!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ Прилеп поднесе кривична пријава против директорот на прилепската гимназија


Прилеп, 17 март, 2017 - 14:30 (META) 

СДСМ Прилеп денеска поднесе кривична пријава во Основното јавно обвинителство Прилеп, против директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Киро Николоски, за кој велат дека извршил тешка злоупотреба на службената положба и овластувања.

– Наместо да ги заштити децата од партиски злоупотреби, што му е должност, Николоски самиот, преку партиски говори во гимназијата, ги поттикнувал учениците на протести, на кои се шири национална омраза. Покрај пријавата за директорот на прилепската гимназија, истовремено поднесуваме кривична пријава против Жарко Темелкоски, директор на Средното индустриско училиште „Ристе Ристески – Ричко“ за истото дело. Надлежните институции мора да постапат по вакви груби злоупотреби на учениците во партиски цели. Никој не смее да злоупотребува ученици за партиски интереси – вели Миле Талевски, член на Советот во Општина Прилеп од СДСМ.

Талевски соопшти дека денеска ќе побараат и итно свикување на вонредна седница на Советот на Општина Прилеп, на која мора да присуствува и градоначалникот Марјан Ристески. Барањето било потпишано од една третина од советниците, со што според Законот за локална самоуправа, претседателот на Советот е должен да свика седница.

Од СДСМ Прилеп велат дека локалната самоуправа во Прилеп е должна да ги осуди злоупотребите на ученици во средните училишта во тој град.


СДСМ Прилеп: Просториите на комуналните претпријатија, злоупотребени за партиски цели


Прилеп, 12 март, 2017 - 16:11 (META) 

Наплатните центри на ЈКП „Комуналец“ и на ЈКП „Водовод и канализација“, кои се наоѓаат во центарот на Прилеп, се излепени со повици за протести и тоа од внатрешната страна на прозорците од двата објекти. Тоа значи дека повиците се излепени со дозвола или со знаење на вработените и на директорите Златко Ристески и Сашо Николоски, обвини денеска општинската организација на СДСМ во Прилеп.

„Сите што прават злоупотреби во обид да го спасат криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, ќе понесат одговорност. Ниту една злоупотреба нема да ги спречи демократските процеси и промените во Македонија“, се вели во соопштението.


Потстанар пронајден убиен во стан во Прилеп


Прилеп, 3 март, 2017 - 13:38 (META) 

Маж на возраст од 65 години вчера бил пронајден мртов, со убоди на градите и на грбот, во стан во кој бил потстанар, соопшти СВР Битола.

Сопственикот на станот, 53-годишниот М.М., вчера, во 13 часот, отишол во полициската станица Прилеп и побарал полициска екипа заедно со него да влезе во станот, оти нешто му било сомнително. Потоа, во присуство на полицајци и со дозвола од јавен обвинител, сопственикот насилно ја отворил влезната врата на станот на улицата Гоце Делчев и внатре го нашле мртвото тело на В.М. (65) од селото Могила.

Лекар од итна медицинска помош го прегледал мртвото тело и утврдил убодна рана на десната половина од градниот кош и убодна рана на задниот дел од телото. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е предадено на обдукција.

Се работи на расчистување на случајот.


Филмска потера од Битола до Прилеп, брканите на крајот избегале


Битола, 27 февруари, 2017 - 15:20 (META) 

Потера како во криминалистички филмови се случувала вчера рано утрото од Битола до Прилеп, каде автомобилот конечно застанал, но луѓето во него, сепак, ѝ избегале на полицијата.

Како што извести СВР Битола, сè почнало вчера околу 4.50 часот, на улицата 8 Септември во Битола, кога полицајци дале знак за сопирање на автомобил „даеву есперо“, но возачот забрзал и автомобилот се упатил кон магистралниот пат Битола – Прилеп. Битолските полицајци им јавиле на колегите во Прилеп да подготват блокада и тие го блокирале патот со службени автомобили кај раскрсницата за селото Ново Лагово. Но, автомобилот со бегалците ја пробил блокадата од возила, влегол во Прилеп, ја поминал пругата и застанал во нива.

Тројцата мажи што биле во автомобилот излегле и почнале да бегаат, при што еден полицаец фатил еден од нив, но бил нападнат од друг од бегалците, кој со остар предмет му нанел повреди на рацете. Покрај тоа, почнал и да го дави.

Фатениот тогаш избегал, а полицаецот го зграпчил напаѓачот, но и тој успеал да избега.

Полицијата вели дека трага по бегалците.


Навивачката група „Мајмуни“ до „Партизан“ и ПАОК: Банкрот за Грција и НАТО – 1999 за Србија


Прилеп, 13 февруари, 2017 - 11:55 (META) 

Навивачката група „Мајмуни“ на фудбалскиот клуб Победа од Прилеп, викендов им одговори на навивачите на српскиот клуб „Партизан“ и на грчкиот ПАОК, кои во средата во Солун истакнаа транспарент на кој беше испишано „Македонија е Грција, Косово е Србија“.

Навивачите на „Победа“ од Прилеп објавија транспарент со кој на Грција и посакаа да банкротира, а Србија повторно да биде бомбардирана од НАТО.

– За нашите јужни соседи само банкрот, за нашите северни соседи само НАТО од 1999-та“, стои на транспарентот на навивачката група „Мајмуни“, а на крајот на англиски се додава „Грција е Македонија“.

Слика од транспарентот на прилепските навивачи се појави и на фејсбук-страницата „Балкански навивачи“ и предизвика бројни коментари на социјалните мрежи.


Жбогар утре во Прилеп со кампањата „ЕУ за тебе“


Прилеп, 6 февруари, 2017 - 16:50 (META) 

Третиот настан од кампањата „ЕУ за тебе“ на Делегацијата на Европската Унија во Македонија ќе се одржи утре во Прилеп.

Шефот на Делегацијата, Самуел Жбогар, и амбасадорот на Германија, Кристине Алтхаузер, ќе го посетат Прилеп, каде што со помош од 21,5 милиони евра од ЕУ се прави прочистителна станица за отпадни води, како и рехабилитација и продолжување на канализацискиот систем.  Проектот се спроведува во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање, Општина Прилеп и Јавното комунално претпријатие „Водовод и канализација“ од Прилеп.

Кога ќе биде завршен, 95 отсто од домаќинствата ќе бидат поврзани на канализациската мрежа, додека прочистителната станица би требало да ги исполнува стандардите за квалитет од директивата на ЕИ за третман на отпадни води во урбани подрачја и македонските законски норми.

Прилеп и Пелагонија добија и 10 милиони евра од ЕУ, кои се искористени во рамките на проектот на УНДП за чистење на 46 километри од коритото на Црна Река, со што е намален ризикот од поплави за подрачје во кое живеат 230.000 луѓе.

Вкупната помош добиена од ЕУ за животната средина во Македонија изнесува повеќе од 80 милиони евра од програмата ИПА1 (2007-2013), а со следната, ИПА 2, се планира финансиска помош поголема од 100 милиони евра.


Запалена гаражата на новинарот на „Публикум“, Зоран Милошески


Прилеп, 25 јануари, 2017 - 10:31 (META) 

Непознати сторители синоќа, околу 23 часот, во Прилеп, ја полиле со бензин и ја запалиле гаражата на новинарот и сопственик на порталот „Публикум“, Зоран Милошески. Пожарот го забележал станар на соседната зграда, чиј автомобил бил паркиран непосредно пред гаражата на Милошески, јави „Публикум“. Тој веднаш се симнал од станот, се јавил во прилепската полициска станица и почнал со снег да го гасне огнот.

Според првичните неофицијални сознанија, пожарот е настанат откако извршителите со бензин ја полиле и ја запалиле вратата на гаражата, во која бил паркиран автомобилот на Милошески.

Новинарот Милошески, кој истовремено е долгогодишен дописник на неделникот „Фокус“ и соработник на порталот „Слободна Македонија“, важи за жесток критичар на актуелната власт.


Адвокатот Стеваноски тужи директор за клеветење на „Шарената револуција“


Прилеп, 24 јануари, 2017 - 16:36 (META) 

Адвокатот Жарко Стеваноски поднел кривична пријава против директорот на прилепското Јавно претпријатие за просторни и урбанистички планови Прилеп, обвинувајќи го дека ја злоупотребил службената положба со тоа што подготвил неточен извештај што го поднел во Општина Прилеп, а во кој обвинил дека како последица на протестите на „Шарената револуција“ одделението за јавен паркинг и одделението за јавен градски превоз претрпеле штети, јави „Публикум“.

Кривичната пријава против Бранко Нешкоски, директорот на Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови Прилеп, адвокатот и граѓански активист Стеваноски ја поднел до Основно јавно обвинителство (ОЈО) Прилеп, а покрај за злоупотреба на службената положба и овластување, го обвинува Нешкоски и за фалсификување службена исправа и за повреда на рамноправноста на граѓаните.

Со кривичната пријава Нешкоски се сомничи дека како директор на јавното претпријатие во текот на мај 2016 година, со искористување на својата службена положба и овластување и со пречекорување на границите на своето службено овластување, подготвил предмет на кој ставил печат и свој потпис и кој во форма на известување го доставил до Советот на Општина Прилеп. Во него, како што тврди адвокатот Стеваноски, внел невистинити податоци дека Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови Прилеп, односно одделението за јавен паркинг и одделението за јавен градски превоз, константно трпеле материјални штети кои биле директно предизвикани од протестите што се одвивале од 19 април до 6 мај 2016 година. На таков начин, незаконито користејќи ја својата функција, на оштетениот му нанел штета и го ограничил правото пред Советот на Општина Прилеп да ги демантира лажните податоци.

Стеваноски, инаку, е најистакнатиот активист на „Шарената револуција“, а против него од прилепската полиција и од Општина Прилеп беа поднесени еден куп кривични пријави. Тој ќе биде суден во Основниот суд во Прилеп во вкупно шест одвоени судски постапки, за графитот „Че си лежите“ пред коловозот на општинската зграда. Прилепската полиција против него поднела уште две нови прекршочни пријави, за сторен наводен прекршок по член 191 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, иако една од судските постапки на почетокот на годинава заврши со ослободителна пресуда.

 


Крадци оперираат во завеани возила на патот Битола – Прилеп


Битола, 9 јануари, 2017 - 13:02 (META) 

Крадци удрија по завеани и оставени возила на патиштата во Битолско. Неколку автомобили кои поради мали сообраќајни несреќи, лизгање или завеани од снегот биле оставени на патот Битола – Прилеп, во текот на ноќта биле мета на крадци кои ги оставиле без делови и опрема. Крадците ваделе гуми, бандажи, радија и дополнителна опрема.

Возачи кои утрово патуваа за Прилеп сведочат дека неколку возила кои биле покрај автопатот биле без гуми, со скршени стакла и ветробрани.

Портпаролот на битолската полиција, Сања Стаматова, вели дека досега немаат пријави од сопствениците за кражби во вакви случаи, но дека полицијата фатила крадец на автопатот Битола – Прилеп кој сакал да ограби еден автомобилот.

– Полицијата фати крадец додека од возило кое било оставено на автопатот по сообраќајна незгода, сакал да ги украде гумите и бандажите – вели Стаматова.


Прилепчанец пронајден мртов на Божиќ


Прилеп, 8 јануари, 2017 - 11:54 (META) 

Во објектот на поранешно инфективно одделение на болницата во Прилеп, вчера е пронајдено починато лице, соопшти полицијата.

Смртта била констатирана од страна на лекар од итната медицинска помош, а увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и увидна екипа на прилепската полиција. Констатирано е дека најверојатно се работи за лицето П.М. (26) од Прилеп.

По наредба на јавен обвинител над телото на починатиот ќе се врши обдукција.