!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Претставата „Европејци“ премиерно пред тетовската публика на 22 април


Тетово, 17 април, 2017 - 14:59 (META) 

Претставата „Европејци“ од српскиот драмски писател Мирољуб Неделковиќ, премиерно ќе се одржи во Центарот за култура „Ило Антески Смок“ во Тетово на 22 април. Претставата е современа комедија која ги исмејува балканскиот и македонскиот менталитет.

– Во оваа претстава се прикажува кој е поголем Македонец. Публиката ќе излезе насмеана, но и замислена – вели актерот Глигорие Стојановски.

Режисер на „Европејци“ е Мирко Видоески, кој исто така се појавува во улога на американски дипломат.

– Оваа претстава, која e политичка сатира, ќе биде хит. Во неа се говори за поделбата на Македонците – вели Видоески.

Два дена подоцна, на 24 април, комедијата „Европејци“ ќе биде изведена пред скопската публика во Драмски театар.


Наградата „Ристо Шишков“ годинава во рацете на актерот Зијах Соколовиќ


Штип, 13 септември, 2016 - 19:55 (META) 

Претставата „Мечка“ на Чехов со интеракција на џез-трио на сцената, му ја донесе на Зијах Соколовиќ единствената актерска награда на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Соколовиќ, откако ја прими наградата за највисоко актерско остварување, направи споредба меѓу актерите од овие простори и тие во Европа.

– Свеста за актерот се затвора во некои мали географски рамки. Живеам во Австрија и го подразбирам светот без граници и без оглед што ние политички мислиме, таму конкуренцијата е многу голема и фантазијата е пресудна како облик на комуникација. Не верата, не партијата, не националната припадност. Тоа што не сум роден Австриец е доказ дека, сепак, таму се цени квалитетот, додека овде се живее некако доста ограничено – изјави Соколовиќ.

Актерот кој играше на сцената на речиси сите југословенски театри, сега е професор на актерска академија во Виена и амбасадор на добра волја на УНДП, со бројни добротворни проекти.

На завршната вечер на фестивалот, беа доделени и наградите на „Нета“ (Нова тетарска асоцијација). Од македонските уметници, режисерот Мартин Кочовски ја доби наградата за современа интерпретација, додека наградата за режија отиде во рацете на Слободан Унковски за претставата „Солун – град на духови“. Студентите од ЕСРА од класата на Мето Јовановски ја понесоа наградата за најдобар дебитантски настап.


Премиера на претставата „На дното“ на Пројковски во штипскиот театар


Штип, 2 септември, 2016 - 16:13 (META) 

Претставата „На дното“ по делото на Максим Горки во режија на Дејан Пројковски премиерно ќе се игра в недела во алтернативниот простор на фундусот на сцената на Домот на културата во Штип.

Пројковски оваа претстава на денешната прес-конференција ја нарече „патетика на баналното“, работена во екстремно радикална форма.

– Претставата е метафора за луѓето кои ја губат вербата во себе, а не застануваат да се погледнат пред огледало. Водата во која играаат актерите е симбол на калта во која се заглавени – изјави Пројковски.

Дванаесет актери учествуваат во претставата, меѓу кои и студенти на Пројковски. Во актерската екипа е и пензионираниот актер Стојан Арев, кој во деновите на подготовките рече дека се чувствувал буквално како да го пливале Охридскиот маратон по десетте часа интензивна работа.

Костимите и сценографијата се на Валентин Светозарев, а музиката ја работеше традиционалниот соработник на Пројковски, Горан Трајкоски.

Оваа екипа ја работеше и најтрофејната претстава на Народниот театар од Штип, „Бегалка“, во која актерката, која и сега игра, Рујиш Беговска, стана лауреат на Театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“.


Вечерва на „Охридско лето“ претставата „Бар Ремарк“


Охрид, 3 август, 2016 - 15:42 (META) 

На музичко-сценскиот фестивал „Охридско лето“, публиката вечерва ќе може да ја проследи премиерата на театарската претстава „Бар Ремарк“.

Претставата е работена по текстот „Тројца другари“ од Ерих Марија Ремарк, а ја режира Александар Бартман.
Ја играат актерите од  Народен театар од Битола, на сцената во предворјето на црквата „Св. Софија“, со почеток од 21 часот.


„Сонети“ од Шекспир вечерва на „Охридско лето“


Охрид, 31 јули, 2016 - 12:47 (META) 

Во рамките на „Младото театарско лето“ на фестивалот „Охридско лето“, вечерва во предворјето на црквата „Св. Софија“, Народниот театар од Битола ќе ја одигра театарската претстава „Сонети“ од Вилијам Шекспир во режија на Ангелчо Илиевски и на Јован Ристовски.

– Да се работи текст на Вилијам Шекспир е во исто време и предизвик и задоволство, но кога станува збор за неговите „Сонети“, тоа е нешто многу повеќе. Тоа е исто како да истражуваш космос, да создаваш космос – вели режисерот Илиевски.

Улогите ги толкуваат: Петар Мирчевски, Филип Мирчевски, Габриела Петрушевска, Викторија Степановска-Јанкуловска, Огнен Дранговски и Иван Јерчиќ.


На „Охридско лето“ театарска претстава „Арторкестра“ од Букурешт


Охрид, 28 јули, 2016 - 11:49 (META) 

Вечерва на програмата на „Охридско лето“ е театарската претстава „Арторкестра“ на Националниот театар „И.Л. Карагиале“ од Букурешт, во режија на Хорија Суру.

Најавена е како хумористичната приказна, во која тројцата ликови се борат за непредвидливата патека која води кон сцената.

Претставата е во рамките на „Младо театарско Охридско лето“, а ќе се одигра во предворјето на црквата „Св. Софија“, со почеток во 21 часот.

Покрај свеченото отворање на 12 јули, со мецосопранот од Латвија, Елена Гаранча, и со рускиот виолинист Максим Венгеров, другите приредби поминаа незабележани и без особен интерес.

Самото свечено затворање, на 20 август, насловено „На светов убавина“, е замислено како колаж од избор на песни од театарски претстави во периодот од 2003 до 2013 година.


Утре премиера на „Љубовен маратон“ во штипскиот театар


Штип, 18 јули, 2016 - 16:27 (META) 

Премиерата на комедијата „Љубовен маратон“, претстава за женет маж кој решава да тргне по нови животни возбудувања, изневерувајќи ја својата сопруга, ќе биде изведена утре во рамките на манифестацијата „Штипско културно лето“.

Оваа претстава е е работена по дело на Нил Сајмон, а во режија на Никола Ристов.

За режисерот, ова е вторпат во тетарот во Штип да работи по дело на Сајмон.

– Претставата побудува многу интересни прашања за тоа што сме направиле во животот и како сме донеле некои одлуки – вели режисерот Ристов.

Главниот лик во претставата на Берни Кешман го игра актерот Виктор Арев, додека во улогата на жените со кои тргнува во авантура се три актерки од помладата генерација на штипскиот театар – Марија Минчева, Ангелка Нашкова и Елена Шорова. По премирата на „Љубовен маратон“, во Народниот театар почнуваат подготовките за новата премиера. Дејан Пројковски ќе работи претстава по делото „На дното“ на Максим Горки.


Вечерва на „Охридско лето“ гостува Турскиот театар од Скопје


Охрид, 16 јули, 2016 - 14:17 (META) 

Вечерва на фестивалот „Охридско лето“, во предворјето на црквата „Света Софија“, гостува Турскиот театар од Скопје со претставата „Комедија на грешки“ од Вилијам Шекспир, во режија на Коле Ангеловски.

Текстот „Комедија на грешки“ е меѓу првите комедии што ги напишал Вилијам Шекспир и е базиран на постар текст од Плаут, од римско време, а за првпат е изведен во 1594 година.

Инспирирана од плаутовите Менехми, како најкратка комедија, Шекспир го збогатил дејството, но иако е брза, речиси фарсична комедија, сепак е една од најиграните која е преведувана на повеќе јазици, а според неа направени се и мјузикли, опери, снимени се филмови и безброј различни интерпретации.

Не останувајќи рамнодушни на денешницата и на сè она што се случува сега, во преставата се внесени и доста современи референци.

Коле Ангеловски е македонски театарски и филмски актер, роден e на 14 март 1943 година, во Скопје. Познат е уште и како писател, драматург, публицист и културен работник. За својот сестран творечки опус на полето на културното живеење во Македонија, добитник е на многубројни награди, меѓу кои и наградата за животно дело „11 Октомври”.


„Вдиши театар“ во Охрид


Охрид, 1 јуни, 2016 - 9:38 (META) 

Од вечерва, со почеток во 20.30 часот, во Охрид ќе се одржува годинешниот Аматерски младински театарски фестивал „Вдиши театар“.

Манифестацијата ќе биде свечено отворена во предворјето на црквата Св. Софија, со театарската претстава „Фортуна“, работена по истоимениот расказ од Живко Чинго, во изведба на аматерската актерска група на младите волонтери на Црвен крст од Охрид.

Охриѓани, но и гостите, се до 4. јуни ќе имаат можност да уживаат во актерските вештини на младите актери-аматери, кои заедно со режисерите, текстописците, сценографите својата креативност и талент ќе ги изразат преку театарски претстави, упатувајќи силни хумани пораки.

„И оваа година очекуваме охриѓани да го покажат својот интерес за театарската мисла и со своето присуство на претставите, да им оддадат признание за посветеноста и ентузијазмот на младите талентирани волонтери-актери“ порачуваат организаторите.


Овации на Фестивалот на монодрамата за репликата „Власта ја уби интелигенцијата“


Битола, 5 мај, 2016 - 13:14 (META) 

„Власта ја уби интелигенцијата!“ Токму оваа реплика на актерот Емил Рубен во претставата „Животот е прекрасен“ доби громогласен аплауз на синоќешното отворање на 18. Интернационален фестивал на монодрама „Битола 2016“.

Голем дел од публиката во театарот не остана рамнодушна на репликите во кои препозна поврзаност со актуелните случувања во државата, особено на тие во кои се критикуваше власта, за партизирање на сите сегменти од уметноста.

Од друга страна, пак, дел од публиката покажа негодување кога во официјалниот протокол беше најавено меѓународното жири на чело со актерот Петар Темелковски, во кое, меѓу другите членува и драматургот Братислав Димитров од Македонија.

Многумина гласно коментираат дека годинава актерите на фестивалот ќе ги оценуваат членови на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ).

Почетокот на фестивалот помина во исчекување на публиката каква герила-акција ќе биде приредена за градоначалникот Владимир Талески од членовите на „Протестирам“. Талески влезе на претставата од задниот влез на театарот откако беше информиран дека герилците го чекаат со транспаренти „Честито аболиција“ и „Долу маските “.

Незнаејќи какво изненадување го чека, Талески и за време на паузата помеѓу двата чина во претставата остана да седи на своето столче.

Претставата на режисерот Александар Морфов „Животот е прекрасен“, во изведба на Македонскиот народен театар (МНТ), синоќа во Центарот за култура – Битола го означи почетокот на Фестивалот на монодрама, на кој учестуваат актери од САД, Литванија, Србија, Албанија, Хрватска, Бугарија, Ерменија, Израел и од Македонија.

На фестивалот ќе бидат изведени 17 монодрамски остварувања, од кои 13 во официјалната фестивалска конкуренција, а четири како придружен дел на фестивалската програма.

Во меѓународното жири, покрај Темелковски и Димитров, членуваат и Билјана Крајчевска од Македонија, Нина Мазур од Украина и Иван Лео Лемо од Хрватска.

– Монодрамите се есенцијален театар. Фасцинантно е што сè може да се каже за еден час, колку што обично трае една монодрама, но тоа е и дополнително тешко за еден актер да успее да ја задржи својата и концентрацијата на публиката – рече хрватскиот режисер Лемо, лански победник на фестивалот во Битола.