!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ММФ ја намали прогнозата за пораст на економијата од 3,5 на 3,2 отсто


Вашингтон, 19 април, 2017 - 13:53 (META) 

Меѓународниот монетарен фонд ги намали проекциите за пораст на македонската економија за 2017 година.

Во најновата пролетна прогноза се предвидува пораст од 3,2 проценти, за разлика од есенската прогноза на ММФ која предвидуваше 3,5 отсто пораст.

За следната година, ММФ предвидува пораст на економијата од 3,4 проценти, а во 2021 година – 3,8 проценти.

Најновите економски прогнози за цел свет се објавени во документот „Светските економски перспективи“, кој содржи проекции на ММФ и на Светска банка, кои го одржаа традиционалното пролетно заседание.


ЕБРД ја намали проекцијата за порастот на домашниот БДП од 3,2 на 2,1 отсто


Лондон, 4 ноември, 2016 - 9:53 (META) 

Европската банка за реконструкција и за развој (ЕБРД) ја намали прогнозата за Македонија за порастот на домашниот бруто-производ (БДП) на 2,1 отсто од 3,2 проценти проектирани во мај, што е резултат на влијанието на политичката криза во државата.

„Во 2016 година голема е веројатноста да има значителен пад на БДП на 2,1 отсто, но веројатно ќе се врати на 3 проценти во 2017 година кога ќе се продолжи со инвестициите и со стабилната потрошувачка“, се вели во последниот регионален извештајот на ЕБРД за економски просперитет на државите.

Во мај банката прогнозираше дека порастот на БДП на земјава ќе се движи од 3,2 до 3,5 процнети.

Во извештајот, исто така, се вели дека на 11 декември ќе се одржат избори кои ќе влијаат на завршување на политичката криза, која, како што се наведува, трае од јануари 2015 година.

Вчера и Народната банка во своите октомвриски макроекономски проекции излезе со предвидување за пораст на БДП на 2,3 проценти.


БДП се зголеми за 2,2 отсто во второто тримесечје


Скопје, 9 септември, 2016 - 14:12 (META) 

Стапката на пораст на домашниот бруто-производ (БДП) за второто тримесечје годинава изнесува 2,2 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Најголем пораст е забележан во секторите градежништво, од 31 процент, стручни, научни и технички дејности, административни и помошни услужни дејности, од 11,5 проценти, и финансиски дејности и дејности на осигурување од 4,9 проценти.

Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 4,2 проценти, а увозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 6,6 проценти.


ВМРО-ДПМНЕ реагира на прес-конференцијата на Дамјан Манчевски


Скопје, 14 јуни, 2016 - 18:53 (META) 

Срамната изјава на Дамјан Манчевски е показател дека на СДСМ не само што му пречи успешна Македонија, туку му пречат и луѓето кои се едни од најважните членови на тимот што постигнува врвни економски резултати во време на економски и политички кризи, реагираат од владејачката ВМРО-ДПМНЕ на денешната изјава на Манчевски.

„Ставрески беше дел од економскиот тим кој ја намали невработеноста од 38 на 24,5 отсто. Менторите на Дамјан Манчевски од СДСМ беа дел од тимот што ја спроведе срамната приватизација и ја раскрчми државата. Ставрески беше дел од економскиот тим што во Македонија донесе повеќе од 50 директни странски инвестиции, кои резултираа со илјадници работни места. Менторите на Дамјан Манчевски беа дел од економскиот тим на СДСМ што избрка 200.000 луѓе на улица, ја уништи економијата и судбините на стотици илјади Македонци. Ставрески може да се пофали со придонес кон отворање на повеќе од 150.000 нови работни места. Манчевски може да се пофали со одржување на срамна прес-конференција на која оставката од здравствени причини на досегашниот вицепремиер и министер за финансии ја искористи за презентација на нечовечноста и на ароганцијата која е потпис на СДСМ“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.


Два проценти пораст на БДП во првото тримесечје годинава


Скопје, 10 јуни, 2016 - 13:31 (META) 

Стапката на пораст на домашниот бруто-производ (БДП) за првото тримесечје од 2016 година изнесува 2 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Во првото тримесечје од годинава, најголем пораст е забележан во секторите финансиски дејности и дејности на осигурување од 13,3 проценти, стручни, научни и технички дејности, административни и помошни услужни дејности од 11,7 проценти и градежништво од 7,7 проценти.

Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во првото тримесечје од 2016 година, номинално се зголеммила за 3,2 проценти, а нејзиното учество во структурата на домашниот бруто-производ изнесува 64,3 проценти.

Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 12,6 проценти, а увозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 7,4 проценти.


Грчкиот туризам полека излегува од криза


Атина, 13 јануари, 2016 - 10:09 (META) 

Грчкиот туризам и приливот на странски туристи во Грција се движел во нагорна линија изминатата година. Грчкиот завод за статистика објави дека во 2015 година имало повеќе од 26 милиони странски туристи и посетители.

Бројот на македонски туристи, стандардно, бил во пораст и минатата година. Според бројките на Заводот за статистика, од Македонија имало 2,7 милиони посетители, односно за 26,1 отсто повеќе во споредба со 2014 година.

Според анализите на заводот, во периодот од јануари до септември имало повеќе од 20 милиони посетители, за 8,6 отсто повеќе од истиот период претходната година. Голем број туристи пристигнале во Грција со автомобил, околу 7 милиони, што се смета за пораст од 13,9 отсто. Авионски, пак, пристигнале околу 13 милиони туристи. Авионскиот туризам сè уште е доминантен во Грција и според Заводот за статистика, покрива околу 63 отсто од сите пристигнувања на странски туристи во Грција.

Побројни биле македонските, германските и британските туристи, кои важат за најбројни во Грција. Во 2015 година пристигнале околу 2,3 милиони туристи од Германија, пораст за 17,8 отсто во споредба со 2014 година, и повеќе од 2,1 милиони Британци. Бројни биле и италијанските, бугарските, турските, но и американските туристи.

Во опаѓање е, пак, бројот на туристи од Русија, пазар кој грчките туристички работници подолго време се трудат да го развијат и да привлечат посетители не само кон грчките плажи, туку и преку црковниот туризам, кон грчките цркви и манастири. Во 2015 година бројот на руски туристи се преполовил, па пристигнале само 441.350 туристи, бројка која важи за драстично опаѓање од 62 отсто во споредба со 2014 година, што е можен индикатор за проблеми во грчко-руските односи.


Времето денеска сончево со температура до 11 степени


Скопје, 30 ноември, 2015 - 9:04 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 5 до 14 Целзиусови степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до 11 Целзиусови степени.


Банките ќе го стегаат ременот за потрошувачките кредити


Скопје, 12 ноември, 2015 - 16:05 (META) 

Народната банка предлага потенцијални мерки со кои од следната година банките би можеле да го стегнат ременот за издавање потрошувачки кредити.

Целта е, како што истакна гувернерот Димитар Богов, банките повеќе да даваат корпоративни и станбени кредити, наспроти потрошувачките кои се во пораст и сочинуваат најголем дел од нефункционалните кредити.

– Потенцијалните мерки кои се разгледувани од Народната банка, и кои од пред две недели како иницијатива се доставени до банките, не се однесуваат на зголемување на каматните стапки за потрошувачките кредити и на нивно поскапување, туку нивниот пораст да го доведеме до некоја нормалност. Односно, потрошувачките кредити да ги добиваат тие што можат да ги враќаат – вели Богов.

Поскапувањето на потрошувачките кредити би значело банките да издвојат поголем капитал за да ги одобрат, со што ќе ги направат кредитите не толку лесно достапни за граѓаните.

Богов истакна дека нема негативни тенденции кај потрошувачките кредити, иако стапката на пораст е повисока од другите кредити и, како што вели, Народната банка треба да превенира за да не се појават проблеми.

Од 2009 година потрошувачките кредити се најбрзорастечки, иако во моментов има пораст на стапката на кредитирањето и кај корпоративниот сектор и кај домаќинствата.


Инфалцијата во септември забележа пораст од 0,5 отсто


Скопје, 10 ноември, 2015 - 11:40 (META) 

Базичната стапка на инфлација во септември забележа пораст од 0,5 отсто, наспроти падот од 0,7 отсто во август, што услови и забрзување на годишната стапка на пораст од 0,4 отсто во
август на 0,8 отсто во септември, објави НБРМ.

– Гледано од аспект на структурата на базичната инфлација, септемврискиот пораст во најголем дел произлегува од повисоките цени на производите за одржување на домовите, тутунот (поради повисоките акцизи), облеката, како и од повисоките цени на угостителските услуги – се вели во извештајот на НБРМ.

Надворешните влезни претпоставки за 2015 година, коишто влегуваат во проекцијата на инфлацијата, се ревидирани во надолна насока.

Така, најновите проекции за цените на меѓународно тргуваните примарни прехранбени производи (изразени во евра) упатуваат на надолна корекција на очекуваните движења согласно со априлската проекција до крајот на 2015 година.

Имајќи ги предвид надолните отстапувања на остварената стапка на инфлација од проектираната во последните неколку месеци, како и надолната корекција на очекувањата за влезните претпоставки во однос на претпоставените во априлската проекција, ризиците околу проекцијата на инфлацијата за 2015 година се оценуваат како надолни.


„Дојче банка“ предвидува пораст на германската економија поради бегалците


Франкфурт, 4 октомври, 2015 - 10:45 (META) 

Германската „Дојче банка“ ја подигна прогнозата за порастот на економијата на Германија за следната година, а како причина го наведува огромниот прилив на бегалци, што ќе ја зголемат потрошувачката за половина процентен поен.

Според најновите прогнози на „Дојче банка“, домашниот бруто-производ (БДП) на Германија во 2016 година ќе порасне за 1,9 отсто, во однос на претходно прогнозираните 1,7 отсто, пренесува „Ројтерс“.

– И покрај влошувањето на надворешното и на финансиското опкружување, ние ја подигнавме прогнозата за БДП за 2016 година. Двигатели на порастот ќе бидат зголемувањето на реалната потрошувачка поради ниските цени на нафтата и силното евро, како и порастот на имиграцијата – оценуваат аналитичарите на банката.

Проценките се дека околу 800.000 бегалци и мигранти кои бегаат од војната и од сиромаштијата, годинава ќе дојдат во Германија.

Просечната старост на имигрантите е 23,3 години, наспроти просечната старост на домашната популација од 44,5 години.

И според последниот извештај на Светска банка, иако Европската унија има фискални трошоци за домување на мигрантите, транзит низ земјите, на долг рок придобивките од нив ќе бидат големи. Се наведува дека во иднина тие би биле продуктивна работна сила.

Но, важно е колку бргу тие ќе пристапат до пазарот на труд и колку нивните деца ќе се прилагодат на образовниот систем.