!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев изрази сочувство до Ципрас за жртвите во поплавите и понуди помош


Скопје, 16 ноември, 2017 - 18:00 (META) 

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со сочувство до својот грчки колега, Алексис Ципрас, по трагичните последици од катастрофалните поплави во неколку градови во Грција, соопшти владината прес-служба.

Во писмото премиерот Заев истакнува дека сочувствува со семејствата и со роднините на загинатите, повредените, како и со граѓаните погодени од поплавите.

„Би сакал да ја нагласам нашата подготвеност да Ви понудиме секаква помош во овие тешки времиња за Вашата земја. Нашата Влада и нашата држава се посветени на одржување на добрососедските односи и затоа Ви ја нудиме нашата поддршка во овие несреќни моменти“, се вели во писмото на премиерот Заев до премиерот на Грција, Ципрас.

Премиерот Заев во писмото изразува надеж дека соседна Грција ќе ги надмине и ќе ги санира последиците од оваа голема природна катастрофа.


Аналитичари на Конгресот ќе ја испитуваат помошта на САД во Македонија


Скопје, 7 ноември, 2017 - 17:07 (META) 

Аналитичари од Канцеларијата за отчетност на владата на САД (Government Accountability Office – GAO) престојуваат во Македонија за да извршат теренски активности, што произлегуваат од оценувањето на помошта што САД ја даваат за развој на демократијата во Македонија, соопшти Амбасадата на САД во Македонија.

„ГАО ги спроведува овие активности по барање на претседавачот со поткомитетот за Африка, глобално здравје, глобални човекови права и меѓународни организации и на Комисијата за надворешни работи, конгресменот Крис Смит и на уште шест негови колеги од претставничкиот дом на САД“, се наведува во соопштенито.

Канцеларијата за отчетност на владата на САД, се додава во него, планира да го објави извештајот на крајот на летото или почетокот на есента 2018 година, а тогаш се очекува тој да биде достапен и за јавноста.

Инаку, конгресменот Крис Смит на почетокот на годинава обвини дека УСАИД и Фондацијата на милијардерот и филантроп Џорџ Сорос трошат пари од донаците што ги плаќаат американските граѓани за финансирање на поранешни комунистички, левичарски и либерални организации и партии во Европа и во Македонија.

Канцеларијата за отчетност нa владaта на САД е орган на Конгресот за вршење ревизија, евалуација и истраги.

Таа испитува како се користат јавните фондови, ги оценува федералните програми и политики и обезбедува анализи и препораки за да помогне Конгресот да носи информиран одлуки поврзани со надзор, политики и со финансирање.


Захариева: Бугарија и Грција се подготвени да ѝ помогнат на Македонија со реформите за ЕУ


Софија, 22 октомври, 2017 - 21:54 (META) 

Бугарија и Грција се подготвени да ѝ помогнат на Македонија да ги спроведе реформите неопходни за почнување на преговорите за членство во Европската Унија, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во интервју за бугарското радио „Дарик“.

– Потребно е прво да се изгради доверба меѓу политичките раководства. Тие имаат долг пат и многу реформи за да почнат преговори за влез во Европската Унија. Разговаравме со Грција и подготвени сме да испратиме експерти да ѝ помогнат на Владата да ги спроведе неопходните реформи – вели Захариева.

На прашањето дали Македонија може да влезе во ЕУ под ова име, Захариева е децидна дека тоа не е можно и дека треба да се најде решение за името за што, како што вели, двете страни, Македонија и Грција, водат интензивни преговори.

Таа посочува дека кај дел од политичките лидери во земјава сè уште преовладува агресивна антибугарска политика со „исклучително силни антибугарски пораки“, особено во последните месеци, за време на кампањата за локаланите избори. Но, додава Захариева, граѓаните на Македонија со своето гласање јасно покажале дека се против ваквите политики.

Шефицата на бугарската дипломатија вели дека токму ваквите политики се причината поради која Македонија  заостанува во приближувањето кон ЕУ, иако земјата уште во 2005 година добила статус на кандидат за членство.

– Поигрувањето со „ние сме најголемите“ не помага. Македонските граѓани сакаат да се интегрирани. Тоа е една од причините зошто сè уште не ги почнале преговорите. Не постои можност европските држави да се согласат со таквата политика – рече Захариева.

Таа оцени дека новата македонската влада има многу јасен план за реформи и се размислува наскоро да се одржи заедничка седница со бугарската влада.


Каталонија бара поддршка од ЕУ за референдумот за независност


Брисел, 28 септември, 2017 - 16:20 (META) 

Европската Унија би требало да ја исполни својата должност како ризница на демократските вредности, така што ќе и укаже на Шпанија да дозволи одржување на референдумот за независност на Каталонија, изјавил во Брисел Раул Ромева, министерот за надоврешни работи на регионалната каталонска влада, јавуваат светските агенции.

„Ги повикуваме европските институции да ги поддржат вредностите и принципите. Се кршат граѓанските права и квалитетот на демократијата во Шпанија е паднат“, истакна Ромева на прес-конференција.

Со избегнувањето да повикаат на дијалог се добива впечаток дека Европската комисија ги поддржува „репресивните мерки“ на Мадрид, бидејќи се апсат функционери на регионалната влада, градоначалници и новинари, додал Ромева.

Според него, институциите на ЕУ мора да разберат дека референдумот е „големо прашање“.

Ромева побара поддршка од Брисел еден ден откако каталонскиот претседател Карлес Пуџдемон го обвини ЕУ дека им свртела грб на Каталонците во спорот со шпанската централна влада.

Комисијата во Брисел, како што јавуваат агенциите, соопштила дека го почитува уставниот поредок на Шпанија.

Шефот на каталонската дипломатија ја обвинил шпанската влада дека врши притисок на каталонските официјални претставници референдумот да не се одржи.

Ромева рекол дека не очекува насилство, додавајќи дека не е во гените на Каталонците со насилство да ги решаваат политичките проблеми.

Референдумот за независноста на Каталонија, кој шпанските власти го сметаа за нелегален, е закажан за в недела.


Владата денеска ќе објави колку изнесува државната помош за странските инвеститори


Скопје, 13 септември, 2017 - 9:19 (META) 

Владата денеска ќе го објави податокот колку изнесува државната помош за странските инвеститори за последните десет години.

Од владиниот прес-центар информираат дека тема на прес-конференцијата што ќе се одржи во 10 часот ќе биде презентација на анализата на трошоците наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија за периодот од 2007 до 2017 година.

Анализата е направена по декласификација на договорите потпишани од поранешната влада.

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, кажа дека ќе биде објавена вкупната сума на државната помош за странските компании, за да се заштитат деловните договори со инвеститорите.


Ахмети: ДУИ останува посветена на реформите и на решавање на споровите со соседите


Скопје, 1 септември, 2017 - 15:24 (META) 

Демократската унија за интеграција (ДУИ) останува ангажирана во спроведувањето на реформите и во решавањето на проблемите, како што е прашањето за името и другите отворени прашања со соседните земји, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со европратениците Едвард Кукан и Иво Вајгл.

– Храбро ќе бараме и ќе работиме во правец на споменатите реформи, не само во судството, туку и на други полиња и ќе бидеме бескомпромисни во борбата против коруцијата и организираниот криминал, како вредности кои не само што ги бара ЕУ, туку како вредности кои нè облагородуваат и нè засилуваат нас како држава. Ова останува наша определба и како што вам ви го кажувам ова, им го кажав и на европратениците, за тоа да го пренесат во структурите на Европа – рече Ахмети.

Тој додаде дека им се заблагодарил на Вајгл и на Кукан за досегашната помош и за идните ангажмани во правец на интеграцијата на Македонија во Европската Унија и засилувањето на реформскиот процес, особено во сферата на владеењето на правото.


Нивото на водата во Тексас се очекува да се зголеми, Хјустон парализиран


Хјустон, 29 август, 2017 - 11:20 (META) 

Нивото на водата би можело дополнително да се зголеми по силните дождови од ураганот Харви, кој го зафати Тексас и однесе осум човечки животи, соопштиле властите на оваа сојузна американска држава, јавуваат светските агенции.

Властите навеле дека се ангажирани илјадници војници, полицајци, спасувачки екипи и цивили, кои со помош на хеликоптери, чамци и на специјални камиони за движење низ длабока вода се обидуваат да ги спасат стотиците жители на Тексас кои и понатаму се заробени во поплавите.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој денеска треба да ги посети загрозените подрачја, вети дека федералната влада на САД ќе му помогне на Тексас во „долгиот и тежок пат на закрепнување“ од ураганот.

Училиштата и административните канцеларии во Хјустон се затворени, како и главниот аеродром, повеќе автопати, железничкиот сообраќај и болниците, од кои пациентите беа евакуирани во текот на викендот.

Се очекува невремето да продолжи во Тексас и во наредните неколку дена, а според најавите, поплавите би можеле да се прошират и во сојузната држава Луизијана.

Ураганот Харви, кој е најсилен ураган што ги погодил САД од 2005 година, го погоди брегот на САД кај Тексас, ноќта помеѓу петокот и саботата минатата недела, со брзина на ветрот од 205 километри на час, движејќи се долж брегот. Ураганот во саботата ослабе на ниво на тропска бура.


Германија и Египет постигнаа договор за намалување на приливот на мигранти


Берлин, 28 август, 2017 - 17:56 (META) 

Германија и Египет постигнаа договор за намалување на приливот на мигранти од таа северноафриканска земја.

Портпаролот на германската влада Штефан Зајберт изјави дека Египет според новиот договор ќе добие дополнителни средства за програми кои имаат за цел на луѓето да им помогнат да пронајдат подобро вработување, како и за школување на Египќани во Германија.

Германија исто така на Египет ќе му помогне да ги подобри условите во центрите за сириските бегалци и другите раселени во земјата.

Двете земји се договорија дека ќе се борат против криумчарење на мигрантите.

Овој договор е дел од широките напори на Германија да соработува со земјите во борбата против причините за неконтролираната миграција.


Во поплавите на југот на Азија настрадаа 600 лица


Њу Делхи, 20 август, 2017 - 16:02 (META) 

Околу 600 лица настрадаа во поплавите на југот на Азија каде што акцијата за спасување се уште трае. Во поплавите и свлечиштата предизвикани од нив, биле погодени повеќе од еден милион луѓе.

Властите на Индија побарале помош од војската во две области кои се најгусто населени, а во кои загинаа 55 лица. Во индиската држава Утар Прадеш речиси 100.000 луѓе, од своите домови биле префрлени во засолништа.Индиската држава Бихар е најтешко погодена, каде што бројот на жртвите се зголеми на 153.

Најмалку 20 од 28 милиони жители на Непал се погодени од поплавите, а се проценува дека настрадале 123 лица.

Неколку милиони луѓе во Непал, Бангладеш и Индија се соочуваат со недостаток на храна и постои опасност од заразни болести поради загадената вода. Меѓународниот комитет на Црвениот крст повика на итна акција поради хуманитарната криза на југот на Азија.


Доброволците уште 24 часа ќе се борат со пожарот кај Трескавец


Прилеп, 11 август, 2017 - 18:56 (META) 

Пожарот кој пред два дена започна да гори околу манастирот Трескавец сè уште е активен и се уште постои опасност да го зафати манастирскиот комплекс. Во борбата со огнот се вклучени прилепските пожарникари, но и голем број доброволци од Прилеп и од околината, од кои дел се вработени во неколку прилепски компании и јавни претпријатија, информира Општина Прилеп.

Според противпожарната едница пожарот е многу непредвидлив поради непристапниот терен и ветерот и на моменти се гасне, но потоа одново се појавува на различни локации.

Доброволците велат дека се труделе со сите сили да го одбранат манастирот, но гаснењето оделoе тешко поради непристапниот предел и ветерот. Се очекува на помош да им дојдат уште околу 50 доброволци од Охрид и се планира да останат кај Трескавец и во наредните 24 часа. На територијата на општина Прилеп има уште два активни пожари, кај селото Крушевица и селото Никодим.