!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Поднесено обвинение за дедото на Тамара кој пукаше во Никола Тодоров


Скопје, 28 септември, 2017 - 17:24 (META) 

Обвинение за убиство во обид и за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи е поднесено против Љупчо Стојановски, дедото на малата Тамара, кој пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров на 1 јуни годинава, пред примопредавањето на министерската функција.

Како што соопшти Основното јавно обвинителство – Скопје, истрагата против Љ.С. е завршена, обвинението е поднесено, а за него е побарано продолжување на притворот.

Дедото на Тамара е речиси четири месеци во притвор. Неговата 9-годишна внука Тамара Димовска почина на 9 февруари 2015 година, додека чекаше да биде одобрено да и се изврши операција на ‘рбетот во странство. Нејзиниот дедо рече дека пукал во министерот бидејќи го смета за виновен за смртта на неговата внука.


Собранието ја продолжи кризната состојба до крајот на годинава


Скопје, 29 јуни, 2017 - 14:37 (META) 

Собранието на Република Македонија денеска го изгласа предлогот на Владата за продолжување на кризната состојба, која беше воведена во август 2015 година, поради мигрантската криза и големиот транзит на мигранти и на бегалци низ земјава.

На седницата за продолжување на кризната состојба до 31 декември, односно до крајот на оваа година, „за“ гласаа 94 пратеници, а „против“ и воздржани немаше.

Кризната состојба поради мигрантската криза беше воведена кон крајот на август 2015 година, кога десетици илјади мигранти од подрачјата зафатени со војни на Блискиот Исток и во Северна Африка транзитираа низ територијата на земјава на пат кон западноевропските земји.


Владата бара продолжување на кризната состојба до крајот на годината


Скопје, 28 јуни, 2017 - 13:39 (META) 

Собранието утре на пленарна седница треба да гласа за предлогот на Владата за продолжување на кризната состојба, која беше воведена во август 2015 година поради мигрантската криза и големиот транзит на мигранти и на бегалци низ територијата на државата.

На 30 јуни истекува важноста на одлуката за продолжување на кризната состојба, што беше донесена во октомври минатата година, а со новиот предлог Владата бара нејзино продолжување до 31 декември 2017 година.

„За да се обезбеди континуитет во вршењето на активностите од страна на силите на Армијата на Република Македонија и на безбедносните сили на Министерството за внатрешни работи, во функција на обезбедување, заштита и на чување на државната граница, Владата на Република Македонија ќе побара од Собранието на Република Македонија да ја донесе предлог-одлуката за изменување на одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба поради зголемен обем на влез и на транзитирање на мигранти низ територијата на Република Македонија и да го одобри продолжувањето на рокот за справување со кризната состојба, во времетраење до 31 декември 2017 година“, стои во предлогот.

Кризната состојба поради мигрантската криза беше воведена кон крајот на август минатата година, кога десетици илјади мигранти од подрачјата зафатени со војни на Блискиот Исток и во Северна Африка транзитираа низ територијата на земјава на пат кон западноевропските земји.

Собранието на барање на Владата неколкупати го продолжуваше траењето на кризната состојба.


Јанева очекува продолжување на рокот и најави истраги за разговори на „разни јазици“


Охрид, 23 јуни, 2017 - 11:17 (META) 

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева очекува за кратко време да се најде решение за продолжување на рокот за поднесување обвиненија и најави дека во периодот што следи СЈО ќе продолжи со отворање истраги за други прислушувани разговори од кои произлегуваат кривични дела.

Ова Јанева го изјави од Охрид, каде учествува на првото издание на Охридската школа на природното право, на тема „Демократија и владеење на правото“, која се одржува оваа недела во научниот и уметнички центар „Уранија“ во Охрид, а е во организација на МАНУ и на Амбасадата на САД во Македонија.

– Мандатот на СЈО е пет години, односно четири години со право за продолжување за уште една година. Ние имаме мандат да работиме и ќе продолжиме да работиме на нашата мисија, односно да ги обработиме сите разговори. Што се однесува до рокот за поднесување обвиненија, тоа е дискутабилно, се разговара на таа тема и се надевам дека ќе се најде решение во најкус можен рок, а очекувајте дека и во периодот што следи исто така ќе отвораме истраги за други прислушувани разговори од кои произлегуваат кривични дела – рече Јанева.

Таа рече дека следната недела СЈО ќе донесе јавнообвинителски одлуки за повеќето од истрагите што досега ги отвори и дека за некои предмети ќе биде запрена истрагата, а за некои ќе бидат поднесени обвиненија.

– Повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО очекувам да завршат со обвиненија, за кои лица тоа е мошне важно прашање. За некои ќе има запирање на истрагата и отфрлање на обвиненијата, за некои ќе се поднесе обинителен акт. Но, во секој случај наредната седмица ќе бидат донесени јавнообвинителски одлуки – рече Јанева.

Прашана колку од прислушуваните материјали се обработени досега, специјалната обвинителка рече дека за работа остануваат повеќе од половина материјали, односно 55 отсто, а меѓу нив има многу разговори на новинари и на „разни јазици“.

– Процентулано, 12 отсто се само напишани, 45 отсто се во обработка, вклучително и тие 12 проценти, а 55 отсто се необработени. Но, тука мора да разберете дека има многу новинари, има прислушувани разговори на разни јазици. Тоа е еден дел кој сè уште не сме го почнале, а тоа ќе биде по 15 септември – изјави Јанева.

Инаку, за неколку дена, односно на 30 јуни, истекува рокот од 18 месеци во кој СЈО треба да поднесе обвиненија за случаите што ги отвори, а кои произлегуваат од прислушуваните разговори, кои СДСМ му ги предаде на СЈО на 30 декември 2015 година.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, вчера информираше дека парламентарното мнозинство следната недела ќе ги поднесе предлог-измените на Законот за заштитени сведоци и на Законот за СЈО, за продолжување на рокот за обвиненија.


Истекува рокот на СЈО за обвиненија: Ќе реагираат ли Собранието и Уставниот суд


Скопје, 4 јуни, 2017 - 12:19 (META) 

Денеска истекува првиот рок од 18 месеци за поднесување обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство, односно за предметите што тоа ги презеде од Основното јавно обвинителство на 4 декември 2015 година, со што останува енигма што ќе се случува со овие случаи.

На 30 јуни, пак, истекува и рокот за поднесување обвиненија за случаите што произлегуваат од прислушуваните материјали кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев, му ги предаде на СЈО на 30 декември истата година.

Прашани за ваквата ситуација и за очекувањата во иднина, од СЈО за „Мета“ најавија дека својот став и коментар по овие прашања ќе го кажат во текот на утрешниот ден.

Една од можностите за продолжување на рокот за поднесување обвиненија е Уставниот суд да го укине челнот 22 од Законот за Специјално јавно обвинителство, каде е пропишано ваквото ограничување. Уставниот суд, според експертите, може да се повика на тоа што со овој рок СЈО е ставено во нерамноправна положба во однос на другите обвинителства, чии рокови за спроведување истраги и за поднесување обвиненија се регулирани со Законот за кривична постапка.

Сепак, според она што е познато во јавноста, досега до Уставниот суд не е поднесена ваква иницијатива.

Следната седница на судот е закажан за среда, на која на дневен ред се иницијативи од помал интерес за јавноста. На дневен ред на Уставниот суд досега не се најде иницијативата за укинување на Специјалното јавно обвинителство, односно за оценка на уставноста и на законитоста на Законот за СЈО, иако беше поднесена пред една и пол година.

Продолжувањето на мандатот, односно рокот на СЈО за поднесување обвиненија, беше еден од главните приоритети на партиите на сегашната владина коалиција на чело со СДСМ. Сепак, во последниот месец ова прашања исчезна од наративот на партиите, но и од пораките на претставниците на меѓународната заедница. Единствено германското МНР, во честитката за формирањето на новата влада, како една од итните задачи на новата влада, го наведе зајакнувањето на работата на Специјалното јавно обвинителство. Од друга страна, опозициската ВМРО-ДПМНЕ е категорично против продолжувањето на рокот, со образложение дека СЈО работи под директива на СДСМ.

Новиот премиер и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во своето експозе за состав на новата влада, истакна дека ќе биде формирано „специјално одделение во Основниот суд Скопје 1, во чијашто надлежност ќе бидат предметите што ги поведе Специјалното јавно обвинителство“, но беше нејасен околу прашањето за продолжувањето на мандатот на СЈО.

– Ќе направиме сè што е во наша моќ да овозможиме институционално и целосно заокружување на случаите што сега ги води Специјалното јавно обвинителство – рече Заев, кој веднаш по изборот на новата влада, побара оставка од државниот Јавен обвинител Марко Зврлевски.

Специјалната јавна обвинителка на последната прес-конференција на 22 мај побара од новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине членот 22 од Законот за СЈО.

– Имајќи предвид дека ова јавно обвинителство покажа дека е на вистинскиот пат кон ефикасно справување со криминалот што спаѓа во негова надлежност, а за во полн капацитет да ја покаже истрајноста во борбата против криминалот и неправдата, бараме новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине членот 22 од Законот за ова јавно обвинителство, што ќе овозможи ова јавно обвинителство докрај да ги истражи кривичните дела содржани во доставените разговори од незаконски следените комуникации – рече Јанева и додаде дека СЈО „ќе продолжи со работа сè дури не ги истражи сите разговори што ги поседува, а за докрај да го исполни мандатот (од пет години) кој му е доделен“.

Инаку, на 4 декември 2015 година Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и Основното јавно обвинителство на СЈО му предадоа 31 предмет од незаконското прислушување, а Јанева и нејзиниот тим добија и случаи од обвинителствата во Битола и во Куманово. На 15 декември 2015 година, специјалната јавна обвинителка соопшти дека СЈО е надлежно и ќе работи по 34 предмети, вклучувајќи го и случајот „Пуч“. На 30 декември 2015 година, пак, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на СЈО му ги предаде сите материјали, снимки и транскрипти од „бомбите“.


Мандатите на градоначалниците и на советниците продолжени до локалните избори


Скопје, 1 јуни, 2017 - 18:50 (META) 

Со 63 гласа „за“, во Собранието на Република Македонија попладнево беше изгласан предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, со кој локалните избори ќе се одржат во октомври, а мандатите на градоначалниците и на членовите на советите на општините се продолжуваат до стапувањето на должност на новоизбраните функционери по следните локални избори.

Со оваа законска измена, се овозможува непречена работа на општините, кои беа блокирани од 23 март, кога според претходната верзија на Изборниот законик, им истекоа мандатите на членовите на општинските совети.

Предлог-законот по скратена постапка го поднесоа Оливер Спасовски, Ејуп Аљими, Африм Гаши и Весел Мемеди.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги блокираше општините


Скопје, 31 мај, 2017 - 10:02 (META) 

Во редовното утринско соопштение денеска, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека СДСМ го манифестирал „својот страв и антидржавното дејствување со одбивање на предлогот да се изгласа во итна постапка датумот за одржување на локални избори и да се продолжат мандатите на градоначалниците и на советите на општините и на Град Скопје“.

Предлогот на седницата на Собранието на Република Македонија за избор на владата го поднесе Илија Димовски, но беше одбиен од мнозинството.

„СДС со ваквото свое дејствување прави срамен преседан и го загрозува нормалното функционирање на единиците на локална самоуправа. СДС ги доведува во прашање исплатите на платите на вработените во општинската администрација, функционирањето на јавните претпријатија формирани од општините, детските градинки, основните и средните училишта, противпожарните служби, но и го оневозможува издавањето на разни  дозволи и одобренија, кои ги потпишуваат градоначалниците или претседателите на совет“, се вели во соопштението.

Партијата обвинува дека директна вина за сите проблеми и штети од состојбите ќе има СДСМ, за која обвини дека го блокира нормалното функционирање на државата поради теснопартиски интереси.


ЛП бара техничко продолжување на мандатот на локалните власти


Скопје, 15 мај, 2017 - 13:07 (META) 

Либералната партија (ЛП) повика на расправа за законски измени за техничко продолжување на мандатот на градоначалниците и на советите на општините, т.е за продолжување на правото на извршување само на техничките обврски на општините (плати на вработените во администрацијата, исплата на режиски трошоци, исплата на тековните привремени ситуации на фирмите што одржуваат и вршат градежни работи за локалната самоуправа, издавање градежни дозволи врз основа на постоечки урбанистички планови и слично).

Либералната партија посочува дека продолжувањето на мандатот на локалната самоуправа не смее да им даде можност на општините да вработуваат нови лица во администрациите, да усвојуваат нови генерални или детални урбанистички планови, да распишуваат нови тендери и воопшто да создаваат нови обврски за идните легални и легитимни локални органи. Според Либералната партија, искуството со т.н. „техничка влада“ на овој начин може да биде применето и во овој случај, и тоа ќе овозможи доволен временски период за утврдување датум за локални избори без временски притисок, со добра верба и со промислен политички дијалог.


Не е работа на Уставниот суд да создава закони, туку да ги толкува, смета СДСМ


Скопје, 9 мај, 2017 - 15:39 (META) 

Уставниот суд да не навлегува во креирање на правото, бидејќи не е негова надлежност да создава закони, туку да ги толкува, изјави денеска портпаролот на СДСМ и пратеник, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање во врска со утрешната седница на Уставниот суд, на која треба да се одлучува по иницијативите за продолжување на мандатот на градоначалниците и на советите на општините.

– Апелот од градоначалниците и од ЗЕЛС, меѓутоа и од правната јавност е Уставниот суд да не се внесе во креирање на правото, не е негова надлежност да креира право, односно да создава закони, туку да ги толкува законите. Евентуалното прифаќање на таквата иницијатива, всушност ќе значи дека Уставниот суд би донел измени на закон, што не е негова уставна надлежност – рече Шилегов.

Како што истакна портпаролот на СДСМ, подобро е за Македонија час поскоро да биде доделен мандатот за составување нова влада и да се оди со законски измени на Изборниот законик во однос на прашањето на мандатот на локалната самоуправа.

– Работа на Собранието е да го измени Изборниот законик, а колку побргу ќе биде доделен мандатот, колку побргу ќе се формира владата, толку побргу ќе можеме да преминеме на изработка и на донесување на законски текст за измени на Изборниот законик за одредбата на мандатот на градоначалниците – рече Шилегов.


На 30 дена од истекот на мандатот, СЈО очекува продолжување на рокот од Собранието


Скопје, 4 мај, 2017 - 15:52 (META) 

Специјалното јавно обвинителство очекува поддршка од Собранието за продолжување на рокот за поднесување обвиненија, велат за „Мета“ од СЈО.

„­Ова јавно обвинителство повеќепати јавно апелираше за потребата од промена на рокот за поднесување обвиненија. Во таа насока очекуваме од сите субјекти да ја увидат таа неопходност и да искажат конкретна поддршка“, стои во одговорот од СЈО на нашето прашање дали Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе иницијатива до новиот парламентарен состав за продолжување на мандатот за отворање истраги и за поднесување обвиненија.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште точно еден месец (значи до 4 јуни, односно 30 јуни) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и кои произлегуваат од „бомбите“ на СДСМ, односно од незаконското следење на комуникациите.

Ова произлегува од актуелниот Закон за СЈО, во кој е определено дека СЈО има 18 месеци „од преземањето на предметите“ за отворање или затворање на истраги и на обвиненија. Имено, СЈО предметите и материјалите од Јавното обвинителство и од СДСМ ги презеде на двапати, на 4 декември 2015 година и на 30 декември 2015 година.