!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Банките го намалија кредитирањето, а ја зголемија ликвидноста во јануари


Скопје, 15 февруари, 2017 - 16:21 (META) 

Народна банка нотираше намалување на вкупните кредити во јануари како резултат на пониското ниво на кредити на претпријатијата, при умерен раст на кредитирањето на населението.

– На годишна основа, според првичните податоци, кредитната активност во јануари расте со солидно темпо, што е блиску до проектираниот раст за првиот квартал на 2017 година, согласно со октомвриската проекција – велат од Народна банка.

Во истиот период, ликвидноста на банките се зголемила како резултат на пониската побарувачка на готовина во економијата по новогодишните и божиќните празници.

– Во такви околности, дел од вишокот денарски ликвидни средства на почетокот на годината беше повлечен преку основниот инструмент – благајничките записи. Краткорочните промени кај ликвидноста банките ги усогласуваа преку пласирање средства во расположливите депозити кај Народната банка, чијашто состојба се задржа на релативно високо ниво – додаваат Народна банка.


Божиќ е наработен за сите граѓани


Скопје, 3 јануари, 2017 - 14:02 (META) 

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празниците, 7 јануари (сабота), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита Божиќ на граѓаните од православната вероисповед.


2017 година за охриѓани почна бериќетно


Охрид, 2 јануари, 2017 - 15:45 (META) 

Новата година и првата седмица што следи по неа, за охриѓани значи голем бериќет.
Барем десетина илјади гости, од земјата и од светот, уживаат за продолжениот викенд во сончевиот и за овој период од годината топол Охрид.

Примамливите пакет-аранжмани, главно со лански цени, беа привлечни, пред сè, за гостите од соседството и од регионот.

Најбројни се туристите од Србија, Црна Гора, Бугарија, Албанија и од Хрватска, како и помали групи и од Полска, Грција и од Турција.

Охриѓани се презадоволни, бидејќи, покрај од Бугарија, овојпат им се вратија и туристите од Србија.

Задоволството е уште поголемо што, за православните христијани, следуваат три големи празници: Свети Наум Охридски – на 5 јануари, следниот ден Бадник, а веднаш по него еден од најголемите христијански празници посветен на Христовото раѓање, Божиќ.

Јануарските празници продолжуваат на 13 јануари – Стара Нова година, а ќе завршат со 19 јануари, Богојавление – Водици.


Охриѓани, за Нова година, ќе патуваат во Будва, Белград и во Милано


Охрид, 30 декември, 2016 - 12:27 (META) 

Повеќе илјади странски туристи, главно од соседните земји, ќе ги исполнат хотелските капацитети и дел од приватното сместување во Охрид, за време на новогодишните празници.

Резервации има и од гости од земјата, пред сè, од Скопје, Битола, Куманово, но и од други места.
Покрај за дочекот на Нова година, интерес за посета на Охрид од страна на туристите има и за празникот Богојавление – Водици.

Добар дел од охриѓани, покрај тоа што чекаат гости за Нова година, ќе патуваат надвор од својот град, главно во места од соседството и во земјите на поранешна Југославија.

– Најголем интерес за престојаните празници има за Будва. Исто така, доста голем интерес има и за Белград, но и за Милано, Италија. Што се однесува до божиќните празници, обично сите сакаат да бидат дома за празникот, па нема некои посебни барања за патувања за овој празник – вели директорката на туристичката агенција „Венус травел“, Драгана Ристевска.

Споредено со минатата година, годинава, зголемен е интересот кај охриѓани да отпатуваат надвор, дополнува Ристевска.


Понеделник е неработен ден за сите граѓани


Скопје, 26 декември, 2016 - 13:15 (META) 

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците на РМ, 1 јануари 2017 година (недела), Нова година, односно 2 јануари 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните на Македонија им ја честита Новата година.


Голем број туристи во Охрид за католички Божиќ


Охрид, 25 декември, 2016 - 14:20 (META) 

Охрид викендов е во празнично расположение, со полни тераси на кафулињата и рестораните, шеталиштата и тесните улички во старото градско јадро.

Празничната атмосфера ја создадоа бројни туристи од Грција, Бугарија, Албанија, Црна Гора и од други земји, дојдени тука да го прослават Божиќ според Грегоријанскиот календар.

Хотелиерите им понудија прифатливи тридневни пакет-аранжмани.

Крсте Блажески – Крис, претседател на ХОТАМ и менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга, вели дека хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера се исполнети повеќе од 90 проценти, главно со гости од соседните земји.

Бугарските туристи, покрај приватното сместување и понатаму го претпочитаат хотелот „Силекс“, додека во „Гранит“, покрај од Бугарија, гости има и од Италија, Србија и од Црна Гора.

Сончевото и за овој период топло време преку денот, на гостите им оди прилог, а на градскиот плоштад Св. Климент Охридски, се одвива програма во живо, во рамките на новогодишниот пакет.

Локалната власт го украси центарот на Охрид, а хотелиерите за новогодишните празници очекуваат речиси целосна исполнетост на капацитетите.


И Индонезија ги зголемува безбедносните мерки за време на празниците


Џакарта, 22 декември, 2016 - 11:02 (META) 

Индонезиската полиција соопшти дека ги зајакнала безбедносните мерки во земјата за време на претстојните празници.
Соопштението доаѓа еден ден откако припадници на индонезиските антитерористички единици убија тројца осомничени екстремисти за време на рација во една куќа во близина на главниот град Џакарта.

Шефот на полицијата, Тито Карнавијан, рече дека безбедноста ќе биде зголемена во црквите и на местата каде што ќе има јавни настани и забавна програма за време на божиќните и новогодишните празници.

Полицијата, по вчерашната акција, соопшти дека во куќата се пронајдени поголеми количества бомби и не се исклучува можноста осомничените да планирале напади за време на празниците.

Рацијата почна пред две недели, откако полицијата уапси четири исламски екстремисти, меѓу кои и една жена, источно од Џакарта.


Понеделник е неработен ден за сите граѓани


Скопје, 19 октомври, 2016 - 10:51 (META) 

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празниците, 23 октомври (недела), Денот на Македонската револуционерна борба, односно 24 октомври (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните им го честита Денот на Македонската револуционерна борба.


1 и 2 мај се неработни денови


Скопје, 25 април, 2016 - 14:15 (META) 

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, 1 мај (недела), Денот на трудот, односно 2 мај (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Исто така, Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празниците на Република Македонија и 2 мај 2016 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.


Пораки за мир, благосостојба и за единство во божиќните честитки до граѓаните


Скопје, 6 јануари, 2016 - 13:00 (META) 

Светата црква, посебно на овој ден, нè повикува да покажеме добра волја и да го градиме и да го чуваме мирот со сите народи. Исполнети со божиќната радост, да учествуваме во јакнењето и на духовното и на националното единство меѓу нашиот народ, без разлика каде живееме – во татковината или раселени по светот, стои во божиќната порака на г.г. Стефан до граѓаните.

„Со своето човекољубие и богољубие, да покажеме дека и во нашите души има место за витлеемскиот Богомладенец. Прославувајќи го Божиќ, да им се придружиме на сите кои го препознаа и го примија родениот во Витлеем – предвечниот Бог. Христос се роди! Честито и од Бога благословено новото лето“, пишува во пораката.

Чеситки за Бадник и за Божиќ со пораки за мир, благосостојба и за среќа до граѓаните испратија политичките лидери и државните функционери.