!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Документ веќе има, Груевски може да се подготви единствено за опозиција


Скопје, 19 март, 2017 - 20:57 (META) 

Никола Груевски може да се подготви единствено за опозиција и за соочување со правдата, ефектите од неговите документи граѓаните ги почувствуваа, се вели во реакцијата на СДСМ на интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за „Канал 5“.

– Сега, пред целата домашна и меѓународна јавност има конкретен документ зад кој стојат околу 700.000 граѓани на Македонија. Тоа е програмата на новата реформска влада на унитарна Македонија, која гарантира квалитетен живот за сите граѓани, правда за сите, заедништво и реформи за евроатланските интеграции. Таа програма го разобличува Груевски и тоа го потресува, бидејќи му ги одзема сите лажни вести – стои во соопштението на СДСМ.

Од партијата нагласуваат дека Груевски мора веднаш да се повлече од насилната реторика, да престане да шири немир и поделби кај граѓаните за непостоечки теми и да ги малтретира луѓето да ги бранат неговите криминали.

– Тоа што тој го прави е неговата паника и хистерија пред соочувањето со одговорноста. Македонија мора да оди напред. Ќе има продолжение на конститутивната седница на Собранието, нов претседател на Собранието, мандат за составување влада и нова реформска влада. Така избраа граѓаните и тоа Груевски повеќе не може да го спречи – велат од СДСМ.


СДСМ: Груевски мора да се вразуми и да овозможи мирен трансфер на власта


Скопје, 18 март, 2017 - 12:15 (META) 

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да се вразумат, да прифатат дека се опозиција и да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од СДСМ нагласуваат дека мнозинството граѓани на 11 декември минатата година, со 700.000 гласови гласале за промени, а против „милионските криминали и злоупотреби и против системското уништување на судството, медиумите, образованието и здравството“.

„Граѓаните гласаа за реформи, гласаа за повеќе пари во секое семејство преку зголемување на минималната и просечната плата, преку поврат на 15 отсто ДДВ, преку укинување на радиодифузната такса и враќање на евтината тарифа на струјата. Граѓаните гласаа за квалитетни јавни услуги, квалитетно образование и здравство. Ова се приоритетите содржани во програмата на новата влада на Република Македонија. Тоа е единствениот реален документ кој ги гарантира промените и животот за сите граѓани еднакво, во унитарна и суверена Република Македонија“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму велат дека ова може да го види целата домашна и меѓународна јавност, освен Никола Груевски и „криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, кои во обид да се спасат од одговорност прават поделби и шират омраза меѓу граѓаните, и за тоа злоупотребуваат дури и деца“.


Мицкоски: Гасификацијата ќе чини 150 милиони евра


Скопје, 15 март, 2017 - 16:21 (META) 

„Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ досега ја изгради примарната гасоводна мрежа од Клечовце до Штип. Магистралниот гасовод  Штип – Неготино е во напредна фаза на изградба и се очекува да заврши до крајот на оваа година“, изјави денеска на прес-конференција членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој додаде дека во фаза на изградба е магистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар.

– Во програмата „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ е предвиден магистралниот гасовод Штип – Хамзали – Струмица – Гевгелија, како и ред други делници, за кои мнозинството граѓани на последните парламентарни избори дадоа поддршка. Но, СДСМ со своето деструктивно однесување го попречува реализирањето на овие проекти, од кои директна корист ќе имаат граѓаните – изјави Мицкоски.

Тој истакна дека дополнително, покрај примарната гасификација, огласите за изградба на секундарниот и на терцијарниот гасовод преку јавно-приватно партнерство се објавени во јавните гласила.

– Со тоа почнува процесот на секундарна и на терцијарна гасификација во Македонија, која се очекува да чини околу 150 милиони евра. Ќе бидат опфатени 17 општини во Скопскиот Регион, 36 општини во Источниот Регион и 26 општини во Западниот Регион – изјави Мицкоски.


Заев на средба зо Јазбец: Oчекувам да биде избран новиот претседател на Собранието


Скопје, 15 март, 2017 - 14:01 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со амбасадорот на Словенија во Македонија, Милан Јазбец, при што разговарале за процесот за формирање нова влада во Македонија.

Заев го информирал амбасадорот Јазбец за обидите од страна на Иванов и на Груевски за продлабочување на политичката криза во Македонија, како и за посветеноста на СДСМ за скорешна институцонална разврска на кризата.

– Ја објавивме програмата на новата реформска влада за унитарна, суверена Република Македонија, којашто ќе биде посветена на економијата, социјалната кохезија, владеењето на правото, што е интерес на сите граѓани. Планираме да ја тргнеме секоја пречка за изговор од Ѓорге Иванов околу доделувањето на мандатот. Во таа насока, очекувам во следниот период во Собранието да биде избран новиот претседател на парламентот, кој ќе испрати допис до Иванов дека е формирано парламентарното мнозинство и дека почнува да тече уставниот рок од 10 дена за доделување на мандатот за формирање на новата влада – изјавил Заев.

Заев и Јазбец констатирале дека е неопходно да продолжат демократските процеси во Македонија по веродостојните избори, во насока на силна посветеност на реформските процеси што обезбедуваат евро-атлантска перспектива на државата, а со тоа и квалитетен животен стандард за граѓаните и стабилност и безбедност на Република Македонија.


СДСМ: Ако е за унитарност, ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржи програмата на новата влада и СЈО


Скопје, 14 март, 2017 - 13:00 (META) 

Ги повикуваме Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, ако се за унитарна, суверена Македонија во која функционира правдата, јасно да ја поддржат програмата на новата влада на Македонија и работата на Специјалното јавно обвинителство, да ја прифатат новата реалност дека се опозиција и да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во соопштението на СДСМ.

Во него се додава дека „Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се подготвени за заштита на своите криминално стекнати богатства и обид за бегство од одговорноста, да ги вознемируваат граѓаните со лаги, да поттикнуваат насилство и омраза, да молат да бидат дел од владата“.

– Македонија не смее и нема да дозволиме да биде внесена во безбедносна криза само затоа што Груевски не може да прифати дека околу 700.000 граѓани, односно 67 пратеници дадоа поддршка за состав на новата влада на претседателот Зоран Заев. Неопходно е Иванов да не се води од криминалните интереси на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, туку од интересите на граѓаните и на Република Македонија и веднаш да го даде мандатот за состав на новата реформска влада – се додава во соопштението на СДСМ.


СДСМ: Програмата на новата влада ја гледаат сите, освен ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 11 март, 2017 - 14:39 (META) 

Единствената реална платформа што ја гледа целата домашна и меѓународна јавност е програмата на новата реформска влада, која содржи мерки за основните потреби на граѓаните и ја гарантира унитарноста на државата, стои во реакцијата на СДСМ на изјавите од ВМРО-ДПМНЕ.

„Единствено ВМРО-ДПМНЕ има потреба да се преправа дека не ја гледа програмата на новата влада, затоа што раководството на партијата има потреба да ја продлабочува политичката криза. Раководството на ВМРО-ДПМНЕ неуспешно се залажува дека на тој начин може да го заштити криминално стекнатото богатство и да се спаси од одговорност за тоа“, велат од СДСМ.


Заев: Еве ја програмата, граѓаните нека се вратат дома, а Иванов нека ја оцени


Скопје, 10 март, 2017 - 14:34 (META) 

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја претстави новата програма на идната влада, која, како што рече, произлегува од предизборната програма „План за живот“ на СДСМ, но и на програмите на партиите за кои гласале мнозинството граѓани. Тој ги повика партиите – партнери во коалицијата да ја оценат, опозицијата да ја искоментира, претседателот Иванов да ја преиспита одлуката за мандатот, а граѓаните да се вратат во своите домови.

Програмата, како што изјави, се темели на Уставот, на потребите на граѓаните и обезбедува унитарност на државата и перспективи за развој.

– Во програмата се предвидува подобар живот, развој на економијата, враќање на демократијата и владеење на правото и на правдата, ефикасни институци, интеграции во НАТО и во ЕУ, подобар меѓународен углед. Македонија ќе биде држава за сите граѓани и ќе нема поделба на блиски и на неблиски до власта – изјави Заев.

Тој истакна дека за членство во ЕУ и во НАТО ќе се преземат итни реформи кои произлегуваат од Извештајот на Прибе, а потоа и од Договорот од Пржино.

– Ќе има поддршка на домашните претпријатија за да ги зголемат производството и извозот. Програмата предвидува фер даночен систем. Трошењето на буџетот ќе биде транспарентно, за трошењето на парите, граѓаните ќе имаат точни и навремени информации – додаде Заев.

За судскиот систем изјави дека ќе биде независен и ефикасен и партиите ќе се држат настрана од него. Програмата предвидува формирање на специјално одделение во Основниот суд Скопје 1, кое ќе ги проследува предметите на СЈО, при што, како што рече, ќе се овозможи заокружување на случаите што ги води СЈО.

Реформи, како што изјави Заев, се предвидени и во МРТВ како национален сервис на граѓаните, и за обезбедување на независноста на медиумите.

Во однос на законот за унапредување на јазиците, истакна дека на сите граѓани ќе им биде овозможено полесно да комуницираат со институциите и во секојдневието.

– Унапредувањето на законот за јазици е исклучиво според Уставот и прифатливо за партиите што обезбедија 67 потписи за формирање влада. Ќе се прошири употребата на албанскиот јазик во рамките на амандманот 5 од законот за јазици во Уставот. Некои општини се тројазични или четиријазични, така што и на тие граѓани ќе им се овозможи комуникација на нивниот јазик, но ќе го заштитиме македонскиот јазик и кирилското писмо – објасни Заев.

Тој додаде дека е лага дека сите ќе мора да учат некој јазик, а тие што нема да го сторат тоа, ќе бидат казнети.

– Казненени одредби од законот за употреба на јазиците постојат и сега, но институциите не го почитуваат, односно не обезбедуваат негова примена. За тоа ќе постојат казни – рече Заев.

За вработените во јавната администрација рече дека ќе работат слободно, а ќе се објави и бројката на непраспределени административци, кои сега седат дома и земаат плата. За нив, како што рече, ќе бидат најдени работни места.

Тој најави и расветлување на случаите во Куманово, Сопот, Бродец, убиствата на Мартин Нешковски и на Никола Младенов.

Заев ги повика партиите со кои ја направиле коалицијата да ја поддржат програмата, а опозицијата да ја разгледа и да ја оцени. Тој ги повика и граѓаните „да се вратат од улиците во своите домови, оти нивниот глас е слушнат, а новата програма е базирана исклучиво врз Уставот“.

Заев го повика претседателот Ѓорге Иванов да констатира дека има програма која е од интерес на граѓаните и ја гарантира унитарноста на дражавата, за да се формира влада и да се излезе од политичката криза.


Техада: Се надевам дека Собранието ќе го реши прашањето за локалните избори


Скопје, 10 март, 2017 - 12:32 (META) 

„Се надевам дека Собранието ќе го реши наскоро ова прашање и се надевам дека наскоро ќе има избори, иако малку подоцна отколку што беше планирано. Сепак, најважно е изборите да се одржат“, одговори на новинарско прашање за пролонгирањето на локалните избори швајцарската амбасадорка Сибил Зутер Техада, на завршниот настан на програмата „Форуми во заедницата“.

Министерката за локална самоуправа Ширет Елези, на прашањето како ќе функционираат општините ако наскоро не се распишат локалните избори, рече дека за локалните избори не е надлежно Министерството за локална самоуправа, туку Министерството за правда и дека не сака да прејудицира кога ќе бидат распишани изборите и што ќе се случи.

Програмата „Форуми во заедницата“ е модел за вклучување на граѓаните во донесувањето одлуки од локалната самоуправа и има цел да го поддржи процесот на децентрализација во Македонија.

Граѓаните, на овој начин, имаат можност да го подобрат секојдневниот живот со сопствени идеи и со учество, а администрацијата да развие локално управување преку учество, одговорност и доверба.


Заев: Иванов изврши државен удар со одлуката да не го даде мандатот


Скопје, 1 март, 2017 - 19:18 (META) 

„Ѓорге Иванов, со одлуката да не го даде мандатот за состав на влада, за што е обврзан со Уставот, изврши државен удар. Државата ја внесе во длабока криза со несогледливи последици по граѓаните“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако претседателот Ѓорге Иванов одлучи да не му го даде мандатот.

Со оваа одлука, како што рече Заев, тој прави уставно-државна криза со тоа што ја негира мнозинската волја на граѓаните и поднесените 67 потписи на избрани пратеници во Собранието на Македонија и спречува легален и легитимен трансфер на власта.

– Со ваквото однесување, Иванов уште еднаш се стави во улога на заштитник и соучесник на Никола Груевски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Сакам јавно да порачам, СДСМ и јас како претседател нема да дозволиме никој да си игра со иднината на државата за лични, политички и за криминални цели – изјави Заев.

Тој ги повика граѓаните да не подлегнат на никакви провокации, да останат смирени и преку демократски процеси да се случи формирање на нова влада, која, како што рече, ќе биде фокусирана на реалните потреби на граѓаните и на владеење на правото.

Заев истакна дека Иванов мора да ја повлече одлуката и да го додели мандатот бидејќи уставно е обврзан.

На новинарско прашање што ќе се случува доколку претседателот не ја повлече одлуката, Заев уште еднаш апелираше да се остане со смирени глави.

– Горчината во душата денеска, утре отвора нови перспективи – одговори Заев.

За средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во седиштето на СДСМ, Заев рече дека требало да разговараат за контурите на работните групи по добивањето на мандатот, за програмата, за кадровските решенија, но по одлуката на Иванов, таков разговор немало.

Во однос на тоа што е договорено со ДУИ, Заев уште еднаш повтори дека сè е во рамките на Уставот и во насока на зајакнување на унитарноста на државата.

За посетата на високата претставничка за надворешна и за безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, Заев истакна дека таа утре доаѓа за да се најде решение како да ѝ помогне на државата.

– Немаме алтернатива како земја освен полноправно челнство во ЕУ. Ќе разговараме за перспективите на државата за членство во ЕУ, интересите на граѓаните, ќе понудам свои решенија за забрзување на процесот и за спроведување на реформите – изјави Заев.

За граѓаните кои протестираат, тој додаде дека правото на протест е граѓанско право, но и дека се обидува да ја разбере логиката и разумноста зошто се протестира.

– Нашата земја отсекогаш била мултиетничка, таква сме ја наследиле. Унитарноста може да биде зацврстена ако имаме еднакво општество и квалитетен живот за сите граѓани. Граѓаните кои протестираат се изманипулирани за да го штитат Никола Груевски и бандата околу него од појавата на суд – рече Заев.


СДСМ ги попречува проектите од програмата „Реално“, велат од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 23 февруари, 2017 - 16:14 (META) 

СДСМ веќе две и пол години преку вештачки креирана криза се обидува да ја заобиколи волјата на народот за да дојде на власт, а Македонија и нејзините граѓани плаќаат огромна цена за ваквото штетно и деструктивно однесување на СДСМ, изјави на прес-конференција Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ.

– Мнозинството граѓани на последните парламентарни избори ја дадоа поддршката за програмата „Реално“ и за мерките и проектите содржани во неа, но, и покрај тоа, СДСМ го попречува реализирањето на овие проекти од кои директна корист ќе имаат граѓаните. Дел од тие проекти, кои не може да почнат со реализација е и проектот „Од град во село за нов почеток“. Целта на овој проект е да се обезбедат услови и мерки преку кои ќе се стимулира враќањето на животот во селата и унапредување на социо-економските услови за живот во руралните средини во државата – вели Стојаноски.

Стојаноски истакна дека и покрај, како што рече, сите опструкции на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи континуирано да работи во интерес на граѓаните, да спроведува мерки и проекти со кои ќе им се подобри животот на сите граѓани.