!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Груевски може да бега од државата, но не може да избега од реалноста


Скопје, 27 март, 2017 - 13:38 (META) 

„Првата работа која пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ треба да ја направат на денешната седница е да им објаснат на граѓаните зошто Никола Груевски не е во Собранието и ја напушти државата,“ се вели во соопштението на СДСМ.

Во него се додава дека „со денешното бегство од Македонија, Никола Груевски уште еднаш докажа дека не го интересира државата, туку единствено му е важно да избега од одговорност.“

„На денот кога Македонија треба да добие нов претседател на Собранието, Груевски ја напушти државата покажувајќи дека државните интереси му се апсолутно небитни. Откако со недели внесуваше раздор и поделби, откако ги попречуваше демократските промени, Груевски на крајот, не можејќи да се помири со новата реалност реши да избега од државата,“ се додава во соопштението на СДСМ.

Од партијата велат дека „бегството на Груевски, слично како и неодамнешното бегство на Ѓорге Иванов докажува дека тие немаат ниту минимум чувство за државата.“

„Целокупното неодговорно и незаконско однесување на Груевски и Иванов е само очаен обид за спречување на промените и заштита на неколкумина од одговорност за децениското криминално владеење. Со или без Груевски во државата, Македонија ќе добие нов претседател на Собранието, мандат за составување влада и нова реформска влада на граѓаните предводена од СДСМ, која ќе се води од потребите и проблемите на граѓаните,“ се додава во соопштението.

Инаку, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од денеска па во наредните неколку дена, заедно со партиска делегација ќе присуствува на конгресот на Европската народна партија (ЕПП), што се одржува на Малта.


Заев: Груевски нека излезе на дуел за да ги отвориме сите прашања пред јавноста


Скопје, 26 март, 2017 - 19:55 (META) 

Доколку одиме на парламентарни избори заедно со локалните избори, ќе освоиме и повеќе пратеници, ама претседателот Ѓорге Иванов, пак по налог на Никола Груевски, нема да ни го даде мандатот за формирање влада, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Канал 5“, од каде го повика Груевски на телевизиско соочување за пред јавноста да ги отворат сите прашања.

Заев верува дека утре ќе се избере претседателот на Собранието и ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не тактизира дека ќе се гласа само за Комисијата за избори и за именувања.

– Ако не се избере утре, ќе има седница задутре, тоа е демократијата. Ако треба да трае седницата цела ноќ, нека трае. Испраќам порака да не се обидуваат да прават некаков вид манипулации. Ќе ни треба ВМРО-ДПМНЕ за спроведување реформи, затоа мора да соработуваме. Не сакаме да размислуваме на други решенија, тоа е лоша практика за Македонија – рече Заев.

За Талат Џафери, кандидатот на ДУИ за претседател на Собранието, Заев рече дека тој е еден од посериозните кандидати затоа што поседува најголемо искуство.

– Мене ми е важно сите потенцијални партнери да веруваме во решението што ќе го избереме. Потребно е новиот претседател на Собранието да биде човек со капацитет, кој има искуство и да има разбирање за идната опозиција, па дури да прифати предлог од нив затоа што демократијата значи толеранција и разбирање – додаде Заев.

Лидерот на СДСМ истакна дека тој не преговарал за платформата затоа што нема добиено мандат за формирање влада и додаде дека промовирал владина програма и дека за СДСМ не постојат други платформи и декларации.

За понудата на Груевски за поддршка на владата на СДСМ доколку ја отфрлат платформата, Заев вели дека традиција е од самостојноста на Македонија барем една албанска партија да биде во власта и додаде дека таа понуда е обид на Груевски да ја замајува и да ја лаже јавноста и да си купува време.

На прашањето што мисли за протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Заев рече дека тој веќе повикал петмина претставници од иницијативата и откако ги слушнал нивните барања и загриженост, излегол со програма на влада за да покаже дека таа значи 100 отсто зајакнување на унитарноста на државата и почитување на Уставот.


Шешељ: На границите треба ограда или минско поле за заштита од мигранти


Белград, 26 март, 2017 - 14:52 (META) 

Кандидатот за претседател на Србија и лидер на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, во синоќешното преставување на РТС рече дека на државните граници би требало да се подигне ограда за да се спречи илегалниот прилив на мигранти, а доколку тоа не е доволно, тогаш треба да се постави минско поле.

Лидерот на радикалите рече дека е горд што толку години поминал во Хашкиот трибунал, како и дека тоа нема да му биде пречка во односите во регионот доколку победи на изборите.

Тој рече дека никогаш нема да се откаже од идејата за „голема Србија“, наведувајќи дека таа не опфаќа само православни Срби, туку и Срби католици и муслимани.

Одговарајќи на наводите дека тој му е на Вучиќ најомилен опозиционер, Шешељ рече дека Вучиќ му е поблизок отколку другите опозициски кандидати, но дека не му е доволно близок за со него да прави влада сè додека не се откаже од членството во ЕУ.

На Шешељ ова му е шести пат да се кандидира за претседател на Србија, а според изборните предвидувања, тој е на четврто или петто место помеѓу 11 кандидати со поддршка далеку под 10 отсто.


Бујар Османи: Талат Џафери ќе биде кандидат за претседател на Собранието


Скопје, 24 март, 2017 - 15:18 (META) 

Талат Џафери ќе биде новиот претседател на Собранието на Република Македонија, изјави за „Порталб“, портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

Според Османи, Талат Џафери е единствениот кандидат на ДУИ и на парламентарното мнозинство. Доколку Џафери го помине гласањето за избор на претседател на Собранието, кое ќе се одржи следната недела, тој ќе биде првиот спикер Албанец на законодавниот дом од осамостојувањето на Македонија.

Новиот претседател на Собранието треба да го извести претседателот на државата, Ѓорге Иванов, дека има парламентарно мнозинство, а Иванов потоа во рок од 10 дена да го додели мандат за формирање влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

По три дена преговори, претставниците на парламентарните политички партии се договорија претседател на Комисијата за избори и именувања да биде Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, а конститутивната седница да продолжи в понеделник.

ВМРО-ДПМНЕ ќе има шест члена во Комисијата за прашања на изборите и на именувањата, СДСМ – пет, а ДУИ и Беса по еден член.


Координацијата прекината, партиите на дополнителни консултации


Скопје, 23 март, 2017 - 12:30 (META) 

Парламентарните политички партии поради дополнителни консултации, ја прекинаа координативната средба за собраниската Комисија за прашања на изборите и на именувањата и со преговори ќе продолжат во 13 часот.

На координативната средба, парламентарните политички партии треба да се договорат кој ќе биде претседателот на Комисијата за избори и за именувања.

ВМРО-ДПМНЕ бара претседателот на комисијата да биде член од нејзините редови бидејќи има најголем број пратеници, додека СДСМ вели дека првиот човек на Комисијата треба да биде од редовите на парламентарното мнозинство.

Според досега договореното, ВМРО-ДПМНЕ ќе има шест члена во Комисијата за прашања на изборите и на именувањата, СДСМ – пет, а ДУИ и Беса по еден член.

Утврдување на предлогот за составот на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата е услов за продолжување на конститутивната собраниска седница, која почна на 30 декември 2016 година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено парламентарно мнозинство за избор на претседател на законодавниот дом.


Партиите на пауза, нема договор за претседател на Комисијата за избори и за именувања


Скопје, 22 март, 2017 - 14:56 (META) 

По неполни два часа, претставниците на парламентарните политички партии заминаа на пауза без да успеат да ги усогласат ставовите за тоа кој треба да биде претседател на Комисијата за избори и за именувања.

Координативната средба ќе продолжи во 15.30 часот.

Вчера партиите се договорија само околу бројот на членови на Комисијата, па ВМРО-ДПМНЕ ќе има шест членови, СДСМ – пет, а по еден член ќе имаат ДУИ и Беса.

Комисијата треба да го даде името на новиот претседател на Собранието и е клучна за продолжувањето на конститутивната седница на Собранието, која беше одржана и прекината на 30 декември лани.

Според ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Комисијата за избори и за именување треба секогаш да се избере од најголемата пратеничка група во собранието без исклучок, со што не се согласува СДСМ, затоа што тие имаат доставено доказ до Собранието за мнозинство од 67 пратеници.


Заев на средба зо Јазбец: Oчекувам да биде избран новиот претседател на Собранието


Скопје, 15 март, 2017 - 14:01 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со амбасадорот на Словенија во Македонија, Милан Јазбец, при што разговарале за процесот за формирање нова влада во Македонија.

Заев го информирал амбасадорот Јазбец за обидите од страна на Иванов и на Груевски за продлабочување на политичката криза во Македонија, како и за посветеноста на СДСМ за скорешна институцонална разврска на кризата.

– Ја објавивме програмата на новата реформска влада за унитарна, суверена Република Македонија, којашто ќе биде посветена на економијата, социјалната кохезија, владеењето на правото, што е интерес на сите граѓани. Планираме да ја тргнеме секоја пречка за изговор од Ѓорге Иванов околу доделувањето на мандатот. Во таа насока, очекувам во следниот период во Собранието да биде избран новиот претседател на парламентот, кој ќе испрати допис до Иванов дека е формирано парламентарното мнозинство и дека почнува да тече уставниот рок од 10 дена за доделување на мандатот за формирање на новата влада – изјавил Заев.

Заев и Јазбец констатирале дека е неопходно да продолжат демократските процеси во Македонија по веродостојните избори, во насока на силна посветеност на реформските процеси што обезбедуваат евро-атлантска перспектива на државата, а со тоа и квалитетен животен стандард за граѓаните и стабилност и безбедност на Република Македонија.


Кој е шеф кога Иванов е на пат, а нема претседател на Собранието?


Скопје, 15 март, 2017 - 11:57 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска и утре е во официјална работна посета на Азербејџан, во време кога Македонија се наоѓа во длабока политичка криза и во тензична атмосфера со блокирани институции, откако тој одби да му го даде мандатот за составување влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Медиумите најавија и посета на Иванов на Австралија кон крајот на месецов, која би траела неколку дена подолго од таа на Азербејџан.

Според Уставот, претседателот ја претставува Република Македонија и е врховен командант на вооружените сили на Македонија.

Членот 82 од Уставот предвидува дека при спреченост да ја врши функцијата, претседателот на Собранието го заменува претседателот на Републиката.

Во случај на смрт, оставка, трајна спреченост да ја врши функцијата или престанок на мандатот по сила на Уставот, до изборот на нов претседател на Републиката, функцијата претседател на Републиката ја врши претседателот на Собранието. Настапувањето на условите за престанок на функцијата претседател на Републиката го утврдува Уставниот суд на Република Македонија по службена должност. Во случај на спреченост да ја врши функцијата, претседателот на Републиката го заменува претседателот на Собранието. Кога претседателот на Собранието ја врши функцијата претседател на Републиката, тој учествува во работата на Собранието без право на одлучување.

Но, претседател на Собранието сè уште нема. Иако Собранието се конституираше на 30 декември лани, 19 дена по одржаните предвремени парламентарни избори на 11 декември, пратениците веќе два и пол месеци немаат одржано ниту една седница ниту, пак, гласале за претседател на законодавниот дом.

Иако изборот за претседател на Собранието не зависи од доделувањето на мандатот од претседателот Иванов за формирање на нова влада, сепак партиите чекаа Иванов да го додели мандатот за да го свикаат Собранието и да изгласаат претседател.

Уставните експерти сметаат дека, сепак, отсуството на Иванов нема некаква поголема импликација, освен моралниот аспект, кога шефот на државата е отсутен во момети на институционална и на политичка криза во државата.

На оваа тема разговори вчера имале лидерите на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети по средбата соопшти дека со Заев разговарале и за продолжување на конститутивната седница на Собранието како една од опциите.

– Неопходно е да се најде начин, со најдобра намера, како да профункционира највисокиот законодавен орган, Собранието на Република Македонија и како да продолжиме понатаму со преговорите за градење на институциите со кои треба да се води државата. Најнеопходно е прашањето на конституирање на Собранието. Сите напори се во насока да се стави во функција Собранието и да се изберат собраниските органи, да се направи официјално барање од Собранието, од претседателот на Собранието на Република Македонија, до претседателот на државата, за да се даде мандат за формирање на новата влада – рече Ахмети.

Во моментот најважен човек во државата е премиерот Емил Димитриев, кој е технички премиер сè до формирањето на новата влада, но истовремено е и пратеник во Собранието. Димитриев, според Договорот од Пржино, беше поставен на чело на владата како технички премиер за спроведување на изборите.


Во Србија 10 кандидати на претседателските избори


Белград, 13 март, 2017 - 16:19 (META) 

Републичката изборна комисија денеска прифати уште три кандидатури за претседателските избори во Србија, меѓу кои е и кандидатурата на лидерот на Лигата на социјалдемократите на Војводина, Ненад Чанак.

Бројот на кандидатите што ќе се пресметаат на изборите на 2 април со тоа се зголеми на 10, а меѓу нив се лидерот на Српската напредна партија и актуелен премиер, Александар Вучиќ, двајца опозициски кандидати кои ги кандидираа групи граѓани, поранешниот омбудсман, Саша Јанковиќ, и поранешниот шеф на дипломатијата, Вук Јеремиќ.

Помеѓу прифатените кандидатури се и лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, претседателот на движењето „Двери“, Бошко Обрадовиќ, претседателот на движењето „Доста е“, Саша Радуловиќ, и кандидатот на Демократската партија на Србија, Александар Поповиќ.


Судскиот совет денеска ќе избира претседатели на Кривичниот и на Врховниот суд


Скопје, 13 март, 2017 - 14:20 (META) 

Судскиот совет денеска 14 часот закажа седница на која на дневен ред се избор на в.д. претседател на Основен суд Скопје 1 по оставката на судијката Татјана Михајлова.

Како трета точка на дневен ред е усвојувањето на конечни ранг-листи на кандидатите за претседатели на Врховен суд, по што ќе се избере и новиот претседател на тој суд.

Судијката Михајлова минатата недела поднесе неотповиклива оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, која ја даде без образложение за причините.

Михајлова ја поднесе оставката откако Врховниот суд поништи седум од прераспоредувањата што таа ги направи со новиот годишен распоред. Поради прераспоредувањата на судии од еден оддел во друг, голем број предмети на кои работеле овие судии се одложуваат.

На почетокот на декември минатата година, по истекот на мандатот на тогашниот претседател Владимир Панчевски, Михајлова беше избрана од Судскиот совет за в.д. претседател на Кривичниот суд.

Инаку, таа го суди и предметот на СЈО за насилството во Центар од јуни 2013 година, во кој првообвинет е и поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

За претседателското место во највисокиот суд во државата неофицијално кандидатури поднесоа досегашната претседателка Лидија Неделкова (мандатот ѝ истече на 4 декември, н.з.), поранешниот претседател на судот, Јово Вангеловски, судијката Снежана Бајлозова, која сега е в.д. претседател, и нејзината колешка од Врховниот суд, судијката Беса Адеми.