Македонија и Албанија ќе развиваат иновативен туризам во Полошкиот и регионот на Елбасан


Тетово, 15 март, 2018 - 15:24 (META) 

Денеска во хотелот „Меркур“ во Тетово беше претставен новиот проект на Европската Унија за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија во областа на развојот на туризмот СТЕП.

Проектот за зајакнување на иновативниот туризам (СТЕП) ќе биде имплементиран од Фондацијата „Метаморфозис“ во соработка со Центарот за развој на Полошки плански регион и Советот на Округот Елбасан.

На промотивниот настан каде што покрај официјалните претставници на двата региона, носителите на проектот и десетици туристички претприемачи од двата региона, свои обраќања имаа градоначалничката на Тетово, Теута Арифи и словенечкиот амбасадор, Милан Јазбец.

Покрај размената на искуства, на настанот беа претставени потенцијалните придобивки од проектот за малите и средните претпријатија и другите релевантни јавни и приватни туристички субјекти од регионот на Елбасан во Албанија и Полошкиот регион во Македонија.

Фокусот на проектот е зајакнување на конкретниот потенцијал на тутристичката понуда преку иновативни пристапи и употребува на онлајн алатки со цел зајакнување на капацитетите, меѓуграничната соработка, креирање на подобри понуди и отворање кон нови пазари.

Воедно, овој настан беше почетна точка за креирање на СТЕП мрежа на туристички субјекти од двата региони.


КХВ: „Балкан петролеум“ не може да даде понуда за преземање на „Макпетрол“


Скопје, 29 декември, 2017 - 12:53 (META) 

Комисијата за хартии од вредност (КХВ), на денешната седница одлучи, на „Балкан петролеум“ да не му се издаде дозвола за давање понуда за преземање на „Макпетрол“, соопштуваат од таму.

Ваквата одлука, Комисијата ја донела откако на 18 декември, со допис од страна на друг државен орган, била известена дека, претходно е решено прашањето за случајот.

Од Комисијата информираат оти констатирале дека не се исполнети условите од Законот за преземање на акционерски друштва, според кои, проспектот и понудата за преземање треба да се изготвени во согласност со законот.

„Според член 21 став 2 од Законот за преземање на акционерски друштва, акционерите на целното друштво мораат да бидат целосно, точно и навремено информирани за понудата за преземање, за да имаат доволно време правилно да ја оценат понудата, да ги дефинираат своите интереси и да донесат одлука за прифаќање или одбивање на понудата за преземање“, се вели во соопштението на КХВ.

Случајот со компанијата „Макпетрол“ и обидот за преземање од страна на „Балкан петролеум“ беше заглавен во Комисијата за хартии од вредност, повеќе од една година.


СДСМ: Со понудата за градоначалници, ВМРО-ДПМНЕ ги потценува граѓаните


Скопје, 14 септември, 2017 - 16:54 (META) 

Со понудата на кандидати за градоначалници, се потврдува дека опозициската партија нема сили и капацитет да се ослободи од криминалот во своите редови и да се извлече од стегите на Никола Груевски, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на поранешниот технички премиер, Емил Димитриев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Од СДСМ велат дека повеќето од кандидатите кои повторно ќе бараат поддршка од граѓаните, за време на своите претходни мандати ги опустошиле општините и ги осиромашиле граѓаните.

„Крадоначалниците“ на ВМРО-ДПМНЕ, како што ги нарекуваат од СДСМ, според владејачката партија, не можат да понудат ништо освен криминал, корупција и неспособност.

„На претстојните локални избори граѓаните ќе го казнат ваквиот однос на ВМРО-ДПМНЕ“, се додава во соопштението на СДСМ.


Со германски, грчки и со француски капитал ќе се приватизира солунското пристаниште


Солун, 25 април, 2017 - 14:44 (META) 

Нов сопственик на солунското пристаниште ќе биде конзорциум од германска, грчка и од француска компанија, во кој е вклучен и рускиот бизнисмен со грчко потекло, Иван Савидис.

Грчкиот фонд за приватизација ја избра понудата на конзорциумот составен од германската „Дојче инвест еквити партнерс“, „Белтера инвестментс“ на Савидис и од француската „Терминал линк САС“, кој понуди 231,9 милиони евра за преземање на контролата на 67 отсто од акциите на пристаништето и за негова приватизација.

Проценките на фондот за приватизација на Грција се дека финалната цена и инвестициите на пристаништето се многу повисоки и ќе достигнат околу 1,1 милијарди евра. Избраниот конзорциум треба да инвестира, покрај платената сума, и околу 180 милиони евра во следните седум години за унапредување на пристаништето, да ја плати сумата за преземање на акциите која ќе биде околу 170 милиони евра.

Одобрувањето на приватизацијата треба да добие зелено светло и од грчкиот парламент и ако успее да помине без проблеми, конзорциумот најрано би го презел солунското пристаниште кон крајот на летото.

Од „Белтера инвестментс“, компанијата на Савидис, во соопштението за преземање на пристаништето велат дека се надеваат оти тоа ќе биде клучен играч на Балканот, Европа и во светот, со своите услуги.

Савидис е еден од најактивните руско-грчки бизнисмени во државата. Сопственик е на клубот ПАОК, а успеа да добие и една од четирите телевизиски концесии во државата според новиот закон за медиуми, кој потоа падна на Уставен суд, а под негова капа е и луксузниот хотел „Македонија Палас“ на солунската ривиера.


Туристичката понуда на Македонија треба да се прилагоди на барањата на помладите


Скопје, 29 март, 2017 - 14:07 (META) 

„Она што е тренд во светот и на кое Македонија треба позначајно да работи е дигитализацијата на туризмот“, изјави претседателот на Туристичко-угостителската комора (ТУК) при ССК, Аркан Керим.

Тој додаде дека помладата генерација има специфични потреби за комуникација, потрошувачка и за туристичко доживување.

„Влијанието на технологиите е огромно, од виртуелната до фактичка реалност. Туристите дизајнираат свој патувачки пакет, ги користат услугите и сообраќајот и функционираат на поголем радиус. За краток период обиколуваат повеќе дестинации“, ијзави Керим.

Според него, за поголем развој на туризмот во Македонија, потребно е секоја општина да формира туристичка организација.

„Општинските власти и сите чинители на туризмот во таа општина: локални хотелиери, агенции, ресторани, треба да се обединат и да работат во заеднички настап на трети пазари, за привлекување што повеќе туристи. Така можеме да зборуваме за регионален туристички развој, бидејќи според податоците на државниот завод за статиска во нашата земја, Скопје е најпосетувана туристичка и бизнис-дестинација од страна на странските туристи“, изјави Керим.

Тој додаде дека туристичките работници сметаат дека домашната политичка состојба, треба да се реши без турбуленции.

„И најмал инцидент, може целосно да нè изолира во наредните пет години. Од друга страна, влијанието на надворешните фактори, исто така, може да се одрази негативно врз секторот, како мигрантската криза која се очекува да се интензивира по референдумот во Турција на 16 април“, рече Керим.


КХВ го запре преземањето на „Макпетрол“ од „Балкан петролеум“


Скопје, 19 септември, 2016 - 14:45 (META) 

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на денешната седница донесе заклучок да ја прекине постапката за издавање дозвола за преземање на „Макпетрол“ од страна на „Балкан петролеум холдинг лимитед“, соопштуваат од КХВ.

Постапката била прекината заради, како што појаснуваат од комисијата, решавање на „претходно прашање“ кај друг надлежен државен орган.

– Ако КХВ како орган што ја води постапката, наиде на прашање, кое претставува самостојна правна целина во надлежност на друг орган, а без чие решение не може да се одлучи за поднесеното барање, КХВ ја прекинува постапката додека надлежниот орган не се изјасни по претходното прашање – се наведува во соопштението на комисијата.

Оттаму информираат дека постапката по барањето за издавање дозвола за преземање на „Макпетрол“, поднесено од „Балкан петролеум холдинг лимитед“, КХВ ќе ja продолжи откако надлежниот државен орган ќе донесе одлука во однос на претходното прашање.


Земјоделските производи од поплавените подрачја не се за откуп, ниту за консумација


Скопје, 26 август, 2016 - 13:50 (META) 

Од земјоделските површини во поплавените подрачја има мало количество земјоделски производи што не се откупуваат и тоa нема сериозно да влијае врз понудата на зелените пазари, информираше денеска на прес-конференција директорот на Инспекторатот за земјоделство, Цветан Трифуновски.

Резултатите од анализата на мострите земени од земјоделските површини од поплавените подрачја наскоро ќе бидат објавени.

– Инспекторатот формираше неколку тимови, кои ги поминаа сите населени места зафатени со поплавите. Констатирано е мало количество земјоделски производи што се останати на тие површини. Земени се неколку мостри за испитување и сè уште ги чекаме резултатите. Меѓутоа, на разбирање и на жителите и на сите оние откупувачи кои откупуваат од овој регион, овие производи не се откупуваат за продажба, ниту за консумација. Истакнувам, се работи за многу мало количество што не би можело сериозно да влијае на зелените пазари – изјави Трифуновски.


„Охрид крафт експо“ за побогата туристичка понуда


Охрид, 19 август, 2016 - 10:46 (META) 

Денеска и во наредните два дена, на плоштадот „Крушевска Република“, кај стариот охридски чинар,  ќе се одржува Манифестацијата „ Охрид крафт експо“, како нова форма за збогатување на туристичката понуда.

Искусни занаетчии ќе понудат дел од своите уникатни ракотворби, особено интересни за странските туристи, бидејќи тоа е дел од богатата традиција и културата.

Традиционалното занаетчиство, на овој начин, станува дел од алтернативните форми на туризмот, додека промоцијата на туристичките производи, директно придонесува кон збогатувањето на туристичката понуда на градот, велат организаторите.

Манифестацијата „ Охрид крафт експо “ ќе се одржува со почеток во 17 часот.


Еврообврзницата вторпат понудена на продажба


Скопје, 19 јули, 2016 - 12:55 (META) 

По одложувањето на продажбата на еврообврзницата од 650 милиони евра, таа вторпат е понудена на продажба, јавува „Ројтерс.

Пред пет дена, Македонија го одложи издавањето на седумгодишната еврообврзница откако член на опозицискиот СДСМ преку писмо до банките гаранти ја оспори легалноста на постапката.

Во писмото било наведено дека земјава нема соодветен правен механизам за издавање на еврообврзницата и доколку се издаде, можно е да се прекршат одредени закони и правила во Македонија.

Опозицијата го поздрави одложувањето, но и предупреди дека опасноста од „финансиско злосторство“, односно повторна продажба останува.


Конференција „Активен туризам во Европа“: Автентичноста е клучот за брз развој


Охрид, 15 мај, 2016 - 12:17 (META) 

Балканските туристички центри, како Охрид, Скопје, Белград, Сплит, Загреб и други, треба да ги привлекуваат странските туристи со својата автентичност.

Ова е фокусот од заклучоците на  првата регионална конференција за активен туризам во Европа на која, изминативе неколку дена во Охрид,  учествуваа повече од 300 делегати, туристички работници, новинари од светските списанија за патување, туристички оператори и соработници во областа на туристичкото работење.

Лејла Брчкалија, генерален секретар на Туристичката асоцијација на Босна и Херцеговина, препорача да се користи добрата практика од странство за да се работи на развојот на туризмот во регионот.

– Авантуристичкиот туризам е значаен како за Босна и Херцеговина, така и за сите други земји од регионот. Ние и сме комплементарни едни со други. Работиме на тоа да се промовира авантуризмот, сплаварењето, планинарењето или облиците на културно-историски туризам. Се надеваме и на понатамошна соработка со другите земји од Балканот – истакна Брчкалија.

Лумтурије Гечи, вработена во Министерството за туризам и индустрија во Косово, кажа дека конференцијата која се одржа во Охрид била одлична можност за Косово да ги претстави своите туристички потенцијали.

– Релјефот на Косово е како создаден за ридско-планински туризам. Тоа е голем потенцијал, доколку работиме и се залагаме да го развиеме уште повеќе. Исто така, забележав дека имаме заедничко со Охрид, а тоа е одгледувањето здрава храна, кое го негуваме и ние во Косово. Сепак, колку што ни е тоа сличност, претставува и уникатност. Ако, на пример, некоја храна ја има тука во изобилство, кај нас има некои други производи, и обратно – заклучува Гечи.

Биљана Пејоска-Ристеска, извршен директор во Стопанската комора за туризам на Македонија, објаснува дека секогаш кај странските туристи поимот авантуристички туризам, асоцира типична авантура. Но, во овој вид на туризам, постои можност за развој на бројни придружни елементи.

– Она што го забележуваме од самите делегати е дека тие сакаат да го запознаат Охрид и Македонија и на еден поинаков начин. Освен за храната, тие се многу заинтересирани за културниот и за здравствениот туризам. На турата која ја имавме, сите беа воодушевени од Плаошник, Канео и од другите места – рече Пејоска-Ристеска.