Богов: Извозот е над очекуваното, рано е за прогнози за економскиот пораст


Скопје, 5 април, 2018 - 13:33 (META) 

Гувернерот на Народната банка, Димитар Богов изјави дека се уште е рано да се даваат прогнози за економскиот пораст годинава, но она што е над очекувањата, е порастот на извозот.

– Извозот во првите месеци од годината е одличен и над очекувањата. Во извозот најголемо учество имаат новите производствени капацитети во зоните, кои толку беа критикувани, и тоа, веројатно ќе има значаен придонес врз економскиот пораст годинава-  рече Богов.

Тој додаде дека банките го следат сигналот на Народна банка, која ја намали референтната каматна стапка, но исто така потенцираше дека врз кредитирањето влијаат повеќе фактори.

– Врз работата на банките влијаат повеќе фактори, тие водат сметка за општата политичка состојба како и општествената сентименталност. Побарувачката на кредити лани страдаше, инвеститорите немаа доверба поради политичката состојба. Ќе видиме дали ќе се врати довербата и дали приватниот сектор ќе инвестира – додаде Богов.

Гувернерот потенцираше дека со намалувањето на референтната каматна стапка, Народната банка ја релаксирала монетарната политика бидејќи движењата на девизниот пазар се добри, а инфлацијата е ниска.

Прашан за тоа, како членството на Македонија во НАТО ќе влијае на економијата, Богов рече дека тоа би ги намалило политичките ризици.

-Ако ги погледнете извештаите од минатите години на агенциите кои го мерат рејтингот, ќе се види дека, политичката нестабилност е константна. Во овој случај би се намалиле политичките ризици и би се креирале постабилни услови за економските субјекти – објасни Богов.

Во однос на информацијата во бугарските медиуми за повлекување на групацијата „Сосиете женерал“ од регионот, а во чија што сопственост е Охрдиска банка, Богов додаде дека нема да ја коментира оваа ценовно чувствителна информација.

– Банкарскиот сектор е стабилен, довербата е на високо ниво. Доколку дојде до промена на акционерската структура на банката, новата треба да биде квалитетна на исто ниво како и претходната. НБРМ го има последниот збор за крајниот купувач и ќе внимава на тоа – додава Богов.


НБРМ: Инфлацијата се засилува, слаб пораст на економијата


Скопје, 12 јули, 2017 - 12:58 (META) 

Констатирано е одредено засилување на инфлацијата во јуни, ликвидноста на банките благо се зголемила, а економијата забележала слаб пораст. Износот на благајничките записи, пак, ќе се намали.

Тоа се главните сознанија од комисијата за оперативна монетарна политика на Народната банка на Република Македонија (НБРМ).

Во поглед на редовното преиспитување на ликвидноста на банките,  по зголемувањето на бројот на благајничките записи од почетокот на март до првата декада на јуни, е донесена одлука на денешната аукција на вакви записи да се понудат помалку записи од достасаниот износ.

По стагнацијата во првото тримесечје од годинава, констатирала комисијата, високофреквентните показатели покажале засилување на економијата во месеците од април до јуни, што се должи на порастот на индустриското производство и на порастот кај трговијата. Сепак, овој заклучок се темели на нецелосни податоци, се предупредува во соопштението од НБРМ.

Констатирано е и дека во јуни инфлацијата умерено се засилила во однос на предвидената стапка од 1,5 отсто, при што во првата половина од годинава цените просечно се зголемиле за 0,9 отсто. Цените на храната најмалку учествувале во тој пораст, односно тие или минимално се зголемиле или, пак, останале на исто ниво или се намалиле.

Значителна промена е забележана и кај вкупните депозити на месечна основа во јуни, наспроти нивното намалување во првите пет месеци од годинава.

Кредитната активност на банките во претходниот месец бележи пораст.


ММФ ја намали прогнозата за пораст на економијата од 3,5 на 3,2 отсто


Вашингтон, 19 април, 2017 - 13:53 (META) 

Меѓународниот монетарен фонд ги намали проекциите за пораст на македонската економија за 2017 година.

Во најновата пролетна прогноза се предвидува пораст од 3,2 проценти, за разлика од есенската прогноза на ММФ која предвидуваше 3,5 отсто пораст.

За следната година, ММФ предвидува пораст на економијата од 3,4 проценти, а во 2021 година – 3,8 проценти.

Најновите економски прогнози за цел свет се објавени во документот „Светските економски перспективи“, кој содржи проекции на ММФ и на Светска банка, кои го одржаа традиционалното пролетно заседание.


Хотелиерите очекуваат добра сезона, но се плашат од влошување на безбедносната состојба


Охрид/Струга, 19 април, 2017 - 10:16 (META) 

Хотелиерите од Охрид и од Струга, како и малите станоиздавачи се задоволни од продажбата на капацитетите во пресрет на туристичката сезона, но се плашат од евентуално влошување на безбедносната состојба.

Според најавите и склучените аранжамани за претстојната туристичка сезона, сите очекуваат дека ќе биде успешна, но само доколку не дојде до некоја поголема дестабилизација на безбедносната ситуација, со оглед на долготрајноста на политичката криза и неизвесноста од нејзиниот исход.

– Кај нас сè е поврзано со ситуацијата. Минатата година ја имавме бегалската криза, пред тоа Куманово (настаните во Диво Насеље пред две години, н.з.). Очекуваме дека оваа година нема да има никакви инциденти и ќе имаме максимална бројка на гости – вели претседателот на ХОТАМ и главен менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга, Крсте Блажески.

На почетокот на мај се очекуваат првите организирани посети на туристи од Холандија со чартер-летови, со што и официјално ќе биде отворена новата сезона за која најавите се добри.

– Најбројни се Холанѓаните, а потврда за тоа е зголемувањето на чартер-летовите од Амстердам. Покрај Холанѓаните, последните години има зголемување на бројот на гости од Јапонија, Кина и од Јужна Кореа, а најавена е и повисока класа на гости од Иран. Исто така, очекуваме доста гости од Полска, како и зголемување на бројот на туристи од Германија – нагласува Блажески.


Откажани повеќе летови во САД поради снежната бура на североистокот


Вашингтон, 14 март, 2017 - 10:33 (META) 

Снежната бура, која ја најавија метеоролошките служби на САД, го погоди денеска североисточниот дел на државата, поради што се откажани повеќе летови. Властите им препорачаа на луѓето да останат во своите домови.

Државните училишта во Њујорк, Бостон, Вирџинија и во Филаделфија се затворени.

Националната метеоролошка служба на САД издаде предупредување за снежна бура во региони во осум сојузни држави, вклучувајќи ги Њујорк, Пенсилванија, Њу Џерси и Конектикат.

Според прогнозите, до утре ќе се формира снежна покривка до 60 сантиметри.

Поради зимската бура, беше откажана и планираната посета на германската канцеларка Ангела Меркел на Вашингтон.


Кризата го намалила богаството и заштедите на Грците за речиси 600 милиони евра


Атина, 4 декември, 2016 - 10:23 (META) 

Секое грчко домаќинство изгубило 67.703 евра во периодот од економската криза во последните девет години, пишува грчкиот весник „То вима“. Според анализата на весникот, домашниот бруто-производ на државата се намалил за 57 милиони евра, а вкупното богатство и имот на Грците се намалени за 587 милиони евра.

Ако во 2007 година вкупната вредност на целокупниот имот и финансиска заштеда на секое домаќинство била 165.410 евра, во 2016 година таа опаднала за 41 отсто и сега е 97.706 евра. Податоците се од Институтот за анализи на швајцарската банка „Кредит Свис“, која го испитувала развојот на богатството во повеќе од 200 држави.

Во периодот од 1996 до 2007 година, во државата се влеале од 400 до 500 милијарди евра од странските пазари, институции и од други извори. Ова помогнало богатството на грчките домаќинства во најдобриот период во 2007 година да се зголеми од 595 милијарди евра на повеќе од 1,4 милијарди евра.

Според анализата, има 77.000 Грци милионери кои располагаат со повеќе од 116 трилиони долари на светско ниво. Цените на недвижнините поради кризата се намалени за 45 до 50 отсто. Според анализа на „Прајс Вотер Куперс“, интересот за купување недвижнини ќе се подигне повторно во 2047 година, додека цените ќе се вратат на ниво како пред кризата по 2050 година.


Лагард повикува да се заврши неизвесноста околу Брексит во интерес на економијата


Вашингтон, 22 јули, 2016 - 10:43 (META) 

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, денеска повика да се заврши неизвесноста по гласање на Британците за излегување од ЕУ, бидејќи тоа го забавува светскиот економски пораст.

– Наша препорака е оваа неизвесност околу Брексит што побргу да заврши за да ги знаеме условите за тргување и начините на кои Обединетото Кралство ќе продолжи да дејствува во рамките на глобалната економија – изјави Лагард на прес-конференција по состанокот со лидерите на Светска банка, Светската трговска организација и други институции.

Лагард истакна дека ММФ пред референдумот во Велика Британија се подготвувал да ја зголеми проценката за глобален пораст од 0,1 отсто како резултат на подобрување на економијата во Јапонија, Кина и во еврозоната.

– За жал, Обединетото Кралство одлучи да гласа за Брексит. Тоа е разочарувачки – додала Лагард.

ММФ неделава ја намали прогнозата за светскиот економски пораст поради неизвесноста од Брексит.

Во најновата прогноза се предвидува дека светската економија ќе се зголеми за 3,1 отсто во 2016 година и за 3,4 проценти во 2017 година што е за 0,1 процентен поен помалку од предвидувањата во април.

Во Кина за викендов ќе се соберат министрите за финансии и гувернери на 20 индустриски најразвиени земји.


Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,5 проценти


Вашингтон, 11 јуни, 2015 - 13:59 (META) 

Според најновите проекции на Светска банка, македонската економија ќе има пораст од 3,5 проценти оваа година. За следната се предвидуваат 3,8, а во 2017 година порастот ќе достигне 4 проценти.

Во најновиот извештај „Глобални економски перспективи“, се наведува дека Македонија во изминатите години покажа подобри економски перформанси од соседите, благодарение на директните странски инвестиции во слободните економски зони и стимулациите од државата.

Се укажува дека зголемениот јавен долг ќе го ограничи просторот за фискална поддршка на економскиот пораст и дека банкарските системи на сите земји во регионот, вклучувајќи ја и Македонија, остануваат ранливи поради можното негативно влијание од кризата на грчките банки кои имаат свој удел во банките во државите од регионот.

Проекциите на Народната банката на РМ за годинава се за пораст од 4,1 отсто.


ММФ прогнозира пораст од 3,8 проценти за Македонија


Скопје, 16 април, 2015 - 17:10 (META) 

Меѓународниот монетарен фонд прогнозира пораст на економијата на Македонија за 3,8 отсто за оваа година.

Со оваа прогноза Македонија се најде на второ место меѓу земјите од регионот, зад Црна Гора, за која се прогнозира пораст од 4,7 отсто.

За годинава, ММФ очекува дека Македонија ќе ја заврши со стапка на инфлација од 0,1 отсто, а следната година земјава ќе има повисока стапка на инфлација, од 1,3 отсто.

ММФ за наредната година за Македонија прогнозира пораст од 3,9 проценти.


СИРИЗА води со 3 отсто пред Нова демократија


Атина, 4 јануари, 2015 - 14:32 (META) 

Левичарската СИРИЗА и натаму е прва најпопуларна политичка партија. Според неделната анкета за весникот „Елефтерос типос“, СИРИЗА има поддршка од 30,4 отсто, наспроти Нова демократија, која има рејтинг од 27,3 отсто.

На трето место во анкетата за весникот е Комунистичката партија, со поддршка од 4,8 отсто, Река до 4,7 отсто, Златна зора има 3,8 отсто поддршка, а ПАСОК каска зад неонацистите со 3,5 отсто. Десничарите Независни Грци не изгледа дека ќе влезат во парламентот бидејќи, според анкетата, имаат ниска поддршка од 2,5 отсто. Дури 15,2 отсто изјавиле дека сè уште немаат одлучено за кого би гласале.

И натаму продолжува контрадикторноста со популарноста на Андонис Самарас пред Алексис Ципрас иако СИРИЗА е попопуларна опција. Од испитаниците 41 отсто изјавиле дека Самарас е посоодветен за премиер, наспроти 33,4 отсто, кои мислат дека Ципрас подобро би ја завршил премиерската работа.

Интересно е што според анкетата, која е спроведена пред официјалното претставување на новата партија на Јоргос Папандреу, дури 6,1 отсто од испитаниците изјавиле дека би поддржале партија на поранешниот премиер.
Мнозинство од испитаниците, односно 74 отсто, посочиле дека Грција не треба да ја напушти еврозоната, туку по секоја цена треба да го задржи еврото.

Грчките политичари веќе длабоко се навлезени во предизборна кампања, упатувајќи силни критики еден кон друг на изборните митинзи низ целата држава. Ципрас, кој најави дека програмата на СИРИЗА ќе опфаќа укинување на даноците за имот, враќање на минималната плата на 751 евро, воведување 13. пензија за пензионерите со ниски примања, истакна дека штом дојдат на власт, одново ќе преговараат за простување на грчкиот долг за државата целосно да се збогува со „тројката“ и со пакетот за штедење.

– На 25 јануари дилемета ќе биде јасна: мерки за штедење или СИРИЗА, потчинетост или преговори, штедење или напредок – изјави Ципрас.

Премиерот Самарас, со позната реторика ја критикуваше СИРИЗА за популизам, обвинувајќи го Ципрас дека сака државата да ја одведе до пропаст, банкрот и надвор од ЕУ, фрлајќи ги во вода досегашните жртви на грчкиот народ.