!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Уапсени 155 лица во Вашингтон поради протест во Сенатот


Вашингтон, 20 јули, 2017 - 13:07 (META) 

Вашингтонската полиција соопшти дека уапсила најмалку 155 демонстранти во зградата на Сенатот, додека републиканците продолжуваат на работат на укинување на законот за здравствено осигурување познат како „Обамакер“.

Апсењата на демонстрантите кои се противат на републиканските акции се чести, но вчера беа уапсени најмногу демонстранти од почетокот на протестот. Полицијата навела дека одговорила на повик на 45 места во три згради на Сенатот.

Според полиција, лицата се уапсени откако одбиле да го прекинат протестот.

Според законот на дистриктот Колумбија, противзаконски е да се демонстрира во зградите на Капитол.

Уапсените се обвинети за нарушување на јавниот простор, што е прекршок, а четири лица се обвинети за давање отпор при апсење.


Возила го блокираа булеварот пред судот, продолжува протестот против обвиненијата на СЈО


Скопје, 30 јуни, 2017 - 13:19 (META) 

Неколку десетици граѓани денеска со своите автомобили го блокираа булеварот Гоце Делчев пред Кривичниот суд во Скопје, во знак на протест против обвиненијата што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. До судот се поднесени и барања за одредување притвор на високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и поранешни министри, меѓу кои и за лидерот на партијата и поранешен премиер, Никола Груевски.

Инаку, денеска истекува рокот од 24 часа во кој судот треба да донесе одлука по барањата за притвор и за мерки за претпазливост против дел од обвинетите во случаите на СЈО.

Пред судот нема никакви скандирања, а демонстрантите само седат во своите автомобили и го блокираат булеварот, пренесува порталот „А1 он“. Околу судот е зголемено полициското обезбедување.

Синоќа околу 300 граѓани се собраа пред Кривичниот суд на протест против обвиненијата на СЈО, каде извикуваа „Македонија“ и „Нема да ви помине“.

Вчера, Никола Груевски на прес-конференција во партиското седиште рече дека ВМРО-ДПМНЕ била нападната и дека завршила нивната конструктивност.

– Ако мислат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го преспие ова, длабоко се излажале. Сакам да објавам дека конструктивноста кои некои ја нарекуваа попустливост во нашето дејствување завршува денеска. Сега е време историја да оценува и да суди – рече Груевски.

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица. СЈО побара и да им биде одредена мерка притвор на Груевски, на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, на поранешните министри Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска и Елизабета Канческа-Милевски и на уште 13 други лица.

Кривичниот суд вчера доцна попладне соопшти дека ги примиле сите обвиненија на СЈО и дека ги распределиле кај судии. Оттаму најавија дека по барањата за определување мерки за претпазливост и притвор одлучуваат судии од кривичните совети.

Според Законот за кривична постапка, судот има рок од 24 часа да одлучи по барањата за одредување притвор и мерки за претпазливост.


Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на протест пред судот поради обвиненијата на СЈО


Скопје, 29 јуни, 2017 - 23:02 (META) 

Неколку стотини граѓани – поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва излегоа на протест пред Основниот суд Скопје 1, каде се одлучува по барањата на Специјалното јавно обвинителство за притвор и за мерки за претпазливост против високи функционери на партијата, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Насобраните граѓани, како што пренесуваат медиумите, се пред Кривичниот суд на протест против обвиненијата што денеска ги поднесе СЈО. Булеварот пред зградата на судот е блокиран, а насобраните граѓани извикуваат „Македонија“ и „Нема да ви помине“, јавува „Радио Слободна Европа“. Пред судот има голем број полицајци.

Претходно денеска, Никола Груевски на прес-конференција во партиското седиште рече дека ВМРО-ДПМНЕ била нападната и дека завршила нивната конструктивност.

– Ако мислат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го преспие ова, длабоко се излажале. Сакам да објавам дека конструктивноста кои некои ја нарекуваа попустливост во нашето дејствување завршува денеска. Сега е време историја да оценува и да суди – рече Груевски.

Специјалното јавно обвинителство денеска поднесе 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица. СЈО побара и да им биде одредена мерка притвор на Груевски, на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, на поранешните министри Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска и Елизабета Канческа-Милевски и на уште 13 други лица.

Кривичниот суд доцна попладнево соопшти дека ги примиле сите обвиненија на СЈО и дека ги распределиле кај судии. Оттаму најавија дека по барањата за определување на мерки за претпазливост и на мерка притвор ќе одлучуваат судии од кривичните совети во текот на денешиот и утрешниот ден.


Протест против одлуката на жирито на театарскиот фестивал во Прилеп


Прилеп, 17 јуни, 2017 - 13:41 (META) 

Ансамблот на Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп на синоќешното затворање на истоимениот фестивал, протестираше против одлуките на жирито. Во име на актерите од ансамблот, Владимир Ѓорѓијоски кажа дека публиката заслужува многу повеќе од каприците и од личните интереси на членовите на жирито, јави „Десет без десет“.

Тој вели дека се поклонуваат на публиката како единствен меродавен оценувач, со надеж дека нештата во македонскиот театар ќе тргнат на подобро.

52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ вчера заврши во Прилеп, со мјузиклот „Тајно моја“ на Македонската опера и балет.

Наградата за животно дело на фестивалот му беше доделена на академик Митко Маџунков, кој е претседател на жирито. Членови на жирито се уште Слободан Деспотовски и Братислав Димитров.

Најмногу награди на „Војдан Чернодрински“ собра Театар „Комедија“. Претставата „Трудна приказна“ на театар „Комедија“ ја понесе наградата за најдобра претстава, а беа доделени и четири признанија – за главна женска улога, која беше доделена на директорката на театарот, Јелена Жугиќ, како и  наградите за споредна машка и женска улога и за текст.

Во седумте фестивалски дена на 52. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“, публиката виде 20 претстави, промоции на театарска литература и изложби.


Протестен марш на турската опозиција од Анкара до Истанбул


Анкара, 15 јуни, 2017 - 13:27 (META) 

Главната турска опозициска партија денеска почна марш долг 400 километри, од Анкара до затворот во Истанбул, во знак на протест поради затворањето на еден од нејзините пратеници.

Лидерот на Републиканската народна партија, Кемал Килиџдароглу, изјави дека бара правда.

– Секој треба да ја брани независноста на судството и правдата во оваа земја – рече Килиџдароглу на почетокот на собирот во турската престолнина, каде се собраа неколку илјади лица.

Килиџдароглу повика на марш бидејќи пратеникот Енис Бербероглу вчера беше осуден на 25 години затвор за оддавање државни тајни.

Бербероглу е уапсен и осуден во случај поврзан со објавување извештаи во весникот „Џумхуријет“ во 2015 година, за тоа како турската разузнавачка служба, наводно, криумчари оружје за исламските бунтовници во Сирија.


Најмалку 12 загинати во бомбашки напад во Кабул


Кабул, 3 јуни, 2017 - 14:41 (META) 

Најмалку 12 лица загинале во бомбашки напад кој денеска се случил за време на погреб во главниот град на Авганистан, Кабул, јавуваат светските агенции.

Три експлозии, како што пренесуваат агенциите, биле пријавени на гробиштата во областа Хаир Хан, каде бил погребот на син на локален политичар. Тој бил меѓу демонстрантите кон кои пукала полицијата за време на вчерашните протести во Кабул.

Демонстрантите на вчерашниот протест бараа од авганистанската влада да ја подобри безбедноста по бомбашкиот напад во Кабул, во кој загинаа повеќе од 90 лица.


Илјадници бараа техничка влада на протестот на опозицијата во Тирана


Тирана, 13 мај, 2017 - 18:27 (META) 

Илјадници луѓе протестираа денеска со мирен марш долж главниот булевар на Тирана, движејќи се кон кабинетот на албанскиот премиер Еди Рама. Тие учествуваа во големиот, како што го нарече опозицијата, национален протест, со кој се бараше техничка влада што ќе ги организира парламентарните избори, кои се закажани за средината на јуни.

Поворката демонстранти ја придружуваа стотици полицајци.

Иако опозицијата тврдеше дека на протестот учествувале 600.000 луѓе, албанските медиуми велат дека нивната бројка е неколку илјади.

Претседателот на Демократската партија, Љуљзим Баша, кој е организатор на денешниот протест, се појави со сопругата и со двете малолетни ќерки.

Говорејќи на протестот, тој неколкупати повтори дека „не може да се одржат избори без опозицијата“ и дека ќе продолжат протестите на противниците на владата предводена од Еди Рама.

Во меѓувреме, партиите од владејачката коалиција продолжија со предизборните митинзи низ Албанија. Еди Рама беше во Валона, каде протестот на опозицијата и шаторот на демонстрантите речиси три месеци е поставен пред неговиот кабинет како „бункер на срамот“.


Голем протест на опозицијата во Албанија утре


Тирана, 12 мај, 2017 - 21:14 (META) 

Одбележувајќи го 83-от ден на непрeкинати протести, од шаторот пред канцеларијата на премиерот на Албанија во Тирана, лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, денеска пред демонстрантите најави голем протест на опозицијата за утре.

– Тоа ќе биде најголемиот протест од времето кога Албанците раскрстија со комунизмот. Тој ќе го означи почетокот на „Новата република“, бидејќи целата нација ќе се собере за да бара слободни и фер избори – рече Баша.

Протестот е најавен како мирен, а за редот ќе се грижат околу 2.000 полицајци, меѓу кои и специјалци.

Некои медиуми објавија дека утрешниот протест ќе значи и завршница на непрекинатото речиси тримесечно протестирање пред канцеларијата на Еди Рама и Демократската партија ќе почне масовна кампања во која ќе ги убедува граѓаните да ги бојкотираат изборите.


Протест за работничките права во 12 часот на плоштадот кај „Ибни Пајко“ и во Кавадарци


Скопје, 1 мај, 2017 - 10:57 (META) 

Здруженијата што ги штитат работничките права за денеска, 1 Мај – Денот на трудот, во 12 часот, најавија голем синдикален протест на кој ќе ги истакнат нивните барања кои треба итно да бидат прифатени од страна на надлежните власти.

Потписниците на Повелбата за солидарност на синдикатите и на здруженијата за заштита на работничките права до работничките, работниците и до сите граѓанки и граѓани на Република Македонија испратија и првомајски проглас во кој се вели дека нема демократија без социјална правда и без економска рамноправност.

„Работничките права се подлога на сите други граѓански права, бидејќи 99 отсто од луѓето ја обезбедуваат својата елементарна егзистенција преку својот труд. Традицијата нè обврзува, но современата работничка стварност десеткратно повеќе нè притиска да излеземе на улиците на Меѓународниот ден на трудот. На 1 Мај огласуваме нова етапа во нашата синдикална борба, во која здружено мораме да се фатиме во костец со угнетувањето кое ни иде од различни страни. Мораме да го возвратиме ударот со подобра организација на нашите капацитети, појасна артикулација на нашите заложби и помудра стратегија за нивното постигнување“, се вели во прогласот.

Протестот ќе почне во 12 часот, пред зградата на Дом „Ибни Пајко“ кај Камен мост.

И партијата Левица по повод Интернационалниот ден на работничката борба, 1 Мај, денеска повика нa протест за работнички права и за социјална правда. Оваа година Левица ќе го организира својот првомајски протест во Кавадарци, градот во кој, според нив, „се гледа сета работничка беда настаната како резултат на странските инвеститори – експлоататори“.

Протестот кај кружниот тек во новиот центар ќе почне во 12 часот.


Синдикален протест утре во 12 часот


Скопје, 30 април, 2017 - 19:41 (META) 

Синдикатите и здруженијата што ги штитат работничките права за утре, 1 Мај – Денот на трудот, во 12 часот, најавија голем синдикален протест на кој ќе ги истакнат нивните барања кои треба итно да бидат прифатени од страна на надлежните власти.

Потписниците на Повелбата за солидарност на синдикатите и на здруженијата за заштита на работничките права до работничките, работниците и до сите граѓанки и граѓани на Република Македонија испратија и првомајски проглас во кој се вели дека нема демократија без социјална правда и економска рамноправност.

„Работничките права се подлога на сите други граѓански права, бидејќи 99 отсто од луѓето ја обезбедуваат својата елементарна егзистенција преку својот труд. Традицијата нè обврзува, но современата работничка стварност десеткратно повеќе нè притиска да излеземе на улиците на Меѓународниот ден на трудот. На 1 Мај огласуваме нова етапа во нашата синдикална борба, во која здружено мораме да се фатиме во костец со угнетувањето кое ни иде од различни страни. Мораме да го возвратиме ударот со подобра организација на нашите капацитети, појасна артикулација на нашите заложби и помудра стратегија за нивното постигнување“, се вели во прогласот.

Протестот ќе почне во 12 часот, пред зградата на Дом „Ибни Пајко“ кај Камен мост.