Во железничка несреќа во Турција загинаа најмалку 24 лица


Истанбул, 9 јули, 2018 - 12:12 (META) 

Најмалку 24 лица загинаа во железничка несреќа кога воз излета од шините на западот на Турција, соопштија турските власти за новиот биланс на жртвите.

На местото на несреќата која се случи во неделата на границата со Грција, рано утринава беше продолжена операцијата за потрага и спасување.

Патничкиот воз со вкупно 368 лица излета кај селото Сарилар кај Истанбул, на границата со Грција.Околу стотина возила на Итна медицинска помош како и воени хеликоптери се упатиле за помош на повредените патници.

Локалните власти соопштија дека несреќата се случила поради обилните дождови во тој регион.


Потона брод во Јужна Кореја, 13 лица загинаа


Сеул, 3 декември, 2017 - 12:40 (META) 

Крајбрежната стража на Јужна Кореја соопшти дека 13 лица загинаа, а две лица се водат како исчезнати откако рибарски брод се судрил со брод за дополување гориво.

По сударот, рибарскиот брод потонал, а на него имало 22 лица, од кои седуммина биле спасени. Голем број хеликоптери се вклучени во потрагата по исчезнатите.

Секоја година во Јужна Кореја се случуваат голем број бродски несреќи. Пред три години настрадаа повеќе од 300 лица, од кои најголемиот дел ученици.


Спасовски: Другите 12 осомничени за 27 април најверојатно се во државата


Скопје, 30 ноември, 2017 - 13:49 (META) 

Дванаесетмина од 36-те осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, кои сè уште не се приведени, најверојатно се во земјава и полицијата трага по нив, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по потпишувањето на меморандумот за разбирање меѓу МВР и Мисијата на ОБСЕ во Македонија, за контрола на лесното оружје и муниција.

– Издадени се наредби за приведување на 36 лица, а по 12 лица сè уште се трага. Тие најверојатно се во Република Македонија – рече Спасовски.

Прашан дали постојат шанси тие да избегаат и дали некој од нив има фалсификуван пасош, Спасовски рече дека МВР работи на тоа овие лица да не избегаат и да бидат изведени пред суд.

Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе биде распишана потерница по нив, министерот рече дека тоа е обврска на обвинителството и на судот.

Околу можноста да се зголеми бројот на осомничени за насилствата од 27 април, министерот за внатрешни работи рече дека за тоа одлучува обвинителството.

На прашањето дали некој од дванаесеттемина осомничени, по кои полицијата трага, има двојно државјанство, Спасовски рече дека имаат сознанија, но дека тие во моментот не се за споделување со јавноста.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција завчера соопшти дека отворило истрага против 36 лица за насилствата во Собранието од 27 април годинава, кои се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста на државата. МВР, по налог на обвинителството, приведе 24 лица, меѓу кои пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски и Љупчо Димовски, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи, Митко Чавков, како и дел од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски, Борис Дамовски, Игор Дурловски и Богдан Илиевски. Судот на дел од приведените им одреди 30-дневен притвор, а на дел куќен притвор.


МВР бара помош од граѓаните за пронаоѓање на тројца насилници од 27 април


Скопје, 17 октомври, 2017 - 12:14 (META) 

Министерството за внатрешни работи, по претходно одобрение на јавен обвинител, на својата интернет-страница јавно објави фотографии од три лица кои се бараат во врска со насилствата во Собранието од 27 април годинава.

Од МВР наведуваат дека станува збор за лица кои се важни за постапката.

„Ги повикуваме сите граѓани што имаат какви било сознанија за лицата, за тоа веднаш да ја известат најблиската полициска станица, да пријават на телефонскиот број 192, да ја употребат апликацијата „Пријави сомнително лице“ на официјалната веб-страница на МВР или да пријават во Јавно обвинителство“, стои во соопштението на МВР.

Инаку, вчеравечер, по наредба на јавен обвинител, извршени се претреси и уапсени се пет лица, осомничени за учество во насилствата во Собранието на 27 април.


Шпанската полиција во потрага по референдумските ливчиња во Каталонија


Барселона, 17 септември, 2017 - 15:27 (META) 

Шпанската полиција изминатите неколку дена пребарала повеќе печатници и простории, барајќи ги гласачките ливчиња, кутиите и промотивните материјали за референдумот за независност на Каталонија, кој шпанскиот уставен суд го забрани, пренесува ХРТ.

Со потрагата по гласачкиот материјал, шпанската централна влада се обидува да го спречи одржувањето на референдумот закажан за 1 октомври, а кој каталонската влада планира да го спроведе и покрај одлуката на судот.

Каталонскиот претседател Карлес Пуџдемон, кој се соочува со судска постапка поради организирање на референдумот, рекол дека има повеќе од 6.000 гласачки кутии, но дека тие се наоѓаат на тајно место.

Државното обвинителство ја повикало каталонската полиција да го спречи одржувањето на гласањето, вклучително и заплена на гласачкиот материјал. Главниот секретар на синдикатот на каталонската полиција, Тони Кастехон, пак, изјавил дека тоа е како да се бара игла во стог сено, додавајќи дека во моментот не знаат ништо околу постоењето на гласичките ливчиња и кутии.

Каде се наоѓаат кутиите и како планираат да ги дистрибуираат на избирачките места, одбил да каже и портпаролот на каталонската влада.

Вчера повеќе од 700 од вкупно 948 градоначалници во Каталонија излегоа на улиците во Барселона да ја искажат својата поддршка за референдумот за незавиност, кој треба да се одржи за две недели.


Британската полиција трага по бомбашот одговорен за нападот во метро-станицата


Лондон, 16 септември, 2017 - 10:48 (META) 

Во тек е потрага по лицето одговорно за бомбашкиот напад што вчера се случи во метро-станицата Парсон грин во југозападниот дел на Лондон, во кој 29 лица беа повредени, јавува „Би-би-си“.

Полицијата соопштила дека трага по осомничените и дека стотици полицајци ги прегледуваат снимките од безбедносните камери од метро-страницата.

Заканата од терористички напад во Велика Британија е подигната на највисоко – критично ниво, што значи дека постои реална опасност од нов напад.

Милитантната група Исламска држава соопшти дека стои зад експлозијата на бомбата во метро-станицата што се случи вчера утро.

Помошник-комесарот на лондонската полиција, Марк Роули, изјавил дека ИД „рутински“ ја презела одговорноста за нападот, независно од тоа дали имала или не претходна врска со лицата вмешани во случајот.

Тој побарал од јавноста да остане будна, но додал дека луѓето не треба да бидат вознемирени.


Полицијата убила едно лице во потрагата по напаѓачот од Барселона


Барселона, 21 август, 2017 - 17:59 (META) 

Во потрагата по главниот осомничен за нападот во Барселона, шпанската полиција денеска убила едно лице во близина на Барселона, кое наводно носело појас со експлозив, пренесува „Би-би-си“, повикувајќи се на шпанските медиуми.

Пукањето се случило на пат во областа Субиратс, оддалечена околу 40 километри од Барселона, каде во четвртокот, минатата недела, во терористички напад беа убиени 13 лица, а 100 беа повредени.

Претходно, полицијата потврди дека трага по 22-годишниот Јунес Абујакуб, осомничен дека го возел комбито кое влета во маса луѓе на улицата Ла Рамбла во центарот на Барселона.

Дел од шпанските медиуми пишуваат дека убиениот маж е Абујакуб, но, од полицијата засега нема потврда на ваквите наводи.

Според весникот „Ел Мондо“, полицијата била алармирана, откако бил забележан маж кој одговарал на описот на Абујакуб, во близина бензинска станица.


Грујoвски и Бошковски ги нема, се чека МВР да се изјасни


Скопје, 27 јули, 2017 - 11:17 (META) 

Од вчеравечер полицијата трага по поранешниот началник на петата управа, Горан Грујовски, и по Никола Бошковски, исто така од тајната полициска служба, откако попладнето Врховен суд ги потврди притворите од 30 дена за двајцата. Досега тие не се пронајдени, иако неколкупати биле барани на нивните домашни адреси и на уште неколку локации каде би можеле да бидат. Засега нема сознанија дали илегално заминале од Македонија, информираат од МВР.

Официјално, се очекува МВР да се изјасни наскоро за потрагата по двајцата.

Горан Грујовски е поранешен началник на петтата управа во Управата за безбедност и контраразунавање и е обвинет во предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина“ и „Таргет“. Никола Бошковски беше вработен во УБК и тој е обвинет во истите предмети.

Полицијата синоќа го добила решението од Врховен суд за нивен притвор.


По 23 години МВР ја заврши најдолгата потрага по бегалец од затвор


Скопје, 25 мај, 2017 - 17:12 (META) 

Македонската полиција извести дека со екстрадицијата на македонскиот државјанин Д.М. од Италија во Македонија на крајот од минатиот месец, Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР ја завршил најдолгата потрага по бегалец во историјата на македонската полиција, која траела цели 23 години еден месец и 14 дена.

Според соопштението на полицијата, на 12 јануари 1989 година Д.М. со соучесник извршиле брутално убиство на маж со секира, кого потоа го искасапиле. На 19 јуни 1989 година тогашниот Окружен Суд во Битола ги осудил Д.М. на 15 годишна а соучесникот на 12 годишна затворска казна за убиство.

На 14 март 1994 година Д.М., избегал додека бил на викенд отсуство од затворот „Идризово“. Следниот ден е распишана меѓународна потерница, како и меѓународната потрага, која траеше цели 21 година, 8 месеци и 12 денови, до неговото апсење во Италија на 27 ноември 2015 година.

По двегодишната екстрадициона постапка тој е спроведен во КПУ Идризово каде што треба да ја одлежи затворската казна изречена во 1989 година.


Ограбен трезорот на НЛБ во Скопје, вработен однел 2 милиони франци и 270.000 евра


Скопје, 11 април, 2017 - 10:36 (META) 

Вработен во НЛБ во Скопје од трезорот на банката вчера украл околу 2 милиони швајцарски франци и околу 270.000 евра. Случајот за „Мета“ го потврдија од Министерството за внатрешни работи (МВР).

Како што информираат оттаму, кражбата вчера во 16.58 часот ја пријавил директор во банката.

Според информациите на МВР, 40-годишниот Б.С. од Скопје, вработен во банката, ги зел парите од трезорот, ги ставил во ќесе и без да биде забележан од никого, заминал во непознат правец.

Од МВР велат дека трагаат по осомниченото лице, кое е во бегство.