Одрон на патот Тетово – Попова Шапка, сообраќајот се одвива по една лента


Скопје, 14 февруари, 2018 - 19:52 (META) 

Сообраќајот на патниот правец Тетово – Попова Шапка се одвива по една лента поради одрон на патот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а нa повисоките места има остатоци од кашeст снег.

Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани –  Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Сончево и топло време со слаб ветер


Скопје, 1 април, 2017 - 9:52 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево, а во текот на денот во планинските подрачја ќе има појава на мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Утринската температура ќе се движи од 1 до 7 Целзиусови степени, а дневната од 18 до 24 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 23 степени.


Времето денеска облачно со слаб дожд и со ветер


Скопје, 26 февруари, 2017 - 10:12 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно облачно. Во западните делови ќе има кратки сончеви периоди, а во јужните и во источните делови на земјава ќе има услови за слаби врнежи. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од 1 до 7 Целзиусови степени, а дневната од 8 до 15 степени.

Во Скопје се очекува претежно облачно време со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 2 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне 15 степени.


За викендот дожд и пад на температурата за девет степени


Скопје, 24 февруари, 2017 - 12:31 (META) 

Дожд на пониските места и снег на повисоките делови од земјава нè очекува утре, за кога метеоролозите најавуваат и пад на температурата за 8 до 9 Целзиусови степени.

Од УХМР информираат дека во текот на ноќта и утре нашето подрачје ќе биде под влијание на влажен и постуден бран, кој ќе предизвика врнежи од дожд, а на повисоките планини во северозападните делови од земјава – од снег.

Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови, каде ќе наврнат и до 15 литри на еден квадратен метар.

Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец, а во текот на денот ќе го смени правецот во северен. Дневната температура ќе опадне и ќе се движи во интервал од 8 до 14 Целзиусови степени.

Во Скопје утре ќе биде облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Дневната температура ќе достигне до 8 Целзиусови степени.


Времето денеска сончево со мала облачност


Скопје, 5 декември, 2016 - 9:19 (META) 

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а во јужните делови од земјава ќе биде претежно облачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Tемпературата ќе се движи од 4 до 10 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време, со температура до 7 Целзиусови степени.


Променливо облачно време попладне со дожд


Скопје, 20 октомври, 2016 - 9:25 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и со слаб, а долж Повардарието со умерен ветер од југоисточен правец.

Кон крајот на денот, од југозапад облачноста ќе се зголемува и ќе има врнежи од дожд. Во текот на ноќта врнежите ќе се прошират и во другите подрачја.

Температурата ќе се движи од 13 до 18 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, а температурата ќе достигне 17 Целзиусови степени.


Времето денеска сончево и топло


Скопје, 29 август, 2016 - 9:15 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност, а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од 8 до 17 Целзиусови степени, а дневната од 28 до 35 степени.

Во Скопје се очекува слично време, со температура од 14 до 33 Целзиусови степени.

 


Сончево и топло време со мала облачност


Скопје, 20 август, 2016 - 10:20 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне во планинските подрачја е можна изолирана појава на краткотраен дожд.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 35 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време со максимална дневна температура до 32 Целзиусови степени.

 


Сончево време со температура до 35 степени


Скопје, 16 август, 2016 - 9:11 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од променлив правец.

Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 28 до 35 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 33 Целзиусови степени.