!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Македонците учествуваа на парадата за Денот на Австралија во Мелбурн


Мелбурн, 26 јануари, 2017 - 12:01 (META) 

Австралија денеска го слави националниот празник, 26 јануари. По тој повод, во Австралија се организираа низа манифестации, меѓу кои најпознати се парадите во големите градови.

Во центарот на Мелбурн се одржа традиционалната парада на која продефилираа повеќе од 80 етнички заедници што живеат во Австралија, меѓу кои и македонската, предводена од Советот на македонската заедница за Мелбурн и за Викторија.

– На почетокот, се интонираше химната на Австралија и беа прочитани реферати по повод празникот, а говор одржа и премиерот на Викторија, Даниел Ендруз. Пред политичкиот врв на Викторија, претставници на дипломатскиот кор, бизнисмени и обични луѓе, продефилираа голем број етнички групи од целиот свет кои живеат во Австралија и ја прават уникатна и единствена оваа земја – вели Никола Ставрески.

Австралија е пример за мултикултурна држава со единство, мир и хармонија, за соживот на повеќе од осумдесет нации во една држава, вели тој и додадва дека Македонците секоја година се дел од овој настан.

– Македонците, кои секоја година се дел од овој голем настан, и оваа година со гордост продефилираа на парадата, веејќи ги националното и државното знаме на Република Македонија. Тие уште еднаш покажаа дека се гордеат со своето потекло и достоинствено нè претставија пред највисокиот врв на Викторија. Од страна на организаторот беа именувани како Македонци и претставници на македонската заедница од Мелбурн и од Викторија. Поддршка на нашите учесници им даде и генералниот конзул на Република Македонија, Бети Коруновска, која беше во редовите на дипломатскиот кор и која ги поздрави нашите учесници – додава Ставрески.


Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици


Скопје/Охрид, 19 јануари, 2017 - 10:07 (META) 

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на Јован Крстител. Празникот, кој уште се нарекува Водици поради големото осветување на водите што го извршува црквата на овој ден, се празнува уште од вториот век од нашата ера.

На овој ден, традиционално во реките се положуваат крстови. Оној што ќе го фати светиот крст се верува дека ќе го следи среќа и благослов во текот на целата година.

Како и претходните години, најмасовна посетеност на манифестациите по повод Богојавление – Водици се очекува да има во Скопје и во Охрид. Во Скопје за учество на манифестацијата „Водици 2017“ се пријавени повеќе од 100 граѓани, а кум е сопственикот на ресторанот „Стара куќа“, Димитриј Јовановиќ.

Централната манифестација ќе се одржи напладне, кога архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе го положи крстот во реката Вардар од мостот Слобода. Претходно, од 9 часот, поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Рожденство на Пресвета Богородица“.

Утринава во сите православни храмови во Охрид се служеа богослужби, по што литиите се упатија кон градското пристаниште, каде во 10 часот ќе бидат осветени езерските води и ќе биде фрлен Светиот крст. Во водите на Охридското Езеро треба да влезат повеќе од стотитина граѓани.

– За оној што ќе го фати светиот крст ќе следуваат скромни подароци. Црквата ќе му подари крст, а од страна на локалната самоуправа ќе добие икона – вели претставникот од Дебарско-кичевската епархија, отец Илија Ристески.

За празникот во Охрид допатуваа бројни гости, во најголем дел од земјава и од регионот, пред сè, од Бугарија, Албанија, Грција и од Србија.

Најавено е на богојавленските чествувања во Охрид да присуствуваат и претставници на дипломатскиот кор во земјава, меѓу кои и евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачевски, вели дека и годинава, како и минатата, манифестацијата е во организација на општинските служби и јавни претпријатија, а покрај нив се вклучени и сите здруженија и институции кои постојано помагаат околу настанот, меѓу кои општинскиот Црвен крст, Нуркачкиот центар „Амфора“, Капетанија и СВР од Охрид.

Бакрачевски ги повика граѓаните масовно да се вклучат во одбележувањето на празникот, а туристичките работници подготвено да им излезат во пресрет на барањата на бројните гости за празникот Богојавление – Водици.


Православните христијани го слават Божиќ


Скопје, 7 јануари, 2017 - 11:16 (META) 

Православните христијани денеска го слават Рождеството Христово – Божиќ, а во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, ќе богослужи Златоустова литургија.

По повод Божиќ, г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на МПЦ, до свештенослужителите, монаштвото и до сите верници, упатија божиќно послание во кое им пожелуваат мир и благослов од Бога.

Честитка до сите православни граѓани и до поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, упати и лидерот на СДСМ, Зоран Заев
„Нашиот благослов е во вербата што ја имавме дека е тоа можно и затоа никогаш не престанувајте да верувате во вредностите. Треба да се почитуваме, да се сакаме, да се разбираме едни со други, да се грижиме едни за други. Така, ќе создадеме општество на свесни и на одговорни граѓани кои сакаат, можат и знаат да придонесат кон спокоен живот за себе и за сите во него“, се вели во честитката од Заев.
И министерот за одбрана Зоран Јолевски на сите вработени во Министерството, припадници на Армијата и сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед им го честита Исусовото раѓање – Божиќ.

„Нека нашите срца бидат исполнети со радост, среќа, почит, добрина и со љубов, а овие вредности нека нè водат во годината пред нас. Така ќе бидеме посилни да се справиме со предизвиците со кои се сретнуваме секој ден, во домот и на работа. Апостол Павле им порачува на Филипјаните да мислат само на она што е чесно, што е праведно, што е прекрасно и за восхит и истото да го применуваат во нивниот живот“, вели Јолевски во честитката и повикува да се присетуваме на сето она што припадниците на Армијата го прават за мирот и за благосостојбата на другите, во и надвор од Република Македонија.

И лидерот ДУИ, Али Ахмети, упати честитка по повод Божиќ.

„Почитувани сонародници, браќа и сестри Албанци од православна христијанска вера, овој празник на надежта и вербата нè наоѓа во момент кога во Собранието на Република Македонија, сега веќе, имаме и еден пратеник православен Албанец. Со гордост го нагласувам овој факт како еден пример на нашата вековна традиција на хармонија, почит и на братство. Со надеж и со верба дека оваа година ќе биде година на меѓуалбанската соработка, ви посакувам среќен Божик, здравје, благослов и среќа во вашите семејства“, се вели во честитката од Ахмети.


Со бадникова литија, најмладите во Тетово ќе го одбележат празникот Бадник


Тетово, 30 декември, 2016 - 13:45 (META) 

Празникот Бадник првпат во Тетово ќе се одбележи со бадникова литија и со пеење христијански песни.

Деца и младинци ќе тргнат од соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Тетово во поворка, која понатаму ќе минува низ главните улици во градот.

– Наместо досегашниот пагански обичај на посета на домовите и пеење на коледарски песни, престојниот Бадник  во Тетово првпат ќе се одбележува со бадникова литија и со пеење на песната „Вечниот бог“.  Целта е да се воспостави традиција на православно чествување на празникот што го навестува Христовото раѓање – изјави свештеникот Александар Стојановски.

Досега за учество во оваа литија се пријавиле педесетина деца.


Хористи од Краков допатуваа во Охрид во чест на Свети Климент Охридски


Охрид, 10 декември, 2016 - 17:17 (META) 

Академскиот хор „Доминанта“ од Краковскиот универзитет во Полска денеска одржа концерт на отворено, пред споменикот на светите Кирил и Методиј во Охрид.

Хорот во Охрид престојува на покана од Младинскиот културен центар, а неговиот настап е во рамките на одбележувањето на празникот на градот, Св.Климент Охридски.


Подобри услови и поголеми плати за текстилните работнички, бара здружението „Гласно“


Штип, 8 декември, 2016 - 17:56 (META) 

Вработените во конфекциите во Штип, иако е неработен ден, по повод државниот празник 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски, денеска беа на своите работни места. Поради ова штипското здружение „Гласно“ организираше протест на кој симболично на транспаренти беа поставени работнички мантили.

Протестот, како што велат од здружението, е обид да се крене гласот против условите во кои работат конфекциските работнички. Во стотина конфекции во Штип на празник редовно се работи, а доколку не, тогаш се одработува во неделите, бидејќи сабота за нив е редовен работен ден.

Здружението „Гласно“ побара и измени во законот, со кои ќе се промени износот на минималната плата, која е најмала кај вработените во текстилно-кожарската индустрија.

– Минимална плата во текстилната и кожарската индустрија изнесува 9.000 денари, а во сите останати 10.080 денари. Бараме бришење на членот 2 од Законот за минимална плата, каде нормираниот учинок е подлога за злоупотреба на работниците од овие две гранки и на работодавецот му се дава право да исплаќа плата помала од минимално утврдената – рече Кристина Ампева од здружението „Гласно“.

Од здружението побараа и формирање на надворешен граѓански синдикат, кој ќе биде воден од работниците, а не како досега, тие да бидат претставувани од работодавците.


Спомен-плоча во чест на научникот Михајло Пупин во Охрид


Охрид, 8 декември, 2016 - 11:07 (META) 

На камбанаријата покрај црквата „Св. Богородица Перивлепта“ во Охрид, денеска, на посебна свеченост, во рамките на одбележувањето на патрониот празник на градот, Св. Климент Охридски – Чудотворец, ќе биде откриена спомен-плоча во чест на донаторот на црковното ѕвоно, научникот со светска слава од почетокот на минатиот век – Михајло Пупин.

Плочата е донација на невладиното здружение „Лајонс клуб Лихнидос“ од Охрид, додека пригодната мермерна плоча пред камбанаријата ќе ја открие еден од потомците на Пупин.

Михајло Пупин, чие семејно стебло, според тврдењата на професорот Павле Митрески, потекнува од охридскиот крај, во 1914 година, во рамките на Српската академија на науките и уметностите (САНУ), ја формирал фонадацијата „Олимпија Пупин“ и давал голема помош на сиромашни деца од тогашна Вардарска Македонија, меѓу кои имало и ученици од Охрид. Помогнал во изградбата на училиштето во стариот дел од Охрид каде што денеска е сместена музејската администрација, а ја изградил и камбанаријата во црквата „Света Богородица Перивлепта“ позната како „Стар Свети Климент“, за која го донирал тогаш најголемото црковно ѕвоно на Балканот.

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и САНУ заеднички го афирмираат делото на Михајло Пупин, светскиот великан од областа на физиката и на електрониката, за што во Вевчани, каде му е подигната Спомен-соба во 2008 година, одржаа заедничка тркалезна маса.

Самиот Пупин бил член на повеќе академии на науки и уметности во светот, бил претседател на Американската академија на науките во Њујорк и член на Српската академија на науките и уметностите. За своите научни откритија посмртно ја добил и Пулицеровата награда во 1924 година.


Охрид и МПЦ го чествуваат Свети Климент Охридски


Вечерва од 19.30 часот, со свечена академија што ќе се одржи во Центарот за култура „Григор Прличев“, Охрид ќе го одбележи празникот на својот заштитник – патронот свети Климент Охридски.
Беседа ќе одржи градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, а ќе бидат доделени наградата и повелбата „Св. Климент Охридски – Патрон на Охрид“.

Добитник на највисокото општинско признание, наградата „Св. Климент Охридски“, оваа година е основното музичко училиште „Методи Патче“, а на повелбата добитник е олимпијката Нина Балабан.
По повод одбележувањето на денот на заштитникот на Охрид, Свети Климент Охридски, се одржуваат низа свечености.

Во 12 часот, се промовираа 80 получасовни документарни емисии за минатото на Охрид, „Охрид во моите спомени“ од Илче Стојаноски.

Во 18.30 часот, во галеријата на Центарот за култура ќе се одржи традиционалната изложба на Фото-клуб „Охрид“, а во 19 часот ќе биде отворена изложбата на домашни ликовни уметници.

Утре ќе се изврши поклонение пред моштите на свети Климент во црквата на Плаошник.
Во 11 часот, во комплексот на црквата „Св. Богородица Перивлепта“, ќе биде откриена плоча посветена на Михајло Пупин, спомен-плоча посветена на старото дрво кочеџик, а ќе се одржи и изложба на стари фотографии од комплексот на Перивлепта и од градот Охрид во периодот од 1920 до 1930 година.

Во 12.30 часот ќе се положи свежо цвеќе на споменикот на св. Климент Охридски на градскиот плоштад, а во 19 часот во Центарот за култура ќе почне свечената приредба по повод патрониот празник на основното училиште „Св.Климент Охридски“.

Во чествувањетво учествува и МПЦ. Дебарско-кичевската епархија вечерва ќе служи празнична вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“ – Плаошник, по повод јубилејниот празник, 1.100 години од блаженото упокојувањето на свети Климент Охридски, со која ќе
чиноначалствува дебарско-кичевскиот митрополит, г.Тимотеј.


МТСП: 8 декември е неработен ден за сите граѓани на РМ


Скопје, 2 декември, 2016 - 17:29 (META) 

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, 8 декември (четврток), кога се празнува денот на свети Климент Охридски, е неработен ден за сите граѓани Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита празникот на граѓаните кои го чествуваат и го слават патронот св. Климент Охридски.


Иванов: Во името на хероите на минатото и на иднината, да се помириме и да се сплотиме


Скопје, 23 октомври, 2016 - 10:17 (META) 

Славејќи го денот на шестемина основоположници на идејата за слободна, суверена и демократска Македонија, ние се потсетуваме на суштината на овој светол празник, a тоа е дека само кога сме сплотени – победуваме, а кога сме поделени – назадуваме, се вели во честитката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, по повод денешниот празник 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба.

„Денеска, на 23 Октомври го прославуваме денот кога во далечната 1893 година шестмина Македонци сплотени ја создадоа првата семакедонска организација која ги даде основните насоки за создавање слободна, независна и суверена македонска држава. Нивната мисија го обедини народот на Македонија, независно од етничката, верската или јазичната припадност во заедничката борба за слобода, државност и независност. Патот до слободата што го почнаа шестемина родољуби, го продолжија нашите комити и партизани, нашите илинденци и борци во Народноослободителната и антифашистичка борба. Пред 25 години, на 8 Септември 1991 година, на нашиот трет Илинден конечно се оствари вековниот стремеж за слободна, самостојна и независна Република Македонија како демократска држава во која сите се рамноправни и еднакви“, стои во честитката од Иванов.

Во неа, преседателот нагласува дека „денес Македонија е поделена повеќе од кога и да било порано во изминатиот четврт век“ и повикува на помирување и на сплотување.

„Внатрешните поделби се одразуваат на државните интереси, на европската иднина на Македонија. Во името на нашите херои од минатото, но и нашите деца, кои се херои на иднината, ве повикувам да смогнеме сили, да се помириме и да се сплотиме. Да изградиме култура на дијалог и компромис, но и чувство за единство околу државните интереси. И, пред сè, да се почитуваме, и покрај нашите најдлабоки политички и идеолошки разлики. Само така ќе успееме кон победите од минатото, да додадеме победи и во иднината. Само сплотени ќе успееме да истраеме на нашиот пат за просперитетна, посреќна и побогата Република Македонија“, се вели на крајот на честитката.