Кукан се надева на значителен пресврт во кризата во Македонија и на Балканот


Брисел, 21 април, 2017 - 10:09 (META) 

Европратеникот Едвард Кукан, известувач во сенка за Македонија во Европскиот парламент, во интервју за „Еуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans) вели дека во наредните месеци очекува значителен пресврт во политичките случувања во Македонија и во другите балкански земји зафатени од „трендот“ на блокада и на бојкот на клучните институции.

– Ние се соочуваме со сериозна политичка криза во Македонија и во Албанија. Во другите земји во регионот, на пример, Црна Гора и Косово, се борат со бојкот на парламентите. Се чини дека ова е регионален тренд, кој е контрапродуктивен за демократскиот развој во земјите кои европскиот праг. Се надевам дека во следните месеци ќе видиме значителен пресврт во овој тренд. Сепак, тоа е првиот и најфундаментален Копенхашки критериум – вели Кукан.

Кукан во интервјуто зборува за перспективата на Европската Унија, политиката на проширување и за состојбите во земјите од Западен Балкан – кандидати за членство во Европската Унија.


Се трага по 19 годишна девојка од Охрид


Охрид, 20 мај, 2016 - 13:57 (META) 

Охриѓанецот Н.Н. на 49 години, вчера во полициската станица во Охрид, пријавил дека е исчезната неговата 19-годишна ќерка Т.Н.

Ја нема од 18 овој месец, околу 20 часот, кога од нивниот дом се оддалечила во непознат правец.

Од СВР од Охрид преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.


Обама: Договорот за климатските промени е пресвртница за светот


Вашингтон, 13 декември, 2015 - 13:21 (META) 

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави историскиот договор за климатските промени, постигнат во Париз. Според него, тој би можел да биде пресвртница за светот.

– Парискиот договор воспоставува трајна рамка, која на светот му е потребна за да се реши кризата со климатските промени. Тој создава механизам, архитектура која овозможува континуирано да се занимаваме со овој проблем на ефикасен начин – изјави Обама во Белата куќа, а пренесуваат агенциите.

Претставниците на 195 земји учеснички на Меѓународната конференција за климата, која вчера се одржа во Париз, усвоија историски договор за ограничување на глобалното затоплување.

Овој договор буди надеж дека човештвото може да избегне катастрофални климатски промени и да се спроведе енергетска револуција.