!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Хан на „Принстон“: Мораме да видиме политичка волја наместо политички игри


Њу Џерси, 21 април, 2017 - 17:00 (META) 

Наместо политички игри, мораме да видиме политичка волја и вистински реформи, не на хартија туку на терен, особено во клучните области како владеење на правото, конкуретноста и поврзувањето. Ова е пораката на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, до земјите од Западен Балкан, вклучително и до Македонија, што тој ја нагласува во својот говор на Универзитетот „Принстон“ во САД, на тема „Европа и кризите во нејзиното соседство“.

Хан вели дека работата на Еврпската Унија на Западен Балкан сè уште не е завршена и дека од витално значаење е задржувањето на веродостојна перспектива за членство на регионот во ЕУ, како сидро за стратешка стабилност и за реформи.

– Истовремено, проширувањето не е бесплатен ручек. Само локалните лидери може да ја завршат работата и да им ја испорачаат на своите граѓани. Ние мораме да видиме политичка волја наместо политички игри. Мораме да видиме вистински реформи, не на хартија туку на терен, особено во клучните области на владеење на правото, конкурентноста и на поврзувањето. Тоа може да го загрози бизнис-моделот на некои индивидуи, но стратешки не постои друга алтернатива. Нивните граѓани го знаат тоа – вели Хан.

Еврокомесарот нагласува дека доколку ЕУ стане колеблива на Балканот, некој друг може да влета во него, додавајќи дека тој некој, всушност, веќе се обидува да го направи тоа.

– Во таа смисла, проширувањето на ЕУ, со сите услови и критериуми, е најдобрата безбедносна политика што ЕУ некогаш ја имала. Само замислете каде ќе беше Полска, Балтикот или другите денеска ако не го искористевме временскиот прозорец во 1990-тите години – нагласува Хан.

Хан во својот говор зборува и за кризите во Источна Европа, Сирија и во Турција.

– Се плашам дека достигнавме до точка од која нема враќање со Анкара. Таму повеќе не може да работиме по старо, односно ние да се преправаме дека им веруваме на нивните заложби за членство во ЕУ, додека случувањата на терен го кажуваат спротивното, за жал – вели еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика.


Кучи тврди дека сме подготвени да ја надминеме нафтената криза, но не кажа како


Тетово, 8 февруари, 2017 - 15:16 (META) 

Како влада, ги преземаме сите мерки да не се случи нафтена криза во Македонија, изјави министерот за економија, Дритон Кучи, по неколкудневните протести на грчките земјоделци на граничниот премин Евзони, каде се блокирани голем број македонски камиони и цистерни, кои од Грција превезуваат нафта и други горива.

Министерот Кучи рече дека кружат информации дека протестите и блокадите во Грција ќе се прошират, но истакна дека како држава сме подготвени да ги надминеме проблемите, без да посочи кои се можните решенија.

– Вчера имав директен контакт со нашиот амбасадор во Грција, кој ни укажа на проблемите. Таму, во Грција, веќе се зборува дека освен кај Евзони, блокади ќе има и на автопатот Игнатија и на други места, информации кои не укажуваат на надминување на внатрешните проблеми во Грција. Но, ние, како влада, ќе повторам, ги преземаме сите мерки да не се случи нафтена криза – рече Кучи.


Не сакаме НАТО да се шири кон истокот на Европа, порача Москва


Москва, 7 февруари, 2017 - 13:38 (META) 

Русија негативно се однесува кон можното понатамошно ширење на НАТО кон истокот на Европа, изјави прес-секретарот на претстедателот на Русија, Дмитриј Песков.

– Во секој случај, ако се изведе заклучок од некои медиумски соопштенија и изјави, односот на Руската Федерација кон експанзијата на НАТО кон Исток е добро познат. Ние сме против тоа – рече Песков.

Тој додаде дека не сака да ги коментира медиумските наводи, додавајќи дека медиумите сешто пишувале за наводни изјави на советникот на американскиот претседател за национална безбедност, Мајкл Флин, за ширењето на НАТО.

– Немаше каква било официјална изјава – додаде Песков.

Претходно, во медиумите се појави информација дека администрацијата на Доналд Трамп е подготвена да притисне Црна Гора да влезе во НАТО и оти Флин ќе му препорача на американскиот претседател да ја поддржи оваа одлука.


На Мундијалот во 2026 година ќе играат 48 репрезентации, одлучи ФИФА


Цирих, 10 јануари, 2017 - 12:20 (META) 

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска едногласно одлучи Светското фудбалско првенство да биде проширено и на него да учествуваат 48 репрезентации.

По Светските првенства во Русија во 2018 година и во Катар во 2022 година, на следниот Мундијал во 2026 година, чиј домаќин сè уште не одреден, ќе играат рекорден број репрезентации.

Според усвоениот формат, почетната фаза од Светското првенство ќе брои 16 групи со три репрезентации, а во елиминационата ќе играат 32 национални тимови, кои ќе бидат најдобри во групите. Со новиот формат ќе биде зголем бројот на натпревари на 80, наместо досегашните 64. Сепак, шампионскиот тим, како и досега, ќе треба да одигра седум натпревари за да стигне до титулата.

Турнирот ќе трае, како досега, 32 дена. Траењето на турнирот останува непроменето поради барањата на големите европски клубови, кои реагирале на реформите поради густиот распоред на клупски натпревари.

Инаку, станува збор за прво проширување на Светското првенство во фудбал по она во 1998 година, кога на Мундијалот во Франција настапија 32 репрезентации, колку што ќе играат и на СП во Русија во 2018 и во Катар во 2022 година.

Претходно, од 1954 до 1982 година, на светските првенства учествуваа 16 репрезентации, а од 1986 до 1994 година играа 24 национални селекции.


Унгарија бара од ЕУ да ги забрза преговорите за членство со земјите од Западен Балкан


Варшава, 29 ноември, 2016 - 19:31 (META) 

Унгарија ја повика Европската Унија (ЕУ) да ги забрза пристапните преговори за членство во ЕУ со земјите од Западен Балкан (Албанија, Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово), за да ја заштити Унијата од иден наплив на мигранти, јавуваат светските агенции.

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, по министерскиот состанок на земјите членки на Вишеградската група (Полска, Словачка, Чешка и Унгарија) и на земјите од Западен Балкан, што денеска се одржа во Варшава, предупредил на можни безбедносни ризици доколку Брисел дозволи одолжување на преговорите со земјите од Балканот.

„Земјите од Западен Балкан мора да бидат доволно силни за да ја заштитат ЕУ од нов мигрантски бран… Најбрзиот пат за зајакнувањее на овие земји е да им се понуди членство во Европската Унија“, изјавил Сијарто по состанокот, додавајќи дека земјите од Вишеградската група ќе работат на забрзување на преговорите.

Тој предупредил дека доколку проширувањето на ЕУ и понатаму оди бавно, тоа ќе доведе до безбедносен, но и до економски ризик.

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, која учестувала на министерскиот состанок како гостин, во врска со прашањето околу проширувањето на Унијата, изјавила дека ЕУ и земјите од Западен Балкан веќе постигнале „импресивен напредок“.

На министерскиот состанок во Варшава, како што соопштија денеска од МНР, учествувал и заменик-министерот за надворешни работи Илија Исајловски, кој во своето обраќање истакнал дека политиката на проширување на ЕУ се покажала како успешна и дека истата мора да продолжи преку целосна интеграција на земјите од Западен Балкан.


Брисел ќе порача дека не се откажува од проширување кон Западен Балкан


Брисел, 8 ноември, 2016 - 19:56 (META) 

Извештајот за проширување на ЕУ, како и извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, што се очекува да биде објавен утре, ќе треба да покаже дека Брисел не се откажува од идејата, особено зашто со неа се промовира слобода на изразување и на медиумите, напредок на земјите и стабилност на регионот, јавува известувачот за „Мета“ од Брисел.

Иако во Брисел сметаат дека земјите сè уште не се доволно зрели за да станат членки на европското семејство, сепак оценуваат дека нивното интегрирање ќе им помогне и на земјите и на ЕУ, која исто така ќе има придобивка од нив, особено кога станува збор за стабилноста и за економските пазари. Сепак, се очекува во документот да се истакне дека балканските влади ќе мора да испорачаат одржливи резултати и да ги трансформираат нивните општества.

Посебен сегмент ќе биде посветен на фундаменталните вредности, како што се слободата на изразување и реформските процеси кои во земјите од Балканот се одвиваат со различна брзина. ЕУ ќе се обиде да ги поврзе овие значајни точки со економијата и со економскиот развој, затоа што оценува дека странците ќе бидат заинтересирани за земјите од регионот доколку во нив има владеење на правото и независно судство.

Посебно ќе се истакне дека земјите не треба само да ги имаат на хартија законските прописи и регулативи, туку истите да ги имплементираат и да се применуваат. Со други зборови, во борбата против корупцијата и криминалот, не треба да се оди само по малите и средните, туку неселективно и против големите играчи.

Забелешките во извештајот, како што сметаат во Брисел, се само насоки за владите, а не наметнати директиви. Сепак, владите и политичките лидери треба да ја преземат одговорноста за нивно спроведување. Извештајот, како што велат, претставува алатка за исправување на некои работи, а не за „попување“ и за расправии.

Заеднички за сите земји, вклучувајќи ја и Македонија, ќе бидат забелешките за борбата против корупцијата и организираниот криминал, како и за слободата на говорот и на медиумите, која во последните години во регионот бележи опаѓање.


Јолевски во ОН: Размислуваме да го зголемиме учеството на АРМ во мировни операции


Њујорк, 25 јули, 2016 - 10:19 (META) 

Министерството за одбрана размислува за зголемување на учеството на Армијата на Република Македонија (АРМ) во мировните операции, истакнал министерот за одбрана, Зоран Јолевски, за време на посетата на седиштето на Обединетите нации во Њујорк, односно одделот за мировни опарации.

Домаќин на Јолевски, како што информираат од МО, му бил потсекретарот на ОН и шеф на Одделот за мировни операции, Херве Ладсоус.

„На средбата, министерот Зоран Јолевски го информираше Ладсоус дека во рамките на министерството за одбрана сериозно се размислува за зголемување на учеството на АРМ во мировните операции и давање на поголем придонес кон светскиот мир. Ладсоус срдечно ја поздрави оваа иницијатива и ги понуди сите капацитети на Одделот за мировни операции на ООН на располагање како помош за Армијата на Република Македонија и Министерството за одбрана при планирањето, донесувањето на одлуките и во подготовките за распоредување на македонски контингент во дел од постоечките мировни мисии на ООН“, стои во соопштението на Министерството за одбрана.

Јолевски, доплнително, разменил и дел од своите идеи околу регионалните иницијативи во доменот на мировните оепарции кои добиле силна поддршка од Ладсоус.

„Министерот Јолевски информираше дека Македонија од септември ќе биде домаќин на Штабот на балканските медицински сили, како и за тоа дека е кандидат за седиште на штабот на СЕЕБРИГ (SEEBRIG), бригадата на Југоисточна Европа. Двајцата соговорници ја завршија средбата со заклучок дека изнесените идеи имаат сериозен потенцијал за понатамошно унапредување на соработката“, додаваат од МО.


ЕУ ја прошири антимонополската истрага против „Гугл“


Брисел, 14 јули, 2016 - 18:30 (META) 

Европската Унија ја проширила истрагата против компанијата „Гугл“, која е обвинета дека ја злоупотребила својата доминантна позиција на интернет во корист на своите бизниси за продажба и за огласување, јавуваат светските агенции.

Европската комисија, пак, веќе истражува дали „Гугл“ овозможува привилигиран третман за своите производи во опративниот систем за мобилни телефони „андорид“.

– „Гугл“ даде многу иновативни производи кои ги променија нашите животи. Сепак, тоа не му дава право на „Гугл“ да им ја ускратува шансата за натпревар и за иновации на другите компании – изјавила денеска еврокомесарката за конкуренција, Маргарет Вестагер.

Вестагер додала дека прелиминарната истрага покажала дека компанијата неоправдано ги фаворизирала своите продажни услуги во резултатите од пребарувањето.


Могерини: Проширувањето на ЕУ ќе продолжи


Париз, 5 јули, 2016 - 11:27 (META) 

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, на вчерашниот самит за Западен Балкан во Париз изјави дека проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредибилни во тој процес.

„Овој самит е важен и за нашата безбедност, бидејќи миграциската криза уште постои и ризикот од радикализација во регионот нè обврзува да работиме заедно. Ова е важен состанок тука и ќе работиме и на дневно ниво за да го направиме овој процес реалност за секоја од шесте земји од Балканот“, рече Могерини.


Хан не нè спомна, побара Западен Балкан прво економски да се обедини, па да влезе во ЕУ


Париз, 4 јули, 2016 - 13:53 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во своето обраќање на бизнис-форумот во рамките на Самитот за Западен Балкан во Париз, со ниту еден збор не ја спомна Македонија, за разлика од Црна Гора, Албанија, Србија и од Косово.

Еврокомесарот смета дека иако во моментов ЕУ е во тешка фаза, потенцијалот за членство во ЕУ продолжува да биде фактор на промени и сидро на стабилност за земјите од Југоисточна Европа.

Хан притоа нагласи дека мерките што ЕУ ги предлага треба да водат кон создавање на единствен пазар на Западен Балкан, пред земјите и официјално да станат членки на Унијата.

„Еден од најголемите предизвици за подготовка на земјите од Западен Балкан за членство во ЕУ е реконструкција на економијата. Владеењето на правото и економскиот развој се две страни на една иста паричка. Владеењето на правото, особено правната сигурност и функционирањето на судскиот систем, ги поттикнува инвестициите и економскиот пораст. Западен Балкан во моментов се соочува со значителни проблеми. Нашиот пристап е да го зајакнеме економското владеење. Тоа е единстевниот начин за регионот да доживее долгорочен економски пораст и подоборување на продуктивноста и на компетитивноста“, вели Хан.

Според еврокомесарот, повеќето земји покажале силна посветеност на економскиот реформски процес и го поставиле како централен елемент во своето стратешко планирање во економијата. Неговата имплементација, додава Хан, се одвивала со различна динамика во секоја земја, особено во однос на клучните препораки за структирни реформи.

„Секоја влада за следната година треба да преземе конкретни чекори за спроведување на секоја од реформите“, рече Хан, додавајќи дека ЕУ била многу јасна кога посочила дека станува збор за реформи кои се неопходни за да им се даде вредност на инвестииците.

Тој вели дека поврзувањето не значи само градење на нова инфраструктура, туку се огледува и во начинот како таа најдобро да се искористи.

„Инвестициите без реформи немаат многу смисла. Зошто некој би инвестирал во нови патишта ако постојната мрежа не се одржува правилно? Ние решивме да дадеме 96 милиони евра за три железнички инфраструктурни проекти во Србија, Албанија и во Касово. Исто така, ќе дадеме 50 милиони евра за „зелени проекти“, како што се енергетската ефикасност на стабени згради и мали хидроцентрали. Ова покажува дека ние сме сериозни во нашата решеност до 2020 година висината на грантовите за кофинансирање на поврзувачки проекти да изнесува 1 милијарда евра. Сите овие мерки треба да водат кон создавање на единствен пазар на Западен Балкан, пред приклучувањето на земјите во ЕУ“, рече Хан.