!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев го посети Села во тетовската болница


Тетово, 4 мај, 2017 - 16:09 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево го посети лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, кој по повредите што му беа нанесени во Собранието, сè уште закрепнува во Ургентниот центар при Клиничката болница во Тетово. По посетата, Заев изјави дека на Села му се подобрува состојбата и дека со него разговарал за идните чекори околу придвижувањето на политичките процеси во Македонија.

Заев изјави дека тој лично очекува претседателот Иванов да му го додели мандатот за составување нова влада во рок од десет дена.

– Писмото за доделување на мандатот до претседателот Иванов веќе е стигнато. Најверојатно наредната седмица, заедно со лидерите на политичките партии кои се дел од новото парламентарно мнозинство, ќе одиме кај Иванов и очекувам дека тој ќе го додели мандатот, а за возврат, како што бараше тој, ќе му ја гарантираме уставноста, правната држава, унитарноста. Тоа се работите што го загрижуваа Иванов, а беа поврзани со платформата на Албанците, иако за мене оваа загриженост беше неразумна – рече Заев.

Лидерот на СДСМ не прецизираше кога Собранието ќе продолжи да заседава и рече дека новиот спикер, Талат Џафери, најпрвин треба да увиди дали највисокиот законодавен дом ги исполнува условите за одржување седници.

– Собранието ќе почне да заседава откако новиот спикер, Талат Џафери, ќе изврши скенирање на функционалноста на Собранието, кое мора што поскоро да почне со работа, каде ќе се избира новата влада и каде ќе треба да се одложат и да се закажат локалните избори – изјави Заев.

На медиумите не им беше дозволено да присуствуваат на средбата во тетовската болница.


Воз удрил во автомобил близу Гостивар, возачот повреден


Гостивар, 18 април, 2017 - 14:44 (META) 

Во железничка несреќа на патниот премин преку пругата меѓу стојалиштето Тумчевиште и железничката станица во Гостивар, воз вчера удрил во автомобил, при што возачот е повреден, соопшти СВР Тетово.

Возот кој сообраќал од Скопје кон Кичево удрил во „сеат леон“ со тетовски таблички, по што возачот со тешки телесни повреди е однесен во медицинскиот центар во Гостивар. Увид извршила екипа од полициската станица во Гостивар, а железничкиот сообраќај бил во прекин од 18.20 до 21.20 часот.


Еден повреден во експлозија во Русија


Ростов, 6 април, 2017 - 12:05 (META) 

Во експлозија во близина на училиште во рускиот јужен град Ростов, едно лице е повредено, соопштија денеска локалните власти.

Според последните информации, повреден е бездомник, а не работник на обезбедување, како што првично беше јавено.

– Бездомникот го пронашол пакетот на улица околу 6.30 часот по локално време и одлучил да ја провери неговата содржина. Експлозијата се случила кога сакал да вклучи батериската ламба во која бил сместен експлозивот. Раката му е целосно разнесена – изјави еден од претставниците

„РИА Новости“ наведува дека прстите му се целосно разнесени, а добил и повреди на стомакот.

Училиштето ја откажа наставата, а областа е евакуирана.


Почина маж повреден во терористичкиот напад во Лондон


Лондон, 24 март, 2017 - 10:01 (META) 

Како последица на ранување во терористичкиот напад во Лондон, синоќа почина 75-годишен маж. Со тоа бројот на загинатите се зголеми на пет лица, а 40 се повредени.

Полицијата вчера го соопшти идентитетот на напаѓачот. Станува збор за 52-годишниот Халид Масуд од Кент, роден во Велика Британија, кој претходно им бил познат на разузнавачките агенции. По претресите во Бримингем, каде наводно живеел и изнајмил автомобил, полицијата уапсила осум лица, а одговорноста за нападот ја презеде таканаречената Исламска држава.

Во центарот на Лондон синоќа се собраа повеќе илјади лица за да им оддадат почит на жртвите на нападот. Додека од целиот свет пристигаат осуди за нападот и пораки за поддршка, нивото на опасност останува сериозно, изјави премиерката Тереза Меј.

Британската полиција со години подготвувала планови за одбрана од терористички напади, како што беше нападот во Лондон, но повеќепати повтори дека ќе биде тешко да се спречи напад на „волк самотник“ со едноставно оружје, како што е автомобил и нож.


Претепан снимател на „Анадолија“ во Белград


Белград, 5 јануари, 2017 - 15:39 (META) 

Снимател на турската новинска агенција „Анадолија“, Нихад Ибрахимкадич, рано утринава беше повреден при напад во близина на железничката станица во Белград. Снимателот е префрлен на одделението за интензивна нега во Воено-медицинската академија.

Како што наведе агенцијата „Анадолија“, непознатите напаѓачи го нападнале Ибрахимкадич од зад грб, а за време на нападот не зборувале ништо и не зеле никакви вредни предмети.

Ибрахимкадич добил тешки телесни повреди.

Снимателот е нападнат по неговото враќање од Босна и Херцеговина, каде што бил на новогодишно отсуство. Агенцијата „Анадолија“ го осуди нападот на нејзиниот вработен и ги повика сите надлежни служби во Србија што побргу да го расчистат случајот.


Еден загинат и еден тешко повреден во две сообраќајни несреќи кај Охрид и Струга


Охрид, 29 ноември, 2016 - 11:02 (META) 

Едно лице го загуби животот во тешка сообраќајна незгода што синоќа во 20.30 часот се случи на магистралниот пат Струга – Ќафасан во близина на селото Радолишта. Од здобиените повреди, на самото место почина Елван А.(69) од струшкото село Радолишта.

Неговата смрт, на местото на настанот била констатирана од медицинска екипа од Општа болница во Струга.

Поради неприлагодена брзина кон условите и состојбите на патот, сега починатиот изгубил контрола врз возилото, кое го управувал, преминал на спротивната страна од патот, излетал надвор од коловозот и удрил во дрво.

Во друг случај, едно лице доби тешки телесни повреди во сообраќајната незгода што синоќа во 16.45 часот се случи во близина на бензиската пумпа „Навис“ во Охрид.

Во несреќата, со тешки телесни повреди доби Г.К.(62) од Охрид, кој во критичниот момент го преминувал коловозот на место каде нема обележан пешачки премин. Притоа, врз него налетало патничко моторно возило марка „рено еспејс“ со охридски регистарски ознаки.

Поради сериозноста на повредите, пешакот Г.К. итно е префрлен во Општата болница во Охрид каде е задржан на понатамошно лекување.


Пукање на протестите во Портланд, едно лице повредено


Портланд, 12 ноември, 2016 - 13:31 (META) 

Едно лице е рането денеска за време на протестите во Портланд против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти полицијата.

Полицијата соопшти дека лицето е застрелано на мостот Морисон, по кој марширале демонстрантите.

„Сите веднаш мора да го напуштат тоа подрачје“, порача полицијата на „Твитер“ и ги повика сведоците да се јават.

Како што јавуваат американските медиуми, за пукањето е осомничен Афроамериканец, во доцните тинејџерски години.

Протестите против изборот на Трамп за нов американски претседател продолжуваат трета ноќ по ред во неколку американски градови.

На улиците на Мајами, Атланта, Филаделдија, Њујорк, Сан Франциско, Портланд и на Орегон излегоа илјадници демонстранти, кои изразија незадоволство поради конзервативната реторика на Трамп кон доселениците, муслиманите и кон жените за време на кампањата.

Трамп во четвртокот го осуди Американците кои протестираа против него, притоа обвинувајќи ги медиумите дека ги поттикнуваат протестите. Девет часа подоцна го смени ставот и ја пофали нивната страст кон САД и вети дека заеднички ќе ја обединат поделената земја.


Дваесет и една година од атентатот на поранешниот претседател Глигоров


Скопје, 3 октомври, 2016 - 10:39 (META) 

Пред 21 година, на денешен ден беше извршен неуспешен атентат врз поранешниот претседател Киро Глигоров.

Во атентатот загина возачот на Глигоров, Александар Спировски, a повреден беше и неговиот телохранител Илчо Теовски.

Глигоров имаше тешки повреди на главата.

Атентатот беше извршен со автомобил-бомба пред хотелот „Бристол“ на улица Македонија.

Истражната постапка против непознат сторител е сè уште отворена.

Глигоров почина на 1 јануари 2014 година.


Двајца полицајци нападнати со мачета во Белгија


Шарлероа, 6 август, 2016 - 17:59 (META) 

Двајца полициски службеници биле повредени откако напаѓач се нафрлил врз нив со мачета во белгискиот град Шарлероа, јавува „Би-би-си“.

Напаѓачот бил застрелан и ранет од полицијата, објави полицијата во Шарлероа на „Твитер“.

Тој, според информациите, извикувал „Алаху Акбар“ (Господ е голем, на Арапски) за време на нападот кој се случил пред главната полициска станица во градот.

Областа околу местото на нападот веднаш била запечатена од полицијата.


Параглајдерист од Скопје тешко се повредил кај Ќафасан


Охрид, 5 август, 2016 - 16:21 (META) 

Триесет и седумгодишнен скопјанец вчера попладне, околу 13.30 часот, тешко се повредил при пад од паралаглајдер кај местото Три шилки, во близина на граничниот премин Ќафасан на македонско-албанската граница, информира МВР.

Според полициските информации, кај Д.Џ. била констатирана скршеница на клучната коска.

По укажаната лекарска помош во Медицинскиот центар во Струга, тој бил префрлен во Специјалната болница „Свети Еразмо“ во Охрид на понатамошно лекување.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за расчистување на случајот.