Несериозно е да се помисли на нови избори во 2018 година, смета Џафери


Скопје, 28 декември, 2017 - 11:35 (META) 

Несериозно е да се помисли да има нови избори во 2018 година, затоа што Македонија ја чекаат процеси за евроатлантската интеграција и реформи кои треба да се спроведат, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Тој изрази надеж дека на седницата на 9 јануари, која ќе биде прва во следната година, ќе присуствуваат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и потенцираше дека политичката криза завршила пред шест месеци. Според Џафери излегувањето на Алијансата за Албанците од Владата не го разнишува парламентарното мнозинство и од тоа не зависи кворумот во Собранието.

-Убеден сум дека ќе има мнозинство и во 2018 година, дека во Собранието ќе учествуваат сите политички партии, што ќе води кон позитивен извештај од Европската комисија во април и датум за почнување на претпристапните преговори – рече Џафери.

Според собранискиот спикер, постигнувањето кворумот во Собранието е должност на координаторите на пратеничките групи, но и дека тоа зависи од индивидуалното однесување на пратениците. Тој потенцираше дека пратениците треба да бидат повнимателни и да ги разберат сериозните моменти.

Џафери информираше дека ратификацијата на Договорот со Бугарија во Собранието не треба да се очекува пред 15 јануари следната година, а предлог-законот за употребата на јазиците ќе се најде на собраниска седница на 9 јануари. Прашан што ќе се случи доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише законот за јазиците, Џафери рече дека тогаш предлог-законот повторно ќе се врати на пленарна седница во Собранието според законите и Уставот, а потоа законот може да се донесе и без да го потпис од претседателот Иванов.

На истата седница со законот за јазиците ќе се најде и точката за избор на двајцата уставни судии, кои се на предлог на претседателот Иванов, по што ќе почне постапката за предложување и именување.

Џафери информираше дека процесот „Жан Моне“ ќе започне на 25 и 26 јануари, следната година, а во однос на спорот за името повтори дека тој формално-правно може да се реши и без референдум.

– Спорот за името може да се реши во Собранието, затоа што таму има претставници на сите политички партии за кои гласале граѓаните. Сепак, тоа е политичка одлука за која е потребен политички консензус – додаде Џафери.


Груевски не ги признава изборите и бара нови предвремени парламентарни избори


Скопје, 29 октомври, 2017 - 20:56 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва соопшти дека партијата не ги признава локалните избори, кои минале со бројни нерегуларности, со обиди за правење „бугарски воз“, притисоци врз земјоделците и врз администрацијата.

– ВМРО-ДПМНЕ не ги признава овие избори и никогаш нема да ги смета за фер и демократски. Покрај тоа што не ги признаваме, бараме итно враќање на демократијата во земјата, организирање на предвремени парламентарни избори согласно пржинскиот модел, организирани од техничка влада – рече Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, исто така, побара смена на директорот на ААВМУ, оставка на претседателот на ДИК, истрага и вештачење на уредите за преслушување на УБК, завршување на судењето за случајот за „Поткуп“, формирање на специјално јавно обвинителство кое ќе спроведе истрага на изборните нерегуларности од изборите од 2016 и 2017 година, како и ослободување на сите лица кои се товарат за случувањата од 27 април.

Груевски рече дека целата изборна кампања била во знакот на организирање криминални избори, односно дека СДСМ уште пред изборите им вршел притисок на потенцијалните кандидати на ВМРО-ДПМНЕ, но и со поднесување кривични пријави кон актуелните градоначалници кои се борат за уште еден мандат. Тој истакна дека во текот на денешниот ден се забележани случаи во кои полицијата не само што не реагирала, туку некаде и агитирала.

– Имаше огромен молк од полицијата, која е активен соучесник во кршењето на изборниот процес. Рано утринава изборниот процес почна со кршењето на изборниот молк, со фрлање летоци во општина Кисела Вода и Гази Баба. Полицијата е верен чувар на активистите кои ги делат летоците – изјави Груевски, додавајќи дека Зоре Темелковски, татко на кандидатот за градоначалник на Кисела Вода, отворено се заканувал дека сега биле на власт и дека можеле да избркаат од работа стотина лица, особено во Драчево.


Заев не размислува за предвремени избори, туку за реформите и за спорот за името


Скопје, 17 октомври, 2017 - 13:06 (META) 

Не размислувам за предвремени парламентарни избори бидејќи сè уште се во тек локалните, а наш приоритет е тие да завршат комплетно регуларно и веродостојно, како и во првиот круг оти само тогаш Македонија победува, изјави премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ.

Заев рече дека на резултатите од изборите гледа како на поддршка за работа, а не за повторни избори.

– Резултатите од локалните избори ми даваат дополнителна храброст за носење одлуки, вклучувајќи го и решавањето на спорот за името. Македонија има сериозни одлуки пред себе и треба да ги носи на еден транспарентен и инклузивен начин, меѓу другото и одлуките за проблемот што Грција ги има со нашето уставно име – рече Заев.

Во врска со спорот за името, тој потсети дека го повикал посредникот во разговорите, Метју Нимиц, уште во ноември, по изборите, да излезе со нови предлози, идеи и со можни решенија.

– Би ја повикал опозицијата да учествува во ова прашање, но во функција на наоѓање решение, а не на негово одложување, затоа што навистина сакаме Македонија да стане 30. членка на НАТО и затоа што е значајно за одлуките што ЕУ ќе ги носи напролет. Сите знаеме дека мораме да направиме нешто со овој сензитивен проблем наметнат од грчка страна – рече Заев.

Тој, во овој контекст, додаде дека е охрабрен од подобрувањето на односите со Атина во периодот по формирањето на Владата.

– Градењето на пријателството со Грција што го имавме сите овие месеци наназад дополнително мене лично и другите министри во Владата нè охрабрува за решавање на овој проблем, притоа внимавајќи на нашата поставеност во поглед на наоѓањето решение. Сигурен сум дека по изборите ќе има попрецизни и поконкретни стратегии и правци, но сигурен сум и дека ќе се разговара за решавање на овој проблем – подвлече Заев.


ВМРО-ДПМНЕ: Ајде да ги расчистиме дилемите на предвремени парламентарни избори


Скопје, 13 септември, 2017 - 21:40 (META) 

Во врска со анкетата што „Телма“ ја објави во соработка со „М-Проспект“ и со МЦМС, ВМРО-ДПМНЕ сака да ги повика СДСМ и Зоран Заев да се охрабрат и да излезат и на предвремени парламентарни избори, на кои граѓаните ќе кажат што мислат за расипничкото и неодговорно владеење на СДСМ, се вели во реакцијата на опозициската партија.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека само на тој начин ќе се расчистат дилемите, бидејќи, според партијата, денеска била објавена истата анкета која пред „само еден месец покажала сосема други резултати“.

„Според анкетата од крајот на јули, резултатите од МЦМС покажале дека ВМРО-ДПМНЕ e со стабилна предност пред СДСМ. Имено, на прашањето доколку утре се одржат избори за која партија би гласале, 27,1 отсто од испитаниците се одлучиле за ВМРО-ДПМНЕ, додека за СДСМ биле 22,7 отсто. Народот најдобро ќе каже дали се случило нешто во последните 30 дена за така драстично да се смени мислењето, односно дали Законот за двојазичност, Договорот со Бугарија, укинувањето на планираното зголемување на пензиите или тендерите кои Кочо Анѓушев си ги доделува себеси придонеле за зголемување на рејтингот на Зоран Заев“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Во Британија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори


Лондон, 8 јуни, 2017 - 10:33 (META) 

Во Велика Британија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори, на кои доминантна тема се Брексит и здравството.

Премиерката Тереза Меј ги распиша изборите за да го зајакне легитимитетот во преговорите со Европската Унија за излегувањето на Британија од ЕУ.

Меј и лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, вчера се вратија на клучните теми на изборите, бидејќи изминатите денови безбедноста беше доминантна тема на кампањата, особено по двата терористички напади.

Главната порака на премиерката на собирот во Лондон беше насочена на Брексит и ветувањето дека излегувањето од ЕУ ќе донесе повеќе работни места и подобра сообраќајна поврзаност.

Корбин на митингот во Глазгов предупреди дека националниот здравствен систем не може да издржи уште пет години недоволно финансирање, недостиг од работници и приватизација.

Според последните анкети, предноста на британската Конзервативна партија над лабуристите, е значително мала, односно во последниот месец варира меѓу еден и 12 отсто, пренесува „Би-би-си“.

Покрај конзервативците и лабуристите, на место во парламентот се надеваат и Зелената партија, Либералните демократи, Шкотската национална партија и Партијата за независна Велика Британија.


Меј и Корбин одговараа на прашања за Брексит, но без меѓусебно соочување


Лондон, 30 мај, 2017 - 9:53 (META) 

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека Брексит може да биде „приказна за успех“ и дека референдумот ја решил дебатата меѓу приврзаниците за останување во ЕУ и тие што се за излез од неа.

Меј синоќа изјави дека ги распишала предвремените избори затоа што опозициските партии се „обиделе да го осуетат процесот“ на излегување на Британија од Европската Унија.

Лидерот на опозициската Лабуристичката партија, Џереми Корбин, рече дека лабуристите „морале да ја прифатат реалноста на референдумот“.

Меј говорела за своите реформи на социјална заштита и за имиграција, додека Корбин одговарал на прашања за своето политичко минато, за надворешно-политичките ставови, но и за ставот кон монархијата.

Меј и Корбин одговарале на прашања на публиката во емисијата „Битка за број 10“, но не беа истовремено во студиото бидејќи премиерката одби соочување.


Харадинај во коалиција со Весели и со Лимај


Приштина, 17 мај, 2017 - 11:01 (META) 

Демократската партија на Косово, Алијанса за иднината на Косово и Иницијативата за Косово потпишаа предизборен коалициски договор за заеднички настап на предвремените парламентарни избори, потврди Мирадија Мавриќ од Централната изборна комисија на Косово.

Во коалицијата има уште 10 помали партии.

Овие партии ги водат Кадри Весели, Рамуш Харадинај и Фатмир Лимај, а договорот го потпишаа неколку минути пред полноќ, кога истече рокот за поднесување на предизборните коалиции.

Од партијата на Харадинај, која досега беше во опозиција, претходно соопштија дека имаат црвени линии кога станува збор за коалицирање со досегашните владејачки партии.

Синоќа, предизборен договор потпишаа и Демократскиот сојуз на Косово на досегашниот премиер Иса Мустафа и Алијансата за ново Косово на Бесет Пацоли. Нешто претходно кон коалицијата се приклучи и актуелната градоначалничка на Ѓаковица, Мимоза Куари Лиља и независниот пратеник Илир Деда.


Затуроска: Одложувањето на СДСМ да се соочи со народот го зголемува револтот кај граѓаните


Скопје, 16 мај, 2017 - 16:25 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ преку пратеничката Лилјана Затуроска денеска повторно го повика парламентарното мнозинство веднаш да обезбеди услови за продолжувањето на мандатот на локалната власт и да не ги одлагаат локалните избори. Тоа, според Затуроска, е неопходно за да се излезе во пресрет на интересите на граѓаните и потребите на општините, да продолжат нормално да функционираат како сервис на народот, кој може да ги решава секојдневните комунални и инфраструктурни барања.

Таа му порача на СДСМ дека „секое одложување да се соочи со народот само дополнително ја продлабочува политичката криза во државата и го зголемува револтот на граѓаните кон нивните незаконски, неуставни и, пред сè, антидржавни чекори кои ги преземаат во континуитет“ и го повтори повикот на нејзината партија заедно со локалните да се организираат и предвремени парламентарни избори.

– ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека народот заслужува да биде прашан што мисли за постизборната измама преточена во тиранската платформа. Доколку парламентарното мнозинство се охрабри, во истиот термин со локалните избори би можеле да се одржат и нови парламентарни избори, на кои граѓаните не само што ќе ја изберат својата локална власт, туку ќе имаат можност да го кажат својот став и за последните политички случувања и за постизборните измами што СДС им ги приреди – рече Затуроска.


Британскиот парламент ќе гласа за предвремени избори


Лондон, 19 април, 2017 - 12:09 (META) 

Британските пратеници денеска ќе гласаат за одржување предвремени избори на 8 јуни, на барање на конзервативната премиерка Тереза Меј, која како причина ја наведе потребата да добие силна поддршка за преговорите за Брексит.

Расправата во парламентот треба да почне околу 13.30 часот по локално време и не се очекува да трае повеќе од 90 минути, а гласањето е предвидено за околу 16 часот.

Меј, која вчера ги изненади сите со барањето за предвремени избори, треба да добие поддршка од две третини од пратениците на Долниот дом на Парламентот во Вестминстер за да може да ги повика Британците на избори три години порано.


ОБСЕ/ОДИХР: Постизборниот период беше тензичен и со остра реторика


Скопје, 28 февруари, 2017 - 17:48 (META) 

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР денеска попладне го објави конечниот извештај за предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година во Македонија, во кој се наведува дека е потребно и понатаму да се работи на унапредување на правната рамка, но и да се преземат законски мерки за заканите кон амбасадорите.

„Иако партиите генерално, имаа можност за слободно претставување на кампањите, се препорачува властите и политичките партии да преземат конкретни чекори за да не се врши притисок врз вработените од јавната администрација, политичките активисти и другите кои ги посетуваат таквите настани или, пак, на самото гласање. Наводите за притисок треба темелно да бидат истражени“, порачуваат од ОБСЕ/ОДИХР.

Во извештајот се наведени забелешки за работата на ДИК и за нејзината внатрешна организација, проблемите со гласачките списоци, пробивањето на законските рокови. Од мисијата препорачуваат дека потребно е повторно да се разгледа Изборниот законик, да се зголеми транспарентноста и ефикасноста на ДИК, да се врши редовна контрола на избирачките списоци, брзо да се интервенира во случаите кога лицата не се наоѓаат на избирачкиот список и да се работи на подобрување на независноста на медиумите.

Од ОБСЕ/ОДИХР во извештајот истакнуваат дека постизборниот период бил обележан со тензии и со остра реторика, особено од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Се наведува дека сè уште не е познато дали се преземени законски мерки за заканите кон амбасадорите, по прогласот на ВМРО-ДПМНЕ што го прочита лидерот Никола Груевски на протестот пред Државната изборна комисија (ДИК) на 17 декември лани.

„Постизборниот период беше одбележан со тензична атмосфера и со остра реторика, главно од ВМРО-ДПМНЕ. Откако Беса и СДСМ доставија приговори за нерегуларности на неколку избирачки места, ВМРО-ДПМНЕ повика на протести пред седиштето на Државната изборна комисија (ДИК). На 17 декември, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ пред насобраните луѓе го претстави партискиот проглас и ја обвини ДИК и неколку амбасадори за мешање во изборите. Следниот ден, се појавија некролози на сегашни и на поранешни претставници на меѓународната дипломатска заедница во Скопје. Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР не е запознаена дали биле преземани какви било законски мерки против овие дејства“, се вели во извештајот на ОБСЕ/ОДИХР.