И денеска променливо облачно време со пороен дожд и грмежи


Скопје, 23 мај, 2018 - 9:08 (META) 

Во Македонија времето денеска, како и во изминатите денови, ќе биде промеливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално тие ќе бидат поинтензивни, со услови за изолирана појава на град.

Максималната температура ќе се движи од 18 до 29 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината слично време со температура до 27 Целзиусови степени.


Променливо облачно време, а попладне со дожд и грмежи


Скопје, 22 мај, 2018 - 9:15 (META) 

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно претпладне, со почести сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено на север и на запад.

Утринската температура се движи од 9 до 15 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 23 до 30 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно претпладне, со повеќе сончеви периоди, а попладне и со услови за појава на нестабилност со повремено пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи во интервалот од 14 до 27 Целзиусови степени.

До четврток ќе се задржи променливо облачно време, а претежно во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. В среда и в четврток се очекуваат поинтензивни процеси, особено во западните и северните делови. В петок и в сабота ќе има појава на повремен локален дожд.


Времето сончево со умерена облачност, попладне локален дожд


Скопје, 16 мај, 2018 - 9:13 (META) 

Во Македонија денеска ќе има претежно сончево време со мала до умерена облачност во текот на денот, а попладне во југоисточните предели е можен краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од западен правец.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 15 до 27 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 26 Целзиусови степени.

УВ индексот ќе изнесува 7.


Променливо облачно, со повремен дожд


Скопје, 3 мај, 2018 - 9:40 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Поинтензивни врнежи ќе има во западните делови на земјава.

Ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер, кој на моменти ќе достигнува брзина до 70 км/час. УВ индексот ќе изнесува 6.

Минималните температури се движат од 7 до 16 Целзиусови степени, а максималните ќе изнесуваат од 20 до 27 степени.

Во Скопје времето ќе биде умерено облачно со умерен до засилен југоисточен ветер и со услови во попладневните часови за краткотраен локален дожд и можни ретки грмежи.

Температурата ќе се движи од 13 до 26 Целзиусови степени.

Во наредните денови следува период на променливо облачно и нестабилно време со локален краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Поизразена нестабилност се очекува в сабота.


Времето денеска и утре променливо облачно


Скопје, 19 април, 2018 - 9:10 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, а во јужните делови со повремен дожд и ретки грмежи. Попладне ќе дува умерен ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе изнесуваат меѓу 18 и 27 Целзиусови степени.

И утре времето ќе биде променливо облачно со краткотрајни локални врнежи од дожд во јужните делови и температури од 16 до 24 Целзиусови степени.

За време на викендот времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и температури од 17 до 27 Целзиусови степени.


Времето променливо облачно со слаб снег и умерен ветер


Скопје, 14 февруари, 2018 - 9:05 (META) 

Во Македонија денеска ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди во текот на денот. Во крајните западни делови ќе има повремен слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Дневната температура ќе изнесува меѓу 1 и 13 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе достигне до 2 Целзиусови степени, а дневната до 8 степени.

Врнежи од снег со слаб до умерен интензитет во западните и јужните делови ќе има и утре.

Потоа времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури. Нови врнежи се очекуваат кон почетокот на наредната работна недела


Времето променливо облачно, со слаб снег на северот и истокот


Скопје, 22 јануари, 2018 - 9:23 (META) 

Во Македонија времето денеска ќе биде променливо облачно, а во северните и источните делови од земјата ќе провејува слаб снег.

Во текот на денот се очекува намалување на облачноста и сончево време со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено во Повардарието и во Пелагонија.

Максималните температури ќе се движат од 0 до 6 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладнето сончево и студено со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а температурата ќе се искачи до 4 Целзиусови степени.

Во текот на неделата што следува ќе биде стабилно, со ниски утрински температури, кои ќе се движат од -9 до -2 Целзиусови степени, додека дневните ќе бидат во постепено покачување.


Променливо облачно со температура до девет степени


Скопје, 30 декември, 2017 - 9:51 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, а ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој од средината на денот ќе засилува, особено долж Повардарието.

Дневната температура ќе се движи од три до девет Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време, променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне до седум Целзиусови степени.

За време на викендот и Новогодишната ноќ ќе биде стабилно и суво. За Новогодишната ноќ синоптичарите прогнозираат не многу студено време, со температури кои ќе бидат само некој степен под нулата.


Сончево време со мала до умерена облачност и слаб ветер на југоистокот


Скопје, 10 декември, 2017 - 9:56 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, откако ноќеска падна снег во голем број населени места, како и првиот снег во Скопје. Утринава имаше услови за провејување на слаб снег во западните и северозападните делови од земјата.

Преку денот облачноста ќе се намалува и сончево ќе биде особено на југоистокот, каде исто така повремено ќе дува засилен северозападен ветер.

Утринската температура се движеше од -2 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 3 и 10 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, а дневната температура ќе се искачи најмногу до 6 Целзиусови степени.

Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови ќе има од среда кон четврток. Ново наоблачување со изгледи за поинтензивни врнежи се очекуваат за време на следниот викенд.


Променливо облачно со врнежи од дожд попладне и вечерва


Скопје, 9 декември, 2017 - 10:04 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови од земјава, а кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират. Пообилни врнежи ќе има во западните делови на земјава, каде се очекува да наврнат повеќе од 25 литри воден талог на еден квадратен меатр. Ќе дува засилен јужен ветер.

Утринската температура се движеше од минус 3 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 7 до 14 степени.

Во Скопје ќе преовладува облачно време, кон крајот на денот ќе има услови за врнежи од дожд, а во текот на ноќта можно е врнежите да преминуваат во снег. Ќе дува умрен до засилен ветер од југоисточен првец. Утринската температура се спушти до минус 2 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 13 степени.

Утре претпладне во западните и во северните делови ќе има повремени врнежи од снег, а границата на снежната покривка се очекува да се спушти и до 500 метри надморска висина. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а помала снежна покривка може да се формира на некои повисоки места.

Во почетокот на наредната седница ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен јужен ветер.