!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Поплава разори село во Велика Британија


Лондон, 19 јули, 2017 - 11:00 (META) 

Голема поплава вчера го опустоши Корнвол во Велика Британија. Уништени се куќи во селото Коврак, каде со хеликоптери се спасувало загрозеното население.

Локалните жители велат дека крајбрежното подрачје во попладневните часови било зафатено од силни дождови и од град. Невремето траело околу два часа, а нивото на водата во некои места достигнало и до метар и пол.

Брзаците ги поплавиле куќите и нанеле голема штета. Жителите на селото со хеликоптери биле вадени од своите домови.
Претставник на локалните власти за „Би-би-си“ изјави дека не можел да стигне до центарот на Коврак затоа што главната улица била под вода.

– Селото за неколку секунди беше поплавено. Не можеме да ја преминеме реката – изјави претставникот на властите.
Локална жителка за „Ај-ти-ви њуз“ изјави дека во селото нема објект кој не е поплавен или оштетен.

– Ова е ужасно. Куќа која се наоѓа спроти мојата за неколку секунди се наполни со вода – изјави таа.


18 жртви и многу исчезнати во поплавите во Јапонија


Токио, 9 јули, 2017 - 10:59 (META) 

Најмалку 18 лица загинаа, а 27 се водат како исчезнати во поплавите што го погодија југот на Јапонија, соопштија јапонските власти.

Островот Кјушу е опустошен откако реките се излија од коритата, а водата однела делови од патиштата, куќите и од училиштата.

Повеќе од илјада луѓе се евакуирани и префрлени во привремени засолништа во школски сали и во јавни згради, но голем дел се сè уште заробени во своите куќи.

Повеќе од 500 луѓе се целосно отсечени, а локалните медиуми јавуваат дека урнатите мостови и надојдената вода ги отежнуваат напорите на спасувачите.


Владата ќе одржи седница на која ќе расправа за штетите во поплавените подрачја во Порој


Скопје, 7 јуни, 2017 - 17:56 (META) 

Владата денеска ќе ја одржи третата седница со почеток во 18.30 часот.

На седницата ќе се расправа за преземање соодветни мерки и активности за заштита на граѓаните од настанатите штети во поплавените подрачја во Порој, Тетовско.


Владата почнa постапка за разрешување на Зврлевски


Скопје, 6 јуни, 2017 - 15:17 (META) 

Новата Влада на својата втора седница, што се одржа денеска, донела одлука да поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Одлуката за разрешување на Зврлевски, како што соопштија попладнево од Владата, била донесена поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата, а предлогот, се додава во соопштението, ќе биде доставен до Советот на јавни обвинители кој треба да даде мислење.

Претходно деновиве, новиот премиер Зоран Заев изјави оти очекува Зврлевски сам да си поднесе оставка, бидејќи, како што рече, актуелниот јавен обвинител е „еден од симболите за узурпирана правна држава“.

На денешната седница бил разрешен и досегашниот директор на Службата за општи и заеднички работи на Владата, Васе Доневски, и на негово место, односно за нов директор е именуван Пеце Мирчески.

Владата на седницата ги разгледала и првичните информации за последиците од невремето во Тетовско, поради излевањето на Поројска Река, а надлежните министерства биле задолжени брзо да формираат комисија, која ќе излезе на терен и ќе ги утврди штетите.

„Истовремено, дадено е задолжение на министерствата за транспорт и врски и за животна средина да подготват подетална информација за теренската состојба околу Поројска Река, за трајно решавање на проблемот за жителите од овој реон“, стои во соопштението од Владата.


Поплавите во Иран усмртија 17 лица


Техеран, 15 април, 2017 - 11:50 (META) 

Најмалку 17 лица загинаа, а 20 се водат како исчезнати во поплавите во Иран кои се последица на поројните дождови.

Како што објави иранската државна телевизија, загинатите се од северозападниот дел на земјата, односно од градовите Ајабшир и Азаршар.

Екипи на Црвената полумесечина, полицијата, војската и здравствени работници од раните утрински часови му помагаат на загрозеното население.


#Одговорност е oбиколница што не предизвикува поплави


Скопје, 27 октомври, 2016 - 12:47 (META) 

Скопската обиколница во поплавата што ги погоди североисточните делови на Скопската Котлина на 6 август годинава, се претвори во апокалиптичен соучесник на надојдените води. Кај Стајковци таа насобра вода која однесе човечки животи и нанесе огромни штети на објекти и на автомобили и засекогаш го измени животот на илјадници жители на Стајковци и на другите населени места во близината.

Воопшто не морало да биде така, порачаа дузина експерти, од кои и еден вработен во УХМР. Само требало да се избегнат почетнички грешки при проектирањето и надзорот, односно требало да се направат соодветни испусти под коловозот, порачаа тие, образложувајќи дека тоа е само еден од проблемите што доведоа до катастрофата. Наспроти тоа, обиколницата во 2009 година беше пуштена во употреба помпезно – но неодговорно!

За почеток, м-р Васко Стојов од државната Управа за хидрометеоролошки работи (УХМР) по поплавите посочи дека нема доволно водопропусни отвори под обиколницата, како и дека каналите се исполнети со смет и со шут и претераното градење, асфалтирање и бетонирање се пречката за поинакво движење на водите.

Идентична оценка даде и д-р Ивица Милевски од Институтот за географија при ПМФ, а универзитетскиот професор, експерт за ерозија, Александар Трендафилов, скопската обиколница ја прогласи за вештачка брана, согласувајќи се со претходните двајца.

Но, не требало да се чека катастрофа и пост-фестум анализи.

Предупредувањето е дадено уште пред Груевски да ја пушти обиколницата на 22 јуни 2009 година.

obikolnica a1

Претходно двапати вода се насобирала на обиколницата, а потоа и се прелевала во куќите до неа. И наместо да се побараат причините, Агенцијата за државни патишта се обидувала да се испере од одговорноста, тврдејќи дека за поплавените објекти се виновни жителите. За жал, демантот што го даде поплавата – дека, сепак, немало доволно испусти за водата – стаса премногу доцна.

Можеше да биде малку поинаку – доколку властите имаа вистинско чувство на одговорност!


Владата целосно ќе ги обесштети граѓаните од поплавените подрачја


Скопје, 5 октомври, 2016 - 17:03 (META) 

Владата денеска донела одлука 100 отсто да ги обесштети граѓаните чии домови беа уништени во поплавите што се случија во август, соопшти портпаролот на владата, Александар Ѓорѓиев.

– Процесот на исплата ќе се одвива во четири транши, а во првата се опфатени 947 премети за кои се одвоени 118 милиони денари. Според апроксимативната вкупна бројка на предмети, ова значи дека со првата исплата ќе бидат опфатени околу 25 отсто од предметите – истакна Ѓорѓиев, кој додаде дека траншите ќе се исплаќаат во октомври и во ноември.

Како што објасни Ѓорѓиев, на оние граѓани на кои им бил исплатен аванс во износ од 30.000 денари, истиот ќе биде одземен од целосното обесштетување, а оние кои не добиле аванс, ќе бидат одеднаш обесштетени.


Пратениците денеска на пленарна седница ќе расправаат за предлог-ребалансот на буџетот


Скопје, 19 септември, 2016 - 9:56 (META) 

Собранието денеска во рамки на 117. седница треба да почне расправа за новиот ребаланс на буџетот за 2016 година, кој се предлага за да се обезбедат 36,4 милиони евра за целосно обесштетување на штетите од поплавите од 6 август годинава.

Со новиот ребаланс на буџетот, дефицитот ќе се зголеми од 3,6 на 4 проценти од домашниот бруто-производ (БДП) и од 344,4 милиони евра се зголемува на 375,9 милиони евра.

Опозицијата има различно видување од власта за тоа од каде треба да се обезбедат парите за обесштетување без да се зголеми дефицитот во буџетот и според нив, Владата ќе требаше да се откаже само од 1,2 отсто од вкупните расходи во буџетот и ќе ги обезбедеше овие пари.


Груевски: Ги исполнуваме ветувањата кон граѓаните од поплавените подрачја


Скопје, 18 септември, 2016 - 0:42 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ е водечка и најодговорна партија во Македонија и како таква, ние, кога се случија поплавите, дадовме цврсти ветувања дека работите ќе се вратат во нормала, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, при денешната посета во Стајковци.

Тој рече и дека ветувањето веќе почнало да се реализира и дека е почнато со асфалтирање на улиците.

Тој истакна дека вкупно ќе се асфалтираат 56 улици од кои три се веќе асфалтирани, а на 11 се врши подготовка и со работа ќе се почне во наредните денови.

– Ќе се работи во целиот регион што беше погоден и каде што беше оштетена инфраструктурата. Овие денови се почнува со крупна реконструкција и со обнова. Околу шест милиони евра ќе се инвестираат и во обнова на обиколницата околу Скопје во делот каде што беше оштетена. На обнова на обиколницата, треба да се почне со работа за еден-два месеца – рече Груевски.

Тој додаде дека од поплавените подрачја, досега авансот од 500 евра го имаат добиено 3.003 домаќинства, а другите не се исплатени бидејќи има проблем со документација, кој ќе се решава со изјава на нотар за да може во наредните пет дена да бидат исплатени.

Груевски во посетата беше придружуван од министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, министерот за здравство, Никола Тодоров, и од градоначалниците на Град Скопје, Коце Трајановски, и на општина Гази Баба, Тони Трајковски.


Повторно поплавени дворови, подруми и гаражи во Стајковци


Скопје, 7 септември, 2016 - 17:14 (META) 

Жителите на Стајковци се повторно поплавени и на фејсбук-групата „Хуманитарна помош за настраданите од поплавите“ бараат помош. Граѓаните велат дека имаат потреба од волонтери кои би помогнале во исцрпувањето на водата од нивните гаражи и дворови.

Според тоа што е напишано во групата, целосно е поплавена и улицата 6, која се наоѓа на крајот на селото Стајковци, веднаш до обиколницата.

– Дворот на мојата куќа е повторно поплавен и подрумите почнаа да се полнат. Инаку улица 6, која се наоѓа веднаш до обиколницата, е повторно поплавена, а луѓето се во паника. Подрумите и гаражите им се полнат со вода, сите стравуваат водата не им влезе и во домовите. Бараме помош од волонтери кои ќе ни помогнат во исцрпување на водата – напиша Марјан Алек Стевковски.

Од Центарот за управување со кризи велат дека на нивните телефони никој не пријавил дека е поплавен и дека му треба помош.