!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Сослушана сопругата на Нетанјаху поради трошење јавни пари за приватни цели


Тел Авив, 3 август, 2017 - 16:18 (META) 

Израелската полицијата два часа ја испитувала сопругата на премиерот Бенјамин Нетанјаху поради сомнеж дека користела јавни пари за приватни трошоци.

Како што пренесува израелското јавно радио, таа е испитана вчера во седиштето на Националната единица за разоткривање проневери во Тел Авив, поради обвинението дека користела јавни пари за лични трошоци за водење на домаќинството во официјалните и во приватните резиденции.

Како и во претходните кругови од испитувањето на премиерот и на неговата сопруга, полицијата не издала никакво соопштение за сослушувањето на Сара Нетанјаху.


Заев и Борисов денеска ќе го потпишат договорот за добрососедство


Скопје, 1 август, 2017 - 9:31 (META) 

Владата на Република Македонија и премиерот Зоран Заев денеска во Скопје со сите државни и воени почести ќе ја пречекаат високата бугарска владина делегација, предводена од премиерот Бојко Борисов.

Официјалната церемонија за добредојде на бугарската делегација, која е во дводневна посета на Македонија, ќе се одржи на платото пред Владата, со интонирање на државните химни на Република Македонија и на Република Бугарија, рапорт на командантот на почесната воена гардиска единица, поздрав на знамето на Република Македонија, обиколка на почесната воена гардиска единица и со поздравување од страна на бугарскиот премиер Борисов.

По церемонијата е предвидена тет-а-тет средба меѓу Заев и Борисов, а потоа ќе се одржи билатерален состанок на двете делегации, по што на посебна церемонија, премиерите ќе го потпишат договорот за пријателство, добрососедство и за соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. Во рамки на церемонијата ќе бидат потпишани и меморандуми за соработка во повеќе области.

Бугарската ввладина делегација денеска ќе се сретне со претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, како и со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.

Првата средба на Борисов и на Заев беше на 20 јуни во Софија.


Пакистанскиот премиер поднесе оставка откако судот му забрани да ја врши функцијата


Исламабад, 28 јули, 2017 - 10:56 (META) 

Пакистанскиот премиер Назав Шариф поднесе оставка по одлуката на Врховниот суд да му се забрани вршење на функцијата поради истрагата за корупција.

Одлуката на судот следеше по истрагата во која неговото семејство, наводно, не можело да го објасни своето големо богатство.

– Тој веќе нема право да биде член на парламентот – рече судијата Ејаз Афзал Кан и додаде дека Шариф повеќе не е премиер.

Како што пренесува „Би-би-си“, со „Панама пејперс“ се откри дека децата на пакистанскиот премиер се поврзани со некои офшор-компании, а Шариф досега категорично ги отфрлаше сите обвиненија со овој случај.

Одлуката за негова смена е донесена едногласно, а судот побара поведување кривична постапка против премиерот.
Во апил 2016 година, панамската адвокатска канцеларија „Мосак Фонсека“ објави документи во кои се наведува дека двата сина и ќерката на премиерот Шариф имаат најмалку три офшор-компании, пишува „Би-би-си“.


ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните од оваа влада видоа само долгови


Скопје, 25 јули, 2017 - 10:13 (META) 

„Граѓаните од оваа влада за овој период од реформи видоа само долгови. Владата на СДС безмилосно ја турка државата во долгови. Од ден на ден долговите на Република Македонија рапидно и енормно се зголемуваат. СДС успеа за неполни два месеца граѓаните да ги задолжи за 70-тина милиони евра“, порача ВМРО-ДПМНЕ преку сопштение денеска.

Од опозициската партија велат дека Владата предводена од СДСМ предвидела и задолжување 150 милиони евра поголемо од предвиденото. Истовремено, обвини дека министерот за финансии, Драган Тевдовски, и Зоран Заев на прес-конференција искажале лаги „дека владата на ВМРО-ДПМНЕ оставила наводен скриен долг од 1 милијарда евра“, а во таа сума ги прикажале и долговите на општини и на локални јавни претпријатија. Притоа, во сумата внеле и обврски кои сè уште не се доспеани за наплата, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.


Швајцарската амбасадорка на Заев му врачила стратегија за соработка меѓу двете земји


Скопје, 24 јули, 2017 - 19:27 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со амбасадорката на Швајцарија во Република Македонија, Сибил Сутер Тејада, која му ја врачила долгорочната стратегија за соработка помеѓу двете земји, со која Швајцарија планира значително да ѝ помогне на Македонија во понатамошниот напредок и развој.

Поддршката се однесува на програми за унапредување на работата на Собранието, програми за унапредување на изборниот процес, како и поддршка за развој на стручното образование во приватниот сектор.

„За новата владина програма амбасадорката истакна дека содржи проекти кои се од значаен интерес за граѓаните и ја изрази подготвеноста на Швајцарија да ги поддржи ваквите проекти за да се унапреди економскиот развој, демократскиот капацитет на водење на земјата на локално и на централно ниво“, информираат од владиниот прес-центар.

Заев ја информирал амбасадорката за реформските процеси од планот „3-6-9“, како и за проектот „Гаранција за млади“ со кој државата на младите ќе им овозможи вработување, практична работа или тренинг.


Заев: Почнува севкупно зголемување на платите


Штип, 21 јули, 2017 - 20:56 (META) 

Граѓаните знаат дека тенденцијата е да ја зголемиме минималната плата на 12.000 денари, а ние сме сериозни во одлуката и сакаме оваа мерка да биде воведена на 1 септември, истакна премиерот Зоран Заев денеска во Штип. Тој, придружуван од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и од пратеникот Благој Бочварски, денеска  се сретна со работници и со сопственици на неколку фабрики за текстил, како и со претставници на синдикалните здруженија и на граѓанските здруженија за заштита на работничките права.

На средбите се разговарало за економските мерки на Владата предвидени во ребалансот на буџетот, кои, како што се вели во владиното соопштение, ќе обезбедат зголемување на минималната плата на 12.000 денари, поддршка за домашните претпријатија и подобрување на животниот стандард на граѓаните.

Заев изјави дека работниците во Штип му презентирале во какви услови работат и какви плати и годишни одмори добиваат. Тој рече дека ќе продолжат консултации со бизнисмените за подобрување на условите.

– Гледаме дека има услови за воведување на една ваква мерка. Ќе продолжат консултациите до донесувањето на законското решение. Она што е важно при воведувањето на една ваква мерка е дека зголемувањето на минималната плата на 12.000 денари ја отвора спиралата за зголемување на севкупните плати во Република Македонија. Секако, прва цел се текстилната и кожарската индустрија, како најслабо платени, за Владата на еден внимателен начин, преку буџетски пари, со 1,5 милиони евра месечно, да го следи стопанството за да не дозволиме никакви дисторзии во нивното работење – порачал премиерот Заев.

Тој вети и дека наскоро Владата ќе субвенционира годишни одмор за 35.000 најслабо платени работници.


Заев и Жбогар разговарале за реформите во правосудството и во медиумите


Скопје, 21 јули, 2017 - 15:51 (META) 

Македонскиот премиер Зоран Заев и амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар, денеска имале средба на која се разговарало за претстојните реформи во правосудниот систем, медиумите и за воспоставувањето професионални државни институции, извести Владата.

„На состанокот е реафиримирана поддршката на Брисел за реформската Влада во Македонија, која изрази подготвеност за суштински промени во државата за подигнување на квалитетот на животот на граѓаните, демократизација на општеството и за отворање на евроатлантските перспективи на државата.
Ставот што го пренесе евроамбасадорот Жбогар е дека Брисел и земјите членки на Унијата сега гледаат можност за напредок на Македонија и се подготвени на принципиелно и експертско ниво да ѝ помогнат на Македонија во реформскиот процес“, се вели во соопштението од Владата.

Во однос на реформите предвидени со планот „3-6-9“, Заев го уверил евроамбасадорот дека владејачката коалиција останува на патот на негова реализација.

– Владата е цврсто определена за создавање услови за независно судство, објективни медиуми, ефикасни државни инстититуции, чија цел се единствено потребите на граѓаните. Реформите на кои се обврзавме во планот „3-6-9“ ќе продолжиме да ги реализираме инклузивно, со можност за вклученост на сите, поединци, групи, граѓанскиот сектор, опозицијата. Од големо значење е и поддршката и помошта што ја добиваме од нашите пријатели од Европа, кон која се стремиме како држава – порачал македонскиот премиер.


Беса на Заев му вети поддршка за решенијата важни за граѓаните


Скопје, 30 јуни, 2017 - 21:56 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со претседателот на Беса и со двајца пратеници од партијата, при што добил уверување дека партијата ќе ги поддржи сите решенија што се во полза на граѓаните, информираа од Владата.

На средбата, претседателот на Беса, Билал Касами, и пратениците Африм Гаши и Фадил Зендели, на Заев му го честитале преземањето на премиерската фунција, а Касами порачал дека дека партијата гo поддржува реформскиот процес кој е особено важен за евроатлантските интеграции на Република Македонија.

„Беса, како што е најавено, ќе ги поддржи сите решенија на важни прашања од интерес на граѓаните. Заеднички се констатираше дека таквите прашања треба да бидат приоритет на секој одговорен политички субјект во државата. Премиерот Заев соопшти дека е определен кон инклузивни политики и оцени дека ваквиот конструктивен став на партијата Беса е во насока на градење заедничка добра иднина, за државата и за сите граѓаните на Република Македонија“, стои во владиното соопштение.


На владина седница ќе се расправа за дислокацијата на тетовската депонија


Скопје, 30 јуни, 2017 - 18:00 (META) 

Се работи на решение за дислокација на депонијата во Тетово и тоа прашање наскоро ќе се најде на владина седница. Што се однесува до комбинатот „Југохром“,  прашањето ќе се решава со писмени гаранции за преземени обврски од сите засегнати страни.

Тоа премиерот Зоран Заев на денешната средба, на која биле и вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку, им го соопштил на претставници од невладината организација „Еко-герила“ од Тетово, соопшти Владата.

Заев, зборувајќи за „Југохром“, кој сега не работи поради ненавременото решавање на проблемот со загадувањето, односно непоставување филтри, рекол дека при наоѓање решение ќе се земаат земаат предвид и еколошките и егзистенцијалните потреби на граѓаните.

Досега веќе е разговарано со претставници на синдикатот на вработените во фабриката „Југохром“, како и со менаџментот.


Брнабиќ му го достави предлогот за новата влада на српскиот парламент


Белград, 27 јуни, 2017 - 11:17 (META) 

Во српскиот парламент стасал предлогот на мандатарката Ана Брнабиќ за составот на новата српска влада, која ќе има четворица потпретседатели и 18 ресори, јави Радиотелевизија на Србија (РТС).

Седницата на српското собрание на која Брнабиќ ќе го претстави својот предлог е закажана за утре во 10 часот. Според РТС, новата влада би можела да биде избрана веќе в четврток, во законскиот рок.

Во новата влада на првиот премиер на Србија деклариран како хомосексуалец, ќе има три нови имиња, а од досегашните министри двајца ќе ги сменат ресорите.

На Барнабиќ, ако биде изгласан составот, најдиректни помошници ќе ѝ бидат потпретседателот на владата, Ивица Дачиќ, кој и понатаму ќе го води секторот надворешни работи. Истото ќе се се случи со Небојша Стефановиќ, кој покрај потпретседател на српската влада ќе го задржи ресорот внатрешни работи, а потпретседатели ќе бидат и Расим Љајиќ и Зорана Михајловиќ.