!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Пожар во ноќен клуб во Букурешт, 38 повредени


Букурешт, 21 јануари, 2017 - 12:42 (META) 

Во пожар кој ноќеска избувнал во ноќен клуб во Букурешт, повредени се 38 лица, од кои едно потешко. Како што јавуваат светските агенции, пожарот избувнал околу 4 часот, според средноевропско време, во популарниот ноќен клуб „Бамбу“, кој изгорел до темел.

Повеќе лица имале труење со јаглерод моноксид, а дел се повредени откако, бегајќи од пламенот, скокнале од горното ниво на клубот во езерото во непосредна близина на објектот.

Кај некои од гостите кои побегнале од клубот без јакни, на температура од минус 12 Целзиусови степени, била констатирана хипотермија.

Причините за пожарот засега не се познати, а обвинителството почнало истрага.

Во 2015 година во пожар во ноќен клуб во Букурешт загинаа 64 лица.


Две битолчанки со тешки изгореници од експлозија на плинска боца


Битола, 17 јануари, 2017 - 12:54 (META) 

Две жени се тешко повредени од експлозија на плинска боца на улицата Пореч во Битола. Од битолската клиничка болница велат дека двете повредени, мајка и ќерка, поради сериозноста на здравствената состојба ќе бидат транспортирани во Скопје на понатамошно лекување.

Станува збор за седмочлено семејство, а во моментот на несреќата дома биле само пет члена. Плинската боца ја користеле за затоплување.

Од пожарот куќата е сосема оштетена, оставени се само ѕидовите и во неа не може да се живее.

Командирот на противпожарната единица во Битола, Коста Поповски, изјави дека во случајот интервенцијата била исклучително тешка поради непроодните патишта од снегот и непристапноста до куќата.

– Семејството се загревало на плинска боца која ја има по пазарите. Имавме дојава дека експлодирала, но поради непристапната улица, едвај успеавме да стасаме на местото на настанот. За среќа, огнот е изгаснат и спречена е поголема несреќа – вели Поповски.

Од почетокот на годината, битолските пожарникари имале 28 интервенции на опожарени објекти, а дури 18 се поврзани со запален оџак.


Пожари оставија неколку семејства без покрив среде зима


Штип, 16 јануари, 2017 - 18:01 (META) 

Две штипски семејства останаа без своите домови откако вчера рано наутро избувнал пожар во заедничката куќа во која живееле. Огнот избил пред четири часот наутро, во неделата, на улицата Мирче Ацев, додека домашните спиеле. Ѓунеи Демиров вели дека првото нешто што го направиле кога го забележале огнот, било да го изнесат детето од запалената куќа.

– Панел-греалката се запали и додека се освестивме, пламна целата куќа. Сè изгоре, целиот мебел, алати што имав, сè изгоре. Ништо немаме – изјави Демиров.

Демирови сега се засолнати во шупата во дворот и бараат помош за животот да го почнат од нула.

– Никогаш не сум барал помош од државата, ама сега ќе морам. Како прво, немаме струја, можеме во секој момент и тука во шупата да се запалиме од свеќите. Секаква помош е добредојдена – храна, тули, градежен материјал, пари… Сè што може да се даде за да може да се згрижиме. Ние треба да почнеме од нула – вели Демиров.

Вчера горело и дел од старото нервно одделение, каде се сместени повеќе ромски семејства. Брзата интервенција на пожарникарите го спасила останатиот дел од зградата, кој е привремен дом за педесетина луѓе. Лани, во новогодишната ноќ, изгоре цела зграда во истиот комплекс. Подоцна остатоците од зградата беа урнати.

Ноќеска во пожар целосно изгоре куќа во селото Бачишта, кое се наоѓа на 15 километри од Кичево. Огнот избил околу 3.30 часот, додека семејството со четири мали деца спиело. Првичната проценка на штетата е околу 15.000 евра.


Во пожар во тетовско Џепчиште целосно изгоре куќа


Тетово, 13 јануари, 2017 - 16:20 (META) 

Во пожар изгоре куќа во тетовското село Џепчиште. Пламените јазици избувнале ноќеска, неколку минути по полноќ. Тетовската противпожарна единица за два часа го локализирала пожарот. Интевенирале со четири противпожарни возила, но гасењето било отежнато поради честото замрзнување на водата.

Претходната ноќ во голем пожар во тетовското шарпланинското село Бозовце изгореа три плевни, добиток и 14 тони сточна храна. Од пламените јазици беше зафатена и покривна конструкција од соседната куќа.

Поради можностите за избувнување пожари како резултат на човечко невнимание, стари и дотраени електрични инсталации, неисправни печки и неисчистени оџаци во куќите или станбените згради, Секторот за внатрешни работи Тетово апелирашe до граѓаните да бидат максимално внимателни, да не ги оставаат вклучени грејните тела кога подолго време не се присутни во домовите или работните простории, особено не греалки, климатизери или печки на дрва.

Затоа на сопствениците на куќи и на станарите во зградите им се советува да ги проверат и ако досега не ги исчистиле, да ги исчистат оџаците, но и да не ги преоптоваруваат инсталациите со вклучување на повеќе електрични апарати наеднаш.


Шест деца загинаа во пожар во Балтимор


Балтимор, 13 јануари, 2017 - 11:37 (META) 

Шест деца загинаа во пожар кој зафати куќа во Балтимор, а две деца и нивната мајка се во критична состојба, соопштија противпожарните служби.

Како што се наведува, загинале две момчиња од девет месеци и две години, двегодишни близначки и девојчиња на возраст од 10 и 11 години, додека мајката на децата и две момчиња, на возраст од четири и пет години, се во критична состојба и се пренесени во болница.

Осумгодишно девојче, кое помагало во спасувањето на браќата и на сестрите, добило полесни повреди и набргу ќе биде пуштено од болница, соопшти претставник на локалните власти и додаде дека пожарот целосно ги изгорел сите три ката на куќата.

Таткото на децата во моментот на избивање на пожарот бил на работа.

Засега не се знае причината за пожарот.


Експлозија и пожар на автобуска станица во Детроит


Детроит, 13 јануари, 2017 - 11:06 (META) 

На автобуска станица во Детроит одекнала експлозија, по која избил пожар, но детали засега не се познати.

Локалните медиуми јавуваат дека пожарот поприлично ја оштетил зградата на автобуската станица и оти пожарникарите сè уште го гаснат.

Засега нема информации за причината за експлозијата, ниту дали има повредени.


.


Во Бозовце, пожар пеплоса три плевни, дел од куќа и шест грла добиток


Тетово, 12 јануари, 2017 - 11:42 (META) 

Ноќева околу 3 часот, пожар целосно пеплоса три плевни и дел од куќа во шарпланинското село Бозовце. Во пламените јазици изгореле и три крави и три коњи, кои се чувале во една од плевните. Противпожарната единица Тетово цели четири часа се борела целосно да го локализира пожарот, за да не се прошири на другите објекти.

– Откако ни јавија за пожарот, ние со специјални џипови стигнавме за 40 минути до Бозовце. За среќа, во вакви временски услови патот беше прооден. Интервениравме повеќе со противпожарни апарати, затоа што горе темпраттурата е под минус 20 Целзиусови степени и водата замрзнува. Успеавме да го локализираме пожарот – рече Ука Алити, командир на ТППЕ Тетово.

Командирот Алити вели дека и покрај ладното време, во Тетовско, во последно време, има честа појава на пожари во објекти.

– Ова е невообичаена појава, да има пожари на вакво студено време. Поради поларниот студ, луѓето се греат на повеќе грејни тела, палат сè и сешто, користат секакви печки. Затоа апелираме да внимаваат како и на кој начин се загреваат. Поради неправилното користење на овие печки, може да настанат големи пожари – додава Алити.

Во последниве неколку дена, во пожар изгоре плевна во шарпланинското село Ѓермо, а куќа изгоре во село Боговиње.


Старица починала во пожар во скопско Буковиќ


Скопје, 7 јануари, 2017 - 11:38 (META) 

Осумдесет и тригодишната М.Б. вчера била пронајдена почината во изгорен кат од куќа во скопското село Буковиќ.

Како што информира МВР, вчера во ЕИК–Скопје било пријавено дека во 13.25 часот во село Буковиќ од засега непознати причини избувнал пожар во куќа, сопственост на Р.Б. (49), при што целосно биле изгорени приземјето и катот, каде била неговата мајка М.Б., која била пронајдена почината.

Пожарот бил изгаснат од екипи на бригадата за противпожарна заштита. По наредба на јавен обвинител, телото на почината е предадено на семејството за погреб.


Опожарени три објекти во центарот на Скопје


Скопје, 31 декември, 2016 - 14:12 (META) 

На 30 декември, околу 9.45 часот, во Скопје, на улица Мирче Мацан настанал пожар во барака, при што биле зафатени и целосно опожарени три објекти, од кои еден сопственост на ЈП „Улици и патишта“, сервис за плински уреди сопственост на С.Ѓ. и адвокатска канцеларија сопственост  на Р.Р.

Пожарот е изгаснат, а повредени лица нема.

Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Скопје.


Момчиња се обиделе да запалат бездомник во Германија


Берлин, 27 декември, 2016 - 14:22 (META) 

Германската полиција испитува седум момчиња осомничени за обид да се запали бездомник на метро-станица во Берлин за време на божиќните празници во земјата.

Осомничените се на возраст од 15 до 21 година, соопшти полицијата.

Полицијата наведе дека шест од осомничените во понеделникот ѝ се предале на полицијата, додека седмиот е уапсен откако се објавени фотографии од надзорните камери и снимки од воз.

Триесет и седумгодишниот бездомник спиел на метро-станицата Шонлајнштрасе кога околу 2 часот наутро, во ноќта меѓу сабота спрема недела, му била запалена облеката.

Минувачите го изгасиле огнот на хартијата со која се прекривал, а машиновозачот со апарат за гаснење пожар спречил пожарот да се прошири.

Бездомникот не е повреден во инцидентот.