!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Поплавите во Иран усмртија 17 лица


Техеран, 15 април, 2017 - 11:50 (META) 

Најмалку 17 лица загинаа, а 20 се водат како исчезнати во поплавите во Иран кои се последица на поројните дождови.

Како што објави иранската државна телевизија, загинатите се од северозападниот дел на земјата, односно од градовите Ајабшир и Азаршар.

Екипи на Црвената полумесечина, полицијата, војската и здравствени работници од раните утрински часови му помагаат на загрозеното население.


#Одговорност е oбиколница што не предизвикува поплави


Скопје, 27 октомври, 2016 - 12:47 (META) 

Скопската обиколница во поплавата што ги погоди североисточните делови на Скопската Котлина на 6 август годинава, се претвори во апокалиптичен соучесник на надојдените води. Кај Стајковци таа насобра вода која однесе човечки животи и нанесе огромни штети на објекти и на автомобили и засекогаш го измени животот на илјадници жители на Стајковци и на другите населени места во близината.

Воопшто не морало да биде така, порачаа дузина експерти, од кои и еден вработен во УХМР. Само требало да се избегнат почетнички грешки при проектирањето и надзорот, односно требало да се направат соодветни испусти под коловозот, порачаа тие, образложувајќи дека тоа е само еден од проблемите што доведоа до катастрофата. Наспроти тоа, обиколницата во 2009 година беше пуштена во употреба помпезно – но неодговорно!

За почеток, м-р Васко Стојов од државната Управа за хидрометеоролошки работи (УХМР) по поплавите посочи дека нема доволно водопропусни отвори под обиколницата, како и дека каналите се исполнети со смет и со шут и претераното градење, асфалтирање и бетонирање се пречката за поинакво движење на водите.

Идентична оценка даде и д-р Ивица Милевски од Институтот за географија при ПМФ, а универзитетскиот професор, експерт за ерозија, Александар Трендафилов, скопската обиколница ја прогласи за вештачка брана, согласувајќи се со претходните двајца.

Но, не требало да се чека катастрофа и пост-фестум анализи.

Предупредувањето е дадено уште пред Груевски да ја пушти обиколницата на 22 јуни 2009 година.

obikolnica a1

Претходно двапати вода се насобирала на обиколницата, а потоа и се прелевала во куќите до неа. И наместо да се побараат причините, Агенцијата за државни патишта се обидувала да се испере од одговорноста, тврдејќи дека за поплавените објекти се виновни жителите. За жал, демантот што го даде поплавата – дека, сепак, немало доволно испусти за водата – стаса премногу доцна.

Можеше да биде малку поинаку – доколку властите имаа вистинско чувство на одговорност!


Владата целосно ќе ги обесштети граѓаните од поплавените подрачја


Скопје, 5 октомври, 2016 - 17:03 (META) 

Владата денеска донела одлука 100 отсто да ги обесштети граѓаните чии домови беа уништени во поплавите што се случија во август, соопшти портпаролот на владата, Александар Ѓорѓиев.

– Процесот на исплата ќе се одвива во четири транши, а во првата се опфатени 947 премети за кои се одвоени 118 милиони денари. Според апроксимативната вкупна бројка на предмети, ова значи дека со првата исплата ќе бидат опфатени околу 25 отсто од предметите – истакна Ѓорѓиев, кој додаде дека траншите ќе се исплаќаат во октомври и во ноември.

Како што објасни Ѓорѓиев, на оние граѓани на кои им бил исплатен аванс во износ од 30.000 денари, истиот ќе биде одземен од целосното обесштетување, а оние кои не добиле аванс, ќе бидат одеднаш обесштетени.


Пратениците денеска на пленарна седница ќе расправаат за предлог-ребалансот на буџетот


Скопје, 19 септември, 2016 - 9:56 (META) 

Собранието денеска во рамки на 117. седница треба да почне расправа за новиот ребаланс на буџетот за 2016 година, кој се предлага за да се обезбедат 36,4 милиони евра за целосно обесштетување на штетите од поплавите од 6 август годинава.

Со новиот ребаланс на буџетот, дефицитот ќе се зголеми од 3,6 на 4 проценти од домашниот бруто-производ (БДП) и од 344,4 милиони евра се зголемува на 375,9 милиони евра.

Опозицијата има различно видување од власта за тоа од каде треба да се обезбедат парите за обесштетување без да се зголеми дефицитот во буџетот и според нив, Владата ќе требаше да се откаже само од 1,2 отсто од вкупните расходи во буџетот и ќе ги обезбедеше овие пари.


Груевски: Ги исполнуваме ветувањата кон граѓаните од поплавените подрачја


Скопје, 18 септември, 2016 - 0:42 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ е водечка и најодговорна партија во Македонија и како таква, ние, кога се случија поплавите, дадовме цврсти ветувања дека работите ќе се вратат во нормала, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, при денешната посета во Стајковци.

Тој рече и дека ветувањето веќе почнало да се реализира и дека е почнато со асфалтирање на улиците.

Тој истакна дека вкупно ќе се асфалтираат 56 улици од кои три се веќе асфалтирани, а на 11 се врши подготовка и со работа ќе се почне во наредните денови.

– Ќе се работи во целиот регион што беше погоден и каде што беше оштетена инфраструктурата. Овие денови се почнува со крупна реконструкција и со обнова. Околу шест милиони евра ќе се инвестираат и во обнова на обиколницата околу Скопје во делот каде што беше оштетена. На обнова на обиколницата, треба да се почне со работа за еден-два месеца – рече Груевски.

Тој додаде дека од поплавените подрачја, досега авансот од 500 евра го имаат добиено 3.003 домаќинства, а другите не се исплатени бидејќи има проблем со документација, кој ќе се решава со изјава на нотар за да може во наредните пет дена да бидат исплатени.

Груевски во посетата беше придружуван од министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, министерот за здравство, Никола Тодоров, и од градоначалниците на Град Скопје, Коце Трајановски, и на општина Гази Баба, Тони Трајковски.


Повторно поплавени дворови, подруми и гаражи во Стајковци


Скопје, 7 септември, 2016 - 17:14 (META) 

Жителите на Стајковци се повторно поплавени и на фејсбук-групата „Хуманитарна помош за настраданите од поплавите“ бараат помош. Граѓаните велат дека имаат потреба од волонтери кои би помогнале во исцрпувањето на водата од нивните гаражи и дворови.

Според тоа што е напишано во групата, целосно е поплавена и улицата 6, која се наоѓа на крајот на селото Стајковци, веднаш до обиколницата.

– Дворот на мојата куќа е повторно поплавен и подрумите почнаа да се полнат. Инаку улица 6, која се наоѓа веднаш до обиколницата, е повторно поплавена, а луѓето се во паника. Подрумите и гаражите им се полнат со вода, сите стравуваат водата не им влезе и во домовите. Бараме помош од волонтери кои ќе ни помогнат во исцрпување на водата – напиша Марјан Алек Стевковски.

Од Центарот за управување со кризи велат дека на нивните телефони никој не пријавил дека е поплавен и дека му треба помош.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја злоупотребува трагедијата во која загинаа 22 лица


Скопје, 29 август, 2016 - 17:51 (META) 

„Нема човек кој не смета дека врв на дегутантност се класичните обиди на СДСМ да ја злоупотреби трагедијата во која загинаа 22 луѓе. Како што наближуваат изборите и сигурниот убедлив пораз на СДСМ, паниката која иницира напади на некрофилија почнува да доминира на Бихаќка“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

„Граѓаните знаат дека членовите и партиските функционери на ВМРО-ДПМНЕ беа на терен, меѓу армијата и волонтерите, помагајќи им на настраданите во поплавените подрачја во страшната природна катастрофа. Но, ниту една лага од нивната некрофилска фабрика за афери нема да го промени фактот дека обиколницата е проектирана во време на СДСМ. Овој проект и сите последици од него, колку и да сакаат некрофилите од СДСМ, не може да го препишат на ВМРО-ДПМНЕ. На Бихаќка тоа добро го знаат и во очајна паника сламката на спасот ја бараат во повторување на една лага по стопати, надевајќи се дека ќе стане вистина. Не станува“, се вели во соопштението на владејачката партија.


Општина Гази Баба нуди правни совети за граѓаните од поплавените подрачја


Скопје, 28 август, 2016 - 14:30 (META) 

В понеделник, среда и в петок претстојната недела, од 10 до 13 часот во месната заедница Стајковци и од 13 до 14 часот во месната заедница Ченто, ќе се одржат средби со граѓани на овластеното здружение за обезбедување претходна правна помош, Македонско здружение на млади правници – Скопје (МЗМП).

Правната помош треба да им олесни на граѓаните во закрепнување од последиците од природната непогода, информираат од Општина Гази Баба.

Помошта ќе вклучува информации и совети за постапката за надомест на штета предвидена со Законот за заштита и спасување на лицата од засегнатите места што претрпеле штета од поплавите.


Вонредно прскање против комарци во поплавените подрачја


Скопје, 25 август, 2016 - 14:10 (META) 

В сабота, во периодот од 23 до 2 часот по полноќ, Град Скопје вонредно ќе прска против комарци на територијата зафатена со поплавата што се случи на 6 август.

Прскањето ќе се врши терестрично (од земја) во населените места Смиљковци, Сингелиќ, Стајковци, Економија, Арачиново, Брњарци, Инџиково, Црешево, Виниче, Камник и Ченто.

Вонредното прскање ќе се врши по барање на Министерството за здравство, кое произлегува од 59. седница на Влада.


Словенија ќе даде 30.000 евра хуманитарна помош за поплавените подрачја


Скопје, 25 август, 2016 - 12:14 (META) 

Владата на Република Словенија донела дополнителна одлука да намени хуманитарна помош за погоденото население во висина од 30.000 евра, известија од словенечката амбасада во Скопје.

– Со паричната помош, која ќе биде испратена преку Меѓународната федерација на друштвата на Црвениот крст и Црвената полумесечина (IFRC), Република Словенија сака да придонесе за отстранување на последиците од невремето и за намалување на ризиците за несреќи во иднина – се вели во соопштението на амбасадата.

Воедно, оттаму потсетуваат дека владата на Словенија веднаш по катастрофалните поплави во Македонија, одговорила на барањето на Македонија и испратила стручњак за координација во отстранувањето на последиците од несреќата, во рамки на Механизмот за цивилна заштита на Европската Унија.