Дивата сеча e секојдневие на Шара и во Полошкиот регион


Тетово, 5 октомври, 2018 - 14:49 (META) 

Дивата сеча е појава која постојано се случува во регионот на Шар Планина и Полошко, особено во последните неколку години.

Полициски службеници од Гостивар, вчеравечер во двор од викендичка, лоцирана покрај регионалниот пат Србиново-Лакавица, сопственост на 49-годишник од Лакавица, пронашле околу 9 и пол метри кубни огревно дрво.

Огревното дрво било подготвено за транспортирање, без потребните документи и жиг на нив. Дрвата се фотодокументирани, одземени и предадени на Шумска полиција за натамошна постапка, информираат од СВР Тетово.

За ваквите случаи реагираат и планинарските друштва. Велат, состојбата е навистина лоша на Шара, особено кај тетовските села Вејце, Бродец и на просторот над селото Варвара.

– Ова се случува од порано. Се сомневаме дека ваквиот „масакр“ на дрвјата на Шар Планина, е дело на организирани групи- вели Јован Божиновски од планинарскиот клуб „Љуботен“.

Планинарите се чести сведоци на последиците од дивата сеча по планините. Велат дека секој случај се пријавува на Шумската полиција, но ситуацијата и натаму е непроменета.

– Чувството на сите планинари, кога поминуваме низ вакви подрачја, ни е исто како да сме среде подрачје погодено од природна катаклизма, или среде разрушен град од војна – вели планинарот Бошко Видоески.


Жители од тетовско Горно Седларце го блокираа автопатот Тетово – Гостивар


Тетово, 25 ноември, 2016 - 16:22 (META) 

Автопатот Тетово – Гостивар попладнево беше блокиран околу половина час, од жители од тетовското село Горно Седларце кои протестираа кај наплатната рампа за излез од Тетово.

Тие се револтирани што мора да плаќаат патарина за влез и за излез од Тетово иако по овој автопат поминуваат само три и пол километри, колку што има од нивното село до Тетово.

– Некои  го користат цел автопат, а ние користиме само три и пол километри и исто плаќаме. Некои од жителите од Горно Седларце одат до Тетово и по неколкупати во текот на денот, и за одење и за враќање тоа се 60 денари. Ако ги соберете, еве, најмалку двапати одење до град, тоа се 120 денари. Ова е голема сума пари – изјави еден жител до тетовското село Горно Седларце, кој учествуваше на денешната блокада.

Жителите од Горно Седларце велат дека мора да се најде алтернативен пат за да стигнат до Тетово, а дотогаш бараат намалување на цената за патарината за нив.

– Ние не сме против плаќање патарина, но нека биде цената барем 10 денари, колку што го кориситме, сè додека не се изгради помошен пат од нашето село до Тетово. Ваков помошен пат институциите повеќепати ни ветувале, но од тоа нема ништо – изјави друг жител на Горно Седларце.

Мештаните велат дека ќе продолжат со блокадите сè додека не се исполнат нивните барања.

Од Агенцијата за државни патишта не успеавме да добиеме одговор, дали ќе одговорат позитивно на барањата на учесниците на протестот. Инаку, тетовското село Горно Седларце брои повеќе од 1.000 жители и е едно од поголемите села во Полошкиот Регион.


Во Полошко загинаа две лица во две одделни несреќи


Тетово, 20 октомври, 2016 - 16:30 (META) 

Градежен работник на возраст од 64 години од гостиварското село Вруток, го загуби животот откако врз него паднало големо количество земја додека работел на изведување канализација.

Трагедијата се случила претпладнево, околу 11.30 часот, во гостиварското село Форино. Надлежните органи извршија увид и работат на целосно расветлување на случајот, а додека траел увидот, било присутно и лице од Државниот трудов инспекторат.

Во Полошко денеска, уште едно лице настрада во несреќен случај, односно во сообраќајна несреќа. Загина 32-годишник од Скопје, кој со возило марка „бе-ем-ве“ излетал од патот Седларево – Мерово.

– Возилото од засега неутврдени причини, изгубило контрола, излетало од коловозот, се превртело на покривот и завршило во бездна длабока дваесетина метри, на мошне непристапен терен. Од излетувањето во бездната, возачот добил тешки телесни повреди од кои починал на самото место, додека неговиот 40-годишен сопатник со телесни повреди е пренесен и задржан на лекување во тетовската клиничка болница, но по кратко време е пуштен дома – изјави портпаролот на СВР, Тетово, Марјан Јосифоски.

СВР Тетово работи на целосно расветлување на двата несреќни случаи.