!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Спасовски: Стабилна е состојбата со мигрантската криза на јужната граница


Гевгелија, 23 јуни, 2017 - 14:38 (META) 

Состојбата на јужната граница, во контекст на мигрантската криза, е стабилна, а сериозно е намалена и илегалната миграција. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој заедно со амбасадорот на Словачка во Македонија, Мартин Безак, денеска ги посети словачките полицајци распоредени на македонско-грчката граница, кои им помагаат на македонските колеги во справувањето со мигрантската криза.

Спасовски рече дека Македонија е доволно подготвена за справување со бегалската криза, додавајќи дека ситуацијата се следи и дека државата ќе постапува исто како досега, што од страна на земјите од т.н. балканска рута и од меѓународната заедница беше оценето како добро.

– Ваква криза се решава само со соработка и со солидарност. Само преку заеднички пристап ќе можеме да се справиме и со идната криза доколку добие интензитет. Засега имаме стабилна состојба, дури и илегалната миграција е во сериозен пад. МВР презема интензивни марки за што повеќе да се спречуваат вакви појави и да ја задржиме првенствената цел, односно безбедноста на граѓаните и стабилноста на Македонија – изјави Спасовски.

Амбасадорот Безак, по посетата на полициските тимови, нагласи дека миграцијата не е национален туку глобален феномен, кој бара соработка.

– Витален интерес на Словачка е западно-балканската рута да остане затворена. Ние досега во осум ротации испративме 190 полицајци на македонско-грчката граница и сме подготвени и понатаму да помагаме – рече Безак.


Вистината за настаните во Диво Насеље ќе излезе на видело, порачуваат од СДСМ


Скопје, 9 мај, 2017 - 12:43 (META) 

Вистината за случувањата од 9 мај 2015 година во Куманово мора да излезе на виделина и случајот ќе биде расчистен докрај, се вели во реакцијата на СДСМ на утринското соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, во врска со настаните од 9 и од 10 мај 2015 година во Диво Насеље, Кумановско, каде загинаа осум припадници на македонските безбедносни сили.

„Тоа е должност кон семејствата на осумтемина загинати бранители, кон семејствата што останаа без домови и кон сите граѓани на Република Македонија. СДСМ изразува почит кон загинатите бранители и кон сите граѓани на Куманово и на Македонија кои не дозволија провокациите од каков и да е мотив, да ја нарушат стабилноста на државата“, стои во соопштението на СДСМ.

Од партијата нагласуваат дека правдата мора да допре до извршителите, но и до инициајторите и до нарачателите на кумановските настани. Оттаму најавуваат дека детално ќе се истражат индициите за вмешаност на одредени структури од досегашната власт во немилите настани и дека тоа ќе биде изведено на транспарентен, независен и професионален начин.

„Новата влада предводена од СДСМ, ќе се посвети на целосно расветлување на случајот и на неговата заднина. Ќе биде побарана и меѓународна поддршка во истрагата заради обезбедување на сите релевантни информации, но и за обезбедување на целосна доверба на граѓаните во резултатите од истрагата“, велат од СДСМ и додаваат дека никој нема да биде амнестиран од одговорност, доколку се докаже дека на каков било начин бил дел од инцидентот што ја загрози безбедноста на државата.


ВМРО-ДПМНЕ: Се поклонуваме пред хероите што загинаа во Куманово бранејќи ја државата


Скопје, 9 мај, 2017 - 9:45 (META) 

Македонија никогаш нема да ги заборави своите херои, велат од ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение на партијата, а по повод двегодишнината од настаните во кумановско Диво Насеље, каде во борбите со вооружена терористичка група загинаа осум припадници на македонските безбедносни сили.

„ВМРО-ДПМНЕ длабоко се поклонува пред ликот и делото на осумте херои, припадници на безбедносните структури на Република Македонија, кои пред две години во Куманово во антитерористичка акција ги положија своите животи во одбрана на Република Македонија. Сите ние ќе им бидеме вечни должници за нивната неверојатна храброст и пожртвуваност. Жарко Кузмановски, Ненад Серафимовски, Сашо Самојловски, Бобан Ивановиќ, Горан Илиевски, Исамедин Османи, Љубиша Аранѓеловиќ и Горан Стојменовиќ засекогаш ќе останат запишани меѓу хероите кои се бореле и ја создале Република Македонија“, стои во соопштението.

За разлика од нив, се додава во него, Зоран Заев и Оливер Спасовски „засекогаш ќе останат на другата страна, меѓу оние кои му свртеле грб на својот народ“.

„Зоран Заев и Оливер Спасовски треба цел живот да се срамат за своето нечовечко и предавничко однесување и дејствување. Тие треба цел живот да се срамат затоа што денот по антитерористичката акција отидоа и се сликаа, смеејќи се на местото на кое пред само неколку часа подмолно беа убиени осумте храбри синови на нашата држава“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека Заев со тиранската платформа прифатил да најде начин да ги пушти на слобода терористите што ги убија припадниците на полицијата.


Чавков се правда: Никој не ми кажа дека ќе се избира претседател на Собранието


Скопје, 28 април, 2017 - 19:17 (META) 

Митко Чавков, директорот на Бирото за јавна безбедност, попладнево одржа прес-конференција на која даде свое видување на вчерашните настани во Собранието. Тој се пожали дека не бил известен дека ќе се прогласи нов претседател на Собранието и вели дека полицијата немала сознанија и најави за можни инциденти. Тој нагласи дека требало време да се процени зошто било избран моментот по 18 часот, време кога секојдневно има протести пред Собранието.

– За жал, во Собранието, по завршување на седницата на парламентот, вчера се случија неколку инциденти кои го предизвикаа и го испровоцираа гневот и револтот на граѓаните. Кога велам дека немало никаква пријава до полицијата, сакам да кажам дека никој ниту од Собранието не се јави дека ќе има обид по завршување на седницата да биде прогласен нов спикер. Какви биле проценките на тие што го планирале ова сценарио, не можам да коментирам, но очигледно е дека начинот на кој беше спроведено тоа, ги зголеми безбедносните ризици и предизвика моментална реакција на присутните пред Собранието. Ќе треба време и дополнителна анализа зошто тие што стојат зад сценариото одбраа да го реализираат по 18 часот, знаејќи дека во тоа време секојдневно се одржуваат протести пред зградата на Собранието – рече Чавков.

Тој одговори и на обвинувањето од Зоран Заев и му порача дека нема да го заплаши.

– Што се однесува до директните закани што кон мене ги упати лидерот на опозицијата, Зоран Заев, сакам да му порачам дека јас целата моја кариера ја поминав служејќи ѝ на државата и сум се соочил со многу сложени безбедносни предизвици, сум работел професионално во полза на Македонија и на граѓаните на Република Македонија. Затоа му порачувам дека ниту ме загрижува нити, пак, може да ме заплашат неговите закани и актуелните закани од криминални структури со кои тој е во спрега. Неговите закани и неговото недолично однесување повеќе говорат за него самиот и за начинот на кој тој дејствува- рече Чавков.

На прес-конференцијата тој беше придружен од полицајци, за кои рече дека досега се докажале и дека е некоректно нивното постапување да се политизира и тие да бидат претставувани како непријатели на државата и на македонскиот народ.

– Истрагата и анализите на целиот случај ќе продолжат и во наредниот период и ќе се утврдува поединечната одговорност на сите инволвирани – порача Чавков.


Вработените во Собранието дошле на работа, седница денеска нема да има


Скопје, 28 април, 2017 - 11:16 (META) 

Сите вработени во Собранието се на работа, изјави за „Мета“, советникот за односи со јавноста во Собранието, Тодор Пендаров.

Од Собранието информираа дека по вчерашните случувања во зградата, причинета е материјална штета. Дел од работните простории, прес-центарот, како и салата „Македонија“ се надвор од употреба.

„Во согласност со законската регулатива, надлежните институции преземаат чекори за ставање во функција на истите и за утврдување на штетата. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието. Со оглед на тоа, денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието закажано за 11 часот, нема да се одржи и за продолжението дополнително ќе бидете известени“, информираат од Собранието.

Утринава околу зградата на Собранието е мирно, а ја обезбедуваат десетина полицајци. Пред зградата се собрани десетина граѓани и има поставено четири шатори.

Синоќа во Собранието се одвиваше вистинска драма кога по избирањето на Талат Џафери за претседател на законодавниот дом, граѓаните од т.н. иницијатива „За заедничка Македонија“ насилно влегоа во зградата и повредија пратеници и новинари.

Специјални полициски единици со употреба на шок-бомби и на други средства за растерување толпа го испразнија Собранието по полноќ и ги евакуираа пратениците и новинарските екипи.


Исламист во Франција застрелал двајца полицајци при апсење


Париз, 27 април, 2017 - 11:11 (META) 

Радикален исламист денеска ранил двајца полицајци на францускиот остров Реуниот, јавуваат светските медиуми.

Осомничениот, за кој се верува дека има околу 20 години, пукал во полицајците додека се обидувале да го уапсат, соопштија француските власти.

Тој одбил да ѝ се предаде на полицијата, по што отворил оган од пушка и ранил двајца полицајци.

Полицијата соопшти дека го ставила „под контрола напаѓачот“ и додаде дека човекот „наводно преминал во ислам“.


Предизборен молк во Франција во пресрет на првиот круг од претседателските избори


Париз, 22 април, 2017 - 11:35 (META) 

Ноќеска на полноќ во Франција стапи на сила предизборниот молк во пресрет на утрешниот прв круг од претседателските избори во земјата. За функцијата претседател на Франција ќе се натпреваруваат 11 кандидати. Изборниот молк ќе трае до утре, до 20 часот, кога се затвораат избирачките места.

Речиси 47 милиони Французи имаат право на глас на претседателските избори, чиј исход е многу неизвесен поради тесната разлика во анкетите помеѓу центристот Емануел Микрон, екстремната десничарка Марин ле Пен, десничарот Франсоа Фијон и радикалниот левичар Жан Лук Меланшон.

Вкупно 66.646 изборачки места ќе бидат отворени утре во 8 часот. Изборите во прекуокеанските француски територии ќе се одржат денеска.

Досега ниту еден кандидат на претседателските избори во Франција не бил избран во првиот круг, туку во вториот, кој овојпат е закажан за 7 мај.

Изборите ќе ги обезбедуваат 50.000 полицајци и припадници на жандармеријата, како и 7.000 војници.

Претседателските избори во Франција првпат се одржуваат додека во земјата на сила е вонредна состојба, која беше воведена по терористичките напади во 2015 година. Во четвртокот оваа недела, во Париз се случи напад во кој загинаа еден полицаец и напаѓачот, а беа ранети три лица.

Инаугурацијата на новиот претседател треба да се одржи пред 14 мај, кога официјално му истекува мандатот на актуелниот претседател на Франција, Франсоа Оланд, кој не се кандидираше за нов мандат.


Во поплавите во Колумбија загинаа 254 лица, а 200 се исчезнати


Мокоа, 2 април, 2017 - 16:30 (META) 

Во обилните дождови во градот Мокоа на југозападот на Колумбија, кои предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето, загинаа 254 лица, 400 се повредени, а 200 се водат за исчезнати.

Дождовите предизвикаа излевање на неколку реки кои носеа карпи и камења. Повеќе од 1.100 војници и полицајци се повикани да им помогнат на загрозените луѓе.

– Ќе направиме сè што можеме за да им помогнеме – изјави колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос, кој допатува во Мокоа, каде што безбедноста им е загрозена на 345.000 жители.

Метеоролошките служби за денеска прогнозираат послаби дождови во оваа област.


Пијани битолчани се нафрлиле на полицајци


Битола, 14 март, 2017 - 15:25 (META) 

Двајца поприлично пијани битолчани ноќеска физички нападнале двајца полицајци, при што им нанеле телесни повреди, соопшти СВР Битола.

Случајот на своите колеги им го пријавила полицајка, ноќеска во 3.40 часот. Таа кажале дека десет минути претходно, додека со колега патролирале на булеварот Први мај, биле нападнати од С.И. (25) и од М.Р. (24), и двајцата од Битола. Напаѓачите имале поголемо количество алкохол во крвта, односно првиот имал 1,79 промили, а вториот 2,66 промили.

Напаѓачите првин почнале да им се закануваат на полицајците, а потоа и физички ги нападнале и им нанеле и повреди, што биле констатирано во Клиничка болница Битола.


Филмска потера од Битола до Прилеп, брканите на крајот избегале


Битола, 27 февруари, 2017 - 15:20 (META) 

Потера како во криминалистички филмови се случувала вчера рано утрото од Битола до Прилеп, каде автомобилот конечно застанал, но луѓето во него, сепак, ѝ избегале на полицијата.

Како што извести СВР Битола, сè почнало вчера околу 4.50 часот, на улицата 8 Септември во Битола, кога полицајци дале знак за сопирање на автомобил „даеву есперо“, но возачот забрзал и автомобилот се упатил кон магистралниот пат Битола – Прилеп. Битолските полицајци им јавиле на колегите во Прилеп да подготват блокада и тие го блокирале патот со службени автомобили кај раскрсницата за селото Ново Лагово. Но, автомобилот со бегалците ја пробил блокадата од возила, влегол во Прилеп, ја поминал пругата и застанал во нива.

Тројцата мажи што биле во автомобилот излегле и почнале да бегаат, при што еден полицаец фатил еден од нив, но бил нападнат од друг од бегалците, кој со остар предмет му нанел повреди на рацете. Покрај тоа, почнал и да го дави.

Фатениот тогаш избегал, а полицаецот го зграпчил напаѓачот, но и тој успеал да избега.

Полицијата вели дека трага по бегалците.