март, но тој најавува дека во Македонија се враќа на 4 април и вели дека ќе продолжи да работи и да ѝ помага на државата да оди напред.

За постигнатото на преговорите на работните групи вели дека е делумно задоволен и дека сè уште останува многу работа.

Ванхауте во вторникот доби одликување од амбасадорката на Кралството Белгија „Офицер во кралскиот ред“. За одликувањето вели дека му причинува огромно задоволство затоа што малкумина го добиваат.

Освен како преговарач, Ванхауте беше познат и по тоа што секаде одеше со својот велосипед за кој вели дека откако ќе заврши со работата во Македонија, сигурно нема да го донира во Музејот на ВМРО.

Изминатите неколку месеци стана редовен корисник на социјалната мрежа „Твитер“. Тој на фотографии од мачиња ги испраќаше своите сатирични пораки за состојбите во државата.

Договорот како независен преговарач Ви завршува, но сепак се враќате во Македонија. Доаѓате на посета или службено?

– Можам да кажам дека е комбинација од двете. Ќе продолжам да работам како независен експерт и ќе продолжам да барам решенија за проблемите со кои се соочувате затоа што верувам дека треба да се развие план за да се врати демократијата и затоа што има недостатоци во многу области како што се судството, јавната администрација, образованието, медиумите, финансиите… Сметам дека пред да се оди на избори, треба да се спроведат реформите. На пример, ајде прво да го поправиме парламентот, кој е целосно дисфункционален, а потоа да организираме избори. Убаво е што ДИК се согласи дека има гласачи што треба да се проверат, но проблемот се 500.000 сомнителни гласачи и треба да се најде начин да се реши тоа. Најпрво треба да се врати довербата на граѓаните во системот, а тоа не можете да го направите со тоа што ќе направите парцијална проверка на избирачкиот список. Мора да се справите со секоја поединечна жалба. Тоа што ќе се преправаме дека не постојат, не е добар почеток за да се реши проблемот.

piter zborot

Што го расипа Вашиот однос со ВМРО-ДПМНЕ?

– Дента кога Никола Груевски предложи да ме прогласат за персона нон грата, јас имав состанок со државниот ревизор и разговаравме за линкот меѓу политичкото финансирање и финансирањето на политичките кампањи. Во моментот кога се почнува политичка кампања, секоја партија отвора сметка и може да префрла пари од партијата на нивната сметка за кампањи. Прашањето е од каде доаѓаат парите, дали се тоа навистина пари на партијата или приватно или владино финансирање? Се загрижив кога ги видов сметките на ВМРО-ДПМНЕ за 2014 година. Она што го забележав е дека тие не се баш веродостојни. Да Ви дадам еден пример, вкупната сума платена за персонален данок е 197.000 денари. Според моите пресметки, со овие пари можеш да вработиш само една личност. Значи најголемата партија во државата формално има вработено само една личност? Тоа е проблем и може да имплицира дека во партијата работат луѓе платени од Владата. Јас им реков дека тоа е проблем и дека ако тие не го истражат, јас ќе го направам тоа. За оваа тема мора да се крене црвено знаме. Исто беше и со Агенцијата за електронски комуникации. Знаеме дека дадоа пари за панорамското тркало во Вардар и за кулата на Водно, но кога го читам законот, јас не гледам дека тоа е дел од нивната работа. Дали е ова злоупотреба на државни пари? Очигледно, тоа не му се допадна на ревизорот и се јавил во партијата. Истата вечер Груевски во интервју кажа дека јас треба да бидам прогласен за персона нон грата.

Дали за време на преговорите имавте притисок од Брисел, од политичките партии или од Владата?

– Притисок во заднината секогаш има. Мојата позиција е многу јасна. Јас сум независен експерт и преговарав со сите страни што беа вклучени: политичките партии, владата, медиумите, НВО и Брисел. Морам да признаам дека понекогаш луѓето не беа среќни со резултатите. На пример, беше навистина тешко да се постигне некаков напредок и за секој мал чекор имаше голем притисок. Јас, искрено, бев изненаден и не очекував дека вакви луѓе ќе преговараат во име на Владата. Ако некогаш се обидете да го решите проблемот со името, би рекол дека не би требало да се прави со оваа Влада, ви треба компетентна добра влада.

При последната посета на еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје добивме сосема различни изјави и ставови од двајцата. На што се должи тоа?

– Политичарите секогаш сакаат да одат на брзо решение за проблемот, а потоа проблемите ќе се решаваат попатно, како што ќе се појавуваат. Според мое мислење, во Брисел и денеска има многу слабо разбирање за концептот со кој вие се соочувате. Јас никогаш не сум бил толку шокиран од стравот што луѓето го чувствуваат. Не сум го видел ова во ниту една земја претходно. Застрашувачки е фактот дека повеќето институции се комплетно дисфункционални и не го прават тоа што би се очекувало да го прават, а има и екстремно високо ниво на корупција, па дури и во ИПА-фондовите. Тоа што јас им го кажав во јануари по посетата на комесарот е дека влегуваме во друга фаза на конфликтот и дека тој ќе станува само подлабок, а ситуацијата само полоша бидејќи не се обидуваме да го решиме конфликтот, туку само да одиме на избори. И што потоа? Што ќе се случи еден ден по изборите? Проблемот ќе биде решен? Не мислам така. Сите проблеми мора да бидат решени пред избори, затоа не се согласувам со мислењето на Брисел и мислам дека како независен експерт имам право на тоа.

Macki

На почетокот на преговорите не комунициравте многу со медиумите за потоа да почнете да се отворате, да праќате писмени изјави, покани за брифинзи и да користите социјални мрежи. На што се должи ова?

– На почетокот се обидувате да ја стекнете довербата на политичките партии и да бидете навистина дискретен. Се обидував да видам како ќе соработуваат заедно, тоа е прв чекор во процесот на преговори. Мојата улога беше да комуницирам со сите, политичките партии, граѓанското општество и медиумите. Главната причина беше тоа што секогаш мора да одржувате баланс. Во сите преговори има една страна која е помоќна и една која е послаба. Тоа што требаше да го направиме е секогаш да има баланс. Ако нема баланс, нема да може да има успешни преговори. Во еден момент забележавме дека доминантната страна на преговорите секогаш го окупираше и просторот во медиумите. Моравме малку да ја ослабиме посилната страна и да воведеме баланс. Ова се обидувавме да го направиме со тоа што праќавме и дававме изјави во медиумите за тоа што се случуваше на преговорите кои беа пообјективни од изјавите на која било политичка партија. Од оваа причина се приклучив и на социјалните мрежи.

Што ќе правите со велосипедот откако ќе си заминете?

– Јас не си заминувам засекогаш. Ќе се вратам и ќе продолжам да го возам, а ако некогаш престанам да работам тука, ќе го донирам некому, веќе имам неколку кандидати. Нема да оди во Музејот на ВМРО, тоа е сигурно.

Како ги доживеавте бомбашките напади во Брисел?

– Многу сум тажен за тоа што се случи во Белгија, но тоа е ефект од нешто и сите знаевме дека ќе се случи порано или подоцна. Oвие таканаречени терористи се луѓе од Белгија, од регионот, и знам дека интеграцијата на мигрантите и во мојата земја не е како што би требало да биде. Многу од нив живеат заедно во сиромашни соседства без никаква перспектива за пристојна работа и за соодветно образование. Тоа го гледам како еден од проблемите во заднина. Друг проблем е тоа што Белгија учествува во бомбардирањето во Сирија и во Ирак со што е вклученa во конфликтот. Исто така, малку сум скептичен за иднината, затоа што не можеш да решиш некој конфликт со тоа што едноставно ги бомбардираш или ги убиваш луѓето. Мора да се разговара  и да се најдат други решенија.

 


Албанија подготвува нормативна рамка за јазичните права на малцинствата во земјата


Охрид, 23 март, 2016 - 17:09 (META) 

Работна група од експерти, формирана од Министерството за образование и спорт на Албанија, работи на извештајот за нормативна рамка за јазичните права на малцинствата во Албанија,  во соработка со Советот на Европа.

Групата денеска имаше средба со членовите на државниот Комитет за малцинства на Албанија, во кој претставник на етничките Македонци е Нико Китани, по потекло од Мала Преспа, пишува електронскиот весник „Илинден“ од Тирана.

На средбата претставниците на малцинствата во Комитетот ја запознаа работната група со проблемите во образованието, а ги изнесоа и своите препораки за подобрување на ова значително прашање.

Во извештајот посебно поглавје ќе има за јазикот на малцинствата.

Работната група ја сочинуваат тројца универзитески професори и еден преставник од Министерството за образование.