ВМРО-ДПМНЕ: Неточно е дека преговараме за амнестија


Скопје, 20 јули, 2018 - 14:21 (META) 

Апсолутно е неточно дека ВМРО-ДПМНЕ бара и преговара некаква амнестија. Ваквите неточни брифирања од СДСМ се само обид да се дефокусира вниманието на јавноста од актуелните случувања поврзани со штетниот договор со Грција кој ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа, порача најголемата опозициска партија.

„СДСМ треба да престане да ја дезинформира јавноста и да дефокусира од заложништвото во кое ја втурна прифаќајќи го штетниот договор со Грција. И во однос на некои надежи и пишувања дека се договарало некаква возратна амнестија во стилот СДСМ сега, па потоа ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт ќе овозможи друга амнестија, би порачале дека најдобар демант за ова ќе биде времето кое ќе покаже дека одговорност ќе има за сите оние пречекорувања на Уставот и законите кои сега се случуваат“, се вели во соопштението.


Хан утре во Македонија, ќе го започне скринингот за почеток на разговорите со ЕУ


Скопје, 16 јули, 2018 - 12:22 (META) 

Комесарот за соседска политика и проширување на Европската комисија Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија, со што почнува скрининг процесот на земјата за отпочнување преговори за членство во Унијата.

Според агендата, Хан изутрина ќе има средба со премиерот Зоран Заев, а потоа и со претседателот на Собранието, Талат Џафери и со лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Еврокомесарот Хан ќе има обраќање пред членовите на Националниот совет за евроинтеграции во Собранието. По завршување на средбите во Скопје, утре попладне ќе замине за Тирана.

Премиерот Зоран Заев во петокот на средбата со претставници на граѓанските организации изјави дека со доаѓањето на Хан во Скопје почнува скрининг процесот.

– Целта е на владина сесија да ги отвориме процесите, а тоа значи дека час поскоро треба да ја подготвиме државата и со преговарачката рамка и со преговарачките тимови за процесот за кој е многу важно колку време ќе потрошиме – рече Заев.


Шекеринска: Задутре добиваме покана за НАТО, да не ја пропуштиме шансата


Скопје, 9 јули, 2018 - 14:08 (META) 

Сосема извесно е дека Македонија на 11 јули на самитот на НАТО ќе добие покана за пристапни преговори, кои се очекува да траат релативно кратко – три до шест месеци – во процедура идентична како за последните земји што станаа членки на НАТО, односно Црна Гора, Албанија и Хрватска, а  потоа да се потпише Протоколот за пристапување, по што ќе почне негова ратификација во сите земји членки, и од тој момент де факто ќе бидеме веќе во НАТО, оти ќе учествуваме во голем дел од постапките на НАТО. Останува само да се заврши процедурата во земјава, со референдумот и уставните промени, за да се отстранат последните пречки. Несериозно би било опозицијата, која долго време наназад нагласува дека ЕУ и НАТО се стратешките определби на Македонија, сега поради ситни политички поени да го блокира тој пат, порачаа министерката за одбрана Радмила Шекеринска и националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, на денешниот брифинг со новинарите.

Нагласувајќи дека станува збор за минијатурен процес на пристапување и дека огромен дел од работите се веќе завршени, и Пендаровски и Шекеринска рекоа дека процесот на пристапување ќе биде идентичен како за Црна Гора, Албанија и Хрватска, и дека главното треба да се случи во земјава, односно да се одржи референдум и да се смени Уставот.

– Македонија е пред нов почеток. Она што го пропуштивме во 2008 година, сега можеме да го реализираме со 10 години задоцнување, што знаеме дека не чинеше многу на внатрешен план. Но, сега е ново време кога државата не е повеќе киднапирана и кога е прекинат периодот на стагнација, имаме шанса да упатиме нова порака за стабилност, а и да имаме економски придобивки. А притоа, видовме дека нема никакво противење од Грција – порача министерката за одбрана.

На новинарско прашање дали е можно Франција и Холандија да го попречат процесот како во случајот за поканата за преговори со ЕУ, и Шекеринска и Пендаровски, повикувајќи се на средби со министри и амбасадори во НАТО, појаснија дека таква опасност воопшто не постои.

Според Пендаровски, при неговите реферирања во Брисел, тој од амбасадорите на двете земји добил уверување дека не постои никакво противење.

– И на премиерот Заев на средбата со Макрон во Софија, и мене на последната средба со министерката за одбрана на Холандија, ни беше јасно кажано дека тие земји немаат никакво противење и чекаат што побргу да влеземе во НАТО – рече Шекеринска.

Појаснувајќи дека во процесот на пристапните преговори можно е да не се завршат сите теми, но за тоа може да се разговара и по стапувањето во членство, како што е случајот на Црна Гора, Пендаровски појасни дека по поканата на 11 да почнат преговорите, ќе уследи кратка процедура по што ќе почне вистинската работа.

– Откако НАТО на 11 ќе ја повика Македонија да ги почне пристапните преговори, алијансата ќе направи План за пристапување, по што Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе издаде формална покана, на која македонската влада ќе одговори со писмо за намери, по што ќе уследат политичките и техничките сесии на преговори и од наша страна ќе се изготви тромесечна Програма за членство, и ако се помине добро се потпишува Протоколот за пристапување и нашата земја фактички станува членка на НАТО. Потоа треба да се ратификува од сите 29 земји членки, по што Македонија ќе стане формално полноправна членка. Но дотогаш ќе може да учествуваме во сите постапки и да дискутираме, но не ќе може да гласаме – објасни Пендаровски.

Формирањето на нова Државна изборна комисија, која ќе треба да го организира референдумот за Договорот со Грција и уставните измени, работи за кои се очекува противење од ВМРО-ДПМНЕ, за Шекеринска се моменти кога опозицијата треба да покаже политичка зрелост.

– Свесни сме дека постојат можности за одлагање, и ние би сакале да ги избегнеме таквите ситуации, оти тоа е стратешки штено за Македонија. Ако ние губиме време, светот не стои мирно. Партиите што пред сите избори кажувале дека има политичка одлука за НАТО, се надеваме сега нема да заборават што кажале. Сега имаме шанса, кога постои поддршка во парламентот на Грција да се реши прашањето, оти по изборите кај нив не знаеме што ќе се случи, а тоа го знаат и во НАТО, така што на сите ни се брза. маедонија е мала земја, нема голем сила, и мора да даде впечаток дека ќе се држи на зборот – рече Шекеринска.


Туск: Отворен е патот кон ЕУ, останете посветени на реформите


Брисел, 28 јуни, 2018 - 15:20 (META) 

Ова е добра недела за вашата земја и за Западен Балкан, министрите за надворешни работи на ЕУ го отворија патот за отпочнување преговори за членство за Македонија и Албанија во јуни 2019 година и за неколку часа очекувам шефовите на влади да ја потврдат одлуката, изјави денеска на прес-конференција претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск со премиерот Зоран Заев.

Тој рече дека напредокот немало да биде успешен без силниот ангажман на македонската Влада, посочувајќи го постигнатиот Договор за добрососедство со Бугарија и Договорот со Грција за решавање на спорот со името, кои, според него, претставуваат пример за другите во регионот како да се решаваат проблемите.

– За време на мојата посета на Скопје ја видов јасно изразената политичка волја да одите напред во евроатлантските интеграции, и оти ќе останете на тој пат да одржите чекор во реформите во клучните области – рече Туск.

Премиерот Заев истакна дека денеска во Брисел во срцето на Европа е потврдена големата вест Република Македонија да добие датум за преговори во јуни 2019.

– Нашата земја го заслужи тоа. Лидерите на ЕУ рекоа да, земјата го заслужува тоа. ЕУ прифати дека Македонија од заробена држава за само една година направи пресврт. За само една година Република Македонија е земја позитивни промени, на инклузивност, политички дијалог, за политичка волја за решавање на проблемите со соседите – рече Заев на прес-конференцијата.


Мицкоски: Македонија не доби датум за преговори, туку датум за проценка


Скопје, 27 јуни, 2018 - 15:41 (META) 

Договорот за името со Грција е капитулантски и ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на седниците за овој договор, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес-конференција.

Мицкоски вели дека Македонија не добила датум за преговори, туку датум за преоценка на состојбите.

– Македонија не доби чиста препорака веднаш, како што впрочем ветуваше Зоран Заев и Владата, туку само надеж дека можеби идната година ова време ќе се исполнат целосно критериумите за определување на датум за преговори. Македонија цела година ќе мора да тапка во место затоа што согласно извештајот потребно е да се направи прогрес во борбата против корупцијата, суштински реформи во повеќе области и создавање на услови за независно судство. Оваа неспособна влада не ги исполни критериумите и тоа е констатирано – изјави Мицкоски.

Според него, на надворешен план се случува распродажба на државата, трговија со националните и државни интереси, а на домашен план – економско цунами.

– Зоран Заев направи чекори за отстапки со кој се согласи за бришењето на името Македонија, промена на Уставот со цел промена на уставното име, промена и широко толкување на идентитетот, фуснота за македонскиот јазик и редица други отстапувања, а не доби ништо, иако ветуваше светла иднина и подобар живот и тоа веднаш – рече Мицкоски.

Тој и порача на власта „наместо да се занимава со политички прогони и насилни сценарија да се фати за работа“.


Бошњаковски: Добивме признание дека сме земја на позитивни промени и реформи


Скопје, 27 јуни, 2018 - 13:49 (META) 

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски, коментирајќи ја вчерашната одлука на Советот за општи работи на ЕУ да даде условена препорака за преговори во јуни 2019.

– Македонија е препознаена како земја на позитивни промени, на динамичен процес на реформи, на инклузивност и на општествен дијалог. Добивме признание дека сме земја во која има добра политичка волја да ги решава споровите со соседите и земја на граѓани кои покажаа дека имаат јасно изразена визија за европска иднина – рече Боњшаковски.

Тој потсети на придобивките кои земјава би ги добила со членството во ЕУ и во НАТО, а тоа се зголемени странски инвестиции, зголемена финансиска помош за земјава со што, како што кажа, ќе се придонесе за поквалитетен живот за граѓаните на Македонија.

– Со зачленувањето во ЕУ и НАТО, по принципот еднаков меѓу еднаквите, и принципот на солидарност, ќе имаме можност да влијаеме но и да донесуваме одлуки – можност којашто досега ја немавме. Со членството во ЕУ ќе влеземе во голем и развиен пазар, кој брои 500 милиони потрошувачи, со што се зголемуваат перспективите за економски раст, со што стануваме дел од најголемата светска економија – оцени Бошњаковски.

Одговарајќи на новинарско прашање зошто не се кажува дека посочениот датум е условен и зависи од исполнување на дополнителни услови, владиниот портпарол истакна дека датумот е кристално јасен. Да, рече Бошњаковски, тој е условен, но зборуваме за јуни 2019 година.

– Вчера бевме сведоци како речиси сите министри за надворешни работи на ЕУ се залагаа за сите нас граѓаните на РМ. Одлуката на Советот на министри на ЕУ е целосно јавна и транспарентна и може да ја види секој. Во неа јасно е наведено „отворање пристапни преговори во јуни 2019“, јасно во првиот пасус – рече Бошњаковски.

Во врска со тоа што ќе се преземе за исполнување на условите за почеток на преговори, тој истакна дека оваа Влада веќе работи на потребните реформи и оти ќе остане на тој курс и нема од него да отстапи до јуни 2019 година.


Захариева: Не беше лесно, но донесовме одлука добра за целиот регион


Луксембург, 27 јуни, 2018 - 9:45 (META) 

Прв пат по 2015 година Советот на ЕУ синоќа донесе одлуки за проширување, кои значат огромен чекор за европската перспектива на Македонија и Албанија, изјави бугарската вицепремиерка и министер за надворешни работи, Екатерина Захариева, по состанокот во Луксембург на кој беше решено Скопје и Тирана да добијат условен датум за почеток на преговори за членство во ЕУ во јуни 2019 година.

– Нема да кријам дека не беше лесно. Донесовме одлука исклучително добра за цела Европа, за Западен Балкан и за граѓаните во регионот. Ова решение не само што ја зголемува довербата во ЕУ, туку покажува дека ги исполнуваме обврските што ги преземавме кон граѓаните во овој регион, а европската перспектива на земјите од Западен Балкан не е само декларативна. Тоа е само почеток, процесот почнува допрва, има многу работа да се заврши – изјави Захариева која претседаваше на состанокот на Советот за општи прашања на ЕУ.

Според неа, заклучоците даваат многу јасна временска перспектива и конкретни одредници за двете држави – Македонија и Албанија.

Таа појасни дека процесот за почеток на преговорите може да стартува вообичаено 6-7 месеци по одлуката на Советот.

– Лично би сакала да видам похрабро решение, но синоќешното решение беше донесено исклучително тешко и означува огромен чекор кон европската перспектива за двете држави – наведе Захариева.


Хан: Jасна задача, јасна перспектива и јасна награда


Брисел, 27 јуни, 2018 - 9:37 (META) 

Еврокомесарот Јоханес Хан по Советот на министри на ЕУ на кој беше одреден условен датум за почеток на преговори со Македонија порача дека оваа одлука значи дека Европската Комисија од утре може да го започне процесот на скрининг.

– Им честитам на граѓаните на идната Северна Македонија за денешните успеси, бидејќи сега е јасно дека ќе ги започнеме преговорите во јуни идната година и како Комисија веднаш можеме да почнеме да ги подготвуваме преговорите почнувајќи утре. Ова е сега јасна задача, јасна перспектива и е јасна награда за постигнувањата од последните неколку недели – вели Хан.

Македонија по напорна битка помеѓу 25 земји членки против Холандија, Франција и Данска доби зелено светло за датум за старт на преговори во јуни, под неколку услови.

Европската Комисија ќе треба да произведе извештај фокусиран на три главни теми: реформа на јавната администрација, реформа на разузнавачките служби, како и судските реформи и борбата против корупцијата. Врз основа на овие услови Македонија ќе може да ја одржи меѓувладината конференција до крајот на 2019.


Македонија доби условен датум за почеток на преговори со ЕУ во јуни 2019 година


Луксембург, 27 јуни, 2018 - 9:29 (META) 

Старт на преговори со Европската Унија во јуни 2019 доколку Македонија го одржи реформскиот напредок особено во делот на итните реформски приоритети, одлучи Советот на министри на ЕУ по долгата дебата за проширување, на која се разгледуваа препораките за преговори за Македонија и Албанија.

Советот на министри очекува следната година Европската Комисија да издаде извештај во кој фокусот треба да биде ставен врз реформата на јавната администрација, борбата против корупцијата, судските реформи и реформата на разузнавачките служби.

Во јуни 2019, доколку е задржан реформскиот момент во Македонија, многу брзо потоа ќе се свика првата меѓувладина конференција на која фактички ќе започнат преговорите.

Во меѓувреме Европската Комисија изрази желба да започне со подготовките за преговори, нешто што Советот на ЕУ го прифаќа.

Франција и Холандија одбиваа секаков датум за преговори за Македонија, бидејќи сметаат дека реформскиот напредок е премногу свеж и сè уште не дал трајни резултати. По напорни дискусии со другите земји членки пронајден е компромис сепак да биде внесен датум, но под гореспоменатите услови.

Слично условување доби и Албанија, која исто така би можела да ги започне преговорите пред крајот на 2019.


Коѕиаѕ: Данска, Франција и Холандија бараат одложување на преговорите со Македонија


Луксембург, 26 јуни, 2018 - 16:58 (META) 

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас рече дека дискусиите во ЕУ се водат помеѓу земјите кои сакаат старт на преговори со Македонија до летото 2019 година и оние кои сакаат тоа да биде уште подоцна.

– Денеска дискутиравме за проширувањето на Европската Унија, каде постоеја две различни линии. Од една страна мнозинството од 25 земји кои сакаат и прифаќаат да почнат преговорите до летото 2019 за ПЈРМ и Албанија, и од друга страна Данска, Франција и Холандија кои сакаат да го одложат тоа. На многу јасен начин објаснив дека геополитичката и геостратешката политика во регионот, бара помош кон овие земји, а не одложување. Објаснив дека внатрешната ситуација во овие две земји, бара стабилност и безбедност, а не создавање нови проблеми. На крај, се наоѓаме во еден компромис што ќе предвидува дека ќе може да започне отворањето поглавја до летото 2019, односно нешто што е многу важно за нас, со актуелната комисија која многу добро ја знае и ситуацијата и проблемите – рече Коѕиас во Луксембург.

Преговорите за Македонија и Албанија се заглавени, откако земјите членки не успеаја да постигнат компромис утрово, одлучија да преминат на други преговори поврзани за претстојниот Самит, но со можност да се навратат на темата подоцна денеска.