Хотелиерите реагираат за лошата состојба на туристичкиот центар Попова Шапка


Тетово, 5 септември, 2018 - 16:18 (META) 

Хотелиерите на Попова Шапка реагираат што двоседот „Св.Илија“ не работи од февруари лани и велат дека без негово функционирање, не може да се одвива никаков туризам. Загрижени се што толку долго време никој не презема ништо и нема никакви вложувања во овој познат туристички центар.

Освен тоа, стагнира и изградбата на шестоседот. Хотелиерите велат дека досега немало толку слаба организација на Попова Шапка. Делот од планината каде што е започната изградбата на шестоседот е во хаотична состојба, без никакви најави за продолжување на градежните работи и завршување на проектот.

Тие особено се жалат и на проблемот со отпадоците. Голем дел од туристичкиот центар е затрупан со смет, а од надлежните нема никаква реакција. Уште на самиот влез од Попова Шапка се забележува голема количина на отпадоци и непријатна миризба.

Заради ваквата состојба на Попова Шапка, хотелиерите стравуваат за престојната туристичка сезона. Велат, во ваква ситуација, тешко можат да привлечат туристи. Апелираат до надлежните за што поскоро справување со овие проблеми.


Спасени шестмина загубени скијачи на Попова Шапка


Тетово, 11 февруари, 2018 - 22:21 (META) 

Пронајдени и спасени вечерва околу 21 часот биле шестмина скијачи кои денеска се изгубија на Попова Шапка.

Околу 17. 30 часот  во Полициското одделение Попова Шапка дошол 30-годишниот Ф.Р од тетовското село Лисец. заедно со косовскиот државјанин М.З. и пријавиле дека двајца косовски и четворица македонски државјани околу 14.30 часот со жичница се искачиле на „Церипашина“ и потоа се спуштиле по патеката Јелак. Но, поради густата магла залутале и се изгубиле во непознат шумски предел, некаде два километри северно од месноста „Шипковачки бачила“, над селото Вешала.

Веднаш е организирана потрага по шестмината скијачи и околу 21 часот сите се пронајдени живи и здрави во месноста „Студорек“ , во близина на „Шипковачки бачила“, и со ратрак веќе се спуштаат кон Полициското одделение Попова Шапка.


Двајца Французи се загубиле на Попова Шапка, пронајдени се премрзнати


Тетово, 10 февруари, 2018 - 20:36 (META) 

Двајца француски државјани, волонтери во Центарот за интеркултурен дијалог од Куманово попладнево залутале и се изгубиле на падините на Попова Шапка. Тие се јавиле на пријатели на кои можеле само да им кажат дека се наоѓаат покрај некоја карпа, по што околу 15 часот случајот бил пријавен во СВР Тетово.

Во потрага по загубените излетници тргнал полицајци од Полициското одделение Попова Шапка и претставници на Горскоспасителната служба. Среде силното снежно невреме, некаде околу 17.50 часот тие биле најдени премрзнати, по што биле пренесени во Полициското одделение Попова Шапка.


Бошњаковски: Јавноста со право реагира, но Владата не може да се меша во буџетот на ДИК


Скопје, 6 декември, 2017 - 12:32 (META) 

„Државната изборна комисија (ДИК) е независна институција и Владата не може да се меша во тоа како комисијата си го распределува буџетот. Свесни сме дека и медиумите и јавноста бурно реагираа на одлуките на членовите на ДИК да си доделат бонуси, но што се однесува до Владата, таа нема ингеренции да интервенира. За тоа треба да ги прашате во ДИК“, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на денешниот брифинг со новинарите, прашан дали Владата во некоја форма дискутирала за случајот што ја возбуди јавноста.

Тој посочи дека проблемот е ист како проблемот со патните трошоци на пратениците во Собранието на Република Македонија.

– Таму е слична ситуацијата, и јавноста со право реагираше, но Владата не може да наложи да се измени деловникот на Собранието. Тоа е нешто што самите пратеници треба да го направат и да отстранат нешто што ја разлутува јавноста – рече Бошњаковски.

Во врска со измената на законот за продажба на алкохол, како што појасни владиниот портпарол, на вчерашната 41. седница на Владата е побарано од Министерството за економија за два месеци да подготви предлог-закон со кој ќе се изменат сегашните одредби. Министерството се консултирало со бизнис-заедницата, односно малопродажната мрежа, и добиени се неколку предлози.

– Министерството за економија ќе треба во рок од два месеци да достави предлог како ќе се продава алкохол – дали само до 23 часот или целосно ќе се отстрани ограничувањето. Се очекува и предлог како да се дефинира продажбата на алкохол и во киосците и на бензинските пумпи, на пример – рече Бошњаковски.

Како што објасни тој, на вчерашната владина седница меѓу 90-те точки на дневниот ред, на АД ЕЛЕМ Владата му наложила да не почнува нови инвестиции и проекти надвор од основната дејност, како што се претходно планираните за жичница до Попова Шапка, потоа ски-центарот на Водно, автокампот Ливадиште…

– Сите тие прекинуваат, а во однос на проектите за кои веќе се почнати некакви активности, ЕЛЕМ треба да изработи анализа за склучените договори, за тоа дали и како некои проекти за кои е почната реализација може да се прекинат, односно да се раскинат договорите – појасни портпаролот на Владата.

Тој појасни и дека претстои голем и комплициран зафат за да се решат проблемите со исплата на прекувремената работа и други трошоци за вработените во јавните институции. Сепак, како што рече, ќе треба многу време за да се регулира таа област, оти станува збор за многу различни специфични случаи и не може да се донесе генерална одлука, но Владата ќе се обиде да ја регулира таа сфера за да се избегнуваат непотребни трошоци.


Изградбата на џамијата на Попова Шапка продолжува, иако нема дозвола за градба


Тетово, 14 јуни, 2017 - 16:33 (META) 

На Попова Шапка деновиве повторно продолжија градежни активности за изградба на џамија која нема дозвола за градба. Инвеститорот не се откажува од изградбата на џамијата дивоградба, иако тетовскиот општински инспекторат во изминативе две недели, двапати бил на местото каде што се гради и му наложил да го запре градење.

Иако и двете забрани беа испочитувани неколку дена, ископите за поставување на темелите продолжиле уште во текот на вчерашнот ден. Денеска, местото каде што треба да се гради џамијата беше израмнето и се носеше градежен материјал.

Од секторот за урбанизам при Општина Тетово велат дека на таа локација нема издадено никакво одобрение за изградба на верски објект ниту, пак, за каков било објект. Од тетовски општински инспекторат имаат отворено предмет во кој е констатирано дека џамијата е дивоградба.

Во случајот е вклучен и државниот градежен инспекторат, кој само врши надзор на работата на тетовскиот инспекторат. Но, денеска ниту од Општина Тетово ниту од државниот градежен инспекторат не ни одговараа на повиците да објаснат што ќе преземат против инвеститорот, кој и понатами го крши законот.

Од тетовското муфтиство при Исламската верска заедница денеска не беа достапни за коментар.

Претходно за дел од медиумите негираа дека вршат градежни активности за изградба на џамија на Попова Шапка, иако на повеќе билборди поставени на патот кон Попова Шапка пишува дека во туристичкиот центар ќе се гради џамија, а како инвеститор се наведува ИВЗ.

Планот е џамијата најверојатно да биде на три ката, со големо минаре, а локација се наоѓа веднаш над главниот пат на туристичкиот цетнар, на само десетина метри од викендички.


Без дозвола за градба, се подготвува теренот за изградба на џамија на Попова Шапка


Тетово, 30 мај, 2017 - 15:03 (META) 

Без дозвола за градба, во туристичкиот центар Попова Шапка, се вршат градежни активности за изградба на џамија, потврдуваат од секторот за урбанизам при Општина Тетово.

– Викенд-населбата на Попова Шапка е под надлежност на Општина Тетово. За оваа викенд-населба сè уште не е изработен детален урбанистички план и секоја нова градба што се гради е дивоградба. За парцелата каде што сега се изведуваат градежни активности, нема издадено одобрение за градба. Кога ќе се изработи нов детален урбанистички план, тогаш ние имаме право да издаваме дозволи за градба – велат од секторот за урбанизам при Општина Тетово.

Од Општина Тетово засега не кажуваат какви мерки ќе преземат во врска со овој верски објект.

Според неофицијални информации, општинскиот инспекторат деновиве ги запрел градежните активности, но денеска граѓани ни испратија фотографии на кои се гледа дека градежна механизација работи на проширување на парцелата.

Од тетовскотo муфтиство при Исламската верска заедница (ИВЗ), од каде побаравме став околу изградбата на џамијата, кусо одговорија дека не вршат никакви градежни активности на Попова Шапка.

Инаку, веќе неколку месеци покрај патот кон Попова Шапка, поставени се повеќе билборди со насликана џамија која треба да се гради на Попова Шапка. На билбордот пишува дека инвеститор на овој верски објект е тетовското муфтиство при Исламската верска заедница, а наведени се неколку жиро-сметки на кои граѓаните можат да донираат за изградба на џамијата.


Попова Шапка со катастрофална зимска сезона


Тетово, 9 април, 2017 - 15:22 (META) 

Од иницијативата за спас на Попова Шапка, зимската сезона 2016/2017 ја оценуваат како една од најкатастрофалните во последниве неколку децении. Велат дека скијање на Попова Шапка имало само три недели во февруари, но и во овој период ски-лифотвите постојано се расипувале и имало постојано метеж.

– Освен што е стара инфраструктурата, на центарот немаше никаква организираност, нема каде да се паркираш. Не мора ние да говориме за најкатострофалната сезона на Попова Шапка. Доволно е да ја отворите веб-страницата на „ЕЛЕМ Турс“, јавно претпријатие кое стопанисува со центарот, кое има направено анкета на гостите , колку се задоволни од услугите кои им ги пружаат. Анкетата говори дека над 35 отсто од гостите се незадоволни – изјави Хамди Сулејмани од иницијативата за спас на Попова Шапка.

Хотелиерите на Попова Шапка како една од причините за лошата ски – сезона, го посочуваа немањето на доволно снег, проблем кој, како што велат, може да се реши со вештачки снег, како по примерот со повеќе земји од регионот.

– Сезоната беше бледа. Факт е дека немаше снег. Проблемот може да се реши со систем на инсталација на вештачки снег. Надлежните ветуваа дека ќе има вештачки снег, ама ништо од тоа, и природниот кој малку падна не го одржуваа како што треба, односно не го натапкаа со ратраци на време – вели Хашим Хасани сопственик на хотел на Попова Шапка.

Владата неколкупати ветуваше дека во скијачкиот центар Попова Шапка ќе инвестира над 30 милиони евра, во нови жичници, хотели паркиралишта. Но од ветеното на терен нема ништо реализирано.
Попова Шапка пред триесет години, важеше за еден од најубавите зимски центри на Балканот.


„Да ја спасиме Попова Шапка“: Со ски-центарот да менаџира инвеститор кој има искуство


Тетово, 3 февруари, 2017 - 10:36 (META) 

„ЕЛЕМ турс“ која го менаџира туристичкиот центар Попова Шапка од 1999 година, не успеа да го исполни очекуваното и ветените инвестиции во овој зимски центар, се вели во денешното соопштение на граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“.

– Компанијата „ЕЛЕМ турс“ вети дека во рекреативниот туристички центар Попова Шапка ќе инвестира 80 милиони евра до 2015 година и тоа со реконструкција на хотелите „Славија“ и „Попова Шапка“, изградба на катна гаража, на вештачко езеро за вештачки снег, реновирани скијачки патеки, изградба на нова жичница, шестосед и реконструкција на жичницата Тетово-Лисец-Попова Шапка – велат од оваа граѓанска иницијатива.

Тие ги повикаа надлежните институции да ја разгледаат можноста, на компанијата „ЕЛЕМ Турс“ да ѝ се одземе правото на менаџирање со овој ски-центар и да се отвори јавен повик за привлекување инвеститори кои имаат искуство околу развој и менаџирање на ски-центри на различни места низ светот.

Тие најавија дека ако не се испочитуваат нивните барања, ќе протестираат сопствениците на викенд-куќите, на угостителски локали и посебно жителите кои живееат околу Попова Шапка, кои овој туристички центар го гледаат како шанса за економски развој не само за ски-центарот, туку и за градот Тетово.


Скијач на Попова Шапка загубил контрола и удрил вo ски-лифт


Тетово, 30 јануари, 2017 - 14:51 (META) 

Скијач од тетовска Шипковица, завчера, околу 13 часот, добил тешки повреди на патеката Бабин извор на Попова Шапка. Префрлајќи се од една на друга патека, тој загубил контрола и удрил во пластична ограда поставена во близина на еден од неисправните ски-лифтови, при што ја пробил и завршил во челичните сајли на лифтот.

Поради сериозните повреди, пренесен е во тетовската клиничка болница, по што итно бил префрлен на скопските клиники. Укажана му е помош и пуштен е на домашно лекување.

Полицискиот билтен викендов бележи и пожар кој избувнал во подрумски простории во зграда во населбата Блок 82 во Тетово. Опожарени биле електричен шпорет, дрвени врати, неколку телевизори, видеорекордер, мотоцикл и велосипеди. Покрај тоа, оштетени се дрвените врати од уште пет други соседни подруми, како и дел од електричната инсталација.

Со интервенција на тетовските пожарникари, пожарот целосно е локализиран, а вкупната материјална штета се проценува на 90.000 денари. По извршениот увид вчера, се утврдува причината за пожарот и другите детали. Првично, најверојатна причина е оџакот кој поминувал низ подрумската просторија.


„ЕЛЕМ турс“: Ски-лифтовите на Попова Шапка се застарени, но функционираат беспрекорно


Скопје, 28 јануари, 2017 - 19:20 (META) 

Скијачката сезона на Попова Шапка се одвива во согласност со организациските политики на „ЕЛЕМ турс“ и без поголеми проблеми. Цела постојна инфраструктура е во функција, а скијачките патеки се одлично подготвени, се вели во реакцијата на компанијата која стопанисува со скијачкиот центар Попова Шапка на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“.

– Цела скијачка инфраструктура, односно жичарниците и ски-лифтовите, работат и функционираат беспрекорно. Само денеска се продадени и искористени 1.100 билети, што како податок зборува дека туристичката сезона во овој скијачки центар е во полн ек. Нивото на сигурност и на безбедност како стандард во работењето на скијачката инфраструктура е исполнето, контролирано и сертифицирано од овластени тела – се вели во реакцијата на „ЕЛЕМ турс“.

Оттаму признаваат дека скијачката инфраструктура е застарена, но додаваат дека „ЕЛЕМ турс“ има план за развој на Попова Шапка.

– Планот е веќе почнат и со реализација на терен со изградбата на шестоседата жичарница која е во тек. И проектите како што се проширување на паркиралишта, реновирање на хотелите, систем за заснежување се целосно подготвени и нивната реализација се одвива во динамика која не е целосно зависна од инвеститорот, туку од сплет на услови кои по својата природа се институционални, регулаторни, имотно-правни и геолошки и не зависат од волјата и од политиките на „ЕЛЕМ турс“ – велат оттаму.

Од компанијата ги повикаа иницијаторите од „Да ја спасиме Попова Шапка“ на состанок, за со идеите да придонесат во решавање на проблемите во интерес на посетителите на скијачкиот центар.