Кацин: Компромисот на Македонија и Грција во регионот треба внимателно да се проучува


Скопје, 14 февруари, 2019 - 10:46 (META) 

Без разрешување на сите билатерални спорови нема да има понатамошно проширување во Западниот Балкан, во изјава за „Јуропиан Вестерн Балканс“ порачува Јелко Кацин, постојан претставник на Словенија во НАТО и поранешен известувач во Европскиот парламент за Србија и Црна Гора.

Одлуката Република Северна Македонија да го смени името е резултат на историски политички договор, нагласува тој.

– Тоа е политички компромис што треба внимателно да се проучува од другите земји во регионот што се уште не ги разрешиле сите билатерални проблеми со соседите што избија по распаѓањето на поранешна Југославија  – вели Кацин.


Грција трета на листата најголеми странски инвеститори во Македонија (инфографик)


Скопје, 1 февруари, 2019 - 8:07 (META) 

Ќе донесе ли имплементацијата на Преспанскиот договор заживување на економските односи меѓу Македонија и Грција е прашање што се заслужува внимание, имајќи предвид што стопанствениците од двете земји досега повеќепати укажувале дека спорот за името создава пречки за нормално функционирање на економските врски и потпишување договори за олеснување на соработката.

И покрај политичките недоразбирања, податоците на Народната банка за периодот 1997-2017 година откриваат дека во изминативе две децении Грција со инвестиции од 473 милиони евра е на третото место на листата најголеми странски инвеститори во земјава. Пред неа на листата се Австрија со инвестиции од 637 милиони евра и Велика Британија со вложени 531 милиони евра.

Во овој период во Македонија влегле вкупни странски директни инвестици од 4,7 милијарди евра што значи дека Грција учествува со 10,1 отсто во вкупните инвестиции.

Се проценува дека во нашата земја работат околу 300 компании со грчки капитал во трговијата, текстилната, услужната и тешката индустрија, а меѓу најголемите инвестиции се купувањето на Стопанска банка Скопје од Националната банка на Грција, „Окта“ од „Хеленик Петролеум“, „Цементарница Усје“ од „Титан“, „Мермерен комбинат“ од „Павлидис мермер и гранит“ и „Енерџи деливири солушнс“ од „ППЦ“.

Од друга страна, од вкупно 100 милиони евра директни инвестиции од Македонија во странство во периодот 1997-2017 година заклучно со 2015 година во Грција биле пласирани 4,7 милиони евра. Оттогаш наваму нашата земја има минусно инвестициско салдо кон Грција односно има само поврат на вложениот капитал, а нема нови инвестиции.


Постигнат е договор со БЕСА на Касами за уставните измени


Скопје, 11 јануари, 2019 - 16:27 (META) 

Постигнат е договор со крилото на БЕСА на Биљал Касами да се гласа за измените на уставот, изјави на прес-конференција попладнево портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов. Тој не прецизираше што е договoрено, но истакна оти тоа ќе биде објаснето преку партиски соопштенија.

Рече дека продолжението на седницата на која ќе се гласа за уставните измени треба да биде закажана од претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Костадинов рече дека најостро ги демантираат, како што рече, „изнесените лаги на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и на раководството на партијата дека се вршел притисок врз пратениците да гласаат за уставните измени“.


Каракачанов не чете история, нито договори, които ги потписва правителството, в което самият участва


Скопје, 10 декември, 2018 - 23:30 (META) 

Българският вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов и претседател на ВМРО-БНД, както и българският евродепутат Андрей Ковачев од ГЕРБ, (двамата част от българската десница),  уикендът излязоха с остри квалификации за македонската национална идентичност. Втория, въпреки, че не ги повтори заканите на Каракачанов, че България може да блокира приемането на Македония в ЕС и НАТО, ако продължава  да говори за македонска идентичност и език, подкрепя македонските евроинтеграции, но все пак поръча, че трябва да се уважават неоспорните исторически факти.

Спрямо оспорванията на македонската идентичност и език от страна на българските политици, на лице са и цитираните факти от културни и политически дейци от 18ти – 21ви век ( да споменем Кръсте Мисирков, като очиглед пример), тук е и самият Договор за добросъседство и разбиране между Македония и България, който регулира взаимното уважение на историята, както и правото на самоопределение. (Българската версия тук)

-Като председател на ВМРО-БНД и вицепремиер за обществения ред и сигурност, ще поискам, ако българско-македонската комисия за исторически въпроси не излезе с ясна и категорична позиция, че историята на днешна Македония е съща с тази на Република България до 1944 година, да бъде направен Анекс на Договора за добросъседство со който официалните власти на втората страна от границата ще признаят това. Ако откажат, няма да получат подкрепа за НАТО и ЕС – каза Каракачанов.

Той реагираше на изявлението на Заев от Собранието за изучаване на македонския език в съседна Гърция, в което обясни, че договорът с Гърция, познат още като Преспански договор, признава съществуването на македонския език и че никой няма право да оспорва това.

„Г-дин Заев, не злоупотребявайте македонския език. Това може да ви коства членството в ЕС и НАТО. Компромиси с историята на България нема да допускам. Македонскиат език, който не е признат от никого, не може да бъде официален на територията на цялата Северна Македония. Северна Македония е географски признак, който включва и сегашната територия на  Република България. Г-дин Заев, с този мащаб, утре може да потърси идентичен български диалект да се изучава като официален чуждестранен език и у нас. Това е недопустимо. Това е провокация.

За разлика от него, евродепутатът Андрей Ковачев на неговия Фейсбук профил излезе със съобщение, че Македония треба да бъде в НАТО и че трябва да се почитува Договорът за приятелство между двете земи, но и че нема да има компромиси за някои исторически факти.

Македония трябва да бъде в НАТО!
Договорът с България трябва да се спазва също! Историческите извори от минали епохи еднозначно доказват, че от стотици години до 1944 година в географската област Македония българският етнически елемент е бил доминиращ и хората са се самоопределяли като българи! Цар Самуил е български Цар на българско Царство! Григор Пърличев е българин! Няма никаква възможност за маневриране, компромиси или каквото и да било друго увъртане! Сегашното самоопределяне като етнически македонци на част от гражданите на Република Македония е също факт, който трябва да бъде уважаван, но не може да се допуска гавра с предците ни!

Срещу изявленията на Каракачанов и Ковачев, съществуват многобройни историографски трудове не само в Македония, но и в САЩ, Русия, Германия, Франция, Полша, които говорят за етническо самоопределяне на най-бройното население през вековете на сегашната територия на Република Македония, за което е писано в изминалите децении в македонските медии.

Еднозначен отговор на тезите на Каракачанов дава Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република Македония и Република България.

В самия преамбюл на Договора за добросъседство, подписан от Македония и България, се говори за заедничката история, но не изоставяйки и съществуването на „народите“ на двете държави.

Също така, чл. 8 от договора, относно ал. 2, в описанието на работата на Експертната комисия за исторически и образователни въпроси се казва, че тя трябва да „допринесе за обективно, основано на исторически извори научно тълкувание на историческите събития“ .

С други думи България, както и Македония трябва да оставят разрешаването на историческите въпроси на учените, т.е на историците. Каракачанов, като политик е изцяло извън категорията учени, които тълкуват историята.

В допълнение с чл. 11 Македония и България, в ал.  1 и 3 ясно се отказват от враждебни деяния.

Нито една от Договарящите се страни няма да предприема, подтиква и поддържа действия, насочени срещу другата страна, които имат неприятелски характер, се казва в ал. 1.

Ал. 3 ясно казва, че и  двете страни, нямат териториални претенции една спрямо друга и няма да подкрепят такива позиции.

Двете Договарящи  се  страни нямат  и  няма  да  предявяват териториални претенции една спрямо друга.

 

 


Лавров ги обвини ЕУ и САД за грубо мешање во внатрешните работи на Македонија


Москва, 7 декември, 2018 - 10:24 (META) 

Се случува грубо систематско мешање на САД и ЕУ во внатрешните работи на Македонија. Секојдневно нејзините граѓани беа убедувани да гласаат потврдно на референдумот за Преспанскиот договор на 30 септември годинава. Референдумот, како што е познато, не успеа. Во таква ситуација во Собранието на 19 октомври се протурка одлука за уставни измени со уцени и поткуп на пратениците од опозицијата. Во тоа непосредно учествуваа странски дипломати, а вклучувајќи го амбасадорот на САД, обвинува Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија во интервју за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон“.

Во интервјуто објавено на денот кога грчкиот премиер Алексис Ципрас е во во официјална посета на Москва, Лавров го користи зборот Македонија, што грчкиот весник го означува со ѕвездичка и долу во фуснота објаснува дека Грција таа земја ја признава како Поранешна Југословенска Република Македонија.

Шефот на руската дипломатија посочува и дека притисоците во Македонија продолжуваат и сега, со обид да се истурка процесот на уставните измени во почетокот на 2019 година.

– Интересно е што таквото брзање е во функција единствено на задачата поставен од Вашингтон за форсирано внесување на Скопје во НАТО. Шпекулациите за неопходноста за одобрување на Преспанскиот договор поради забрзано придружување во ЕУ не можат да одговорат на критиките. Преговорите со Брисел за тоа би можеле, според искуството да се развлечат и на пар децении – вели Лавров.


Макрон: Потполно и силно го поддржувам договорот со Грција


Париз, 22 септември, 2018 - 20:28 (META) 

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, испрати видео порака во која им се обрати на граѓаните во Македонија околу референдумот. Во пораката Макрон Преспанскиот договор го оценува како „срце“ на нашата иднина, нагласувајќи дека на него се чекало 27 години и дека тој е резултат на храброста на лидерите на двете земји.

„Веќе 25 години нашите две земји негуваат дипломатски односи. 25 години заедничко минато и поврзани судбини меѓу нашите народи, чии корени се длабоко вкоренети низ вековите.

Во тој поглед, во последните години беа направени многу нешта, но на 17 јуни 2018 година се направи голем исчекор.

Исчекорот беше направен со храброста на вашите лидери, меѓу вашата земја и Грција, со кој се стави крај на 27-годишниот спор.

Таа т.н. „Спогодба од Преспа“ од 17 јуни 2018 година, овозможува напредок и подготовка на иднината. Референдумското прашање на 30 септември оваа година се однесува токму на таа спогодба“, нагласува Макрон и вели дека тој го поддржува договорот „потполно и силно“.

Макрон вели дека е „одлучно ЗА и цврсто верува дека овој договор е добар“, како што вели „за вас, за целиот регион и за Европа“.