!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

УСАИД превенира урбани поплави во Делчево


Делчево, 16 февруари, 2017 - 13:30 (META) 

Мисијата на УСАИД во Делчево го одбележа завршувањето на мерката за намалување на ризикот од урбани поплави во Милково Брдо. Оваа мерка беше завршена како дел од учеството на општината во Проектот на УСАИД за општински стратегии за климатски промени, спроведен од „Милиеуконтакт Македонија“.

Од мисијата на УСАИД информираат дека пилот проектот вклучувал изградба на нова атмосферска канализација во урбаната населба Милково Брдо во Делчево, која ги собира и одведува атмосферските води подалеку од населеното место. Со оваа мерка, додаваат од УСАИД, се зголемил капацитетот на жителите на Делчево да се прилагодат на климатските предизвици и да се заштитат од потенцијалните штети од поплави.

-Во текот на изминатите четири години, работевме заедно со нашите партнери во Македонија на идентификување и ефективно управување со ризиците поврзани со промените на климата. Меѓу најопасните од овие ризици се оние поврзани со екстремни временски настани, вклучувајќи суши, топлотни бранови и силното – изјави директорот на мисијата на УСАИД, Џејмс Стајн.

Мисијата на УСАИД во пилот проектот придонела со 3.300.000 денари односно 58.930 долари, а Општина Делчево придонела со 1.734.792 денари односно 30.978 долари.


САД донираа опрема на ДЗС за справување со поплави


Скопје, 27 јануари, 2017 - 14:58 (META) 

Амбасадата на САД во Македонија денеска на Дирекцијата за заштита и спасување ѝ донираше опрема за справување со поплави, во вредност од 30.000 американски долари.

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу, по повод примопредавањето на донацијата изјави дека опремата донирана од САД го дополнува системот за заштита и за спасување кој дирекцијата го добила од повеќе европски држави, со што се зголемува „ефикасноста на ДЗС во справувањето при евентуални поплави во земјава“.

Шефот на канцеларијата за меѓуармиска соработка при Амбасадата на САД во Скопје, полковник Џефри Ван Сикл, рече дека по поплавите што се случија на почетокот на август минатата година во Скопје, по барање на македонската влада, тие заедно со Дирекцијата за заштита и спасување направиле список на опрема која е најпотребна за справување со потенцијални поплави и за спасување човечки животи.

– Нашата цел е да им помогнеме на спасувачките екипи од ДЗС во нивната важна мисија да одговорат на предизвиците при поплави и други природни непогоди низ Македонија – изјави Ван Сикл.

Опремата се состои во 57 водоотпорни одела, 55 пара водоотпорни чизми, 25 заштитни маски со филтер, 35 рефлектори и 40 ламби.


Поплава на Тахити – евакуирани илјадници семејства


Папете, 23 јануари, 2017 - 10:24 (META) 

Илјадници домаќинства се евакуирани во Француска Полинезија поради големата поплава, јавуваат светските агенции. Повеќе од 6.000 домови останале без струја и затворен е и меѓународниот аеродром на Тахити.

Според изјавите на локалните власти, досега во оваа најтешка поплава на Тахити се повредени три лица, повеќе од 100 домаќинства се уништени, а причинета е и значителна штета на патната инфраструктура.

Авионскиот сообраќај е пренасочен кон островите Кук. Се предвидува дека врнежите од дожд ќе продолжат до вторник.

Тахити е најголемиот остров во Француска Полинезија, со околу 276.000 жители.


СКСЗМ: Економскиот развој за кој слушавме во 2016 година е пропаганда


Скопје, 30 декември, 2016 - 12:47 (META) 

Владата во 2016 година немаше конструктивен однос кон бизнис-заедницата и терминот „развој“ што постојано го употребуваше не е ништо друго освен кампања, изјавија од Стопанска комора на Северозападна Македонија, кои на прес-конференција дадода оценка за економијата во 2016 годинава и ги кажаа очекувањата во 2017 година на економски план.

– Економскиот развој за кој толку многу слушавме повеќе е пропагандна политика отколку што е реален одраз на фактичката состојба. Јавниот долг и буџетскиот дефицит се покриваат преку задолжување, бидејќи недостига стратегија за нивно намалување – изјави Назми Ејупи од СКСЗМ.

Тој додава дека постои нерамномерен регионален развој и селективност кон слободните економски зони. Според Ејупи, во Западниот Регион има само две инвестиции и таму се наоѓаат само пет проценти од вработените во слободните економски зони, иако невработеноста е голема.

Од 35 предлози кои СКСЗМ ги доставила до Владата, само два биле прифатени. Биле одбиени предлозите за изградба на царински терминал на Јажинце, а не им било прифатено барањето компаниите кои претрпеа штети во поплавите, да бидат институиционално третирани.

За 2017 година сметаат дека гасификацијата е преценет проект кој тешко ќе се реализира и наспроти предвидувањата од 3,7 проценти економски пораст, од СКСЗМ велат дека тој нема да биде поголем од 2,5 проценти.

– И покрај предвидувањата за постабилна светска економија, Македонија има свои внатрешни проблеми, па оттука тешко е да се дадат позитивни оценки и очекувања за економијата. Повторно нè очекуваат избори (локални) и оттука, годината воопшто нема да биде лесна за бизнисот – додава Ејупи.

Од новата влада стопанствениците очекуваат да ја преземе одговорноста и да ги забрза заостанатите политички мерки што имаат влијание врз бизнисот.

Велат дека со исто темпо ќе влијаат на новата влада за да ги прифати нивните предлози од економската платформа, мерки кои, како што истакнаа, се наоѓаат и во дел од платформите на некои политички партии.


Најмалку 50 загинати во големи поплави во Конго


Киншаса, 29 декември, 2016 - 12:31 (META) 

Најмалку 50 луѓе загинале, а неколку илјади ги напуштиле своите домови поради големите поплави што го зафатиле југозападниот дел на африканската држава Конго, јавува „Би-би-си“.

Обилните врнежи од дожд предизвикале излевање на реката Каламу, која минува низ градот Бома, а телата на некои од жртвите, како што соопштиле локалните власти, биле најдени во соседна Ангола, каде биле однесени од надојдените води.

Некои од подрачјата зафатени од поплавите, според жителите, се затрупани со кал, кој на некои места бил со висина од еден метар.

Гувернерот на провинцијата Централен Конго, Жак Мбаду, за странските агенции изјавил дека нивото на водата било два метри над вообичаеното.

Како што наведува „Би-би-си“, се очекува во Африка да се зголеми интензитетот на поплави, суши и на бури, како последица на климатските промени.


Најмалку тројца загинати во невремето и во поплавите во Албанија


Тирана, 8 ноември, 2016 - 15:28 (META) 

Најмалку три лица ги загубиле животите во невремето и во поплавите што синоќа и денеска ја зафатија Албанија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Првиот случај е регистриран во општината Клос, каде 42-годишниот Џевахир Ндои загинал откако воден бран го одвлекол заедно со возилото во кое се наоѓал.

Втората жртва, идентификувана како 50-годишниот Кастриот Спахиу од селото Сука, настрадал додека вршел поправки на покривот од својата куќа, кој бил откорнат од силниот ветер.

Попладнево околу 13.30 часот полицијата соопштила дека било пронајдено мртво тело во реката Тирана. Лицето, за кое се претпоставува дека е на околу 50-годишна возраст, но засега е сè уште неидентификувано, според полицијата најверојатно настрадало во поплавите.

Албанија од ноќеска е зафатена од силно невреме. Поради силните врнежи од дожд и ветерот, голем дел од Тирана остана без електрична енергија. Поплавени беа куќи и автопатишта, а траекти останаа блокирани на пристаништето во Валона поради големите бранови.


Силниот јужен ветер предизвика помали штети во Охрид


Охрид, 8 ноември, 2016 - 14:57 (META) 

Изминатава ноќ и денеска до пладне во Охрид дивееше силен ветер кој направи штети, особено во крајбрежниот дел. Искинати се настрешници, има паднати гранки и дрвја, како и оштетени покриви.

Мегу другото, силниот јужен ветер го одвеа големото знаме кое беше поставено на 24 метри високиот јарбол на градскиот плоштад Св. Климент Охридски.

Знамето беше поставено во април 2009 година, како дел од проектот за поставување на вакви обележја низ земјата.

По обилните врнежи од дожд, во наредните два дена можни се појави на поплави.

Од Управата за хидрометеоролошки работи предупредуваат дека критичен е сливот на реката Црн Дрим, каде што се можни излевања.


Улиците во Стајковци под вода, но засега нема вода во подрумите и во куќите


Скопје, 8 ноември, 2016 - 13:52 (META) 

Улиците во скопско Стајковци се полни со вода, но опасност од поплава барем засега нема, велат жителите од ова село.

Тие додаваат дека состојбата со водата низ улиците не е алармантна, но ако дождот продолжи и понатаму засилено да врне, стравуваат да не се случи истото како летото, кога во силното невреме голем број од домовите беа уништени, а имаше и жртви.

Жителите на Стајковци објавија фотографии од поплавените улици и на социјалните мрежи, каде пишуваат дека веќе се обратиле во Центарот за управување со кризи.

Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за денеска предупредија на внимателно движење покрај водотеците и суводолиците. Оттаму велат дека обилните врнежи и истекувањата на водите можат да предизвикаат појава на свлечишта и на одрони.


Најмногу дожд наврна во Маврово и во Дебар


Скопје, 8 ноември, 2016 - 13:27 (META) 

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Маврово – 30 литри на еден квадратен метар, потоа во Лазарополе – 19 литри, во Дебар – 14 литри и во Пожаране – 10 литри на еден квадратен метар, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје-Петровец и во Куманово наврнало еден литар на еден квадратен метар, во Претор, Тополчани, Охрид и во Прилеп – 2 литри, во Крушево – 3 литри, а во Тетово и во Скопје, на Зајчев Рид измерени се 4 литри дожд на еден квадратен метар.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. На места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и со засилен ветер, а можна е ретка појава на град. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, особено во задните делови од земјава, каде се очекува да наврнат околу 60 литри на еден квадратен метар. Ќе дува умерен, повремено и силен ветер од јужен правец, кој повеќе ќе биде изразен во јужните и во западните делови од земјата. Максималната температура ќе биде во интервал од 17 до 25 Целзиусови степени.

Утре времето ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. На места врнежите ќе бидат поројни, проследени со грмежи и со засилен ветер, во форма на невреме и со услови за изолирана појава на град. Нестабилноста ќе биде позастапена во источните делови на земјава.

В четврток врнежите ќе бидат со слаб интензитет, а на повисоките планини ќе преминат во снег. Променливо облачно и врнежливо ќе се задржи и во наредните денови, а температурата ќе биде во опаѓање.


УХМР: Можни се излевања на реките


Скопје, 8 ноември, 2016 - 13:22 (META) 

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредува на внимателно движење покрај водотеците и суводолиците. Оттаму велат дека обилните врнежи и истекувањата на водите можат да предизвикаат појава на свлечишта и на одрони.

„Врнежите што паднаа во текот на ноќта, освен во западните делови на повисоките сливни подрачја, незначително влијаеа на водостојот на водотеците во земјава. Новите врнежи кои се очекуваат во текот на следните 24 часа, ќе ги зголемат водните количества во реките и во суводолиците“, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Според прогностичките модели, особена внимателност треба да се посвети во сливот на реката Црн Дрим, Радика, горните текови на реките Вардар, Треска, Црна Река и нивните притоки и суводолици.

„Во сливните подрачја на Радика и на Црн Дрим на делови од помалите водотеци при појава на поројни врнежи, можни се излевања на реките на некои места“, велат од УХМР.