!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ФБИ и НСА го негираат тврдењето на Трамп за прислушување


Вашингтон, 20 март, 2017 - 18:47 (META) 

Директорите на американските водечки безбедносни и разузнавачки агенции изјавија дека немаат информации што би ги потврдиле тврдењата на претседателот на САД, Доналд Трамп, дека неговиот претходник Барак Обама прислушувал пред изборите.

– Со почитување на претседателските твитови за тоа дека претходната администрација го прислушувала, јас немам информации што би ги поддржале тие твитови – изјави директорот на ФБИ, Џејмс Коми, за време на неговото сведочење во Конгресот на САД.

Според неговите зборови, ист став има и министерството за правда, кое ја надгледува работата на ФБИ и на другите агенции.

Коми додаде дека ниту еден поединец не може да нареди прислушување на некој граѓанин на Америка, туку дека дозвола за тоа даваат судовите по ригорозен процес на одлучување.

Пред Конгресот сведочеше и директорот на НСА, Мајк Роџерс, кој ги отфрли сугестиите на Трамповата администрација дека Националната безбедносна агенција барала од британските разузнавачки служби да го шпионираат претседателот на САД.


Комитетот за разузнавање на Сенатот ги отфрли тврдењата на Трамп дека бил прислушуван


Вашингтон, 16 март, 2017 - 21:49 (META) 

Не постојат никакви индиции дека кулата „Трамп“ била надгледувана и дека комуникациите биле следени од владата на САД, пред или по претседателските избори минатата година, соопштил денеска Комитетот за разузнавање на американскиот Сенат, јавува „Би-би-си“.

Во заедничка изјава, претседателот на комитетот, републиканскиот сенатор Ричард Бур, и неговиот заменик, сенаторот Марк Ворнер, ги отфрлиле тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека тој бил прислушуван.

„Врз основа на информациите кои ни се достапни, нема никакви индиции дека кулата „Трамп“ била предмет на надзор од кој било елемент на владата на САД, пред или по изборите“, било наведено во заедничката изјава на сенаторите Бур и Ворнер.

Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер, како што пренесува „Би-би-си“, денеска изјавил дека Трамп останува на своите тврдења дека му биле прислушуваните телефоните во кулата „Трамп“ по наредба на неговиот претходник Барак Обама.

Спајсер, исто така, одбил да го прифати извештајот на Комитетот за разузнавање на Сенатот и изјавил дека „во него нема никакви наоди“.


ФБИ: Да се отфрлат обвинувањата на Трамп за прислушување


Вашингтон, 6 март, 2017 - 10:05 (META) 

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) побара од Министерството за правда да ги оспори наводите на претседателот Доналд Трамп дека неговиот претходник, Барак Обама, го прислушувал пред претседателските избори.

Трамп на „Твитер“ го обвини поранешниот претседател Обама дека го прислушувал пред претседателските избори, одржани на 8 ноември минатата година, и побара од Конгресот да истражи дали администрацијата на неговиот претходник ги „злоупотребила своите овластувања“ за време на кампањата во 2016 година, соопштено е синоќа од Белата куќа.

Директорот ФБИ, Џејмс Коми, рече дека обвинувањата се лажни и мора да се исправат, објави вчера весникот „Њујорк тајмс“.

Во изјава дадена вчера, портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер ги оцени како многу загрижувачки непрецизните наводи за потенцијални, политички мотивирани истраги во пресрет на изборите во 2016 година.

Спајсер рече дека „истрагата за мешањето на Русија во изборите, исто така треба да ја опфати и можната злоупотреба на позицијата на поранешниот претседател Обама“. Тој додаде дека ниту Белата куќа, ниту претседателот Трамп нема да даваат понатаму изјави на оваа тема.


Обама никогаш не наредил прислушување на Трамп, вели портпаролот на експретседателот


Вашингтон, 4 март, 2017 - 20:03 (META) 

Портпаролот на поранешниот американски претседател, Барак Обама, денеска ги негираше и ги отфрли тврдењата на претседателот Доналд Трамп дека Обама, наводно, наредил прислушување на неговите телефоните во октомври минатата година, пред претседателските избори, јавуваат светските агенции.

„Главно правило на администрацијата на Обама беше дека ниту еден службеник на Белата куќа нема да се меша во каква било истрага што ја спроведува министерството за правда“, рекол портпаролот на Обама, Кевин Луис.

Како дел од таа практика, додал Луси, ниту претседателот Обама, ниту кој било друг службеник на Белата куќа никогаш не наредил надгледување на кој било американски граѓанин.

„Кое било друго тврдење е едноставно лажно“, нагласил Луис.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска го обвини својот претходник, Барак Обама, дека го прислушувал пред претседателските избори, кои се одржаа на 8 ноември минатата година.

Трамп своите обвинувања ги изнесе во неколку пораки на својот твитер-профил, без да наведе детали или докази.


Трамп го обвини Обама дека го прислушувал пред изборите


Вашингтон, 4 март, 2017 - 15:49 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска го обвини својот претходник, Барак Обама, дека го прислушувал пред претседателските избори, кои се одржаа на 8 ноември минатата година.

Трамп обвинувањата за прислушување ги изнесе во неколку пораки на својот твитер-профил, не наведувајќи детали или докази.

„Страшно. Штотуку дознав дека Обама ме прислушувал во Кулата Трамп непосредно пред мојата победа“, напиша Трамп на „Твитер“.

Тој додава дека се работи за „макартизам“, алудирајќи на потрагата по симпатизери на комунизмот во САД во 50-тите години од минатиот век.

Трамп, во друга порака го обвинува Обама дека „отишол многу ниско“ со прислушувањето за време на изборната кампања и наведува дека „ова е нов Вотергејт“.


СДСМ: Груевски е фатен во скандалозното прислушување и одговорност мора да има


Скопје, 20 јануари, 2017 - 13:46 (META) 

Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ мора да се помири со фактот дека правдата доаѓа по своето и дека одговорност за сите злодела врз граѓаните и врз државата ќе има, се вели во реакцијата на СДСМ, на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ дека „ќе има правда и мир кога Заев ќе одговара на суд, а Јанева нема да го спасува.“

– Никола Груевски од позиција на поранешен премиер е фатен во безобразно измислување жолти комбиња, тактички опреми, клонирани станици, странски служби, само за да се обиде да се спаси себеси и својот братучед Сашо Мијалков за скандалот со нелегалното прислушување. Затоа на Груевски и на соработниците им пречи СЈО, формирано со потпис од Груевски на Договорот од Пржино и со гласови на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во парламентот – се вели во реакцијата на СДСМ.


УБК одбила да ги декласифицира тајните податоци во „Тврдина 2“


Скопје, 17 јануари, 2017 - 15:17 (META) 

Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) одбила да ги декласифицира класифицираните информации што Специјалното јавно обвинителство ги предлага како докази во судскиот процес за случајот „Тврдина 2“.

На барањето на СЈО, кое беше задолжено од судот да побара декласифицирање на информациите, од УБК образложиле дека декласификацијата на податоците би имала последици по безбедноста на државата и дека тие се од особено значење за оперативните работи на УБК.

Обвинителката од СЈО, Ленче Ристовска, на денешното рочиште, кое беше подготвително, а не главна расправа од судскиот процес, рече дека тие се согласуваат со ставот на УБК и дека Законот за кривична постапка и Законот за класифицирани информации дозволуваат тајни податоци да бидат употребени во судската постапка со тоа што ќе биде исклучена јавноста кога ќе се презентираат доказите.

Ристовска наведе дека ЗКП во ниту еден член не предвидува одбивање на докази затоа што тие се класифицирани.

На ова реагираше адвокатот на дел од обвинетите, Никола Додевски, кој истакна дека СЈО не постапило по задолженијата од судот за декласификација на податоците и наведе дека нивната употреба во судскиот процес би била незаконска. Тој наведе дека класифицираните податоци за да бидат употребени во постапката, претходно мора да бидат декласифицирани, бидејќи во спротивно судењето би се претворило во „приватен собир на иматели на безбедносни сертификати.

Додевски рече дека СЈО требало претходно да ги декласифицира информациите, а не избрзано да поднесува обвинителен предлог.

Тој побара од судот да ги одбие доказите на СЈО, односно тие да не се користат во текот на судењето.

Судијката Лидија Петровска по четиричасовна расправа донесе одлука СЈО уште еднаш да се обрати до Министерството за внатрешни работи и до Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации и да побара мислење дали класифицираните информации можат да се користат како докази во судската постапка.

Претходно од МВР и од УБК, СЈО не добило дециден одговор за тоа дали може да ги користи тајните податоци во судска постапка.

Следното рочиште е закажано за 13 март, во 10 часот.


Новинарите отстранети од судењето „Тврдина 2“, се читаат класифицирани информации


Скопје, 17 јануари, 2017 - 11:58 (META) 

Судијката Лидија Петровска, која го води судењето за случајот „Тврдина 2“, ги отстрани новинарите од судницата за да може да биде прочитана содржината од дописот што СЈО го добило од МВР по барањето за декласификација и за користење класифицирани информации во судската постапка.

На судењето присутни се сите седум обвинети, односно поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и уште шест лица, кои се товарат за уништување документација поврзана со системите од незаконското прислушување.

Обвинителката од СЈО, Ленче Ристовска, почна со читањето на дописот, на што забелешка имаше адвокатот на Грујовски, Никола Додевски, кој рече дека во дописот би можело да има класифицирани податоци и побара отстранување на јавноста од судницата.

На ова реагираше обвинителката Ристовска, која рече дека нема потреба од отстранување на новинарите, но судијката Петровска, и покрај тоа, постапи по забелешката на Додевски и ги замоли новинарите да ја напуштат судницата. Таа додаде дека судот зад затворени врати треба да утврди кој има безбедносен сертификат и кои податоци се класифицирани, а кои не се.

На реакција на новинарите да образложи врз основа на кој член од Законот за кривична постапка ја отстранува јавноста, Петровска рече дека тоа е регулирано во членот 347.

На снимателите и на фоторепортерите не им беше дозволено да ги снимаат и да ги фотографираат обвинителите, обвинетите и адвокатите.


Спасовски: Евроазиските служби на Груби се како жолтите комбиња на Груевски


Скопје, 1 декември, 2016 - 16:52 (META) 

Министерството за внатрешни работи нема информации за евроазиски тајни служби кои имаат влијание на безбедноста и на кризата во државата, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, додавајќи дека наводите за вакви служби, кои ги посочи шефот на кабинет на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и носител на листа во изборната единица 1, Артан Груби, му наликува на приказната со жолтите комбиња што прислушувале низ Скопје.

– МВР нема сознанија дека евроазиски служби биле виновници за кризата во Македонија. Тоа го слушнав вчера од една од партиите на власт и мене ова ми личи на приказната со жолтите комбиња што прислушуваат во Скопје. Имаше жолти комбиња (според тврдењата на поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, еден од начините на кои било вршено незаконското прислушување н.з.) и што се движеа низ Скопје и прислушуваа, а денеска имаме некакви евроазиски служби кои презеле мерки за разнебитување на Република Македонија. Факт е дека таква информација нема, а доколку имало, сигурно дека службите ќе презеле одредени мерки – рече Спасовски.

Носителот на кадидатската листа на ДУИ во првата изборна единица, Артан Груби, во вторникот на дебата во емисијата „200“ на телевизијата „Алсат М“, рече дека кризата во Македонија и во регионот има „евроазиски автор“.

– Јас верувам дека мнозинството граѓани веруваат дека има влијание на различни сили, евроазиски, во создавањето на проблеми во безбедносните прашања. Тоа го гледаме и во формирањето на одредени политички партии и тоа е алармантно и неприфатливо за нас. Кризата што се развива во Босна, во Србија, Косово и во Црна Гора, a истата и во Македонија, јас мислам дека има евроазиски автор – рече Груби, кој на новинарско прашање кој се тој автор, додаде дека „не би сакал да го именува директно во недостиг од силни аргументи“.


Бизнисмените ја поддржуваат работата на СЈО


Скопје, 24 ноември, 2016 - 12:49 (META) 

Немаме поплаки од наши членови дека биле прислушувани и дека тоа на некој начин им се одразило врз бизнисот, одговори претседателот на Стопанска комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ), Неби Хоџа, на новинарско прашање во врска со последниот случај „Таргет“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство, а се однесува на незаконското прислушување политичари, бизнисмени и граѓани.

– Немаме информации во тој дел, односно никој од нашите членови во комората не се пожалил на такво нешто. Но, ја поддржуваме работата на СЈО поради сите проблеми во однос на регулативата и сите компании кои нерегуларно работеле треба да одговараат – истакна Хоџа.