Тимоние: Препораката за ЕУ виси поради начинот на донесување на законот за јазиците


Скопје, 15 март, 2018 - 16:36 (META) 

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за СДК.мк вели дека може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ, поради тоа што без минимум консензус и без цивилизирана дискусија вчера беше донесен Законот за употреба на јазиците во Собранието.

– Вчера беше разочарувачки ден бидејќи видовме настани за кои мислевме дека веќе сме им го свртиле грбот, дека немало минимум консензус за процедура за усвојување закон и нема цивилизирана дискусија за теми од интерес на граѓаните. Не е мое да судам, но глетката што ја видовме беше сѐ само не глетка од еден парламент на европска држава. Во период кога земјите членки на ЕУ треба да се произнесат за препораката за преговори, посебно за условеноста на препораката, ќе се постави прашањето дали агендата на Прибе ќе биде брзо усвоена и формално ќе се отвори и прашањето за почитување на Копенхагенските критериуми. Европската Унија може да интегрира само функционални демократии – изјави Тимоние за „СДК.мк“.


Османи: Очекувам безусловна препорака од Советот на ЕУ за почеток на преговорите


Скопје, 13 март, 2018 - 13:27 (META) 

Валоризацијата на реформските напори на Македонија очекуваме да биде нотирана во претстојниот извештај на Европска комисија, од каде очекуваме и чиста и безусловна препорака од Советот на ЕУ за почеток на преговорите.

Ова денеска го истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи кој е во работна посета на Брисел каде што престојува заедно со советникот за европски интеграции во кабинетот на премиерот, Бојан Маричиќ.

Тие се сретнале со генералниот директор на Директоратот за европска и соседска политика и преговори за проширување (ДГНЕАР), Кристијан Даниелсон, а имале и брифинг со претставниците на Директоратот за напредокот на Македонија.

Османи посочил дека „очекува извештаите на Европската комисија да обезбедат јасна и прецизна проценка за севкупната подготвеност и напредокот не само на Македонија, туку и на сите земји од регионот, имајќи предвид дека европските интеграции на земјите од Западниот Балкан претставуваат европски предизвик, кој е во интерес на постабилна, побезбедна и обединета Европа.“

Тој додал дека „пред априлскиот извештај на Европската комисија, Владата е целосно фокусирана кон реформите, како и отстранувањето на сите останати политички пречки на евроинтегративниот пат на земјава.“

За време на работната посета на Брисел, Османи ќе одржи и брифинг во пресрет на објавувањето на Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија и пред членовите на Работната група за земјите од Западен Балкан во рамките на Советот на Европската унија.


Османи: Очекувам најдобар извештај и чиста и безусловна препорака од ЕК за Македонија


Скопје, 7 март, 2018 - 13:52 (META) 

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи очекува најдобар извештај на Европската Комисија за Македонија досега, кој ќе биде проследен со чиста и безусловна препорака за почеток на преговорите на Македонија за зачленување во ЕУ.

Тоа, рече тој на конференцијата во Владата, ќе биде најголема потврда дека Македонија повторно е вратена на европскиот колосек.

– Секако, тоа не значи дека реформите по Извештајот ќе запрат, туку напротив, реформскиот процес продолжува, а конечно, очекуваме сиот овој напор да резултира и со одука на Советот на ЕУ за почеток на преговорите во јуни, и, согласно Стратегијата за проширување, да се приклучиме кон динамиката 2025 за полноправно членство во Европската Унија – изјави Османи  пред да се одржи презентацијата за реализираното од планот „3-6-9“ пред амбасадорите од земјите-членки на ЕУ во Македонија.

Во свечената сала на Владата Османи, министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за правда Билен Саљији и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, одржаа презентација на статусот на имплементацијата на планот „3-6-9“ пред амбасадорите.


Заев од Јункер очекува прецизирање на датумот на препораката за преговори со ЕУ


Скопје, 25 февруари, 2018 - 13:35 (META) 

Премиерот Зоран Заев очекува од претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска да добие прецизирање кога Македонија би ја добила неусловената препорака за отпочнување на преговори со ЕУ.

Турнејата на Јункер низ шесте балкански земји започнува денеска од Македонија. Тој ќе има средба со премиерот Заев, со претседателот Иванов, а потоа ќе се одржи и пленарна средба со делегацијата на ЕУ.

Јункер и Заев ќе одржат прес-конференција.

На новинарско прашање при посетата на општина Конче, Заев рече дека посетата на Јункер ќе биде уште едно охрабрување.

– Јас уште еднаш очекувам охрабрување дадено преку стратегијата која што претседателот Јункер ја објави. За нас тоа охрабрување, значи сериозна мотивација, да ги дозавршиме реформите согласно плановите 3-6-9, да ги продолжиме сите оние процеси на унапредување на севкупниот квалитет на животот на граѓаните, поради тоа што сме убедени дека Европа ќе ни даде датум за преговори само ако заслужуваме или ќе станеме членка на ЕУ само тогаш кога нашиот стандард на граѓаните ќе биде веќе приближно еднаков на стандардите на граѓаните на ЕУ. Очекувам охрабрување кое што за нас значи прецизирање кога отприлика ќе ја добиеме неусловената препорака, но истовремено охрабрување дека во јуни е возможно да имаме датум за отпочнување на преговори, а со тоа и отварање на дополнителни европски фондови за Република Македонија – рече Заев.


Димитров: Искривено решение за името нема да биде решение


Стразбур, 7 февруари, 2018 - 20:37 (META) 

Ако има искривено решение за името, тоа нема да биде решение, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров по 14. состанок на Мешовитиот парламентарен комитет „Република Македонија – Европска Унија“, во Стразбур, на кој шефот на македонската дипломатија имаше свое обраќање.

– Зборував за реформите и за добрососедските односи. Кажав дека самиот европски проект е роден со цел да се реши проблем, да се намалат анимозитети меѓу соседи и многу е важно оваа шанса да ја види и нашиот сосед Грција. Имавме дебата со европратеници од Грција, меѓудругото и таа порака ја упатив да го искористиме овој процес да научиме како да станеме сојузници во иднина, бидејќи тоа значи нашето зачленување во ЕУ – еден ден Грција ќе ни биде сојузник, треба да сака да ни биде сојузник, исто како и ние што треба да сакаме таа да ни биде сојузник. Зборував се разбира за разликата околу името, како е важно и кај нас и кај нив да има прифатеност, бидејќи ако има искривено решение, тоа нема да биде решение – рече Димитров.

Во однос на Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан, Димитров изјави дека „сакаме во јуни да добиеме политичка препорака за почеток на преговори“.

– Ако Македонија не добие политичка одлука за почеток на преговори тоа ќе биде голем проблем за амбицијата оваа 2018 да биде европска година за Балканот и тоа го знаат и во Брисел, тоа го знаат и земјите-членки, и затоа е многу важно да се создаде контекст кој ќе ни помогне да ја отвориме таа врата – изјави шефот на македонската дипломатија.


Мемети: Полицијата го прекршила правото на имунитет при приведувањето на пратениците


Скопје, 28 декември, 2017 - 15:42 (META) 

Полицијата го повредила правото на пратeнички имунитет и начелото на презумпција на невиност при приведувањето на тројцата пратеници на 28 ноември, годинава, како дел од 36-мината осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, констатирал Народниот правобранител.

Според Омбудсманот, полицијата во случајов не го почитувала Правилникот за начин и вршење на полициски работи.

На денешниот брифинг со новинарите, народниот правобранител Иџет Мемети информираше дека ваквата состојба е констатирана по добиена претставка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“.

За Народниот правобранител е неспорно дека во случајот било постапено спротивно на член 19 од Правилникот за начинот и вршење на полициски работи, според кој, доколку лицето кое се приведува се повика на статусот имунитет полицискиот службеник по проверка на веродостојноста на таквиот статус ќе го прекине приведувањето и за тоа веднаш
ќе го извести непосредниот раководен полициски службеник.

Мемети информира дека е доставена препорака до министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски со која се бара да се спроведе целосна постапка за испитување на начинот на постапувањето на полициските службеници на 28 ноември 2017 година, да утврди одговорност и да се санкционираат прекршителите на правата на пратениците.

Омбудсманот дополнително смета дека е потребно да се постави и прашањето зошто судот издал наредба за приведување и претрес на лица кои уживаат имунитет, без претходно да им биде одземен.


Томан до Груби: Вратите на ЕУ се отворени, останува да ги испорачате реформите


Скопје, 12 декември, 2017 - 9:54 (META) 

Треба да се искористи моментумот на поддршка од страна на институциите на Европската Унија во однос на интеграцијата на земјите од Западен Балкан, вратата е отворена, останува на земјите-аспиранти да ги испорачаат бараните реформи, истакнал амбасадорот на Чешката Република во земјава, Мирослав Томан на средбата со претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби.

На средбата, како што информираат од кабинетот на Груби, било разговарано за актуелните случувања во Македонија, за реализацијата на реформскиот план на Владата и имплементацијата на нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор.

Груби на средбата го истакнал „значењето и напорите кои се прават во однос на решавањето на споровите со соседите“ и го посочил постигнувањето на Договорот со Бугарија за добрососедство, при што истакна дека „коалицијата со истата смелост ќе пристапи и по однос на прашањето за името со Грција“.

„Што се однесува до реформите, Груби изјави дека се залага за годинава да се реши прашањето за новиот обвинител, Законот за верификации на факти и Законот за судскиот совет, Законот за заштитени сведоци со надеж дека и опозицијата ќе продолжи да делува во Собранието, дека ќе ги поддржи и ќе стане дел од реформските решенија со што ќе се испорачаат видливи резултати до Брисел, со цел добивање на чиста препорака и датум за почеток на преговорите со Европската Унија“, стои во соопштението за средбата.

Амбасадорот Томан ја истакнал чешката поддршка за Република Македонија на патот кон НАТО и ЕУ. Тој информирал дека Чешката Република е силен поддржувач на процесот на проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан и дека ќе дава силен импулс и кон останатите земји-членки на Унијата во континуитет да работат на процесот на обединета Европа.


Очекуваме чиста препорака и датум за преговори, порача Груби во Брисел


Брисел, 6 декември, 2017 - 13:38 (META) 

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, пратеникот Артан Груби, и Давид Кулен од Европската комисија, одговорен за подготвување на извештаите за Македонија и за Косово, денеска во Брисел дискутираа за реформската агенда на земјава.

Груби, како што соопштија од собраниската комисија, говорел за предвидените активности на Собранието за завршување на нашите обврски за да му се олесни на Брисел чистата препорака, но и давање датум за почеток на преговорите.

– Нашата посветеност кон реформите, владеење на правото и добрососедството се услов за добивање чиста препорака од Брисел напролет, а потоа и датум за почеток на преговорите за членство – изјави Груби.

Кулен го информирал Груби за видувањата на Брисел врз реформските активности во Македонија, истакнувајќи ја подготвеноста на Европската Унија за конкретни резултати од Скопје.

Пратеникот Груби, на покана на своите колеги од Европскиот парламент, денеска учествуваше на Европската утринската молитва, а попладнево ќе оствари средба и во канцеларијата на Могерини и со европарламентарната тројка.


Груби – Станила: Следните месеци да се искористат за реформите, а не за нови избори


Скопје, 2 ноември, 2017 - 13:34 (META) 

Следните месеци треба да се искористат за забрзување на реформите, а не да се размислува или да се зборува за предвремени избори затоа што време е за испорака на ветеното и на очекуваното од нашите партнери во Брисел и во Вашингтон, рекол претседателот на собраниската комисија за европски прашања, Артан Груби, на денешната средба со амбасадорот на Романија во Македонија, Виорел Станила.

Груби на средбата ги нагласил конкретните мерки што се преземаат за исполнување на сите неопходни критериуми за почеток на преговорите за членство на Македонија во Европската Унија и за зачленување во НАТО. Во овој контекст тој подвлекол дека резултатите на локалните избори се истовремено и потврда и дополнителна одговорност за да се реализира реформската и европската агенда на актуелното владејачко мнозинство.

Имајќи ја предвид идната тројка составена од Бугарија, Австрија и од Романија, која во перодот што следи ќе претседава со Европската Унија, Груби упатил апел до амбасадорот Станила во рамките на нивните приоритети да се посвети особено внимание на политиката на проширувањето.

– Поддршката од Република Романија ќе биде значајна за да добиеме позитивна препорака од Европската комисија и политичка одлука за почеток на преговорите во јуни идната година – рекол Груби.

Амбасадорот Станила истакнал дека Романија и понатаму е силен поддржувач на процесот на проширување на ЕУ со нови земји членки и ја поддржал посветеноста на Владата за евоинтеграциските процеси, истакнувајќи дека е неопходно земјата да ги спроведе потребните реформи, за да се подобрат животните услови на сите граѓани во државата.


Димитров ќе информира за реформите пред Комитетот за надворешни работи на ЕП


Брисел, 10 октомври, 2017 - 10:13 (META) 

Шефот на македонската диломатија, Никола Димитров, денеска ќе има редовно обраќање пред Комитетот за надворешни работи во Европскиот парламент (АФЕТ), соопшти Министерството за надворешни работи.

На состанокот, Димитров пред членовите на Комитетот ќе информира за текот на имплементацијата на клучните реформи во земјава, чија цел е да се отвори патот за обновување на препораката за почеток на пристапните преговори со Европската Унија.

Димитров, како што информираат од МНР, ќе има и средби со пратеници на Европскиот парламент.

Комитетот за надворешни работи e работно тело на Европскиот парламент во кое членуваат претставници од различни парламентарни групи застапени во парламентот.