Могерини и Хан го потврдија приемот на известувањето за новото име на Македонија


Брисел, 15 февруари, 2019 - 16:13 (META) 

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан соопштија дека го примиле известувањето од Република Северна Македонија за новото име и упатија честитки и до Скопје и Атина за постигнатиот напредок.

„Денеска Европската Унија беше формално известена од Република Северна Македонија за нејзиното ново име, по стапувањето на сила на Преспанскиот договор. Срдечно го поздравуваме овој историски чекор, којшто поставува пример за помирување во регионот на Западен Балкан и пошироко. Им честитаме на Хеленска Република и на Република Северна Македонија за ова значајно постигнување, со коешто се отвора нова страница во нашата заедничка иднина во ЕУ“, порачаа Могерини и Хан.


Уставните измени стапија на сила, од вчера сме Република Северна Македонија


Скопје, 13 февруари, 2019 - 9:17 (META) 

Преспанскиот договор од вчера и официјално е на сила и почнува остварувањето на неговите одредби, со што и Македонија го смени своето име во Северна Македонија. Владата исто така го промени нејзиното име во Влада на Република Северна Македонија.

Како што објасни Владата, вчера во „Службен весник“ е објавен Преспанскиот договор, а на сила се и уставните амандмани, од 33. до 36. како и Уставниот закон за нивното спроведувaње. Уставните амандмани беa изгласани пред повеќе од еден месец, на 11 јануари.

Една од првите работи што ќе се направат е поставување табла со името „Република Северна Македонија“ на граничниот премин „Богородица“. Церемонијата ќе почне во 14 часот.


ВМРО-ДПМНЕ го поздрави потпишувањето на Протоколот за НАТО


Скопје, 6 февруари, 2019 - 15:22 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува потпишувањето на пристапниот протокол за НАТО, соопшти партискиот портпарол Димче Арсовски. Тој тоа го нарече чекор напред за државата и за граѓаните, но истовремено дека Преспанскиот договор е понижување на Македонија и граѓаните.

– Ова е важен ден за Република Македонија и денес се завршува една неправда нанесена на државата од пред повеќе од 10 години. Влезот на Македонија во НАТО е долго очекуван и заслужен уште од 2008-тата година. Македонија уште на самитот во Букурешт ги имаше исполнето сите реформи и услови за полноправно членство, но за жал тогаш беше спречена да стане членка само поради противењето на Грција и нејзиниот проблем со нашето уставно име и идентитет, кои сега на штета на граѓаните и државата на непринципиелен начин беа сменети по нивна мера. Мораме да признаеме дека секој успех за Македонија и секој чекор напред за државата и граѓаните е причина за поздравување на истиот. НАТО е наша стратешка определба на ВМРО-ДПМНЕ и процесот за исполнување на условите е во голема мера заслуга на Владата на ВМРО-ДПМНЕ изминатите години која континуирано инвестираше во армијата и нејзините капацитети, преку многубројните учества во мисии и тоа не може да го негира никој – рече Арсовски.

Тој го повтори партискиот став дека Преспанскиот договор ги прегазува македонските црвени линии.

– На штета на граѓаните, останува чувство на горчина и понижување длабоко кај сите нас, од една болна причина што власта не се ни обиде да најде подобро решение на проблемот со името кое ќе биде балансирано и кое нема да ги погази сите македонски црвени линии, како што е случајот сега, односно решение кое нема да биде безусловно прифаќање на сите грчки уцени на недостоинствен и понижувачки начин за Македонија и граѓаните – рече Арсовски.


Владата одлучи да ја отстрани оградата, новиот Клинички ќе се гради во Ѓорче Петров


Скопје, 6 февруари, 2019 - 10:46 (META) 

На својата вчерашна 118-та седница, Владата ја одредила најповолната локација за новиот Клинички центар, а тоа е месноста Веле Поле во Ѓорче Петров, а донела и одлука да ја отстрани железната ограда околу владиното седиште. Исто така е донесена одлука да се отворат амбасада во Атина и генерален конзулат во Солун.

Владиниот кабинет го прифатил извештајот на работната група во кој за највисоко рангирана е утврдена локацијата во општина Ѓорче Петров – месноста Веле Поле, а донела и препорака до Општина Ѓорче Петров да го започне спроведувањето на сите потребни активности за донесување на урбанистичка документација за локацијата.

На вчерашната седница исто така е донесена одлука„ за отворање амбасада на Република Северна Македонија во Грција, со седиште во Атина, како и одлука и за отворање Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Грција, со седиште со Солун, кои ќе започнат да се применуваат со влегувањето во сила на Одлуката за прогласување на амандманите на Уставот на Република Македонија, соопшти Владата.

Откако на претходната, 117. седница, беше донесен план за извршување на Договорот од Преспа, на вчерашната 118. седница е донесена и одлука за  формирање на Меѓуресорска работна група за извршување на Преспанскиот договор, која ќе ја следи динамиката на реализацијата и извршувањето на Националниот акциски план.

Членови на „Преспанската“ работна група ќе бидат генералниот секретар на владата, неговиот заменик,  државните секретари во Министерството за надворешни работи, во Министерството за правда, во Министерството за внатрешни работи, во Министерството за финансии, во Министерството за транспорт и врски, во Секретаријатот за европски прашања, како и секретарот на Секретаријатот за законодавство, потоа и шефот на канцеларијата на премиерот, како и директорот на Службата за општи и заеднички работи на Владата и двајца советници од канцеларијата на премиерот.


Јункер, Могерини и Хан го поздравија ратификувањето на Преспанскиот договор


Брисел, 25 јануари, 2019 - 15:03 (META) 

Со заедничка изјава, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за заедничка надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент.

„Со радост го поздравуваме најновиот клучен чекор во ратификацијата на Преспанскиот договор, со денешното гласање во грчкиот парламент.

Од самиот почеток Европската Унија силно го поддржуваше историскиот договор потпишан од премиерите Ципрас и Заев, по преговорите под покровителство на ОН. Беа потребни политичка храброст, лидерство и одговорност од сите страни за да се разреши еден од најдлабоките спорови во регионот. Двете земји ја искористија оваа уникатна можност која поставува пример за помирување во Европа како целина и ќе даде дополнителен поттик на Европската перспектива на регионот.

Додека со радост ги исчекуваме следните процедурални чекори што ќе доведат до целосно спроведување на договорот, можеме со сигурност да кажеме дека Атина и Скопје заедно испишаа нова страница на нашата заедничка иднина во ЕУ“, гласи изјавата на Јункер, Могерини и Хан.


Во Солун се делат „некролози“ за Македонија


Солун, 25 јануари, 2019 - 12:35 (META) 

Малубројни противници на Договорот од Преспа денеска во Солун, пред Министерството за Македонија и Тракија, на минувачите им делеа „некролози“ со името „Македонија“, изразувајќи го на тој начин својот протест против, како што велат „предавството кон грчка Македонија“.

„Денеска ја погребуваме Македонија“ стои во текстот, а како потписници се „Мајка Грција, децата Македонки и Македонци“.

Во 14.30 часот денеска грчкиот парламент треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа, со што тој официјално ќе стапи на сила, а Македонија со направените уставни измени ќе добие ново официално име за севкупна употреба – Северна Македонија.

Инаку, исто како и во Солун денеска, и на протестите против ратификцијата на Преспанскиот договор и уставните измени во македонското собрание се делеа „некролози“ за Македонија, во кои се обвинуваа македонските политичари и пратеници дека ја предале Македонија.

Во Македонија и претходно се правеа „некролози“ – по жестокиот говор на тогашниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред Државната изборна комисија (ДИК), кога остро нападна некои амбасадори дека премногу се мешаат во внатрешните работи на Македонија, на интернет се појавија некролози на тогашните два дена откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, одржа говор пред Државната изборна комисија, во кој истакна дека некои амбасадори почнале премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата. На тоа реагираа САД и ЕУ, како и македонските дипломати.


Ќе се гласа за доверба на владата на Ципрас


Атина, 16 јануари, 2019 - 11:57 (META) 

Во парламентот на Грција денеска треба да продолжи  седницата на која ќе се гласа за доверба на владата на Алексис Ципрас. Гласањето би требало да се одржи попладнево.

На вчерашното прво продолжение на седницата, имаше тензична атмосфера и жестока дискусија.

Гласањето за доверба е на иницијатива на грчкиот премиер, кој се обидува да обезбеди доволно гласови за ратификација на Преспанскиот договор, што му беше отежнато по раскинувањето на владината коалиција во текот на викендот, кога Панос Каменос, лидер на Независни Грци и доскорашен министер за одбрана даде оставка и ја напушти владината коалиција.

Имаше одредени најави дека некои пратеници од Независни Грци ќе гласаат за ратификација на Преспанскиот договор и затворање на 28-годишниот спор со Македонија за името, а Ципрас најави можност договорот да го поддржат и некои независни пратеници, со кои би обезбедил мнозинство од 151 глас.

Денешното гласање доверба ќе биде тест кој ќе покаже дали навистина гласајќи за доверба на владата, доволен број пратеници ќе го поддржат Договорот од Преспа.


Иднината ќе ја потврди исправноста на Договорот од Преспа, и порача МНР на Москва


Скопје, 15 јануари, 2019 - 15:04 (META) 

Македонското министерство за надворешни работи (МНР) во реакција на вчерашното соопштение на руското МНР порача дека постапката за донесување на уставните измени во склад со Договорот од Преспа е со целосно почитување на предвидената собраниска процедура и Уставот на Република Македонија, и изрази жалење што Русија „во негативен контекст става автентични политички процеси во две соседни земји, кои водат кон решавање на проблеми, зацврстување доверба и градење пријателство“.

„Министерството за надворешни работи на Република Македонија со жалење констатира дека и покрај толку горливи проблеми во денешниот свет, Департманот за информирање на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација повторно, во негативен контекст, апострофира автентични политички процеси во две соседни земји, кои водат кон решавање на проблеми, зацврстување доверба и градење пријателство. Измените на Уставот согласно Договорот од Преспа, усвоени во Собранието со целосно почитување на предвидената собраниска процедура и Уставот, кои ја рефлектираат консензуалната определба на граѓаните на Република Македонија за членство во НАТО и во Европската Унија, добија неподелена поддршка од пошироката меѓународна заедница, како чин на политичка храброст, одговорност и лидерство, со кој се решава долгогодишен билатерален проблем кој ги оптоваруваше односите меѓу Македонија и Грција“, стои во реакцијата од македонското МНР.

Преспанскиот договор придонесува за регионалната стабилност и претставува модел за решавање на отворени прашања меѓу државите, се вели во реакцијата.

„Договорот од Преспа не само што не задира во интересите на трети страни, туку суштински придонесува кон регионалната стабилност, пријателство и соработка, и како таков претставува пример и модел за решавање на отворени прашања меѓу државите. МНР е уверено дека иднината ќе ја потврди исправноста на овој пристап, кој претпочита политичко визионерство и лидерство, како и дека придобивките за регионалната стабилност и просперитет ќе бидат прифатени и валоризирани од сите страни, вклучително и од пријателската Руска Федерација“, порачува македонското МНР.


Службен весник: Законот за јазиците е објавен согласно Уставот


Скопје, 15 јануари, 2019 - 12:17 (META) 

Од „Службен весник на Република Македонија“ со соопштение објавено на веб-страницата денеска порачаа дека согласно Уставот, биле задолжени да ги објават Законот за ратификација на Преспанскиот договор и Законот за јазиците, кои не беа потпишани од претседателот на државата Ѓорге Иванов.

„Двете објави се во согласност со член 52, став 2 од Уставот на Република Македонија (Законите и другите прописи се објавуваат во Службен весник на Република Македонија најдоцна во рок од 8 (осум) дена од денот на нивното донесување). Согласно со тоа, а во врска со член 51, став 2 од Уставот на Република Македонија, во кој се вели дека „Секој е должен да го почитува Уставот и законите“ и оваа институција, која е со закон овластена да ги објавува прописите во РМ, своето работење секогаш го остварува во рамките на Уставот и законите и само ја исполнува уставната обврска“, се вели во соопштението.

Претходно имаше бурни реакции во јавноста и од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ дека законите се објавени спротивно на правото и Уставот. Од Службен весник велат дека сите обиди да се наруши угледот на оваа институција ќе бидат проследени со тужби.

„ЈП Службен весник на Република Македонија е професионално јавно претпријатие и нема да дозволи мешање на политиката во неговото работење и нарушување на неговиот углед. За секој обид за нарушување на угледот на Јавното претпријатие Службен весник на Република Македонија ќе биде поведена соодветна судска постапка“, порачуваат од ова јавно претпријатие.

Инаку, законите се објавени без потписот на претседателот Иванов, а на местото каде треба да стои неговиот своерачен потпис е само неговото име, со фуснота дека  дека претседателот на државата е должен да го потпише законот, бидејќи на 14 март 2018 година и вторпат бил усвоен со мнозинство гласови од пратениците, според член 75, став 3 од Уставот.

Вториот дел од фуснотата објаснува дека „поради неизвршување на горенаведените обврски од страна на Претседателот на Републиката“, а поради обврската од член 52 од Уставот, претседателот на Собранието е должен да го достави Законот за јазиците во Службен весник за негово објавување.


Москва: Уставните измени не се по волја на народот, Советот за безбедност на ОН да расправа за името


Москва, 14 јануари, 2019 - 17:19 (META) 

Одделот за информирање и печат на руското Министерство за надворешни работи (МНР) изгласувањето на новите амандмани на македонскиот Устав за промена на името на земјава го нарече „вештачка промена на името на државата со цел форсирано внесување на Скопје во НАТО“ и порача дека проблемот со преименувањето на земјава да се разгледува од Советот за безбедност на Обединетите нации во согласност со членот 3 од Резолуцијата 845 на Советот.

„Станува збор за продолжување на процесот на вештачко менување на името на државата под странски притисок со цел насилно внесување на Скопје во НАТО. Тоа е прекршување на македонските закони. Ставот на шефот на државата и ставот на мнозинството од населението кои го отфрлаат Преспанскиот договор се игнорираат. Постојаните протести во Скопје и другите македонски градови покажуваат длабока поларизација на општеството. Очигледно е дека ваков начин на решавање на прашањата од национално значење за иднината на земјата не е одраз на волјата на нејзиното население и не може да служи како алатка за долготрајно решение за проблемот со имемто на земјата“, се вели во соопштението.

Од руското МНР велат дека и развојот на настаните во Грција, односно оставката на Панос Каменос, досегашниот министер за одбрана и претседател на Независни Грци, коалицискиот владин партнер на СИРИЗА, зборува за „експлозивноста на ситуацијата“. Дополнително, се обвинува и дека во Грција се спроведува истата формула како во Македонија – притисок за усвојување на Преспанскиот договор преку газење на волјата на грчкиот народ.

„Ставот на Руската федерација за проблемот со името на македонската држава останува неизменет: мора да се најде одржливо решение без надворешни притисоци, наметнати решенија и услови од надвор, кое ќе се заснова на широка јавна поддршка – и во Република Македонија и во Грција – и единствено во рамките на правото. Сметаме дека ова прашање мора да се разгледува од од Советот за безбедност на Обединетите нации во согласност со членот 3 од Резолуцијата 845 на Советот за безбедност.