!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

На дело фатен пироман кој потпалил шума во Кривопаланечко


Крива Паланка, 9 септември, 2017 - 14:02 (META) 

Полицијата вчера уапсила 29-годишен жител на кривопаланечкото село Габар, кого пожарникарите го пријавиле дека намерно предизвикувал пожар.

Како што соопшти полицијата, вчера во Габар, околу 14.30 часот, бил уапсен Ж.С. Него пожарникари од Територијалната противпожарна единица Крива Паланка, кои гаснеле пожар во тој предел, го виделе како потпалува оган, па пријавиле во Полициска станица Крива Паланка.

Против пријавениот, по целосно расчистување и документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна кривична пријава, известува МВР.


Љупчо Палевски – Палчо, по приведувањето ја мина ноќта во полициска станица


Скопје, 16 август, 2017 - 10:41 (META) 

Скопскиот бизнисмен Љупчо Палевски – Палчо, кој вчера беше приведен на барање на Специјалното јавно обвинителство, е задржан и сè уште се наоѓа во полициска станица, потврдуваат за „Мета“ извори од истрагата.

Од СЈО за „Мета“ потврдија дека синоќа едно лице е приведено и задржано во полициска станица на барање на нивен обвинител, во рамките на предистражна постапка, но повеќе детали за случајот не откриваат.

Засега официјално не е познато за што се товари Палевски. Се шпекулира дека Палевски е приведен поради тоа што на „Јутјуб“ објавил прислушувани приватни разговори на јавни личности, меѓу кои новинари и бизнисмени.

Уредникот на телевизија „Сител“, Драган Павловиќ – Латас во СЈО пријави вакви злоупотреби, а на профилот Палевски се појавија и снимки од бизнисменот Јордан Камчев.


Пукано во Никола Тодоров во близина на Министерството за здравство


Скопје, 1 јуни, 2017 - 12:35 (META) 

Поранешниот министер за здравство и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, претпладнево бил нападнат во непосредна близина на зградата на Министерството за здравство, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи.

Сторителот, како што велат од МВР, бил веднаш приведен во полициска станица. Засега нема информации дали Тодоров е повреден во инцидентот. Според очевидци, во нападот било употребено огнено оружје, односно напаѓачот пукал, но од МВР овие информација засега не ги потврдуваат.

Инаку, денеска, во 12.30 часот, требаше да биде извршено примопредавање на функцијата во Министерството за здравство помеѓу Тодоров и новиот министер, Арбен Таравари.


Бугарски државјанин осомничен за фалсификување платежни картички


Скопје, 22 јануари, 2017 - 12:30 (META) 

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи (МВР), поднело кривична пријава против 37-годишниот бугарски државајнин К.З.З. поради сомневање дека изработил и употребил лажна платежна картичка.

Како што информираат од МВР, осомничениот „со намера да прибави противправна имотна корист“, во текот на овој месец „прибавил банкарски податоци од вистински платежни картички и со нив извршил повеќе успешни нелегални трансакции во хотел во Скопје“.

Дека станува збор за нелегална трансакција, според МВР, потврдиле и од една од банките во Скопје.

Бугарскиот државјанин бил приведен на 12 јануари и однесен во полициската станица Центар, каде тврдел дека не знаел ништо за плаќањето и дека немал никаква поврзаност со фалсификувани платежни картички, а престојот во хотелот, наводно, му бил платен од фирмата за која работел во Австралија, како награда.


Откриени 14 мигранти во куќа во Ваксинце, Кумановско


Куманово, 21 јуни, 2016 - 15:18 (META) 

Полициски служебиници во неделата, во куќа во селото Ваксинце, Кумановско, затекнале 14 илегални мигранти, информираат од МВР.

Претходно во близина на селската чешма, полицајците забележале тројца мигранти како стојат до возило, од кое М.С. (21), жител на Ваксинце, им подавал патни торби. Мигрантите веднаш штом ги забележале полицајците, влегле во куќата, сопственост на М.С.

Полициските службеници извршиле преглед на куќата и во една од просториите, која била отворена, затекнале 14 мигранти.

Сопственикот на куќата е приведен во СВР Куманово и се работи на целосно документирање на случајот, додаваат од МВР.


Полицијата го ослободи приведениот активист Павле Богоевски


Скопје, 19 јуни, 2016 - 22:58 (META) 

Со транспарентот што се обиде да го постави на Камениот мост и поради кој беше приведен, активистот Павле Богоевски во придружба на Уранија Пировска излезе од полициската станица Пролет.

Насобраните граѓани со овации го пречекаа Богоевски и заедно го поставија платното на оградата на полициската станица, а на него пишува „Година по година, криминално здружение! Партијата да се одвои од гатачката! Ај, па и за апсани да си дочекате! Кога славите 10 години МВРО?“.

Богоевски рече дека приврзаници на „Шарената револуција“ денеска се обиделе да направат герила-акација и да постават платно на Камениот мост, но биле спречени од униформирани полициски службеници, како и од припадници на специјалните безбедносни сили.

– Тие, наводно, издале наредба, но ние таа наредба не ја слушнавме и мене ме приведоа. Сега се соочувам со уште еден платен налог за сторен прекршок, кој гласи „прекршок за прекршување наредба на овластено службено лице“. Не е тоа проблемот, проблемот е што ова ги покажува двојните аршини за делење правда на власта. Значи, имаме луѓе кои се обидуваат да пуштат платно од седум метри на кејот, што тие ги апсат, ги врзуваат и ги казнуваат по наредба, а од друга страна имаме извршители на сериозни кривични дела во серија и во повторување кои упорно седат на слобода и кои судовите не можат да се дрзнат да им определат притвор. Тие сторители се фамилијата што е на власт, односно Груевски и злосторничкото здружение. Од тоа нема бегање, правдата ќе мора да ги стигне – рече Богоевски.

Тој немаше забелешка за начинот на приведувањето, но има забелешка за основите на приведувањето.

За изјавата на Никола Груевски на роденденот на партијата, дека „на народот му врие“, Богоевски му посака со среќа да го води народот кој не може да трпи и на кој му врие.

– Ние секој ден на улица гледаме луѓе кои не можат да трпат и на кои им врие, но тие не можат него да го трпат и неговите криминални дејства – рече Богоевски и низ песна му порача на Груевски „Шутка не ти бега Никола“.


„Шарената револуција“ пред ПС „Пролет“ бара ослободување на активистот Богоевски


Скопје, 19 јуни, 2016 - 22:18 (META) 

Неколку десетици граѓани се собраа вечерва пред полициската станица „Пролет“ во знак на револт поради приведувањето на активистот на „Шарената револуција“ Павле Богоевски.

Пред станицата граѓаните извикуваат „слобода “, „ВМРО полициска“, „лопови“ и „држава полициска“.

Сведоци на настанот велат дека полицијата не соопштила зошто го приведува Богоевски,

– Наводно е приведен за попречување на полициско лице при извршување на задача, но никој конкретно не објасни зошто. Само го турнаа на земја и како куче го влечеа без да објаснат зошто го приведуваат – вели една од активистките на „Шарената револуција“.

Во секој момент се очекува пред полициската станица да пристигнат уште поголем број граѓани.
Богоевски, беше приведен при обид да спроведе герила-акција на Камениот мост, спроти Музејот на ВМРО, каде се одржува роденденската забава на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Активистите на „Шарена револуција“ од плоштадот Македонија се обиделе да поминат преку Камениот мост и да стигнат до музејот, но полицијата ги спречила. Тие носеле седум метарско платно на кое било испишано „Година по година, криминално здружение! Партијата да се одвои од Гатачката! Ај, па и за апсаани да си дочекате! Кога славите 10 години МВРО?“.

Камениот мост е затворен за движење, односно дозволено е да се премине од Музејот на ВМРО кон плоштадот, но не и во обратна насока.

Полицијата не им дозволи на активистите да постават транспаренти ниту на кејот на Вардар.


Скопјанец шверцувал мигранти во багажник од автомобил


Демир Капија, 21 мај, 2016 - 14:01 (META) 

Синоќа, околу 22.45 часот, при контрола на автомобил на автопатот Гевгелија – Скопје во близина на Демир Капија, полициска екипа во багажникот на возилото открила двајца илегални мигранти од Пакистан, информира МВР.

Станува збор за возило, марка „бмв“, со скопски регистарски ознаки, што го управувал 23-годишниот Н.Н. од Скопје.

Како што информираат од МВР, возачот бил приведен и задржан во полициска станица и против него ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело криумчарење на мигранти.

Мигратите, додаваат од полицијата, ќе бидат сместени во Прифатниот центар за странци.


Здравко Савески од Левица приведен во полициската станица Пролет


Скопје, 25 април, 2016 - 12:00 (META) 

Здравко Савески, член на партијата Левица, утрово бил повикан на информативен разговор, а потоа и приведен во полициската станица Пролет, поради учество во протестите против аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов, пишуваат од партијата на својот фејсбук-профил. Како што стои во информацијата од Левица, Савески „ќе биде одведен пред јавен обвинител и судија на претходна постапка, со барање за определување мерка притвор“.

Од Левица велат дека на уште тројца членови од највисоките раководни органи на партијата им стигнале покани за информативни разговори, а причина се, како што велат, масовните протести на граѓанската иницијатива „Притестирам“, во кои учестува и Левица.

„Настаните за кои тие се товарат се поврзани со масовните протести кои ги иницираше движењето ‪„‎Протестирам“‬, кои се развија во т.н. „Шарена револуција“, кои почнаа по срамната и противправна аболиција од претседателот на РМ. Нашите членови беа и ќе бидат во првите редови на протестите. За нас, ова е очајнички обид на криминалната власт да се пресмета со нашата партија, по минатонеделните вакви најави од одредени приврзаници на режимот и обид преку ширење страв да се задушат антирежимските протести“, стои во информацијата на фејсбук-профилот на Левица.

Од партијата за денеска во 13 часот е закажана прес-конференција пред Кривичниот суд во Скопје, на која ќе се обратат претставници на президиумот на Левица.


Најмалку седум убиени во вооружен напад во Мичиген, САД


Лансинг, 21 февруари, 2016 - 10:24 (META) 

Најмалку седум лица се убиени, а три се ранети откако непознат напаѓач синоќа отворил оган на повеќе локации во градот Каламазу во американската сојузна држава Мичиген, пренесуваат светските медиуми.

Според „Би-Би-Си“, пет лица биле убиени во ресторан, а две на паркиралиште на локален салон за автомобили. Неофицијално, како што пренесува британскиот национален сервис, меѓу убиените е и осумгодишно дете.

Полицијата, според информациите, привела 45-годишен маж и соопштила дека нема повеќе опасност по јавната безбедност.

Осомничениот не пружал отпор при апсењето, а во неговиот автомобил полицијата пронашла оружје.

Заменик-шерифот на Каламазу, Пол Матијас, изјавил дека напаѓачот пукал во жртвите по случаен избор, а настанот го опишал како „најстрашен кошмар“.

Нападот, според извештаите на медиумите, се случил на три локации, пред ресторанот „Крекер барел“, во салон за автомобили на „Киа“ и пред станбен блок.