Заев: Има приближување во три, од седумте точки во преговорите за името


Неготино, 14 февруари, 2018 - 15:36 (META) 

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес за решавање на спорот за името, приближување во ставовите има во три од нив, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања за време на денешната посета на Неготино.

Тој рече дека со вчерашната средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, на која присуствуваше и медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, всушност почнал преговарачкиот процес, а сè досега било презентирање на позиициите на двете страни.

– Медијаторот Нимиц го води процесот, тој ги знае работите што може и што не може да поминат. Мене ми е драго што се разглобени сите отворени прашања. Ако тргнеме од некои седум позиции коишто беа појдовни точки на разговорите, знам дека тоа е веќе намалено на четири, значи три се отстранети – рече Заев.

Тој рече оти „веројатно тие беа најлесните точки“, но, дека тоа е охрабрувачки сигнал за двете страни дека е можно да се дојде до решение.

– Секако, суштинските позиции се многу значајни, името, уставот дали ќе се менува или не, јазикот и други работи кои таму се споменуваа. Тоа е суштината на самиот преговарачки процес и можноста за изнаоѓање на решение – изјави Заев.

Тој истакна дека останува на ставот оти нема потреба од интервенции во Уставот и дека добро се знае до каде може да се направат отстапки, а дека доколку се дојде до решение, граѓаните ќе го имаат последниот збор на референдум,

Заев потврди дека име со географска одредница е прифатлива опција за македонската страна и потсети дека се споменуваат неколку имиња.

– Тоа значи за нас е прифатливо име со географска одредница, односно ги отклонуваме сите други кои беа временска одредница, или некои други укажувања кои беа како предлози – рече Заев.


Меркел до Заев: Ја имате поддршката на Германија, се гледаме на 12 јули


Берлин, 9 јуни, 2017 - 15:29 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска испратила честитка до Зоран Заев по повод неговиот избори за премиер и по повод формирањето на новата Влада.

„Срдечно Ви честитам за Вашиот избор за премиер. Сојузната влада решително ја поддржува целта на понатамошното приближување на Вашата земја до Европската Унија и НАТО. Сојузна Република Германија со задоволство ќе Ве поддржи во Вашите заложби“, вели Меркел во честитката.

„Се радувам што лично ќе се запознаеме на следната Конференција за Западен Балкан на 12 јули во Трст“, додала германската канцеларка во честитката до премиерот Заев.


И покрај судска забрана, вознемирувал и се заканувал на охриѓанка


Охрид, 27 март, 2017 - 13:11 (META) 

И покрај тоа што во декември минатата година добил судска забрана да контактира со 23 годишна охриѓанка, како и да ѝ се приближува, 27-годишен жител на струшкото село Франгово продолжил со закани и малтретирање, поради што доби нова кривична пријава, соопшти СВР Охрид.

Охридската полиција поднела кривична пријава за неизвршување судска одлука против 27-годишниот М.М. Нему со судско решение издадено од Основниот суд во Охрид во декември минатата година, му било забрането на охриѓанката на каков било начин да контактира со оштетената, да ја следи, да ѝ се приближува на растојание помало од 100 метри. Имал забрана да ѝ се заканува и да ја присилува, да ја вознемирува, уценува и следи, физички да ја напаѓа, како и забрана да се приближува до работното место и до нејзиниот дом.

Но тој сепак продолжил со телефонски јавувања и испраќање СМС-и, во кои ѝ упатувал сериозни закани, па СВР Охрид поднел нова кривична пријава.