!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Турскиот парламент ги одобри уставните реформи за зголемување на власта на Ердоган


Анкара, 21 јануари, 2017 - 10:47 (META) 

Турскиот парламент ги одобри измените на уставот на земјата што предвидуваат зголемување на овластувањата на претседателот Реџеп Таип Ердоган, соопштил парламентот.

Со ова, како што јавуваат светските агенции, е отворен патот за одржување на референдум во Турција на кој граѓаните на земјата ќе треба да се изјаснат за промените, кои на Ердоган, покрај поголеми овластувања, ќе му овозможат да остане претседател на земјата до 2029 година. Се очекува референдумот да биде спроведен напролет.

За измени на уставот гласале 339 пратеници во турскиот парламент.

Парламентот на Турција брои 550 пратеници, а за усвојување беше неопходно најмалку 330 пратеници да ги поддржат уставните реформи.


Тројца пратеници во Албанија може да останат без мандати поради криминални досиеја


Тирана, 20 јануари, 2017 - 20:15 (META) 

Основното јавно обвинителство на Албанија ги испитува досиејата на тројца пратеници и на еден градоначалник, во согласност со Законот за декриминализација, со кој се забранува лица со криминално досие да бидат вршители на јавни функции, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

Имено, обвинителството го истражува минатото на пратеници од Демократската партија, Социјалното движење за интеграција и од Партијата за правда, интеграција и единство.

Обвинителството, официјално одбило да коментира во врска со истрагата која се врши за овие лица.

Според законот за декриминализација, обвинителите добиваат анонимни дојави од граѓани кои знаат нешто за минатото на функционерите, а кое се коси со законите.


Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед


Скопје, 10 јануари, 2017 - 15:53 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом. Ова нема да е првпат мандатот за формирање влада да го добие кандидат на партија која на избори освоила најголем број пратенички места, а нема мнозинство од вкупниот број на пратеници во Собранието, односно минимум 61.

Груевски првиот премиерски мандат го доби по парламентарните избори во 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ освои 45 пратенички места, а СДСМ  32 пратеника. Тогашниот претседател на државата, Бранко Црвенковски, му го довери мандатот на Груевски, кој формираше влада, коалицирајќи со ДПА, која имаше 11 пратеници, со НСДП на Тито Петковски (седум пратеници) и со ДОМ на Лилјана Поповска (еден пратеник). Иако не влегоа во владина коалиција, за тогашната влада на Груевски гласаа и шесттемина пратеници на ВМРО – Народна партија на претходниот лидер на ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски.

Вака изгледал распоредот на силите во Собранието на Република Македонија во секој од шесте изборни циклуси за пратеници во Собранието, од 2002 до 2016 година.

partii broj na mandati po godini

Избори 1990 година

На овие избори, кои беа спроведени според мнозински модел и во два круга, најмногу гласови освои ВМРО-ДПМНЕ – 38, Сојузот на комунисти на Македонија – Партија за демократска преобразба (СКМ-ПДП) или денешен СДСМ – 31, ПДП од албанскиот политички блок освои 17, Сојуз на реформски сили – 11 и Социјалистичката партија на Македонија – 4 пратеници.

Тогашниот претседател на државата, Киро Глигоров, мандатот за состав на влада прво му го даде на Љубчо Георгиевски, како лидер на најбројната партија во Собранието (со 38 пратеници), но тој го одби и го врати мандатот. Глигоров потоа мандатот за состав на влада му го  даде на Петар Гошев од СДСМ (со 31 пратеник), кој откако не успеа да формира влада, го врати мандатот, па претседателот, иако тоа не беше уредено со Уставот и со закон, му го даде на Црвековски, кој стана премиер на првата политичка влада на Македонија.

Избори 1994 година

Коалицијата Сојуз за Македонија предводена од СДСМ на овие избори освои досега недостигнати 87 пратеници, а ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија го бојкотираа вториот круг од изборите и не влегоа во Собранието, поради, како што тврдеа, сериозни нарушувања на изборниот процес. На изборите во 1994 година Партија за демократски просперитет во Македонија освои 10 пратенички места, Народна демократска партија – 4, Либерална партија – 5, а во собраниските клупи седнаа и 7 независни кандидати.

Претседателот Киро Глигоров мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

Избори 1998 година

ВМРО-ДПМНЕ на чело со тогашниот лидер Љубчо Георгиевски освои најголем број пратенички места во Собранието – 49, СДСМ (Бранко Црвенковски) – 27, Партија за демократски просперитет ПДП – 14, Демократска алтернатива на Васил Тупурковски – 13, ДПА (лидер Арбен Џафери) – 11, Либерално-демокрастка партија – 4, Социјалистичка партија на Македонија – 1, Сојуз на Ромите од Македонија – 1. Мандатот го доби Љубчо Георгиевски кој формираше влада во коалиција со Демократска алтернатива и ДПА.

Претседателот Киро Глигоров мандадот за формирање Влада му го даде на Љубчо Георгиевски.

Избори 2002 година*.

СДСМ со Бранко Црвековски како лидер освои 60 пратенички мандати, ВМРО-ДПМНЕ (со Љубчо Георгиевски) – 33, ДУИ (први избори) – 16 пратеници, ДПА (Арбен Џафери) – 7 пратеници, ПДП – 2, НДП – 1, СПМ – 1. Влада формираше СДСМ, со ЛДП (која беше дел од предизборната коалиција предводена од СДСМ) и со ДУИ.

Претседателот Борис Трајковски мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

*По трагичната авионска несреќа и смртта на претседателот Трајковски, нов шеф на државата стана
 лидерот на СДСМ - Бранко Црвенковски, кој премиерската функција му ја препушти на Хари Костов, 
кој пак по 5 месеци се повлече од функцијата и лидер на СДСМ и премиер стана Владо Бучковски.

Избори 2006 година

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ на чело со новиот лидер, Никола Груевски, (Груевски стана лидер на партијата во 2003 година) освои 45 пратенички мандати, СДСМ со Владо Бучковски како претседател на партијата освои 32 пратенички места, ДУИ – 17, ДПА (со Арбен Џафери) – 11, НСДП (Тито Петковски) – 7, ВМРО-НП (на чело со Љубчо Георгиевски) – 6, Демократска обнова на Македонија (ДОМ) – 1, Партија за европска иднина (ПЕИ) – 1.

Претседателот Бранко Црвенковски мандадот за формирање влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2008 година (предвремени)

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори освои 63 пратеници (досега нивен најдобар резултат), СДСМ предводен од Радмила Шекеринска како претседател на партијата доби 27 пратеници, ДУИ – 18, ДПА со Мендух Тачи како партиски лидер – 11, ПЕИ – 1. Груевски повторно стана премиер, а наместо ДПА, првпат во владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ влезе ДУИ, по т.н. Мајски договор меѓу Груевски и Али Ахмети, според кој победничките партии од македонскиот и од албанскиот блок ја формираат владината коалиција.

Претседателот Бранко Црвенковски мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2011 година (предвремени) 

ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 5 јуни 2011 година освои 56 пратеници, СДСМ повторно со Црвенковски како лидер – 42, ДУИ – 15, ДПА – 8, Национална демократска преродба (НДП) на Руфи Османи – 2 пратеника. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а мандатар, а потоа премиер по третпат стана Груевски.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2014 година (предвремени) 

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ освои 61 пратеник, СДСМ со Зоран Заев како лидер доби 34 пратеници, ДУИ – 19, ДПА – 7, ГРОМ – 1, НДП – 1. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а СДСМ и нивните коалициони партнери го бојкотираа новото Собрание и дејствуваа вонпарламентарно, поради, како што соопшти тогаш Заев, изборни манипулации и нерегуларности, односно кражба на изборите од страна на владејачката партија.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Груевски.

Избори 2016 година (предвремени) 

Најнеизвесните избори досега на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3, ДПА – 2.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.


Уште само три работни дена за договор за нова влада и премиер


Скопје, 3 јануари, 2017 - 10:58 (META) 

На претседателот на државата, Ѓорге Иванов, му преостануваат шест дена да го додели мандатот на „кандидатот на партијата или партиите што имаат мнозинство во Собранието“ за формирање на нова владина коалиција по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември.

Од овие шест дена за преговори, три дена се работни, а три дена се неработни, меѓу кои се и два празници за православните граѓани. В петок, на 6 јануари, е Бадник, а следниот ден е Божиќ, што значи партиите имаат три ефективни дена да се договорат кои партии ќе влезат во новата владина коалиција.

Имајќи предвид дека Бадник и Божиќ се големи православни празници, малку е веројатно дека токму овие два дена Собранието би избирало претседател и дека Иванов в сабота или недела би го доделил мандатот за премиер.

Иако ниту една од партиите не сака официјално да каже, неофицијално за коалиција од минимум 61 пратеник има повеќе комбинации на маса, па така сè уште е неизвесно кој ќе ја формира новата влада.

Конститутивната седница на Собранието беше одржана на 30 декември минатата година, па оттогаш почнаа да течат 10 дена предвидени со Уставот во кој претседателот на државата го доделува мандатот за формирање влада.

На првата седница на новото Собрание, како трета точка на дневен ред беше ставен изборот на претседател на Собранието, но со оглед на тоа дека политичките партиите сè уште преговараат кој ќе ја формира владината коалиција, изборот за спикер на Собранието, за кој е потребно мнозинство од 61 пратеник, беше оставен за по новогодишните празници.

Крајниот рок во кој Иванов треба да го додели мандатот за формирање нова влада е понеделник, 9 јануари.

– Постои Устав во кој се одредени роковите и треба да ги почитуваме тие рокови. Јас сум обврзан, според Уставот, по конституирањето на Собранието, во рок од десет дена да го доделам мандатот на тие што ќе формираат мнозинска коалиција – рече Иванов.

На предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, СДСМ – 49 мандати, ДУИ – 10, движењето Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА има 2 мандати.


За што, според Уставот, е неопходно двотретинско мнозинство во Собранието


Скопје, 29 декември, 2016 - 10:25 (META) 

Актуелниот распоред на силите во Собранието на Република Македонија по предвремените парламентарни избори, на ниту една партија или коалиција, како и да биде скроена (освен ако влада не формираат сите партии), не ѝ овозможува двотретинско мнозинство во законодавниот дом.

Двотретинското мнозинство, односно 81 од вкупнот број пратеници, е неопходно во носењето на дел од одлуките и на законите во Собранието, како што е, на пример, која било интервенција во Законот за Специјалното јавно обвинителство. Мнозинство од 81 пратеник, исто така, бараат и дел од реформите, нотирани во извештајот на германскиот експерт Рајнхард Прибе.

На предвремените парламентарни избори, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.

Во случај ВМРО-ДПМНЕ да направи коалиција со сите албански партии што обезбедија мандати во Собранието, вкупниот број на гласови со кои ќе може да располага во закодавниот дом би бил 71, додека ако СДСМ состави коалиција со сите албански партии во Собранието, би имал мнозинство од 69 пратеници.

Според Уставот, двотретинско мнозинство во Собранието е неоходно за овие одлуки и закони:

 • Одлука за менување на границата на Република Македонија;
 • Одземањето на мандатот го утврдува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. (Член 65: На пратеникот му престанува мандатот кога е осуден за кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години. На пратеникот може да му биде одземен мандатот кога е осуден за кривично или друго казниво дело што го прави недостоен за вршење на функцијата пратеник, како и за неоправдано отсуство од Собранието повеќе од шест месеци;
 • Утврдување на одговорност на претседателот на Републиката ( Член 87: Одговорност покренува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. За одговорноста на претседателот одлучува Уставниот суд со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии. Ако Уставниот суд утврди одговорност на претседателот на Републиката, функцијата му престанува по сила на Уставот;
 • Организацијата и работата на органите на државната управа се уредуваат со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Видовите, надлежноста, основањето, укинувањето, организацијата и составот на судовите, како и постапката пред нив, се уредуваат со закон, што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Надлежноста, основањето, укинувањето, организацијата и функционирањето на јавното обвинителство се уредува со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Локалната самоуправа се уредува со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од вкупниот број пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија;
 • Одбраната на Републиката се уредува со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Воена состојба прогласува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници по предлог од претседателот на Републиката, Владата или најмалку 30 пратеници;
 • Одлуката со која се утврдува постоењето на вонредна состојба се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници и има важност најмногу 30 дена;
 • Одлука за измена на Уставот донесува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Според Законот за Специјалното јавно обвинителство, односно ставот 3 од членот 1, „овој закон ќе биде на сила пет години од усвојување од страна на Собранието и може да се продолжува за еднаш годишно со одлука донесена со двотретинско мнозинство од пратениците.

Членот 3 од Законот за СЈО вели дека „…Собранието ќе го утврди кандидатот за (специјален, н.з.) јавен обвинител со двотретинско мнозинство, вклучувајќи и мнозинство од гласовите на пратениците кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство и ќе го поднесе до Советот на јавни обвинители“.

Според членот 17, предлогот за престанок на функцијата јавен обвинител што раководи со СЈО го утврдува Собранието на Република Македонија, по претходна согласност на четирите политички партии со најголем број пратеници во Собранието на Република Македонија, со двотретинско мнозинство, вклучувајќи и мнозинство од гласовите на пратениците кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство. Предлогот Собранието потоа го доставува до Советот на јавни обвинители, кој го утврдува престанокот на функцијата. На јавниот обвинител кој раководи со СЈО, функцијата му престанува: по сопствено барање; ако трајно ја загуби способноста за вршење на функцијата јавен обвинител; ако е избран или именуван на друга функција; ако е осуден со правосилна судска одлука на казна затвор во траење од најмалку шест месеци или на пократка казна затвор или друга кривична санкција за кривино дело кое го прави недостоен за вршење на функцијата јавен обвинител.


ДИК ги подели уверенијата за пратеници


Скопје, 28 декември, 2016 - 15:32 (META) 

Државната изборна комисија денеска на овластените претставници на политичките партии им ги врачи уверенијата за добиените пратенички мандати.

На предвремените парламентарни избори, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.

Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, рече дека извештајот за спроведените избори до Собранието ќе биде доставен во текот на денешниот ден. Освен до Собранието, извештајот ќе биде доставен и до Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги и ќе биде објавен на официјалната веб-страница на ДИК.

Чичаковски уште еднаш повтори дека изборите биле спроведени во согласност со законските прописи и дека поминале во фер и демократска атмосфера.

Претставникот на СДСМ, Стефан Богоев, рече дека ставот на партијата е што поскоро да се свика Собранието за да може побргу да се формира владата.

– Поради деликатноста на ситуацијата во која се наоѓа Македонија во моментов, само би истакнал дека нашиот став е час поскоро да се свика Собранието на конститутивна седница, за што побргу да може да се формира новата влада бидејќи, како што видовме на минатите избори, граѓаните гласаа за промени и граѓаните очекуваат промени. Затоа би нагласил дека очекуваме Собранието што поскоро да се свика за да може новата влада да биде избрана и Македонија конечно да оди напред – рече Богоев.

Арбер Адеми од ДУИ рече дека сите треба да се фокусираат на реформските процеси за да се врати земјата на евроатланскиот пат, а од Собранието и од Владата очекува да работат за доброто на сите.

Конституирањето на Собранието треба да се случи најдоца до 31 декември, односно 20 дена по одржаните избори.


Почна сезоната на наддавање: За колку може да се купи еден пратеник?


Скопје, 28 декември, 2016 - 13:33 (META) 

Постизборните математики од гласачките места и од седиштето на Државната изборна комисија се префрлуваат во Собранието, па во јавноста почна да се поставува прашањето дали новите пратеници ќе им останат верни на матичните партии, дали ќе преминат во друга, ќе станат ли одеднаш „независни“ и колку сето тоа чини? Има ли цена пратеникот во македонското собрание?

Рокот за приговори на политичките партии за прегласувањето во Теарце истече, па извесно е дека ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат, а СДСМ – 49.

По социјалните мрежи веќе активно се зборува за преминување на пратеници на СДСМ во ВМРО-ДПМНЕ, од ДУИ во Беса или обратно за одредена сума пари.

„Дојче веле“ минатата година објави дека ВМРО-ДПМНЕ ја условувала лојалноста на своите пратеници терајќи ги да потпишат меници на одредени суми. Освен тоа, требало да имаат и потпис од гарант на меницата, како и бланко оставка од пратеничката функција. Доколку пратеникот ѝ откаже послушност на партијата, со меницата е обврзан веднаш да ги врати парите, во спротивно ќе се соочи со тужба.

„Јас потпишав меница на 300.000 евра во денарска противвредност. Таа сума ја одреди партијата. Според образложението, толку ќе чинеле трошоците на ВМРО-ДПМНЕ вложени во мојата изборна кампања“, објасни тогаш еден пратеник за „Дојче веле“, додавајќи дека сите тие документи се чуваат во штабот на партијата.

Во последниот собраниски состав, трите пратенички Љубица Буралиева, Роза Топузовска-Каревска и Солза Грчева од опозициските СДСМ и ЛДП, станаа независни пратенички откако ги повлекоа своите оставки од Собранието по изборите во април 2014 година, кои СДСМ и коалицијата не ги признаа со образложение дека биле фалсификувани.

Практика за купување пратеници има и во соседните земји.

Во Грција во 1990 година, десничарската партија Нова демократија освои 150 гласови во парламентот кој има 300 пратеници. За формирање влада ѝ беше потребен уште еден пратеник. Низ грчката јавност тогаш се зборуваше дека пратеникот Теодорос Кацикис од Демократска обнова, за одредена сума пари преминал во Нова демократија, при што таа го доби потребното мнозинство од 151 пратеник.

Слични ситуации имало и во Србија, иако досега таквите шпекулации не биле докажани.

Дописничка на „Мета“ од Србија, Сања Ивачиќ, вели дека за време на конституирање на општинските совети имало секакви комбинации на поминување од една партија во друга, но дека тоа се случувало и во националното собрание.

– За време на формирањето на власт во една од централните градски општини во Белград – Врачар, која е позната по тоа дека од почетокот на 1990-тите години во неа победуваше опозицијата, по последните избори имаше многу натегања и обвинувања за купување гласови, за, на крај, мнозинство да добие партијата на Александар Вучиќ, Српска напредна странка. Во 2005 година се зборуваше дека Богољуб Кариќ во парламентот купил неколку пратеници и го намали мнозинстовото во Собранието на тогашната влада на Воислав Коштуница и практично предизвика нови избори. Никој ова не успеал да го докаже, за тоа само се зборува, а и политичките противници се обвинуваат меѓусебно – вели Ивачиќ.

Начинот на кој сегашните политички партии дејствуваат е авторитативен, а не идеолошки. Тоа придонесува за нетранспарентни кандидати, за купување гласови, но исто така и за преминување на пратеници од една партија во друга или за постизборни коалиции кои поттикнуваат недоверба кај граѓаните, вели Алида Каракуши, дописничка за „Мета“ од Албанија.

Косара Беликнова, дописничката за „Мета“ од Бугарија, вели дека таму нема експлицитни примери за купување пратеници, но дека се случува по изборите некои пратеници да ги напуштат матичните партии и да станат „независни“.


ДИК ќе им ги врачи уверенијата на пратениците, ново собрание до 31 декември


Скопје, 28 декември, 2016 - 10:11 (META) 

Државната изборна комисија денеска ќе ги издаде уверенијата за избраните пратеници по што ќе може да се конституира Собранието, со пратениците избрани на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември.

Овластените претставници на коалициите и на политичките партии што освоија пратенички места ќе ги подигнат уверенијата во 14 часот во просториите на ДИК.

Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, на последната прес-конференција одржана по прегласувањето на избирачкото место 2011 во Теарце, рече дека денеска во Собранието ќе биде доставен и извештајот за предвремените парламентарни избори, по што спикерот на претходниот состав на Собранието, Трајко Вељаноски, ќе може да ја закаже конститутивната седница.

Крајниот рок за одржување на првата седница на новото собрание е сабота 31 декември. Доколку седницата не ја свика Трајко Вељаноски, честа да го стори тоа и да ја води првата седница, според Деловникот на Собранието, ќе ја има највозрасниот пратеник од новоизбраниот состав – Бранко Маноиловски од ДУИ.

Собранието може да се конституира ако на седницата присуствуваат мнозинството избрани пратеници, а откако ќе се утврди кворумот, се избираат претседател и членови на Верификационата комисија на Собранието.

Според Договорот од 20 јули, денеска оставки треба да поднесат и министерката за труд и социјална политика, Фросина Ташевска-Ременски, и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Заради организирање на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија, кои ќе се одржат во 2016 година, Собранието на Република Македонија на предлог на претседателот на Владата на Република Македонија, сто дена пред денот на одржувањето на избори за пратеници во Собранието на Република Македонија избира министер за внатрешни работи и министер за труд и социјална политика, на предлог на опозицијата, со мандат кој трае до денот на објавувањето на конечните резултати од Државната изборна комисија за спроведените предвремени избори за пратеници во Собранието на Република Македонија, по што мандатот им престанува по сила на закон (став 1 од членот 1 од измените на Законот за Влада, донесен на 28 јули годинава, врз основа на Договорот од Пржино и на Договорот од 20 јули.)

Функцијата министри до формирањето на новата влада, според овие измени, по заминувањето на Спасовски и на Ременски, треба да ги преземат актуелните заменици-министри во Министерството за внатрешни работи и во Министерството за труд и социјална политика, Агим Нухиу, односно Ибрахим Ибрахими.

Денеска мандатот им завршува и на дополнителните заменици-министри, Оливер Андонов (МВР), Диме Спасов (труд и социјална политика), Љупчо Николовски (земјоделство), Александар Кирацовски (администрација и информатичко општество) и Кире Наумов (финансии).

На предвремените парламентарни избори, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.


ДИК утре свечено ќе ги врачи уверенијата на новоизбраните пратеници во Собранието


Скопје, 27 декември, 2016 - 16:14 (META) 

Државната изборна комисија (ДИК) утре свечено ќе им ги врачи уверенијата на претставниците на коалициите и на политичките партии кои освоија пратенички мандати на предвремените парламентарни избори, кои се одржаа на 11 декември. Ова го отвора патот за свикување конститутивна седница на новото собрание.

„Ве известуваме дека уверенијата за пратениците избрани на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија, Државната изборна комисија ќе им ги врачи на овластените претставници на коалициите и на политичките партии кои освоија пратенички места, на свечен настан закажан за 28 декември 2016 година (среда) со почеток во 14 часот. Настанот ќе се одржи во седиштето на Државната изборна комисија (во зградата на поранешниот НИП „Нова Македонија)“, стои во соопштението на ДИК.

На предвремените парламентарни избори Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, Коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.

По прогласувањето на конечните резултати и врачувањето на уверенијата, според Уставот, крајниот рок за конституирање на новото Собрание е 31 декември, односно 20 дена од одржувањето на изборите, кои во овој случај беа на 11 декември.

Се очекува претседателот на претходниот собраниски состав, Трајко Вељаноски, следните денови да ја свика конститутивна седница, а доколку тоа не го направи од некоја причина, честа да ја свика и да ја води првата седница, според Деловникот на Собранието, ќе ја има највозрасниот пратеник од новоизбраниот состав – Бранко Маноиловски од ДУИ.


ДИК: В среда до Собрание ќе ги доставиме уверенијата за избраните пратеници


Скопје, 26 декември, 2016 - 0:29 (META) 

Државната изборна комисија вечерва одржа прес-конференција на која претседателот Александар Чичаковски ги потврди резултатите од прегласувањето во општина Теарце, кои беа објавени на официјалната страница на комисијата пред неколку часа.

За СДСМ гласале 245 лица, за ВМРО-ДПМНЕ – 149, ВМРО за Македонија добила 2 гласа, ДУИ – 1, ДПА – 2, Алијанса за Албанците – 1, а имало и 3 неважечки ливчиња.

– Врз основа на резултатите и од другите избирачки места од шестата изборна единица, ДУИ има освоено 6 мандати, ВМРО-ДПМНЕ – 4 мандати, СДСМ – 3 мандати, Беса – 3 мандати, Алијанса за Албанците – 2 мандати и ДПА – 2 мандати. Конечните резултати ќе бидат објавени откако ќе се заврши постапката по евентуалните приговори од политичките партии – рече Чичаковски.

И покрај прегласувањето, мандатите на политичките партии останаа непроменети. ВМРО-ДПМНЕ има вкупно 51 пратеничко место, СДСМ – 49 мандати, ДУИ – 10, движењето Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА – 2 мандати.

Чичаковски соопшти дека ДИК в среда до Собранието ќе ги достави уверенијата за избраните пратеници, заедно со извештајот за спроведените избори. Доколку до истиот термин бидат готови и конечните резултатите од ИЕ6, ќе ги достават и уверенијата за пратениците избрани во оваа изборна единица.

ДИК оцени дека гласањето денеска поминало мирно и во фер атмосфера и дека до комисијата не пристигнале приговори и забелешки за изборни нерегуларности при гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце.