!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Французите во вториот круг ќе избираат помеѓу Емануел Макрон и Марин ле Пен


Париз, 23 април, 2017 - 20:46 (META) 

Според првите неофицијални резултати од првиот круг од претседателските избори во Франција, кажани по затворањето на гласачките места, во вториот круг ќе се борат Емануел Макрон, со 23,7 отсто од гласовите, а по него е ултрадесничкарката Марин ле Пен, со 21,7 отсто од гласовите. Тие, доколку и официјалните резултати ги потврдат бројките, ќе се соочат на 7 мај.

Франсоа Фијон и Жан-Лук Меланшон добија по 19,5 отсто од гласовите, а кандидатот на социјалистите, Беноа Хамон,  6,5 отсто од гласовите.

Излезеноста на изборите е околу 77 отсто.


Франција избира претседател и го одредува ритамот за иднината на ЕУ


Париз, 23 април, 2017 - 11:19 (META) 

Французите денеска гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската Унија.
Според анкетите спроведени пред изборите, четворица кандидати имаат сериозни шанси да се пласираат во вториот круг на 7 мај, што би било првпат во Франција да се случи тоа, оти вообичаено претседател се избира во првиот круг. Двајца од 11 кандидати се остро на линијата против ЕУ, а најпознатата, ултрадесничарката Марин ле Пен, е за напуштање на ЕУ.

Марин ле Пен почна да се подготвува за овие избори уште откако го презеде раководењето со ултрадесниот Национален фронт (ФН) од нејзиниот татко Жан-Мари ле Пен во 2011 година. И покрај прогнозите дека таа ќе загуби во вториот круг, поддржувачите на ЕУ стравуваат дека Ле Пен може да изненади и да стане третиот важен фактор во светската политика во изминатава година, по напуштањето на Британија на ЕУ и победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД.

Ле Пен е цврсто определена против ЕУ. Четириесет и осумгодишната ултрадесничарка тврдо ја застапува позицијата дека Франција треба да се откаже од еврото, да ја преобрази или да ја напушти ЕУ и, најмногу, да ѝ стави крај на миграцијата.

– Залогот на овие избори е цивилизациски – изјави таа на една од неодамнешните телевизиски дебати.

Некои од најострите напади против неа, всушност, доаѓаат од друг кандидат, исто така критички настроен кон ЕУ. Станува збор за радикалниот левичар Жан-Лук Меланшон, кој е четврти според анкетите. Тој остро ја критикува ЕУ поради грижа за бизнисите наместо за работниците.

Сепак, фаворит на овие избори е 39-годишниот Емануел Макрон, поранешен министер за економија во владата на актуелниот претседател Франсоа Оланд. Тој е цврсто определен за ЕУ и вели дека Франција треба да се обиде да ја придобие Германија на своја страна за еден „посоцијално заштитен од“ во рамките на ЕУ.

Повеќе организации и невладини здруженија вчеравечер во Париз протестираа против „политичкиот маскенбал“.
Демонстрантите не ја прифаќаат политиката што ја водат кандидатите кои имаат предност според анкетите.


Предизборен молк во Франција во пресрет на првиот круг од претседателските избори


Париз, 22 април, 2017 - 11:35 (META) 

Ноќеска на полноќ во Франција стапи на сила предизборниот молк во пресрет на утрешниот прв круг од претседателските избори во земјата. За функцијата претседател на Франција ќе се натпреваруваат 11 кандидати. Изборниот молк ќе трае до утре, до 20 часот, кога се затвораат избирачките места.

Речиси 47 милиони Французи имаат право на глас на претседателските избори, чиј исход е многу неизвесен поради тесната разлика во анкетите помеѓу центристот Емануел Микрон, екстремната десничарка Марин ле Пен, десничарот Франсоа Фијон и радикалниот левичар Жан Лук Меланшон.

Вкупно 66.646 изборачки места ќе бидат отворени утре во 8 часот. Изборите во прекуокеанските француски територии ќе се одржат денеска.

Досега ниту еден кандидат на претседателските избори во Франција не бил избран во првиот круг, туку во вториот, кој овојпат е закажан за 7 мај.

Изборите ќе ги обезбедуваат 50.000 полицајци и припадници на жандармеријата, како и 7.000 војници.

Претседателските избори во Франција првпат се одржуваат додека во земјата на сила е вонредна состојба, која беше воведена по терористичките напади во 2015 година. Во четвртокот оваа недела, во Париз се случи напад во кој загинаа еден полицаец и напаѓачот, а беа ранети три лица.

Инаугурацијата на новиот претседател треба да се одржи пред 14 мај, кога официјално му истекува мандатот на актуелниот претседател на Франција, Франсоа Оланд, кој не се кандидираше за нов мандат.


Куршумите на терористот не можат да ја убијат предноста на соперникот на Ле Пен


Париз, 21 април, 2017 - 15:25 (META) 

По синоќешниот напад на булеварот Шанзелизе, срцето на Париз, кој, веројатно е терористички напад, куршумите на терористот освен што убија еден полицаец и ранија двајца, можеби и ќе „ја убијат“ предноста на поранешниот министер за економија, Емануел Макрон, кој е на првата позиција на ранг-листите пред десничарката Марин ле Пен, која е втора, шпекулираат некои од светските медиуми.

Нападот во кој „неутрализираниот“, односно убиениот терорист не нападна граѓани, туку пукаше во полицајци, некаде на половина пат помеѓу Триумфалната капија и плоштадот Конкорд, се случи во време кога течеше ТВ-дебата на сите 11 кандидати за функцијата претседател.

Изборите се в недела, а не случајно е избран ваков момент за нападот, оти екстремистите сакале да повлијаат на тонот на дебатата, анализира британскиот весник „Дејли телеграф“.

Доколку тоа било целта, забележан е успех, оти лидерката на крајно десната партија Национален фронт, Марин ле Пен, и конзервативецот Франсоа Фијон ги откажаа своите средби со избирачи на ден пред изборнот молк. Кога веста ги затекна сред дебатата, сите кандидати си ги сменија завршните зборови. „Доволно со лабавоста, доволно со наивноста“, рече Ле Пен.

Нејзиниот соперник Франсоа Фијон, пак, порача дека борбата против тероризмот мора да биде апсолутен приоритет на следниот претседател.

Но, иако најновите анкети сè уште ја позиционираат ултадесничкарката на втората позиција, изгледа дека предноста на Ле Пен полека се топи. Според денеска објавената анкета на „Елаб“, Макрон останува цврсто на 24 отсто, додека Ле Пен има 21,5 отсто поддршка, односно 0,5 проценти помалку отколку пред три дена.

Така, иако денеска некои политички аналитичари велат дека е можно нејзиниот рејтинг да се зголеми, други предупредуваат дека и досегашните терористички напади не создале посериозен напредок на рејтингот на крајната десница.


Путин сепак се сретнал со државниот секретар на САД, Тилерсон


Москва, 12 април, 2017 - 19:38 (META) 

Рускиот претседател, Владимир Путин, се сретнал со државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, во Кремљ, а на средбата присуствувал и шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

Средбата ја потврдиле портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, и американската амбасада во Москва.

Средбата помеѓу Путин и Тилерсон се случи по многу неизвесност, бидејќи пред посетата на државниот секретар на Москва, Песков изјави дека „во распоредот на претседателот не е планирана средба со Тилерсон“.

Песков денеска најави дека Путин ќе ги прими Тилерсон и Лавров доколку „тие сметаат дека е разумно да го брифираат за исходот на денешните разговори“, пренесуваат руските медиуми.

Медиумите, исто така, јавуваат дека Путин се состанал со Тилерсон откако САД и Русија меѓусебно се обвинија во врска со нападот со хемиско оружје во Сирија.

Агендата на состанокот не е објавена, но се очекувало тие да разговараат за ситуацијата во Сирија, како и за наводното руско мешање во минатогодишната кампања за претседателски избори во САД.


Ахмадинеџад повторно се кандидира за претседател на Иран


Техеран, 12 април, 2017 - 12:31 (META) 

Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ја поднесе својата кандидатура за претседателските избори во мај, и покрај советот од ајатолахот Али Хамнеи да не го прави тоа.

По поднесувањето на кандидатурата, Ахмадинеџад на новинарите им соопшти дека така му помага на својот некогашен потпретседател и близок соработник, Хамид Бахаеи.

Ахмадинеџад претходно изјави дека нема да се кандидира затоа што врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, го советувал да не го прави тоа, но денеска рече дека тоа било само „совет“.

Се очекува сегашниот претседател на Иран, Хасан Рохани, умерен политичар кој го склучи договорот за иранската нуклеарна програма со светските сили, да се кандидира за уште еден мандат.


Јанковиќ обвини за кражба, Вучиќ повика гласовите да се бројат пред камери


Белград, 9 април, 2017 - 12:28 (META) 

Победникот на претседателските избори во Србија, актуелниот премиер Александар Вучиќ повика Републичката изборна комисија јавно да ги отвори вреќите со гласачките ливчиња од избирачките места за кои неговиот противкандидат Саша Јанковиќ рече дека се „украдени“.

Од изборниот штаб на Јанковиќ, поранешен народен правобранител, порачаа дека Александар Вучиќ украл 319.000 гласа за време на изборите на 2 април. Вучиќ освои уште во првиот круг на претседателските избори со 55 отсто од гласовите.

„При проверката на вреќите со гласачки ливчиња во 25 избирачки места кои ги отворивме во Републичката изборна комисија (РИК) откривме дополнително тешки нарушувања на изборниот процес. Има огромна разлика помеѓу физичкото пребројување на гласовите и бројот на гласовите внесени во избирачките протоколи. Вучиќ потенцијално украл цели 319.000 гласа. Изборниот штаб на Саша Јанковиќ вчера побара од РИК да добие пристап до вреќите со билтени од 25 избирачки места по случаен избор. Стигнавме до скандалозни неправилности при пребројувањето на гласовите. Само во Нови Пазар од две избирачки места Вучиќ „добива“ 543 гласа, за 250 повеќе од преброените гласачки ливчиња во вреќите. Слични неправилности има и во останатите избирачки места“, се вели во официјалното соопштение од штабот на Јанковиќ.

Вучиќ реагираше остро – рече оти некои политичари знаат дека самите се крадци, па мислат дека и другите крадат како нив.

– Тоа е ноторна глупост – одговори Вучиќ на прашањето на новинарите како реагира на обвинувањата за кражба на 319.000 гласови.


Повеќе илјади лица повторно протестираа во Србија поради победата на Вучиќ


Белград, 5 април, 2017 - 0:19 (META) 

Во Белград, Нови Сад, Ниш и во уште неколку градови денеска, втор ден по ред се одржаа протести, на кои повеќето беа млади го изразија незадоволството од резултатите од претседателските избори на кои убедливо победи актуелниот премиер Александар Вучиќ.

На протестот, закажан преку социјалните мрежи, во Белград се собраа повеќе илјади лица, а демонстрациите траеја четири часа. Со свирчиња и тапани се извикуваа пароли против Вучиќ, а учесниците повеќепати прошетаа од Собранието до Владата и назад.

Протестот на младите го поддршаа претседателските кандидати Саша Јанковиќ, Бошко Обрадовиќ и Бели Прелетачевиќ, како и партијата Нова Србија на Велимир Илиќ. Сепак, тие апелираа до учесниците да не наседнуваат на провокации и мирно да протестираат.

Вучиќ од Мостар порача дека Србија е демократска земја во која секој има право да биде несреќен поради изборните резултати и дека протестите се во ред, се додека се мирни.
Протестно собирање на младите имаше во Крагујевац, Чачак, Лесковац, Зрењанин, Бор, Сомбор, Ужице и Краљево.


Хан: Вучиќ мора мудро да ја користи власта


Брисел, 3 април, 2017 - 14:31 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска изјави дека новоизбраниот претседател на Србија, Александар Вучиќ, има обврска мудро да ја користи власта по убедливата победа на изборите.

Хан рече дека Вучиќ има „одговорност внимателно да ја користи поддршката што ја добил“ и дека верува во уверувањата на Вучиќ за целосно почитување на уставот.

Еврокомесарот синоќа преку „Твитер“ му ја честиташе победата на Вучиќ и наведе дека очекува соработка со новиот претседател на Србија како „пријател и партнер во пристапувањето во ЕУ“.

Досега пребројаните гласови потврдија дека Вучиќ победил во првиот круг од изборите.


Закани за претседателскиот кандидат Саша Јанковиќ


Белград, 29 март, 2017 - 11:39 (META) 

Саша Јанковиќ, кандидатот на граѓанската проевропска опозиција на претседателските избори во Србија, вели дека пријател од Безбедносно-информативната агенција (БИА) му рекол дека нема да биде безбедно за него да влезе во вториот круг на претседателските избори, оти може да се случи „сешто“.

Во интервјуто објавено денеска на порталот „Инсајдер“, кандидатот на групата граѓани „За Србија без страв“ вели дека не е исклучено ни насилство и додава дека такви сознанија имаат и БИА и српското МВР и обвинителството. Јанковиќ вели дека прашањето сега е дали институциите ќе дејствуваат, односно што ќе се направи во врска со сознанијата.

Првиот круг на изборите за нов претседател на Србија се одржува в недела, на 2 април. Според сегашните анкети, Јанковиќ е втор по рејтинг на листата на 11 кандидати, а на врвот е актуелниот српски премиер Александар Вучиќ, кој е кандидат на владејачката коалиција.