Грчкиот парламент треба да го ратификува Протоколот за влез на Македонија во НАТО


Атина, 8 февруари, 2019 - 9:27 (META) 

Во грчкиот парламент денеска треба да се одржи гласањето за ратификација на Протоколот за пристап на Македонија во НАТО, откако вчера доби „дозвола“ на Комитетот за надворешна политика и одбрана со мнозински број на гласови.

Протоколот беше потпишан во средата во Брисел од постојаните претставници на сите 29-земји членки на НАТО, а со Грција денеска почнува последната фаза од полноправниот влез на Македонија во Северноатлантската алијанса, односно ратификација на Протоколот во сите членки на НАТО

Се очекува грчките пратеници што го поддржаа Договорот од Преспа, исто така да гласаат „за“ Протоколот, односно се очекува да се постигне потребното мнозинство  – 151 пратеник.


Македонија ја оствари децениската амбиција за НАТО – потпишан Протоколот за пристапување


Брисел, 6 февруари, 2019 - 11:42 (META) 

Со потпишувањето на Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО од страна на постојаните претставници на земјите – членки во Брисел, денеска Македонија стана дел од НАТО, но не како полноправна членка. Се до ратификацијата на Протоколот од парламентите на сите земји-членки, земјава ќе учествува на сите состаноци, но без право на глас и не ќе може да учествува во некои средби за кои е потребно дополнителна потврда на капацитетите.

Во церемонијата што почна во 11.02 часот, со влегување во салата на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, обајцата рекоа дека овој чин е завршување на еден долг пат и сериозен напредок за Македонија и за стабилноста на регионот.

-Премиерите на двете земји, Заев и Ципрас лани го потпишаа Договорот од Преспа, за долгорочна стабилност. Тоа беше почеток на долгиот пат што не донесе тука. Не беше лесен пат, имаше предизвици и компромиси, но одлуката да се гради соработка донесе вистински резултати. Повеќе стабилност во регионот ќе донесе стабилност во пошироката заедница.Чекавме долго време да ве примиме. Долго време придонесувате во НАТО. Потпишувањето на Протоколот за пристапување е почеток на процесот наратификација и се надевам дека тој ќе се одвива мазно и дека наскоро ќе ве примиме како полноправна членка – рече Столтенберг.

Димитров, во своето обраќање потсети на патот на Македонија кон НАТО и порача дека Македонија се покажала како конструктивна земја во развивање на соработката и надминување на проблемите. И покрај пофалбата за храброста на премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, Димитров топло се заблагодари и на бугарскиот премиер Бојко Борисов, за кого рече дека заедно со неговата влада многу ја помагале Македонија, пред се со потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија.

– Ова утро слетав од Вашингтон, имам џет лег и полн сум со емоции, имајте трпение за мене. Ова беше долго патување. Во 2000 година ја потпишавме Изјавата од Вилнус. Македонија, наскоро Северна Македонија, по стапување на сила на амандманите на Уставот, е последната од потписничките што влегува во НАТО. Ова беше тежнеење на многу генерации и должност на нашата генерација. Ова е заслуга на владите кои поплочија пат за историско помирување, на премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас. Сакам да му оддадам признание и на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој исто не охрабри со договорот со Бугарија да одиме во овој дел. Во филмот Лоренс од Арабија има една изрека „Ништо не е напишано, но ќе се испише“. За нас НАТО е надминување на границата на извесноста. За нас НАТО е многу вредности. Ова е семејство што се обидува да го направи нашиот свет многу побезбеден, а овој процес нас не направи позрели. Она што го постигнавме заедно со нашите соседи, покажавме дека може да надминеме проблеми. Патувањето не е завршено, но нема да чекориме сами, имаме 29 пријатели и сојузници, ќе се фокусираме на она што ветивме дека  ќе го направиме во поглед на реформите и зајакнувањето на капацитетите на армијата. Земјата е силна колку што е силна нејзината војска, земјата е силна колку демократичноста на нејзините институции, но и колку што има пријатели. Во однос на земјава мојата нација е многу силна – рече Димитров.

На крајот на потпишувањето, со Албанија како прва, според абецедниот ред на англиски јазик, Столтенберг како свечен гест на Димитров му го врачи пенкалото со кое, сите 29 постојани претставници на земјите членки го потпишаа Протоколот. На тоа уследи бурен аплауз од сите присутни.

Прва што ќе учествува официјално на средба на НАТО ќе биде министерката за одбрана Радмила Шекеринска, во текот на следната седмица.

Потпишувањето на протоколот се следеше и во Медиа центарот на македонската влада, каде покрај новинарите и владиниот портпарол Миле Бошњаковски беше и заменик-министерот за надворешни работи и Андреј Жерновски и министерот Едмонд Адеми задолжен за дијаспората.


Македонија денеска ја отвора НАТО-страницата од својата историја


Брисел, 6 февруари, 2019 - 10:12 (META) 

Со потпишувањето на протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, земјава денеска ја отвора НАТО-страницата на својата историја. Церемонијата ќе се одвива во седиштето на Северноатлантската алијанса во Брисел, и по неа земјата ќе може да учествува во работата на сите тела на НАТО, но без право на глас.

Статусот на полноправна членка земјава под името Северна Македонија ќе го добие откако во парламентите на сите земји-членки на Северноатлантската алијанса ќе биде ратификуван овој протокол за пристапување. Според сегашните проценки, тоа ќе се случи за 9 до 18 месеци отсега.

На официјалната церемонија е поканет министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој ќе присуствува на свечениот чин на потпишување. Потписите на протоколот за пристапување на Македонија ќе ги стават постојаните дипломатски претставници на земјите-членки во НАТО.

„Со овој чекор ќе се заокружи еден значаен дел од пристапниот процес, по што следува процес на ратификација на Пристапниот протокол во националните Парламенти на земјите членки на НАТО. По потпишувањето на Пристапниот протокол, Република Македонија ќе учествува на сите состаноци на НАТО, во својство на поканета земја“, велат од Министерството за надворешни работи на Македонија.

Грција треба да биде првата земја што ќе го ратификува овој протокол.

Парламентарната седница во Атина е закажана за в петок.


Шекеринска: Задутре добиваме покана за НАТО, да не ја пропуштиме шансата


Скопје, 9 јули, 2018 - 14:08 (META) 

Сосема извесно е дека Македонија на 11 јули на самитот на НАТО ќе добие покана за пристапни преговори, кои се очекува да траат релативно кратко – три до шест месеци – во процедура идентична како за последните земји што станаа членки на НАТО, односно Црна Гора, Албанија и Хрватска, а  потоа да се потпише Протоколот за пристапување, по што ќе почне негова ратификација во сите земји членки, и од тој момент де факто ќе бидеме веќе во НАТО, оти ќе учествуваме во голем дел од постапките на НАТО. Останува само да се заврши процедурата во земјава, со референдумот и уставните промени, за да се отстранат последните пречки. Несериозно би било опозицијата, која долго време наназад нагласува дека ЕУ и НАТО се стратешките определби на Македонија, сега поради ситни политички поени да го блокира тој пат, порачаа министерката за одбрана Радмила Шекеринска и националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, на денешниот брифинг со новинарите.

Нагласувајќи дека станува збор за минијатурен процес на пристапување и дека огромен дел од работите се веќе завршени, и Пендаровски и Шекеринска рекоа дека процесот на пристапување ќе биде идентичен како за Црна Гора, Албанија и Хрватска, и дека главното треба да се случи во земјава, односно да се одржи референдум и да се смени Уставот.

– Македонија е пред нов почеток. Она што го пропуштивме во 2008 година, сега можеме да го реализираме со 10 години задоцнување, што знаеме дека не чинеше многу на внатрешен план. Но, сега е ново време кога државата не е повеќе киднапирана и кога е прекинат периодот на стагнација, имаме шанса да упатиме нова порака за стабилност, а и да имаме економски придобивки. А притоа, видовме дека нема никакво противење од Грција – порача министерката за одбрана.

На новинарско прашање дали е можно Франција и Холандија да го попречат процесот како во случајот за поканата за преговори со ЕУ, и Шекеринска и Пендаровски, повикувајќи се на средби со министри и амбасадори во НАТО, појаснија дека таква опасност воопшто не постои.

Според Пендаровски, при неговите реферирања во Брисел, тој од амбасадорите на двете земји добил уверување дека не постои никакво противење.

– И на премиерот Заев на средбата со Макрон во Софија, и мене на последната средба со министерката за одбрана на Холандија, ни беше јасно кажано дека тие земји немаат никакво противење и чекаат што побргу да влеземе во НАТО – рече Шекеринска.

Појаснувајќи дека во процесот на пристапните преговори можно е да не се завршат сите теми, но за тоа може да се разговара и по стапувањето во членство, како што е случајот на Црна Гора, Пендаровски појасни дека по поканата на 11 да почнат преговорите, ќе уследи кратка процедура по што ќе почне вистинската работа.

– Откако НАТО на 11 ќе ја повика Македонија да ги почне пристапните преговори, алијансата ќе направи План за пристапување, по што Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе издаде формална покана, на која македонската влада ќе одговори со писмо за намери, по што ќе уследат политичките и техничките сесии на преговори и од наша страна ќе се изготви тромесечна Програма за членство, и ако се помине добро се потпишува Протоколот за пристапување и нашата земја фактички станува членка на НАТО. Потоа треба да се ратификува од сите 29 земји членки, по што Македонија ќе стане формално полноправна членка. Но дотогаш ќе може да учествуваме во сите постапки и да дискутираме, но не ќе може да гласаме – објасни Пендаровски.

Формирањето на нова Државна изборна комисија, која ќе треба да го организира референдумот за Договорот со Грција и уставните измени, работи за кои се очекува противење од ВМРО-ДПМНЕ, за Шекеринска се моменти кога опозицијата треба да покаже политичка зрелост.

– Свесни сме дека постојат можности за одлагање, и ние би сакале да ги избегнеме таквите ситуации, оти тоа е стратешки штено за Македонија. Ако ние губиме време, светот не стои мирно. Партиите што пред сите избори кажувале дека има политичка одлука за НАТО, се надеваме сега нема да заборават што кажале. Сега имаме шанса, кога постои поддршка во парламентот на Грција да се реши прашањето, оти по изборите кај нив не знаеме што ќе се случи, а тоа го знаат и во НАТО, така што на сите ни се брза. маедонија е мала земја, нема голем сила, и мора да даде впечаток дека ќе се држи на зборот – рече Шекеринска.