Рама: По изборите, ќе побараме од Брисел да почнеме со претпристапните преговори


Тирана, 25 мај, 2017 - 20:59 (META) 

„По изборите во Албанија, ќе побараме од Брисел да почнеме со претпристапните преговори за членство во Европската Унија,“ изјавил албанскиот премиер Еди Рама по неформалната средба со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини.

Тој додал дека тоа барање ќе биде поддржано од мнозинството и од опозицијата.

Рама, меѓудругото информирал дека со Могерини разговарале за решавање на политичката криза, имплементација на судските реформи како и за претстојните избори.