!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Битолскиот музеј со проект за санација на Офицерскиот дом во Битола


Битола, 23 јануари, 2017 - 16:00 (META) 

Со проект за санација и за ревитализација на Офицерскиот дом, Завод и музеј Битола влезе во годишната програма на Министерството за култура за 2017 година.

Засега не се знае колку средства ќе бидат издвоени за изработка на проектот, кој треба да понуди решение за обнова на еден од најмаркантните објекти на Широк сокак, кој последната деценија е претворен во руина.

– Покрај тоа што Владата јавно објави дека ќе бидат издвоени 2 милиони евра за санација и за ревитализација на Офицерскиот дом во Битола, ние, како Завод и музеј, добивме средства од Национална програма за култура за годинава за изработка на проект за обнова на објектот. Проектот за Офицерски дом ќе биде според сите стандарди и прописи – вели директорот на Завод и музеј Битола, Зоран Алтипармаковски.

Инаку, Алтипармаковски вели дека остатоците од големиот кристален лустер на Офицерскиот дом во Битола, која лани во април падна под неразјаснети околности, се подигнати и се обезбедени во Музејот. Според стручно изработен проект, додава тој, оваа година лустерот ќе се реставрира. Не само стручната јавност во Битола, туку воопшто граѓаните ја чекаат информацијата од истрагата од кои причини лустерот падна и дали, можеби, бил предмет на кражба.


„Фрајле“ и 1.500 василичари ќе ги забавуваат посетителите на Вевчанскиот карневал


Скопје, 4 јануари, 2017 - 14:40 (META) 

Околу 1.500 василичари ќе учествуваат на годинешниот Вевчански карневал, на кој главна атракција ќе биде женскиот бенд од Нови Сад „Фрајле“, соопшти денеска на прес-конференција во Скопје градоначалникот на Општина Вевчани, Цветомир Угриновски.

Според програмата на карневалот, од домашната сцена ќе настапат дуото „ДНК“ и групата „Нокаут“, додека од фолк-сцената, посетителите и туристите ќе ги забавуваат Анета Наковска и Ефто Пупиновски.

Градоначалникот Угриновски потсети дека документите сведочат дека карневалот е стар најмалку 1.460 години, но постојат археолошки наоди кои упатуваат на податоци дека карневалот постои барем 2.200 години.

– Денес карневалот е интересно и необично преплетување на пагански со христијански обичаи. Традиционално, учесниците се обидуваат да избегнат воведување на современи карневалски елементи, но, сепак, во последните години во организација на Општината и на Министерството за култура, се воведува ред во овој инаку хаотичен вонвременски настан – истакна Угриновски.

На презентацијата на програмата присуствуваше заменик-министерот за култура, Драган Недељковиќ.

Годинава, музичката и промоциска продукција „Пасворд“ е организатор на музичкиот и на забавниот дел на карневалот. Музичкиот дел почнува на 12 јануари, од 21 часот.

На 13 јануари во 13 часот е традиционалното дефиле на маските, кое ќе трае цело попладне, а потоа ќе следи вториот музички ден.

Вевчанскиот карневал завршува на 14 јануари со традиционалното палење на маските.


Европската комисија одобри 90 милиони евра како поддршка за влез на Албанија во ЕУ


Тирана, 23 декември, 2016 - 19:54 (META) 

Европската комисија одобри околу 90 милиони евра како поддршка на Албанија за нејзиниот пат кон членство во Европска Унија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Програмата наменета за Албанија ја следи политиката на проширување со фокусирање на областите како владеење на правото, економски развој и конкурентност.

Исто така, се поддржува и имплементацијата на албанската стратегија за борба против корупцијата и реформите во судството.

Други области што ќе бидат поддржани преку оваа програма се транспорт, животна средина, граѓанско општество и учеството на Албанија во програмите и во агенциите на ЕУ, како што се „Еразмус  плус“, „Хоризонт 2020“ и „Креативна Европа“.


Тачи: Во идната влада ќе бараме да има само еден вицепремиер, но со право на вето


Тетово, 29 ноември, 2016 - 23:53 (META) 

Лидерот на ДПА и носител на листа во изборната единица 6, Мендух Тачи, вечерва на митингот на партијата во Боговиње, Тетовско, порача дека ќе бараат во идната влада да има само еден вицепремиер, кој ќе има право на вето на одлуките на владата.

Тој истакна дека на овие избори имаат програма која се разликува од таа на нивниот политички опонент, ДУИ, и во која се залагаат за правична распределба на буџетот и за инвестиции во западниот дел на земјава.

– Планираме закон за фискална амнестија, со кој ќе се ослободат граѓаните од долгови кон државта и од казни – истакна Тачи, додавајќи дека доколку ДПА биде дел од власта, ќе бара и нов закон за употреба на јазиците, односно на албанскиот јазик во Македонија.

Лидерот на ДПА истакна дека ќе се залагаат за членство на Македонија во Европската Унија и во НАТО.

– Ние сме главни сојузници на САД и на НАТО и тоа треба да се искористи – рече Тачи.

Тој истакна дека на помалите партии не може да им биде забрането да дејствуваат, но оти секој глас за нив е изгубен глас за Албанците и порача дека ДУИ нема да може да манипулира со гласовите бидејќи меѓународната заедница е гарант на овие избори.


Груевски од Тетово: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи затоа што има квалитетна и реална програма


Тетово, 29 ноември, 2016 - 22:39 (META) 

Победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 11 декември е јасна бидејќи произлегува од сиот минат труд и од квалитетот и од реалноста на новата програма на партијата и на коалицијата, порача лидерот на владејачката партија и носител на листа во изборната единица 4, Никола Груевски, на вечерашниот митинг во Тетово.

– Победата е изработена со сите проекти и дела кои ги ветивме и ги исполнивме. Изработена е со повеќе од 160.000 нови работни места… Таа победа доаѓа и од квалитетот и од реалноста на новата програма „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, од повеќе од 500 страници долго подготвувани, обмислени, реални проекти, со рокови за нов напредок на сите граѓани на Република Македонија – рече Груевски.

Тој повторно порача дека најсилната гаранција за завршување на кризата е во добивањето на 63 пратенички места за ВМРО-ДПМНЕ. Груевски и од Тетово го обвини лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев, дека ги распродава државните и националните интереси на Македонија.

– Да престанат да веруваат дека премиер може да те намести некој од надвор, затоа што во секоја држава во Европа, во секоја демократска држава се станува премиер ако народот те избере…СДСМ ќе претрпи десетти по ред пораз, затоа што го потценува народот со лажни и нереални ветувања – истакна Груевски.

Пред насобраните граѓани во Тетово говореше и носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во шестата изборна единица, Влатко Ѓорчев, која повика на одбрана на унитарноста на Македонија.

– Во Тетово граѓаните имаат јасен избор и ќе можат да гласаат за личност која силно ќе ги брани државните интереси, ќе стои зад технолошки индустриската зона и многу други проекти – рече Ѓорчев.

Претходно вечерва, ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата одржаа митинг и во Гостивар.


Вељаноски: СДСМ предвидува реорганизација на локалната самоуправа


Скопје, 23 ноември, 2016 - 14:40 (META) 

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ја обвини опозицијата дека во својата предизборна програма предвидува реорганизација на локалната самоуправа и формирање локални полиции.

На денешната прес-конференција во центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Вељаноски истакна дека СДСМ во својата програма задира и во културата, образованието, децентрализирањето на социјалната заштита, управувањето со земјоделското земјиште, а сето тоа го оцени како скандалозно и опасно за иднината на земјата.

– Тоа што Зоран Заев го најави пред албанската дијаспора во Швајцарија, СДСМ го вметна во својот памфлет кој го нарекува програма. Ветувањето за излегувањето од рамките на Охридскиот договор, отворањето на прашањето за воведување двојазичност и за кантонизација по урнекот на Швајцарија се потврда за најавите на Заев дека сака да го менува Уставот на Република Македонија и да го почне патот кон федерализација на државата – истакна Вељаноски на прес-конференцијата.


Левица најави забрана за отворање странски воени бази во Македонија


Скопје, 21 ноември, 2016 - 17:20 (META) 

Партијата Левица, која самостојно ќе настапи на изборите на 11 декември под реден број 11, најави 15 ударни мерки во нејзината изборна програма. Раководството на партијата преку медиумите најави воведување на минимален гарантиран приход по семејство, враќање на можноста работникот да стекне право на пензија и врз основа на работен стаж, забрана на понатамошна приватизација на јавните претпријатија, запирање на непродуктивните буџетски расходи, значително намалување на превисоките плати на пратениците и на функционерите и укинување на нивните привилегии како што се апанажата и патните трошоци.

Од партијата најавија и укинување на приватните извршителски канцеларии и воведување судии извршители, за, како што велат од партијата, да се спречи грабежот на граѓаните при постапката на присилно извршување. Ветуваат и драстично намалување на постоечките тарифи за награди и за надоместоци на адвокатите и на нотарите, незастарување на кривичните дела поврзани со економскиот криминал заради преиспитување на криминалната приватизација и конфискација на нелегално стекнатиот имот на сите досегашни владејачки структури и oлигарси.

Левица најавува создавање услови за воведување интегрирано образование, без етнички поделени училишта, воведување бесплатно или целосно јавно субвенционирано високо образование, како и обезбедување право на квалитетно здравствено осигурување за сите граѓани на Република Македонија.

Од левичарската партија, исто така, најавуваат и утврдување на гарантирани откупни цени на земјоделските и сточарските производи преку отворање државни откупни центри, борба со урбаната мафија за спречување на уништувањето на зелените површини во градските средини, намалување на глобите за сообраќајните прекршоци и нивно одредување во сооднос со финансиската моќ на прекршителот.

Партијата Левица меѓу петнаесетте точки од нивната програма, најави дека ќе воведе забрана за создавање странски воени бази во РМ.


„Твитер“ му порача на ВМРО-ДПМНЕ: Реално треба во затвор да одат и парите да ги вратат


Скопје, 21 ноември, 2016 - 16:35 (META) 

Изборниот слоган на ВМРО-ДПМНЕ „Реално! Работа, сигурност, напредок!“ за претстојните парламентарни избори, закажани за 11 декември, на социјалните мрежи предизвика голем број коментари. Корисниците на „Твитер“ искажуваат недоверба во волјата на владејачката партија за реализација на проектите од програмата.

Програмата на ВМРО-ДПМНЕ за 2017-2020 година која владејачката партија планира да ја реализира доколку победи на изборите, на 516 страници содржи стотици проекти кои партијата им ги ветува на граѓаните за да го добие нивниот глас.

Зборот „реално“ доби и хаштаг на „Твитер“ под кој се споделуваат коментарите за програмата на ВМРО-ДПМНЕ.


Николовски најави повисоки плати и помали трошоци за секое семејство


Делчево, 12 ноември, 2016 - 18:45 (META) 

Носителот на кандидатска листа на коалицијата предводена од СДСМ во третата изборна единица, Љупчо Николовски, денеска пред граѓаните на Делчево соопшти дека врвен приоритет на нивната коалиција ќе биде парите да се вратат назад, кај граѓаните.

Тој најави дека во првите четири месеци минималната плата ќе биде зголемена на 12.000 денари, а до крајот на мандатот на 16.000 денари.

– Наш фокус и наша цел е просечната плата во државата да биде 30.500 денари! Тоа ќе го направиме со низа мерки за подобар живот на секој граѓанин тука во Македонија. Не само што ќе се зголемуваат платите на граѓаните туку ќе се намалуваат и трошоците на секое семејство! – рече Николовски, додавајќи дека во секое семејство на крајот на годината ќе влегува по една просечна плата како резултат на нивната мерка за враќање на 15 отсто од ДДВ во секој семеен буџет.

Николовски најави укинување радиодифузната такса, враќање на евтината тарифа на електрична енергија секој викенд и дополнително два часа секој друг ден во неделата, двапати годишно зголемување на пензиите и воведување на државна социјална пензија.

Тој истакна дека планираат да воведат и европска Младинска гаранција која ќе гарантира дека секој млад човек, четири месеци по завршувањето на своето образование ќе добие понуда за вработување, понуда за тренинг или ќе го продолжи своето образование.

Според програмата на Коалицијата 32 општини на крајот на мандатот ќе се гасифицираат во целост, со што ќе се намалат трошоците на граѓаните.

– За нас секој човек е важен, за нас секој човек е битен. Затоа, нашиот План за живот во Македонија предвидува мерки коишто ги враќаат парите назад кон граѓаните – порача Николовски.


Груевски: Подготвени сме за голема победа


Скопје, 24 октомври, 2016 - 16:48 (META) 

Подготвени сме за силна и голема победа која ќе обезбеди стабилност на Република Македонија, победа која ќе обезбеди државата да излезе од оваа криза во која ја донесе опозицијата, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по денешната средба со лидерите на политичките партии од коалицијата За подобра Македонија.

Партијата и коалицијата, посочи Груевски, се подготвени за победа која ќе овозможи државата да застане цврсто и стабилно и да продолжи по патот на економскиот просперитет, зачленувањето во НАТО и во ЕУ и кон сите други стратешки приоритети.

– Како партија и како коалиција сме подготвени во секој поглед. Програмата веќе ја затвораме, последните работи се прават, деновиве и таа ќе се затвори. На терен сме максимално присутни во комуникација со граѓаните и сите оние други работи што се потребни за една изборна кампања ги подготвуваме и се во динамика што ги исполнува сите рокови – изјави Груевски.

Тој додаде дека на претстојните избори народот ќе може да избира помеѓу ВМРО-ДПМНЕ која, според Груевски, работи и испорачува резултати од една страна и оние кои прават манипулации и разни интриги од друга страна.