Во првите пет месеци бројот на туристи зголемен за 15 проценти


Скопје, 12 јули, 2018 - 14:40 (META) 

Во првите пет месеци од годината, во однос на истиот период лани бројот на туристите е зголемен за 15, 1 проценти, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 7,8 проценти, а кај странските има зголемување за 19 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 13,6 проценти и тоа кај домашните туристи има зголемување за 5,4 проценти, а кај странските има зголемување за 19, 1 проценти.

Најголем број од туристите ги посетуваат нашите езера и Скопје. Најбројни се туристите од Турција, Бугарија, Србија, Грција, Германија и Холандија.


Мицкоски: Од денеска почнувам со посети на терен, да го чујам гласот на народот


Скопје, 13 март, 2018 - 13:51 (META) 

Македонија тоне, а македонскиот граѓанин едвај врзува крај со крај. Тоа мораме да го промениме. Од денеска ќе бидам на терен, во непосредна комуникација и разговори со граѓаните, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

– Во периодот кој следува, почнувајќи од денес, огромен дел од моето време ќе го посветам на теренските посети, во непосредна комуникација и разговори со граѓаните. Ќе бидам присутен во секој град, во селата, населбите, улиците, во општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ да го чујам гласот на народот, да разговараме за иднината на државата, затоа што Македонија заслужува и мора подобро. Салонската политика е едно, а вистинската слика лежи меѓу обичниот народ, помеѓу граѓаните – вели Мицкоски.

Според него, Македонија стагнира во сите области, нема проекти, нема нови идеи, нема работа, ниту пак реформи.

-Ништо не се работи, ниту создава. А не се работи затоа што имаме неспособност во секое поле. Неспособност да се зајакне економијата, неспособност да го унапредат земјоделието, да ги реформираат здравството и судството, да обезбедат поквалитетно образование, неспособност да ја придвижат Македонија кон Европската унија – вели лидерот на опозицијата.

Мицкоски потенцира дека на Македонија и треба нов, млад и способен кадар и додава дека ВМРО-ДПМНЕ има кадар и програма која се подготвува од домашни и странски експерти.


Бројот на туристите е зголемен за 13,4 отсто во првите два месеци во однос на лани


Скопје, 12 април, 2017 - 13:37 (META) 

Во првите два месеци годинава, бројот на туристи е зголемен за 13,4 проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Кај домашните туристи има зголемување за 12,7 проценти, а кај странските за 13,9 проценти.

Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 11,1 отсто, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 4,2 проценти, а кај странските има зголемување за 16,6 проценти.

Бројот на туристите во февруари изнесувал 36.869 лица, а бројот на ноќевања бил 79.860.


Во музеите лани имало 476.385 посетители


Скопје, 1 мај, 2016 - 14:07 (META) 

Во музеите изминатата година имало 476.385 посетители, oбјави Државниот завод за статистика на Република Македонија.

Од вкупно 28 музеи, 19 се јавни (национални) музеи, осум се јавни (локални) музеи и еден приватен музеј, додека според предметот на работа, 18 се општи и 10 се специјализирани музеи.

Во 2015 година, музеите организирале 102 сопствени изложби, од кои 85 изложби биле организирани од општите музеи и 17 од специјализираните музеи.

Музеите располагале со 224.779 инвентарирани предмети, од кои 36.980 биле изложени во музеите во 2015 година. Збирките располагале со 222.850 инвентарирани предмети, од кои 35.489 биле изложени.

Податоците на Државниот завод за статистика се добиени од пополнетите прашалници за 2015 година, што ги доставиле 28 музеи и 46 музејски збирки.


Зголемен бројот на туристи во Охрид


Охрид, 14 март, 2016 - 16:49 (META) 

 

Во јануари најбројни гости во Охрид биле странските туристи од Албанија, Грција, Србија и Турција.

Бројот на туристи во јануари, во однос на истиот месец од минатата година, е зголемен за 16,3 отсто.

Зголемен е и бројот на ноќевања за 20,2 проценти.

Бројот на домашните туристи во јануари 2016 година е зголемен за 14,8 отсто, а бројот на странските туристи е зголемен за 17, 5 проценти.

На аеродромот „Св.Апостол Павле“ во Охрид, во првите два месеци од годинава, превезени се 7.682 патници што во споредба со истиот период од 2015 година, кога биле превезени 3.092 патници, претставува зголемување од 148,4 проценти.


Лани во Грција отишла „Македонија и пол“ и потрошила ѓавол и пол


Атина, 13 јануари, 2016 - 11:02 (META) 

Според штотуку објавените бројки на грчкиот Завод за статистика, лани во Грција влегле 2,7 милиони посетители од Македонија. Тоа е зголемување за 26,1 отсто од 2014 година, односно за околу 600.000 посети.

Во периодот од јануари до септември 2015 година, од Македонија во Грција влегле 2.712.295 посетители, во споредба со 2.151.751 посетители во 2014 година.

Најголем број од Македонците патуваат во Грција со автомобил, односно минатата година во државата со автомобил влегле 2.712.295 туристи. Најмалку се користи авионски превоз, односно со авион пристигнале само 262 туристи од Македонија, преку железнички пат 2.276 посетители, а по воден пат – 2.707 македонски државјани.

Ако се има предвид и ако може да му се верува на податокот на Грчката туристичка федерација дека во 2012 година за 12 месеци Македонците оставиле 550 милиони евра, и тенденцијата на зголемување од 26 отсто, излегува дека лани кај соседот сме оставиле фантастични речиси една милијарда евра, што е една третина од македонскиот буџет.


Претседателот на Советот на ЕУ, Туск, в недела во Скопје


Брисел, 19 ноември, 2015 - 18:57 (META) 

Претседателот на Советот на Европската унија, Доналд Туск, претстојниот викенд ќе ги посети Србија, Албанија и Македонија и ќе се сретне со лидерите на трите земји, информирaат попладнево од Советот на ЕУ.

На интернет-страницата на Советот на ЕУ е објавен распоредот на средбите на Туск со лидерите на земјите, но не се наведени причините за посетата, како и тоа што ќе биде тема на разговор.

Според распоредот, Туск в сабота патува за Белград, Србија, каде ќе има средба со премиерот Александар Вучиќ, наредниот ден предвидено е да ја посети Албанија и да се сретне со премиерот Еди Рама, а во 13 часот истиот ден треба да пристигне во Македонија, на средби со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Својата балканска мини-турнеја претседателот на Советот на ЕУ попладнево ја потврди и на својот твитер-профил.

 

Според неофицијални информации, причина за итната посета на Туск на трите земји од регионот е бегалската криза, како и новите мерки според кои, преку границите на земјите од т.н. западно-балканска рута ќе се пропуштаат само мигранти од Сирија, Авганистан и од Ирак.


За две години само 500 туристи ја посетиле реставрираната Саат-кула во Гостивар


Гостивар, 9 септември, 2015 - 14:55 (META) 

Саат-кулата во Гостивар, откако пред две години беше реставрирана, ја посетиле околу 500 туристи, од кои поголемиот број биле странски посетители.

Од Конзерваторскиот центар од Гостивар велат дека е потребно преку разни проекти да се промовираат културните добра за да се побуди интересот на туристите.

– Конзерваторскиот центар работи на промоција на културните вредности на градот. Неодамна, преку посебен проект, беше изработена и монографија со податоци и со фотографии од позначајните културно-историски обележја на Гостивар – изјави Аднан Фејзулаи, директор на Конзерваторскиот центар од Гостивар.

Саат-кулата важи за еден од најпрепознатливите објекти на Гостивар. Како симбол на градот, ја има на општинското знаме и на грбот. Записите говорат дека била изградена во 17 век од Исмаил-ага, чие име како донатор со османлиско писмо го пишува на плочата пред влезната врата.

З.Д.


Новиот комесар на ЕУ ќе ја заобиколи Македонија во првата посета


Брисел, 8 ноември, 2014 - 14:45 (META) 

Јоханес Хан, новиот комесар на Европска Унија надлежен за соседска политика и за преговори за проширување, веќе го насочи вниманието кон земјите од Западен Балкан, по само една недела на должност.

Во првата посета на регионов, Хан ќе ги посети Србија и Црна Гора, но на агандата засега не е Македонија.
Како што соопштија претставништвата на ЕУ во Белград и во Подгорица, еврокомесарот за проширување ќе ја посети Србија на 20 ноември, а Црна Гора еден ден подоцна. Во соопштението се наведува дека посетата на Хан на самиот почеток од неговиот мандат, е знак дека преговорите за проширување се високо на агендата на Европска Унија, иако самиот претседател на Европската комисија, Жан Клод Јункер, најави дека во наредните пет години нема да има проширување.

Пред најавената прва посета на регионот, Јоханес Хан се очекува да оствари средба со македонскиот шеф на дипломатија Никола Попоски во Брисел на 12 ноември в среда, што би била прва на новиот еврокомесар за проширување со претставник на една од земјите-кандидатки за членство во ЕУ.