Димитров од утре во Бугарија на средби со Борисов, Радев и Захариева


Скопје, 13 февруари, 2018 - 14:07 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, соопшти Министерството за надворешни работи.

За време на посетата е предвидено тој да има средби со бугарскиот претседател Румен Радев, премиерот Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева.

„Во рамки на билатералната средба со министерката Захариева, која е закажана за утре, предвидено е министрите да извршат размена на ратификациони документи на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, со што и практично ќе се заврши формалната постапка за стапување на Договорот во сила, по неговата ратификација во Собранието на Република Македонија, на 15 јануари 2018, и во Националното Собрание на Република Бугарија на 18 јануари 2018“, стои во соопштението.

Од МНР информираат и дека на покана на високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини и министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева (во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ), Димитров на 15 и 16 февруари ќе учествува и на неформалниот состанок на Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ – Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција – Гимних што ќе се одржи во Бугарија.

Дискусиите на состанокот ќе се фокусираат на соработката и партнерството во областа на безбедноста и одбраната.


Османи на средба со Коѕиас следниот вторник во Атина


Скопје, 5 јануари, 2018 - 14:15 (META) 

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во вторник, следната недела ќе замине во работна посета на Атина, каде, како што информираат од неговиот кабинет, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас.

Покрај Коѕиас, предвидено е Османи да има средба и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи, Јоргос Катругалос.

На средбите ќе бидат отворени прашањата поврзани со европските интеграции на Македонија, информираат од кабинетот на Османи.


Иванов во дводневна работна посета на Брисел


Скопје, 24 октомври, 2017 - 12:42 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, од утре ќе претстојува во дводневна работна посета на Брисел, соопштија денеска од неговиот кабинет.

Утре, како што информираат од кабинетот, Иванов ќе има средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

В четврток, македонскиот претседател ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална безбедност, во рамки на Форумот „Кран Монтана“. Предвидено е Иванов да се обрати на официјалната сесија на отворањето на форумот, како и на пленарната сесија посветена на соседската политика на Европската Унија, со посебен фокус на иницијативата „Три мориња“.

„За време на работната посета на Брисел, претседателот Иванов ќе оствари средба со заменик-претседателот на владата и министер за надворешни работи и европски прашања на Кралството Белгија, Дидие Реиндерс“, стои во соопштението.


Османи утре во работна посета на Париз


Скопје, 22 октомври, 2017 - 18:30 (META) 

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе отпатува во работна посета на Париз, соопшти денеска неговиот кабинет.

Османи утре во Париз ќе има средби со министерката за европски прашања при Министерството за надворешни и европски работи на Франција, Натали Лоазо, потоа со Емануел Ленан, советник во кабинетот на премиерот Едуард Филип, и со Сабине Тилае, претседател на комисијата за европски прашања во Националното собрание. При крајот на посетата, предвидена е средба и со Бертранд Соре, претседател на Франко-македонската група во Националното собрание на Франција.

„Вицепремиерот Османи ќе ја искористи посетата за да им ги претстави на високите претставници на Франција напредокот во процесот на европска интеграција на земјава, имплементацијата на планот „3-6-9“, како и напредокот во отстранувањето на политичките пречки, кои ѝ стојат на Република Македонија на патот на европските и на евроатлантските интеграции“, стои во соопштението.


Бујар Османи во Берлин ќе бара германска поддршка за планот „3-6-9“


Скопје, 15 август, 2017 - 17:12 (META) 

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска патува во Берлин, на работна посета.

Тој утре треба да се сретне со Михаел Рот, државен министер за Европа во германското министерство за надворешни работи и со Андреас Гис, директор за развојна соработка, во министерството за економска и развојна соработка на Германија.

Во фокусот на разговорите ќе бидат реформите поврзани со процесот на европска интеграција на Македонија, особено динамиката на реализацијата на мерките од планот „3-6-9“, како и можностите за германската поддршка за нивното спроведување. На средбите ќе се разговара и за Берлинскиот процес, соопшти македонскиот Секретаријат за европски прашања.

Во рамките на посетата на Берлин, Османи ќе се сретне и со д-р Кристоф Бејер, потпретседател на Управниот одбор на ГИЗ како и со претставници на Фондацијата Конрад Аденауер и Фондацијата Фридрих Еберт.


Иванов денеска во работна посета на Унгарија


Будимпешта, 20 март, 2017 - 9:52 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Унгарија, соопштија утринава од неговиот кабинет.

„Претседателот Иванов во Будимпешта ќе се сретне со претседателот на Унгарија, Јанош Адер, со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, и со претседателот на парламентот на Унгарија, Ласло Ковер“, стои во соопштението.

Иванов минатата недела беше во дводневна посета на Азербејџан, каде учествуваше на Форумот во Баку, а во меѓувреме ја одложи посета на Австралија, планирана за крајот на оваа недела, поради актуелната политичка состојба во земјава.

Утре во Македонија, како што е највено, треба да пристигне еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, во рамките на напорите за наоѓање излез од актуелната политичка криза околу формирањето на новата влада. Тие, меѓу другото, се очекува да имаат средба и со претседателот на државата, Иванов.


Иванов денеска и утре во работна посета на Азербејџан


Баку, 15 март, 2017 - 10:47 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Баку, Република Азербејџан, по повод учеството на петтиот Глобален форум, во организација на меѓународниот центар „Низами Ганџави“, соопштија денеска од кабинетот на Иванов.

Иванов во Баку ќе има обраќање на претседателската сесија на форумот на тема „Иднината на меѓународните односи: Моќ и интереси“, а за време на посетата предвидено е тој да се сретне со претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев.

„На глобалниот форум ќе учествуваат повеќе од 100 актуелни и поранешни претседатели, премиери и министри, дипломати, голем број истакнати личности од општествениот и од политичкиот живот, универзитетски професори, како и претставници на програмата за млади лидери на Глобалниот форум. Меѓу другото, на годинешнот форум ќе се дискутира за иднината на Европа, улогата на Кина во меѓународните односи, односите меѓу Русија и Западот, предизвиците во справувањето со модерниот тероризам, за тоа дали екстремизмот и популизмот се најголема закана за безбедноста, иднината на трансатлантските односи, за алијанса меѓу западот и муслиманските држави“, стои во соопштението од кабинетот на Иванов.

Посетата на Иванов на Азербејџан се случува во период на тензична атмосфера и блокирани институции во земјава, откако претседателот одби да му го даде мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.


Иванов денеска на работна посета во Турција, на покана од Ердоган


Истанбул, 26 август, 2016 - 9:54 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во Турција на работна посета, на покана од претседателот Реџеп Таип Ердоган, соопштија утрово од кабинетот на Иванов.

„Предвидено е претседателот Иванов во Истанбул да оствари средба со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, а ќе присуствува и на свеченото отворање на третиот мост над Босфор, Јавуз Султан Селим“, стои во соопштението.

Посетата на Иванов на Турција доаѓа по неодамнешниот неуспешен обид за воен удар во земјата.


Иванов на вонредниот самит на Вишеградската група за мигрантската криза


Прага, 15 февруари, 2016 - 9:44 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска престојува во работна посета на Чешката Република, каде ќе учествува на вонредниот самит на земјите од Вишеградската група.

Иванов, како што соопштуваат од неговиот кабинет, ќе има обраќање на пленарната сесија на самитот и ќе присуствува на работната вечера на учесниците на самитот, на кој централни теми ќе бидат „предизвиците од мигрантската и бегалската криза и начините за справување со нив“.

На самитот, покрај македонскиот претседател, ќе учествуваат премиерите на земјите-членки на Вишеградската група, односно премиерот на Чешка, Бохуслав Соботка, премиерот на Полска, Беата Шидло, на Унгарија, Виктор Орбан, премиерот на Словачка, Роберт Фицо, а предвидено е и учество на премирот на Бугарија, Бојко Борисов.

За време на работната посета, претседателот Иванов ќе оствари средби со чешкиот претседател, Милош Земан и со премиерот Бохуслав Соботка.


Никола Попоски денеска на работна посета во Брисел


Скопје, 7 декември, 2015 - 10:44 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел.

Како што соопшти Министерството за надворешни работи, Попоски ќе има работен појадок со постојаните претставници на земјите-членки во ЕУ, во пресрет на подготовките за заклучоците за Европскиот совет на собирот што ќе се одржи на 17 и на 18 декември во Брисел.

Попоски ќе има средба и со комесарот за европска соседска политика и за преговори за проширување, Јоханес Хан.