Атина: Изјавата на Димитров фрла сенка врз преговорите и посетата на Коѕиас


Атина, 19 март, 2018 - 12:02 (META) 

Изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој наводно, при контактитe со европски колеги рекол дека некои грчки ставови за името се „блиску до апсурдни“ го намалија оптимизмот во Атина за брз исход од преговорите.

Оваа изјава грчките медиуми ја припишуваат на „добро информирани дипломатски извори“ и сметаат дека ќе фрли сенка, или како што вели „Катимерини“, „облаци на хоризонтот“ врз преговорите.

Оваа игра топло–ладно во рамките на генералната полуинформираност или клишеата за состојбата во Македонија, се толкува и по малку комично, па, на пример,  се вели дека изјавата на Димкитров не треба да се гледа изолирано од улогата што тој ја игра во владата на Зоран Заев, „иако тој доаѓа од националистичката ВМРО-ДПМНЕ и неговите позиции се далеку од тие на Никола Груевски, сепак се различни и од оние на Заев“.

Во Атина се смета дека сега, по настаните околу  усвојувањето на Законот за употреба на јазиците, атмосферата во Скопје е „особено тензична“, и симлифицирано се прикажува со сликата дека “Владата на Заев успеала да го донесе законот, но не успеала тоа да го стори зна начин кој е во согласност со парактиката на парламентите на европските држави, како и дека улогата на Груевски била негативна“.

 


Ципрас бара сојузници за името – ќе формира надпартиски Совет за национална безбедност


Скопје, 9 март, 2018 - 16:18 (META) 

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе предложи формирање на Совет за национална безбедност и за таа цел денеска му телефонирал на лидерот на партијата „Потами“ Ставрос Теодоракис и побарал средба в понеделник за да го информира за предлогот.

Во грчките медиуми се коментира дека фактот што Ципрал толкму сега се сетил на тој предлог-закон има врска со разрешницата на проблемот со името и потребата на Ципрас околу него да собере што поголем број сојузници.

Не се исклучува и можноста Ципрас по овој „флерт“ наскоро со мини-реконструкција евентуално да направи рокада – наместо „Независни Грци“ на Каменос во владата да ја земе „Потами“ на Теодоракис. Интересно е дека токму Теодоракис и неговата партија во декември 2016 година предложија формирање на такво тело/орган, но досега никој тоа не го покренал.

Во Грција, инаку, функционира т.н. Национален совет, кој го свикува шефот на државата – во случајов, Прокопис Павлопулос.

Новиот Совет би бил свикуван од премиерот, а во него би учествувале политичките лидери, бившите премиери, министрите за одбрана и надворешни работи, шефовите на генералштабот и на тајната служба.

Ова се случува во ситуација кога односите на Ципрас со владините партнери, како на пример со Панос Каменос, кој јавно се произнесе против која било варијанта на името што ќе го содржи терминот Македонија, се „замрзнати“.

Ципрас и Теодоракис имаат поблиски ставови за името – лидерот на „Потами“ не е против “Македонија“ во името, но вели дека поддржува „име со еден збор, на словенски дијалект“.

Тој дури изјави дека ако дојде до договор за името и ако тој треба да се гласа во парламентот тие ќе гласаат „за“.

Запрашан дали постои можност за влез во владата на Ципрас, Теодоракис само шеговито прокоментира „дури и Ким ќе се сретне со Трамп“.


Грчките медиуми ја обвинија турската новинска агенција за пропаганда


Атина, 7 март, 2018 - 17:19 (META) 

Напис објавен од турската новинска агенција „Анадолија“ ги зовре денеска грчките медиуми, кои обвинуваат за „скопска невладина пропаганда за геноцид врз Македонците во Грција пласирана од турската агенција“.

„Анадолија“ денеска објави текст „Македонските невладини организации ја обвинуваат Грција за геноцид” потпишан од Бајрам Алтуг од Женева, Швајцарија, во кој пишува дека група макeдонски невладини организации, во знак на протест против преговорите околу спорот со името помеѓу Македонија и Грција, упатиле барање до грчката влада да се извини поради геноцид, военото злосторство и злосторството против човештвото извршени од 1913 година досега врз македонското малцинство во земјата.

Агенцијата вели дека тоа стои во заедничкото соопштение на женевските претставништа на Македонско меѓународно движење за човекови права, Обединета македонска диаспора, Светскиот македонски конгрес, како и Македонската координативна мрежа.

„Македонскиот народ веќе не може да ја поднесе неправдата пред се на Грција, Обединетите нации (ОН), Европската унија (ЕУ), и на НАТО“, се вели во заедничкото соопштение за „Анадолија“.

Грчките медиуми, го пренесуваат текстот со наслови, како „Скопска невладина пропаганда преку турска новинска агенција“ на „Катимерини“, „Неверојатна провокација: Скопските НВО ја обвинуваат Грција за геноцид врз „Македонците“ на „Елефтерос типос“ и „Неверојатно: Скопските НВО ја обвинуваат Грција за … геноцид врз „Македонците“ на „ИЕфимерида“.

На веб-страницата на Македонското меѓународно движење за човекови права не е објавено барањето од невладините, туку само врска до написот на „Анадолија“ на англиски јазик. Во Фејсбук-групата Светски македонски конгрес, чиј администратор е Тодор Петров, нема објавено такво соопштение. На веб-страницата на Обединета македонска дијаспора исто така не е објавен таков проглас.

Во текстот на „Анадолија“ се вели оти во соопштението се наведува дека „македонскиот народ е принуден да преговора за името, етничкиот идентитет, националниот идентитет, јазикот и историјата во замена за членство во ЕУ и НАТО, и се тврди дека за прв пат во историјата на човештвото се соочува со таков случај“.

„За запирање на овој културен геноцид, Македонците ширум светот кои ги застапуваат милиони лица во Македонија, се обединети во насока на иста цел. Тие бараат поддршка од сите народи во светот за спречување на овој криминал. Со спорот со името измислен од страна на грчката влада, постои цел да се продолжи и да стане интернационална стогодишната политика на одбивање на етничкиот идентитет на македонското малцинство во земјата. Соочувајќи се со минатото најмалку еднаш, грчката влада треба официјално да признае и да побара извинување за геноцидот, воените злосторства и злосторствата против човештвото извршени од 1913 година досега врз македонското малцинство во Грција “, се наведува во соопштението пренесено од „Анадолија“.


Кумуцакос: Многу сме вознемирени околу преговорите за името, Ципрас не држи во мрак


Атина, 26 февруари, 2018 - 15:06 (META) 

Преговорите за името се во сива зона. Политички неприфатливо е информациите да ни доаѓаат од странство или од медиумите. Владата ги држи во мрак партиите и граѓаните, рече денес пратеникот и одговорниот за надворешна политика во Нова Демократија, Јоргос Кумуцакос.

– Ние сме многу вознемирени, бидејќи гледаме дека се турка решение кое не е единствено и со кое не се конечно решени името, примената, иредентизмот и уставот. Тоа е неприфатливо – рекол Кумуцакос, според онлајн изданието на весникот „Иефимерида“ кој се повикува на агенцијата АНА-МПА.


Мицотакис го обвини Ципрас дека игра на картата на поделба


Атинa, 15 февруари, 2018 - 16:04 (META) 

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, го обвини грчкиот премиер Алексис Ципрас дека повторно игра на картата поделба, бидејќи сакал да направи поделба во опозицијата, но не му успеало, а истото сакал да го стори и со народот кога ги нарекол радикални десничари оние што учествувале во протестите.

Според него, грчката влада без план и без гаранции тргнала да даде сѐ, и вели дека за тоа доволни и биле само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот.

Мицотакис вели дека Ципрас, наместо да создаде консензус и поддршка од опозициските партии, формирајќи една заедничка линија, одбрал прашањето за името да го искористи за партиски интереси.

Според него, преговарањето на Владата уште од почеток било погрешно.

– Дури и основните прашања за иредентизмот и промената на Уставот ги ставија во агендата по соодветните барања од Нова демократија. И до овој момент сѐ уште не е разјаснето дали овие промени навистина се неопходен предуслов за да продолжи било каков разговор за името, како што ние се залагаме – вели Мицотакис.


Атина била „вознемирена“ од тајмингот на посетата на Заев на Анкара


Атина, 14 февруари, 2018 - 11:57 (META) 

Грчката влада не крие дека е вознемирена оти премиерот Зоран Заев „побрзал“ да ја посети Анкара и „да побара јавна поддршка од Турција“. Во Атина сметаат дека овој потег ја отвора вратата за поголема улога на Турција на Балканот, особено во овој период кога грчко-турските односи пак се во криза, овој пат околу островите Имиа, пишува грчкиот весник „Иефимерида“.

Премиерот Заев, пред посетата на Анкара, на новинарско прашање, одговори дека таа била планирана од поодамна.

Според весникот, сите индикации се дека се преговара околу името „Горна Македонија“ и дека терминот „Македонија“ дефинитивно останува во името.

Коѕиас и Димитров утре и задутре во Софија ќе се сретнат и на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за вчерашната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц со министрите за надворешни работи на Македонија и Грција.

„По конструктивната средба која е дел од напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за надминување на разликата околу името, министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН“, се вели во соопштението на грчкото и македонското МНР по вчерашните маратонски разговори во присуство на Нимиц во Виена.


„Тешкаш“ ќе ги одглавува преговорите за името ако дојдат во критична фаза?


Скопје, 8 февруари, 2018 - 10:29 (META) 

Од македонската страна кажаа дека преговарачите Адамантиос Василакис и Васко Наумовски веќе нема да бидат вклучени во разговорите во спорот околу името, туку дека на нивно место со медијаторот Метју Нимиц ќе бидат шефовите на дипломатиите на двете земји Никос Коѕијас и Никола Димитров, но сега извори од владата велат дека „се размислува, постои можност, евентуално, ако има потреба“ да се вклучи и некој, како што го нарекуваат „тешкаш“, за да го олесни процесот на самиот крај.

Сепак, изворите велат дека неговото ангажирање би било „само ако приближувањето на ставовите дојде до критична точка“, ако процесот „заглави“ заради некаков детал кој ќе треба да се надмине по секоја цена, за да се постигне конечен договор.

Изворите велат дека двете страни не разговараат за можни имиња на странски политичари или дипломати, но дека, како што тече процесот, има се повеќе личности „со имиња и презимиња“ и институции кои самоиницијативно се нудат „да помогнат да го заокружат процесот“.

Од осамостојувањето кризните моменти во и околу Македонија ги олеснуваа серија истакнати личности од типот на Лоренс Иглбергер (познат и како „Лоренс од Македонија“), Ричард Холбрук, Сајрус Венс, Лордот Карингтон, Џорџ Робертсон, Роберт Бадинтер и Ханс Ван дер Штул.


Нимиц денеска на средби со Иванов, Заев, Димитров, Мицкоски и Ахмети


Скопје, 1 февруари, 2018 - 9:53 (META) 

Посредникот во преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција под покровителство на ОН, Метју Нимиц денеска ќе има официални средби со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Првата средба на Нимиц, кој од Атина во Скопје пристигна вчера претпладне, ќе биде со претседателот Иванов во 10 часот.

Посредникот вчера по пристигнувањето во Скопје изрази оптимизам.

– Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и со другите лидери – рече Нимиц.


Мицкоски: Власта нè провоцира да го напуштиме Собранието


Скопје, 19 јануари, 2018 - 12:11 (META) 

Власта посакува и провоцира ВМРО-ДПМНЕ да го напушти Собранието за да може да носи закони спротивни на интересите на граѓаните, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „Независен весник“.

Тој вели дека партијата донела одлука пратениците од нејзините редови да присуствуваат на вчерашната седница на која се обрати генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг бидејќи не сакале да се  злоупотреби евентуалното нивно неприсуство.

– Ние сме биле и остануваме со политиката ориентирани кон Европската Унија и НАТО, и нашиот протест е пред сѐ насочен кон власта која врши брутален политички прогон. Владата во Собранието протуркува дузина закони кои се штетни и без каква било демократска дебата. Тие не се подготвени да слушнат поинакво мислење, а едногласноста им одговора и затоа имам чувство дека нашето излегување од парламент е момент што се чека и посакува за да се носат закони спротивни од интересите на граѓаните. Со други зборови, провоцираат напуштање на Собранието, дефокусираат јавност со други теми, додека поминуваат „возови“ далеку од очите на јавноста – вели Мицкоски.

Тој додава дека ВМРО-ДПМНЕ нема донесено одлука за конечно враќање во парламент, но „многу набрзо ќе има дефинитивна одлука“.

На прашањето каква е сега позицијата на неговиот претходник Никола Груевски во ВМРО-ДПМНЕ и дали сугерира со одредени одлуки и кадровски решенија, Мицкоски вели дека поранешниот лидер доаѓа во партијата и користи одредени канцелариски простории.

– Колку што знам, неговата намера е пред сѐ да се посвети на надградба на неговото примарно поле на интерес – економската науката. Иако нашите контакти не се пречести, добро е да се знае дека може во одредени моменти да се искористи неговото искуство преку неговите видувања за работите – вели Мицкоски во интервјуто.

Околу последните случувања со преговорите за спорот со името со Грција, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека во моментот не се запознаени со деталите на преговорите и дека Владата го „држи процесот нетранспарентен“.

-Нашиот став, поврзан со евентуалната промена на нашиот Устав, а со цел промена на нашето уставно име е јасен и по тоа прашање тој е непроменет. Ги охрабруваме владите на Република Македонија и Република Грција да изнајдат достоинствено решение кое не би го нарушило македонскиот национален идентитет и конечно да се стави крај на ова прашање. Во однос на референдумот веќе имаме искажано став, а дали тој би успеал или не, зависи од многу фактори – вели Мицкоски.


Димитров: Го охрабривме Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името


Скопје, 13 јануари, 2018 - 16:03 (META) 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров велии дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц бил поттикнат од македонската страна да излезе со првична рамка уште следната недела.

– Сè уште немаме предлог на масата за решавање на спорот со името. Одлучивме да го охрабриме медијаторот Метју Нимиц да излезе што е можно побрзо, дури и идната среда, со една првична рамка што ќе послужи или што ќе даде насоки за суштински напредок и најавивме подготвеност да се вклучиме како шефови на дипломатии директно, нешто што досега не се случило – изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во синоќешното интервју за ТВ 21.

Според него, не може Македонија да биде само грчка, бидејќи географскиот регион е голем и има три држави.