Возило со 14 мигранти откриено кај селото Удово


Валандово, 9 октомври, 2017 - 13:31 (META) 

Полициска екипа од Валандово вчера на бензинската пумпа кај селото Удово, пронашла автомобил, марка „ауди а6“ со скопски регистарски ознаки, во кое имало 14 мигранти од Пакистан, информира МВР.

По извршениот увид, автомобилот и мигрантите биле преземени од екипа од полициската станица од граничниот премин Богородица, а за случајот бил известен јавен обвинител. По негова наредба, возилото било задржано во полициската станица на преминот Богородица, а мигрантите биле однесени во Прифатниот центар за странци во Скопје.

Инаку, како што информираат од МВР, регистарските таблички на возилото биле од товарно возило „застава“.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, велат од полицијата.


Откриени 12 илегални мигранти на патот Демир Капија – Неготино


Неготино, 20 април, 2016 - 14:00 (META) 

Дванаесет илегални мигранти утрово биле откриени од полицијата на регионалниот пат Демир Капија – Неготино. Мигрантите, од кои 11 биле од Авганистан и еден од Пакистан, се превезувале со возило, марка „фолксваген пасат“, чиј возач успеал да ѝ побегне на полицијата.

„На регионалниот пат Демир Капија – Неготино, полициски службеници забележале патничко возило „фолксваген пасат“, кое во близина на село Тревник застанало и од него излегле 12 илегални мигранти, додека возачот се дал во бегство“, стои во информацијата за случајот на МВР.

Оттаму додаваат дека мигрантите биле сместени во Прифатниот центар за странци во Скопје, а се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот.