Ердоган ги предупреди Грција и Кипар за барањето на гас во Средоземно Море


Анкара, 13 февруари, 2018 - 12:38 (META) 

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги предупреди Грција, Кипар и меѓународните организации кои се во потрага по природен гас во Средоземното Море да не „ја преминат линијата“ и да не ги загрозат правата на Турција.

Неговото предупредување е во период кога турски воени бродови продолжуваат со блокирање на достава на опрема за дупчење на Кипар кое го изведува италијанска компанија.

Турција се противи на барањето на нафта и тврди дека таквите постапки ги кршат правата на Турците кои живеат на Кипар.

Ненаселените острови Имиа кои во Турција се позната под името Кардак, долго време претставуваат проблем во односите помеѓу Турција и Грција имајќи предвид дека и двете земји имаат право над нив.


Mej: Граѓаните на ЕУ нема да ги имаат истите права во Велика Британија по Брексит


Лондон, 1 февруари, 2018 - 11:02 (META) 

Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека, граѓаните на Европска унија кои ќе дојдат во Велика Британија за време на транзицискиот период по Брексит, нема да ги имаат истите права за да останат во таа земја, како претходно, додека земјата беше членка на ЕУ.

Меј, која се наоѓа во посета на Кина, изјави дека ќе бори против предлогот, граѓаните на ЕУ да добијат полно право на престој во Велика Британија по Брексит.

Според нејзе, постои разлика помеѓу луѓето кои ќе дојдат во Велика Британија по Брексит и оние кои престојуваат таму од пред државата да ја напушти Европска унија.


Новиот закон за возила предвидува еколошки налепници и посебни таблици за таксистите


Скопје, 15 јануари, 2018 - 14:34 (META) 

Министерство за економија е во процес на подготовка на предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за возила. Со предлог-законот се воведуваат посебни таблици за такси возилата и се воведуваат еколошки налепници за возилата.

„Предлог-законот има за цел да ги уреди постапките за остварување на заштитата на правата и правните интереси на физичките лица, правните лица, како и заштитата на јавниот интерес по кои се должни да постапуваат министерствата, органите на државната управа, правните лица и физичките лица на кои со овој закон им е доверено да вршат јавни овластувања“, се вели во објаснувањето за овој предлог-закон на ЕНЕР (Единствен национален електронски регистар на прописи на Република Македонија).

Мислењата, забелешките и сугестиите од засегнатите страни може да се достават до Министерство за економија до 28 февруари.


ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон мора да престане


Скопје, 30 декември, 2017 - 10:14 (META) 

Во Македонија нема да има атмосфера за конструктивна дискусија се додека пратеници, уметници, доктори, архитекти, актери, оперски пејачи и полициски службеници се прогласуваат за терористи, се вели во денешното соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, во кое опозициската партија повторно реагира на притворањето на лицата осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година.

„Судот наместо да одлучува врз основа на фактите, реши да ги задоволи неаргументираните барања за продолжување на притворот од страна на Јавното обвинителство кое конструира политички мотивирани истраги“, велат од партијата.

Оттаму наведуваат дека правото во Република Македонија е сериозно девалвирано, а институциите се претвораат во алатка за пресметка со сите кои не мислат исто како власта.

„Неосновано притворените за настаните од 27 април се лишени од основните права во постапката. Презумпцијата на невиност како основен принцип на кривичната постапка е прекршена. Тоа го потврди и Народниот правобранител. Полицијата ги пречекори овластувањата, судовите одлучуваат по конструирани обвиненија, а кршењето на законите продолжува и во притворските установи. Оваа злоупотреба на институциите не смее да продолжи. Правото мора да важи подеднакво за сите. Граѓаните на Република Македонија тоа го заслужуваат. Политичкиот прогон мора да престане“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Советот за утврдување на факти бара да не биде укинат до Нова година


Скопје, 22 ноември, 2017 - 15:10 (META) 

Советот за утврдување на факти, кој треба да биде укинат со предлог-закон, бара од Собранието и од Министерството за правда престанокот на работа да важи од први јануари 2018 година, а не со денот на објавување на новото законско решение во „Службен весник“.

Од Советот денеска соопштија дека во понеделникот доставиле барање до Собранието и до координаторите на пратеничките групи од Министерството за правда, предлог-законот за укинување на инстутуцијата да биде дополнет со член во кој јасно ќе се наведе дека новото решение ќе почне да се применува од почетокот на следната година.

Оттаму велат дека ако на членовите и на вработените во Советот им престане мандатот, односно работниот однос, со објавувањето на законот во „Службен весник“, не може да биде извршено примопредавање на нивните предмети и архивата во Судскиот совет, бидејќи во предлог-законот „воопшто не е определен разумен рок во кој овие обврски треба да бидат завршени“.

„Освен обврските околу примопредавањето на предметите и архивата, законот со кој се укинува Советот се носи при крај на календарската година, поради што сите вработени и членовите на Советот ќе бидат оштетени при остварувањето на нивните права од Законот за пензиско и инвалидско осигурување, како и статусот на вработените на кои сè уште им трае договорот за вработување“, стои во соопштението од Советот за утврдување на факти и за поведување постапка за утврдување одговорност на судија.


Каталонците стапуваат во генерален штрајк


Барселона, 3 октомври, 2017 - 10:48 (META) 

Каталонците денеска стапуваат во генерален штрајк, кој ќе го блокира функционирањето на најголем дел од регионот кој бара независност, односно од одвојување од Шпанија, пренесува „Би-би-си“.

Штрајкот го организираат каталонските синдикати и трговските здруженија, поради, како што се наведува, тешко кршење на правата и на слободите, за време на обидот за одржување на референдумот во неделата.

Шпанските централни власти, врз основа на пресудата на Уставниот суд, го прогласија референдумот за незаконски, но, како што тврдат каталонските власти, 2,2 милиони граѓани гласале и покрај забраната. Неколку стотини лица беа повредени за време на полициската интервенција и претресите во неделата на неколку од избирачките места.

За време на денешниот штрајк, ќе биде прекинат јавниот транспорт и работата на училиштата и на болниците. Се очекува и познатиот фудбалски клуб „Барселона“ да учествува во штрајкот, иако денеска нема закажани натпревари. Како што е најавено, ќе штрајкуваат и универзитетските професрои и другите јавни службеници во Каталонија.


Меркел го поздрави предлогот на Меј за правата на европските граѓани по Брексит


Брисел, 23 јуни, 2017 - 10:01 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави предлогот на британската премиерка Тереза Меј, која на првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел изјави дека државјаните на земјите од ЕУ што живеат во Велика Британија ќе можат да останат во земјата и по нејзиното излегување од Унијата.

„Тоа е добар почеток. Но, нормално има уште многу прашања“, изјавила доцна синоќа германската канцеларка, коментирајќи ги плановите на Тереза Меј за периодот по Брексит.

Според плановите, Велика Британија официјално би требало да го напушти членството во ЕУ во март 2019 година.

Британската премиерка изјави дека ќе ги заштити правата на граѓаните на ЕУ во Велика Британија и дека настојува да воспостави слична заштита на правата на Британците кои живеат во другите земји од ЕУ.

Инаку, во Брисел денеска завршува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој првпат учествува новиот претседател на Франција, Емануел Макрон.


Статусот на Египќаните на Балканот е најлош во Македонија, смета Земон


Охрид, 15 април, 2017 - 13:20 (META) 

Владата на Република Албанија достави предлог-закон за заштита на националните малцинства по кој парламентот ќе одлучува наредниот месец. Опозицијата не учествува, меѓутоа не е сигурно колку владејачките партии ќе бидат согласни до бројот потребен за да се изгласа законот. Ако тоа се случи, Албанија веќе ќе биде една нова земја, чија постапка ќе има пошироки позитивни реперкусии на Балканот.

Во членот 3 на предлог-законот е наведено дека како национални малцинства во Албанија се сметаат Грците, Македонците, Власите, Ромите, Египќаните, Црногорците, Бошњаците и Србите.

И по сите притисоци на бугарските евро-пратеници и официјални лица на Република Бугарија, Албанија не прифати дека на нејзината територија живеат Бугари, односно бугарско национално малцинство.

Меѓу признаените национални малцинства се и Египќаните. Будењето на Египќаните, како посебен етнос, почна во Охрид, уште во раните осумдесетти години на минатиот век, во тогашна Југославија. Движењето почна во Струга, односно Охрид, во семејството на професор д-р Рубин Земон, лидер на Алијансата за позитивна Македонија.

Земон беше човекот што движењето од Охрид, го прошири на целиот Балкан и лично учествуваше во стекнувањето на одредени права за Египќаните. Патуваше во Србија, на Косово, во Албанија каде учествуваше на протести, што се гледа и од приложената фотографија. Сепак, во разговор за „Мета“, тврди дека на Балканот најмалку е постигнато токму во земјата од каде тргна движењето.

– И Македонија ќе биде условена ако не го реши проблемот со статусот на Египќаните, Црногорците, Хрватите, Русите и со „другите“ во земјата. За жал, досега повеќе од 16 години, државата е глува, а извештаите на Совет на Европа бараат од Македонија да најде решение. Сепак, откако ќе се отвори поглавјето 24 од преговорите за ЕУ и кога ќе има притисок однадвор, повторно ли ќе имаме „тврдокорни“ и блокирање на Собранието – вели Земон.

Прашањето на добивањето на статус на национално малцинство на Египќаните во Албанија е со подолга историја, од најмалку 25 години. Во 2006 година беше организиран симпозиум кој ги расветли предрасудите во Тирана, а Египќаните беа поддржани од амбасадата на САД. Следеа првите протести на главниот плоштад во Тирана, мирно со паролите: „Сакаме статус (за Египќаните)“, „Сакаме да заврши сиромаштијата“, „Сакаме учество во донесувањето на одлуките “ и слично. Конечно на 12 април владата на Албанија, преку предлог-законот за заштита на националните малцинства ги призна Египќаните како национално малцинство во Албанија.

– Јас само да кажам дека имаме проблем, кој треба да се реши и во Македонија, а не да се стави под тепих! Да го следиме примерот на Албанија, но истото се случи и со Хрватска, Црна Гора и со Србија, земји кои со време си ги средија работите, без да има притисоци – додава Земон.

Во Албанија Египќаните имаат и своја партија за европско интегрирање, со пет советници во општини. Партијата до скоро беше со владејачката СП на Еди Рама, сега се со опозициската ДП, на Лулзим Баша. Во Србија и Црна Гора, дејствуваат преку Национални совети на Египќаните, на Косово веќе имаат и пратеник, со законско загарантирано право на избор.


На денешниот Марш на жените, учесничките испратија пораки за еднакви плати и права


Скопје, 8 март, 2017 - 19:06 (META) 

Со транспаренти на кои пишуваше „Дали е среќен 8 Март?“,„Не сакам тава, сакам права“, „Не сакам цвеќе – сакам права“, учесничките на денешниот Марш на жените порачаа дека сакаат еднакви права, еднаква плата, достоинствен третман и должно почитување.

Маршот беше организиран од Платформата за родова еднаквост по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената.

Според организаторите, жените во Македонија се економски нееднакви со мажите и постои родов јаз во платите. Исто така, според нив, имаме највисока смртност на доенчињата во Европа и недостиг од институционална грижа за жртвите на семејно насилство.

„Ќе бидеме гласни и нема да дозволиме во 21 век, жените во Македонија да бидат угнетувани, маргинализирани и дискриминирани“, изјави Снежана Илиќ од Платформата за родова еднаквост.

Санела Шкријељ од оваа платформа смета дека ништо не е направено за да се подобри системот за жените кои се жртви на насилство.

„Сè поголем број жени се економски неактивни и немаат пристап до пазарот на труд“, изјави Шкријељ.

Даниела Јаневска од Конфедерацијата на слободни синдикати смета дека во Македонија постојат стереотипи и родова дискриминација во работните организации, а жените земаат помали плати од мажите.

„Според последните податоци што се објавени, жените заработуваат за 12, 5 проценти помалку во однос на мажите. Ако пресметаме на годишно ниво, жената 33 дена во годината не е ефективно платена. Апелираме до работодавците дека платата треба да зависи од трудот, а не од полот. Само 10 проценти од жените во Македонија имаат менаџерски позиции“, изјави Јаневска.

Учесничките на маршот се собраа пред споменикот „Олимпија“ на плоштадот Филип Втори и се движеа преку Камениот мост и плоштадот Македонија, до паркот Жена-борец.


Повеќе од два милиони луѓе излегле на протестите против Трамп во САД


Вашингтон, 22 јануари, 2017 - 17:02 (META) 

Повеќе од два милиони луѓе учествувале на „Женскиот марш“ што се одржа вчера во голем број градови во САД, протестирајќи против изборот на Доналд Трамп за претседател на САД и против политиките што ги застапува.

Главниот протест се одржа синоќа во Вашингтон, каде околу еден милион луѓе изразија револт поради ставот на новиот американски претседател за женските права за кои демонстрантите сметаат дека се загрозени од новата американска
администрација.

Организаторите на протестите вчера истакнаа дека не протестираат само како движење насочено против Трамп, туку и против говорот на омраза, реториката исполнета со омраза, омразата кон жените, ксенофобијата, хомофобијата и верската нетолеранција.

Според медиумите, на протестот во Лос Анџелес учествувале повеќе од половина милион луѓе, а речиси во идентичен број излегле и на улиците во Њујорк. Протести имаше и во Чикаго, Сан Франциско, Далас, Сиетл, Денвер и во други градови во САД.

На „Женскиот марш“ му се приклучија и илјадници луѓе во Австралија и во Нов Зеланд, а протести беа одржани и во Лондон, Париз, Берлин, Амстердам и во други европски градови.

На маршот меѓу другите се обратија и активистиката за човекови права Анџела Дејвис и бројни јавни личности, како музичките ѕвезди Мадона и Кејти Пери, филмскиот режисер и продуцент Мајкл Мур и актерките Ешли Џад, Џулија Робертс и Скарлет Јохансон.