!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Високите катови во Аеродром и во Ново Лисиче без вода в недела


Скопје, 15 септември, 2017 - 15:03 (META) 

Почнувајќи од првите минути по полноќ, в недела ќе биде во прекин дотекот на вода за високата зона во населбите Аеродром и Ново Лисиче, извести Град Скопје.

Прекинот е поради зафат на водоводните цевки кај кружниот тек на булеварот Србија и на улицата Христо Татарчев.

Водоснабдувањето ќе се нормализира дури по завршување на зафатот, а информации може да се побараат од ЈП „Водовод и канализација“ на телефонскиот број 02/3073010.


Голема сончева бура може да ја погоди Земјата утре и задутре


Вашингтон, 7 септември, 2017 - 16:06 (META) 

Од утре попладне до сабота околу пладне, голем дел од светот би можел да ги почувствува последици од големата соларна ерупција што се случила вчера, алармираше Центарот за вселенска метеоролошка прогноза при американската Национална администрација за океаните и атмосферата.

Русија, балтичките републики, Јужна Шведска, Данска, Обединотото Кралство и голем дел од северните држави на САД ќе бидат земјите кои веројатно ќе ги почувствуваат најсилно последиците од сончевата бура, предизвикана од ерупцијата на Сонцето со сила Х 9,3, која е најсилниот „факел“ исфрлен од Сонцето во последните 10 години.

Три часа претходно имало ерупција, односно „факел“, со сила Х 2,2, која избила од голема дамка на површината на Сонцето, а потоа уследила и гигантската ерупција од Х 9,3б, за која се очекува да предизвика магнетни бури и други последици на Земјата од утре попладне до задутре до пладне.

Последната толку силна ерупција, која имала сила Х 9, се случила во 2006 година, кога на осончаната површина на Земјата предизвикала прекин на радиосигналите во период од еден час и ги нарушила фрекфенциите. Научниците сметаат дека новата ерупција може да предизвика штети на сателити, комуникациски апарати и системи, па дури и на електропреносната мрежа.

Новата силна ерупција се случила во сончевата дамка во активниот регион 2673, помалата од двете масивни дамки на Сонцето. Оваа дамка е седумпати поширока од Земјината топка а висока колку девет Земји, објаснува астрофизичарот Карл Батамс.


Димовски побара седницата за Зврлевски да продолжи во октомври, Џафери не гледа зошто


Скопје, 7 август, 2017 - 12:30 (META) 

На шестата пленарна седница, на која почна расправата за владиниот предлог за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, веднаш побара седницата да биде прекината и да продолжи по одржувањето на локалните избори, на 15 октомври.

– Во согласност со членот 8а од Изборниот законик, од денот на донесувањето на одлуката за распишување избори до завршување на изборите, пратениците не можат да носат одлуки, не можат да се почнат постапки за вработување нови лица и за престанок на работните односи на јавните функционери, односно постапките се ставаат во мирување. Владата на 5 август, денот пред распишување на локалните избори, назначи 1.000 членови на управни и на надзони одбори, назначи директори бидејќи знаеше дека е последен рок пред распишувањето избори – рече Димовски.

Тој му порача на Џафери дека како што тој на денот на распишувањето на локалните избори повикал да се почитуваат законите, должен е и самиот да ги почитува законите и Уставот и постапката за разрешувањето на Зврлевски да ја стави во мирување.

На ова, претседателот на Собранието, Талат Џафери, кажа дека тој може да го толкува деловникот како сака, а тој ја спроведува нормата.

– Не навлегувам во интерпретација и во толкување на деловникот, должен сум да го спроведам. Ако има спор, постои надлежна комисија во однос на толкување на одредбите на деловникот. Нема пречка да се поведе постапката за толкување одредби, но и нема пречка во однос на продолжување на работата. Според истиот член 8а од Изборниот законик, формално-правно Собранието како законодавен дом, не зависи од ниту една друга власт. По ваша логика, Собранието од денеска треба да оди на одмор и да не работи до 16 октомври. Собранието нема никаква пречка да продолжи со дебата и со евалуација – изјави Џафери.

На ова Димовски одговори дека тие можат да продолжат да дебатираат по други точки и да се закажат седници за депонијата во Струга, Договорот со Бугарија или за стратегијата за мигрантите.


Димовски побара еден час пауза на почетокот на продолжението на петтата седница


Скопје, 28 јули, 2017 - 12:35 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа еден час пауза на почетокот на продолжението на петтата седница во Собранието.

Тие побараа информација од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ги извести за тоа кој синоќа го потпишал извештајот од амандманската расправа за ребалансот на буџетот на Комисијата за финансирање и буџет бидејќи тоа не го сторила претседателката Лилјана Кузмановска, како што е пропишано со деловникот.

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека овој извештај е потпишан од други пратеници и за тоа кој го потпишал побара информацијата да биде доставена до нив, за што побара еден час пауза.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прифати барањето за пауза.

– Не спорам право да барате информација во однос на тоа што го изнесовте како процедурално, но таа можност ќе ја имате кога на дневен ред ќе дојде соодветната тема во однос на расправата за ребалансот на буџетот. Извештај за тоа прашање нема да добиете затоа што не е на дневен ред. Во редовна процедура ќе го добиете сиот материјал. Точно е дека во членот што го цитиравте токму така пишува, но ситуација кога претседател на комисија ќе одбие да потпише извештај е работа за која во Собранието се дадени надлежности – рече Џафери.

Во Собранието денеска ќе продолжат петтата, шестата и осмата седница. По завршувањето на осмата седница, ќе продолжи шестата седница, односно расправата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, прекината пред десетина дена.


Шест држави ги прекинаа транспортните врски со Катар


Катар, 5 јуни, 2017 - 10:14 (META) 

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин, Јемен и Либија ги прекинаа транспортните врски со Катар, обвинувувајќи ја земјата дека го поддржува тероризмот. Овие држави го обвинуваат Катар дека ги поддржува екстремистичките групи и ја шири нивната насилничка идеологија.

Катар, исто така, е исклучен од коалицијата предводена од Саудиска Арабија која се бори во Јемен. Овие мерки се посериозни од тие во 2014 година, кога Саудиска Арабија, Бахреин и Обединетите Американски Емирати ги повлекоа своите амбасадори од Доха.

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, изјави дека не очекува оваа одлука сериозно да се одрази на борбата против Исламска држава.

Тој ги повика земјите, кои се членки на Советот за соработка во Заливот, да ги надминат разликите.


Продолжува штрајкот на вработените во МЖ, железничкиот сообраќај петти ден во прекин


Скопје, 22 февруари, 2017 - 9:56 (META) 

Поради штрајкот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат целосна исплата на платата за јануари, железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин.

Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, а според организаторите на протестот, блокадата на железничкиот сообраќај ќе продолжи сè додека не се исполнат барањата на вработените во МЖ.

Од „Македонски железници – Транспорт“ вчера информираа дека компанијата до крајот на овој месец ќе најде начин да го исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10 март и вториот дел од платата.

Оттаму посочија дека во соработка со Владата треба да се најде и подолгорочно решение за состојбата во „Македонски железници“.


Железничкиот сообраќај во прекин, вработените ја бараат јануарската плата


Скопје, 18 февруари, 2017 - 13:31 (META) 

Железничкиот сообраќај во Македонија од вчера е во прекин затоа што вработените во „Македонски железници – Транспорт“ бараат исплата на платата за јануари 2017 година.

Претседателот на Независниот синдикат на машиновозачи и железничари Латко Јовановски изјави дека целосно е во прекин движењето на патничките и на товарните возови на македонските пруги.

„Македонски Железници – Транспорт“ вчера информираше дека на вработените ќе им го исплати веднаш вториот дел од платата за декември 2016, а до крајот на месецот ќе ја исплати платата за јануари 2017 година.

– Вториот дел за декември е исплатен, бараме исплата на јануарската плата – изјави денеска Јовановски, додавајќи дека за штрајкот имаат поддршка од останатите синдикати на железницата.


Сообраќајот на патот Прилеп – Битола – Ресен и понатаму во прекин поради свлечиште


Скопје, 30 јануари, 2017 - 10:14 (META) 

Сообраќајот на патниот правец А3, односно Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница кај Битола, и понатаму е во прекин поради свлечиште. Сообраќајот се пренасочува преку градот Битола, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по на места влажни коловози, а снег со слаб интензитет провејува во Битола, Ресен и на планинските превои Буково и Ѓавато.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Патниот правец Скопје – Македонски Брод преку природниот резерват Јасен и понатаму е непрооден.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На македонската страна на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава.

Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Едно лице загина во сообраќајна несреќа на патот Куманово – Крива Паланка


Куманово, 29 јануари, 2017 - 13:58 (META) 

Вчера околу 21.50 часот на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, кај местото Грамаѓе, И.Н. (36) од Крива Паланка, управувајќи автомобил „опел астра“ со кривопаланечки регистарски ознаки, излетал од патот и починал.

Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа на полициска станица Крива Паланка.

Од 22.50 до 00.45 часот сообраќајот бил во прекин во двата правци.


Државните службеници во подрачните одделенија во Тетово два дена се без греење


Тетово, 13 јануари, 2017 - 15:34 (META) 

Државните институции сместени во зградата на Општина Тетово, од вчера се без греење. Работи само една фаза од електричната мрежа, на која не можат да се приклучат грејни тела. Административците од подрачните одделенија во Тетово, на министерствата за правда, земјоделство, финансии, работат со јакни, капи, шалови.

– Па, нема никакакви услови, многу е студено, работиме на температура под нулата, а не е првпат ова да ни се случува – изјави еден вработен во тетовското подрачно одделение на Министерството за финансии.

Од ЕВН велат дека поради замена на електричен кабел, вчера не работела една фаза во тој дел од градот каде се лоцирани и државните институции.

Денеска, како што ни изјави портпарол на ЕВН, Атанас Ковачевски, бил прегорен осигурувач, па затоа не работеле двете фази во просториите каде се сместени државните институции.

Оваа грејна сезона, зградата на Општина Тетово нема централно греење. Во октомври минатата година целосно изгоре котларницата. Сега административците се греат на разни печки на струја и поради преоптовареност на мрежата, честопати се појавуваат прекини во напојувањето со струја.

Од Општина Тетово велат дека се работи на реконструкцијата на котларницата, но поради ниската температура десетина дена градежните активности биле во мирување. Деновиве се очекува целосно да се обнови котларницата и зградата на Општина Тетово повторно да добие централно греење.