!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Владината програма на Харадинај наиде на остри критики


Приштина, 10 септември, 2017 - 16:15 (META) 

На вонредната седница на Собранието на Косово, свикана од опозицијата, новата владина програма презентирана од премиерот Рамуш Харадинај наиде на силни критики. Шефот на парламентарната група на Самоопределување, Гљаук Коњуфца, ја критикуваше владината програма, велејќи дека е сигурен дека тоа е дело на самиот премиер Харадинај, бидејќи според Коњуфца се работи за многу сиромашна програма од содржински аспект. Коњуфца изјави дека отсуството на владиниот кабинет на оваа собраниска седница е показател за тоа како ќе владее новата Влада.

Коњуфца дополнително нагласи дека владата треба да објасни како ќе ги подобри економијата, здравствениот систем, образованието и други клучни области за благосостојба на граѓаните. Инаку, премиерот на Косово, Харадинај, изјави дека нема да присуствуваат на денешната вонредна седница, свикана од опозицијата, бидејќи вчера опозицијата сама побарала да се прекине дебатата.


Косово изгласа нова влада


Приштина, 10 септември, 2017 - 12:34 (META) 

Со 62 гласа „за“, во парламентот на Косово беше изгласана нова влада, предводена од лидерот на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај. Владата ја поддржаа партијата на Харадинај, Демократската партија на Кадри Весели, Иницијативата за Косово на Фатмир Лимај, Алијансата за Ново Косово на Беџет Пацоли, пратеничката група на Србите и онаа на немнозинските етнички заедници.

Пред гласањето салата ја напуштија пратениците на екстремно националистичкото движење Самоопределување и Демократскиот сојуз.

Во кабинетот на премиерот Рамуш Харадинај, прв потпретседател на владата и шеф на дипломатијата е милијардерот Беџет Пацоли, потпретседатели се Енвер Хоџај, Фатмир Лимај, Далибор Јевтиќ, кој ќе биде и министер за враќање на раселените и за заедниците, и Дардан Гаши, кој ќе биде задолжен за дијаспората и за привлекување инвестиции.


Харадинај: Преговорите за Косово мора да бидат само за негово признавање


Приштина, 13 јуни, 2017 - 14:29 (META) 

Кандидатот за премиер на Косово, Рамуш Харадинај, вели дека досегашната рамка за разговорите меѓу Косово и Србија била погрешна и дека дијалогот мора да продолжи само за една точка – признавање на Косово.

Според него, погрешна била одлуката на косовските институции  со Белград да се разговара за внатрешните прашања на Косово.

– Дијалогот со Србија е поставен на погрешни рамки, бидејќи се разговара за внатрешни прашања на Косово. Јас сум заинтересиран за дијалог, но со меѓусебно признавање. Не прифаќаме да разговараме за внатрешните прашања на Косово – изјави Харадинај за албанската телевизија „Топ чанел“.

Харадинај беше кандидат за премиер на ДПК, Алијансата за иднина на Косово и на Иницијативата за Косово, кои освоија најмногу гласови на последните парламентарни избори, иако немаат потребно мнозинство за самостојно формирање влада.


Харадинај бара САД да се вклучат во преговорите меѓу Косово и Србија


Приштина, 15 мај, 2017 - 12:31 (META) 

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, порача дека Брисел очигледно „не може да ја заврши работата меѓу Косово и Србија“ и замоли Вашингтон да интервенира, а ако не го стори тоа, Белград и Приштина да бидат оставени „да си ја завршат работата сами“, пишува српски „Блиц“.

– Вашингтон е добар во завршувањето на работите меѓу Косово и Србија. Но, ако САД не дојдат да ни помогнат, тогаш едноставно не би требало повеќе да чекаме, туку самите да си ја завршиме работата. Немаме луксуз да чекаме уште многу време – истакна Харадинај на предизборен митинг на неговата партија во Подуево.


Во Приштина претепана политичарка и новинарка


Приштина, 13 мај, 2017 - 14:39 (META) 

Новинарката, и од неодамна член на Демократската партија на Косово, Арбана Џара, синоќа пред полноќ е физички нападната од неколку лица во Приштина.

Во тешка состојба била пренесена во Универзитетската болница и според последните информации, нејзината здравствена состојба е стабилна.

Џара, која е поранешен главен уредник на приштинскиот весник „Зери“, и претходно добивала закани.

Во врска со нападот врз Џара регираше претседателот Хашим Тачи, кој на својот профил на „Фејсбук“ пишува дека е вознемирен и загрижен поради нападот врз новата членка на ДПК, дека нема оправдувања за нападот и бара итно расветлување на случајот.

„Целосно е непрфатлива и е за секаква осуда примената на сила и за тоа нема оправдување. Како општество нема да дозволиме насилството да биде средство на изразување на наше незадоволство“, наведува Тачи.

Спред него, овој низок чин не е закана само за Арбана и за нејзиното семејство, туку и за начелата и за вредностите на демократијата врз кои се гради косовското општество.


Столтенберг: Балканот останува приоритет на НАТО, Белград и Приштина да ги смират тензиите


Приштина, 3 февруари, 2017 - 19:23 (META) 

Балканот беше и останува еден од критичните региони и приоритети на НАТО, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на прес-конференција во Приштина.

Тој посочи и дека е важно да се спроведуваат договорите што досега се постигнати во дијалогот на Приштина и Белград и истовремено им порача на политичките водачи во Белград и Приштина да ги смират тензиите.

– Стабилноста во овој дел на регионот е многу значајна за цела Европа – порача тој.

Генералниот секретар на НАТО уверува дека Алијансата ќе продолжи да придонесува за стабилноста и безбедноста на Косово и дека нема да се прават измени во поглед на силите за одржување на мирот додека не се изанализира состојбата на терен.

Тој посочи дека пред средбата со претставниците на косовските институции и КФОР, разговарал со шефот на европската дипломатија, Федерика Могерини, посочувајќи дека и таа како и НАТО сметаат дека е многу важно да се спроведуваат договорите постигнати досега во дијалогот на Приштина и Белград и дијалогот да продолжи.


Вучиќ: Приштина го опструира дијалогот, а ЕУ го толерира тоа


Белград, 3 февруари, 2017 - 15:17 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, ја обвини денеска Приштина дека ги опструира разговорите во Брисел затоа што не сака да се постигне договор, а за претставниците на Европската Унија рече дека го толерираат тоа.

Вучиќ рече дека ЕУ „нема храброст да каже дека Приштина е виновна за кршењето на договорот“. Тој оцени дека на Србија најмалку ѝ одговара евентуален прекин на дијалогот и каква било криза, затоа што постигнува успех во економијата. Исто така, тој додаде дека предизвикувањето на кризата ѝ одговара на таа страна што има проблеми и која ги решава така што создава регионални проблеми.

На заедничка конференција за новинари по средбата со премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, Вучиќ рече дека дијалогот со Приштина нема да бидеме прекинат затоа што мора уште да се разговара.

Марковиќ рече дека Црна Гора во целост ја следи ситуацијата и дека целосно го поддржува дијалогот Белград – Приштина и дека „нема друга алтернатива освен дијалог“. Тој рече дека мора да се направи сè за да се зачуваат мирот и стабилноста на Западен Балкан и дека земјите во регионот мораат да знаат кои се нивните интереси и како да ги зачуваат.

– Овие денови се појавуваат гласови кои би можеле да го загрозат сето она што веќе сме го усвоиле. Мораме сите да направиме сè за на Балканот да има мир и стабилност затоа што ако нема, тогаш губиме можност да ги искористиме развојните шанси – додаде Марковиќ.


Вучиќ и Тачи разговарале да продолжи дијалогот помеѓу Белград и Приштина


Белград, 28 јануари, 2017 - 15:24 (META) 

Српскиот премиер, Александар Вучиќ, разговарал денеска преку телефон со косовскиот претседател, Хашим Тачи, за да продолжи бриселскиот дијалог помеѓу Србија и Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Според пишувања на „Блиц“, Вучиќ и Тачи се договориле Белград и Приштина да го продолжат дијалогот, бидејќи разговорот бил единствен начин за решавање на несогласувањата.

„Вучиќ и Тачи се договориле и двете страни активно да работат на зачувување на мирот и na стабилноста, како и на унапредување на односите помеѓу Србите и Албанците,“ пишува „Блиц“.

Информациите за разговорот ги потврдил и Тачи на неговиот профил на „Фејсбук“.

„Се согласивме да работиме заедно, да ги решиме сите прашања што се од заеднички интерес, а кои се поврзани за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија, “ напишал Тачи на „Фејсбук“.

На 24 јануари во Брисел беше одржан дијалог на високо ниво, на кој со посредство на ЕУ, учествуваа претседателите и премиерите на Србија и на Косово, Томислав Николиќ, Александар Вучиќ, Хашим Тачи и Иса Мустафа.

Потоа Белград ја обвини Приштина дека не се придржува кон договореното, бидејќи Тачи изјави дека Приштина повеќе нема да ги толерира провокациите од Белград.

Дополнително влошување на односите дојде по апсењето на лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, во Франција по налог на Србија, кој се обвинува за воени злосторства.


Тачи е разочаран од одлуката на Брисел и ги повикува граѓаните на протест


Приштина, 16 декември, 2015 - 18:12 (META) 

Министерот за надворешни работи на Косово, Хашим Тачи, ги повика граѓаните на протест пред канцеларијата на ЕУ во Приштина поради вчерашната одлука на Брисел да не ја одобри визната либерализација на државата.

Како што јавуваат косовските медиуми, Тачи тврдел дека против одлуката ќе протестираат „два милиони граѓани“ и дека оваа одлука ќе ги доведе во прашање „тековните процеси“, вклучувајќи го и спроведувањето на Бриселскиот договор.

Тачи синоќа одлуката на Брисел ја нарече „дискриминаторска“ и рече дека претставува ветер во грб на екстремистите на Косово.

– Секој жител на Косово има право да биде разочаран и навреден – рече Тачи, најавувајќи „марш на милиони“ пред канцеларијата на ЕУ во Приштина.


Косово: Тензична ситуација на улиците на Приштина


Приштина, 14 декември, 2015 - 15:41 (META) 

Напната е ситуацијата на улиците на Приштина откако приврзаниците на опозицијата со боја и со камења ја нападнаа зградата на собранието, а со контејнери за ѓубре блокираа една од главните улици во центарот на градот.

Ситуацијата настана по суспендирањето на одредени пратеници на опозицијата од работата на денешната пленарна седница, што следуваше по активирањето на солзавец во главната собраниска сала и на состанокот на претседателството на оваа институција.

Седницата е во тек и се одвива во друга сала на собраниската зграда.

Специјалните полициски сили се распоредени на улиците на Приштина и на главниот плоштад Мајка Тереза.