!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Во Турција продолжена вонредната состојба уште за три месеци


Анкара, 17 јули, 2017 - 19:31 (META) 

Вонредната состојба во Турција е продолжена уште за три месеци, речиси една година откако беше воведена поради обидот за државен удар кој се случи на 15 јули минатата година.

Парламентот го прифати барањето на владата на Турција да се продолжи вонредната состојба воведена по неуспешниот пуч.

Според соопштението на канцеларијата на премиерот Бинали Јилдрим, кабинетот побарал од парламентот да ја продолжи вонредната состојба за наредните три месеци, почнувајќи од среда, 19 јули.

Барањето следи по церемонијата за време на викендот, со која беше обележана годишнината од неуспешниот воен пуч во кој животот го загубија околу 2.500 луѓе.

Откако во Турција беше воведена вонредната состојба на 20 јули минатата година, повеќе од 50.000 луѓе се уапсени, а 150.000 се суспендирани или отпуштени од работа во државната служба, но и во приватниот сектор.


Турците вчера пред да телефонираат мораа да го слушаат Ердоган


Анкара, 16 јули, 2017 - 13:55 (META) 

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената аудиопорака од претседателот, а дури по нејзиниот крај почнуваше вртењето на бројот, јавуваат турските медиуми.

Во пораката, Ердоган им го честитал на повикувачите „националниот празник на демократијата и на единството“, со кој се одбележа првата годишнина од неуспешниот пуч.

„Како претседател, испраќам честитки за 15 јули – Денот на демократијата и националното единство и посакувам милост за мачениците, а на хероите (кои се бореа против пучистите) здравје и благосостојба“, гласи пораката која траеше 16 секунди.

Дека нарачката за оваа „услуга“ ја направила државата, на својот твитер-профил потврди Омер Фатих Сајан, директор на Комисијата за информации и комуникациски технологии (БТК).

Овој потег предизвика гнев кај многумина корисници, а многумина критикуваа и објавија видеоснимки на кои се гледа како мора да почекаат да заврши пораката пред да може да разговараат.


Повеќе од милион луѓе во Истанбул на годишнината од обидот за пуч


Истанбул, 16 јули, 2017 - 13:18 (META) 

Повеќе од еден милион Турци во Истанбул синоќа беа на гигантскиот собир наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од обидот за државен удар, што се случи на 15 јули лани.

Мостот над Босфор, наречен Мост на мачениците на 15 јули, кој е долг 1,5 километар, беше исполнет со луѓе, а според некои проценки, имало повеќе од еден еден милион лица. Пред една година мостот беше заземен со тенкови. Притоа  беа убиени повеќе луѓе, но тенковите беа запрени и не им беше дозволено да минат на другиот брег, што беше одлучувачки момент за неуспехот на пучот.

Точно на тоа место беше отворен меморијалот на мачениците од пучот на 15 јули, во кој загинаа 249 лица, а 2.100 беа ранети.

Синоќешниот собир почна со огромна поворка, на чие чело беа претседателот Реџеп Таип Ердоган и неговата сопруга Емине. Фатени за рака, тие минаа пеш од домот до мостот, заедно со голема група луѓе, меѓу кои семејствата и блиските на жртвите на превратот.

– Овој мост пред една година беше сведок на најкрвавиот злосторнички преврат во нашата историја. Но истата таа ноќ, тој стана и сведок на победата. Како и денеска луѓето во рацете имаа единствено знамиња. Но тие имаа посилно оружје. Својата вера – рече Ердоган.

Ердоган од Истанбул замина за Анкара, каде по полноќ учествуваше на седницата на парламентот во спомен на жртвите, која почна во 2.32 минути по локално време, кога парламентот беше подложен на напад од турски „Ф-16“ за време на пучот. Опозициските пратеници го бојкотираа настанот.

Во говорот во Анкара, Ердоган изјави дека ќе го потпише законот за враќање на смртната казна доколку му биде доставен.


ВМРО-ДПМНЕ изразува сочувство за убиените во обидот за државен удар во Турција


Скопје, 16 јули, 2017 - 11:14 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ изразува најдлабоко сочуство за сите што ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција, посочуваат од партијата во соопштение.

„Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку и на сите кои имаат посебна почит и симпатии кон Турција. Република Турција и турскиот народ биле и остануваат докажан пријател на Република Македонија. Меѓусебните односи секогаш биле проткаени со заемна почит и пријателство и очекуваме врските со Република Турција да се продлабочуваат и во иднина. Демократските избори се единствениот начин на кој една власт може да ја добие честа да ја управува државата“, се вели во соопштението.


Во Турција се одбележува годишнина од неуспешниот пуч


Анкара, 15 јули, 2017 - 11:29 (META) 

Во Турција денеска се одбележува првата годишнина од неуспешниот обид за државен преврат. Според турските власти, организацијата ФЕТО на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, прогласена од безбедносните структури за терористичка, е одговорна за пучот извршен ноќта на 15 спроти 16 јули минатата година.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган објави вчера дека во државата ќе почне „национално демократско бдеење“ и ќе трае до полноќ на 16 јули. Закажана е седница на парламентот со специјална програма. Попладне во Истанбул ќе почне поход на национално единство на Ердоган, ветерани од превратот и роднини на загинатите. Претседателот ќе има говор и ќе биде прикажан документарен филм за 15 јули. Ќе биде отворен и споменик на жртвите од неуспешниот пуч.

Турските власти, инаку, вчера отпуштија повеќе од 7.000 полицајци, војници и јавни службеници. Декретот за отпуштање претставува дел од мерките по обидот за пуч. Турција досега суспендира повеќе од 150.000 официјални лица и уапси околу 50.000 припадници на армијата, полицијата, вработени во судството, академици и луѓе од други сектори. Во најновиот декрет меѓу отпуштените од работа се 2.303 полицајци, како и 302 вработени на универзитети во државата.


Костовски: Судството за време на СДС го допре дното


Скопје, 7 мај, 2017 - 14:16 (META) 

„СДС еднаш веќе го имаше унакажано и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии, кои ги имаа поминато нивните партиски филтри“, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за „Радио Слободна Европа“.

Според него, судството тогаш го допрело дното.

„Сега Заев сака да го реализира истото сценарио само за да се спаси од одговорност за криминалот што го правел. Заев мисли дека доколку во судовите постави партиски послушници, тие ќе го амнестираат исто како што Бранко Црвенковски го аболираше за криминалот во „Глобал“, тежок осум милиони евра, или како што Катица Јанева го спаси од одговорност во случајот ’Пуч’“, додаде Костовски.


Столтенберг ја повика Турција целосно да ја почитува правната држава


Валета, 27 април, 2017 - 11:36 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја повика Турција целосно да ја почитува правната држава, по новиот бран апсења во земјата поврзани со обидот за пуч извршен минатата година во јули.

– Сигурно дека Турција има право да се брани и да ги гони тие што стојат зад обидот за државен удар, но тоа мора да го прави со целосно почитување на правната држава – рече Столтенберг на Малда пред почетокот на самитот на ЕУ.

Во Турција вчера беа уапсени повеќе од 1.000 лица кои се осомничени за поддршка на имамот Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на неуспешниот пуч.


Јанева и Аневски следната недела ќе ја договараат динамиката за „Пуч“


Скопје, 14 февруари, 2017 - 12:52 (META) 

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски имаа кратка средба во врска со преземањето на списите и документацијата од предметот „Пуч“ од страна на Советот.

Ова го соопшти Аневски по завршување на средбата. Тој рече дека со Јанева разговарале околу динамиката за преземање на предметот, но беше нејасен дали Советот го бара целиот предмет или делови од него.

– Се договоривме следната недела, петмина обвинители од СЈО да имаат средба заедно со членовите на Советот на јавни обвинители и да се договорат како ќе оди постапката за разјаснување на овој случај – рече Аневски.

Прашан зошто советот го бара предметот „Пуч“, Аневски рече дека сакаат да ги утврдат причините поради кои СЈО донесе одлука да се откаже од предметот и да го повлече обвинението.

Специјалната јавна обвинителка Јанева, не сакаше да даде изјава и рече дека повеќе детали ќе соопшти следната недела.

– Немам коментар, ќе видиме следната недела – рече кратко Јанева која била иницијатор на оваа средба.


СЈО ќе му ги достави документите за „Пуч“ на Советот на јавни обвинители


Скопје, 1 февруари, 2017 - 13:52 (META) 

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе одговори на барањето и на Советот на јавни обвинители во најкраток можен рок ќе му ги достави списите и документацијата од предметот „Пуч“, потврдија за „Мета“ од СЈО.

Оттаму велат дека станува збор за обемна документација, чија подготовка за доставување била во тек.

По однос на барањето на Советот на јавни обвинители за доставување на списите и на документацијата за постапувањето по предметот „Пуч“, Ве известуваме дека, со оглед на фактот што се работи за навистина обемна документација, во тек се подготовки на списите и на документацијата и тие во најкраток можен рок ќе бидат доставени до Советот на јавни обвинители“, стои во одговорот на СЈО на нашето прашање дали ќе му ги достават на Советот на јавни обвинители списите од предметот „Пуч“.

Советот на јавни обвинители вчера соопшти дека минатата недела, до СЈО и од Кривичниот суд во Скопје испратил барање да му ги достават списите од „Пуч“, „заради разјаснување и согледување на дејствата преземени од јавниот обвинител (Катица Јанева, н.з.)“.

СЈО на 18 јануари годинава соопшти дека се откажува и го повлекува обвинението за случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите беа лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски, бидејќи фактичката состојба прикажана во обвинителниот акт била во спротивност со доказите со кои располага СЈО, како и со наодите во истражните постапки „Таргет“ и „Тврдина“.

Предметот „Пуч“ СЈО го презеде од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во декември 2015 година.


Костовски: Заев е виновен за „Пуч“, има цврсти докази против него


Скопје, 28 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Зоран Заев знае дека е виновен за случајот „Пуч“ и има цврсти докази против него и против Зоран Верушевски, и затоа втора недела молчи за аболицијата што му ја подари Катица Јанева, исто како што молчеше и за случајот „Глобал“, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека „со оваа одлука СЈО и Катица Јанева само потврдиле дека се работи за класична политичка испостава која по директива мораше да го заштити чадорот кој протекува од сите страни“.

– За каква фактичка состојба говори СЈО, кога крајно непрофесионално не ги зеде предвид фактите и доказите кои целата јавност ги виде – изјави Костовски.

Според него „за предметот „Пуч“ имаше правосилен обвинителен акт, поткрепен со бројни докази на кои работеа органите на прогонот“.

– СЈО покажа дека не било формирано да го расчисти нелегалното прислушување, туку за да го спасува криминалецот Зоран Заев и организацијата што ја направи Верушевски, кои две и пол години ја држеа нашата држава во заложништво – истакна Костовски.