!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Најголемиот сериски убиец во Русија доби доживотна казна затвор


Москва, 11 јануари, 2017 - 20:46 (META) 

Поранешниот руски полицаец Михаил Папков (52), кој во Сибир силувал и убил најмалку 22 жени, осуден е на доживотна казна затвор. Како мотив за овие убиства навел дека „сакал да ја исчисти државата од проститутки“.

Потрагата за Папков траела 20 години, а на крајот бил откриен преку отпечаток оставен од копче од неговата полициска униформа.

За себе ќе каже дека е „ловец на проститутки“, а руското државно обвинителство оваа негова изјава ја оцени за бесмислена и го смета за обичен сериски убиец.

За да дојдат до резултати од ДНК, властите ги ексхумирале жртвите и тестирале повеќе од 3.000 осомничени.

Се претпоставува дека бројот на жени што ги убил е околу 59.


ИД ја презеде одговорноста за убиството на полицаец во Алжир


Алжир, 31 октомври, 2016 - 10:11 (META) 

Исламска држава ја презеде одговорноста за убиството на алжирскиот полицаец, кој бил убиен додека вечерал во ресторан.

Екстремистите, наводно, во петокот убиле полицаец и му го зеле оружјето во градот Константин, 400 километри источно до главниот град Алжир, јави исламистичката агенција „Амак“.

Милитантите објавија слики од оружјето што го одзеле од полицаецот.

Алжирските власти потврдиле дека „непозната терористичка група“ го убила полицаецот, но не објавија повеќе детали.

ИД се обидува да се прошири и во Алжир, земја во чиј северен дел разгранок имаат Ал каеда и други екстремистички организации, кои долго се бореа против алжирските власти.


Притворен полицаец осомничен за земање поткуп од стотина граѓани


Скопје, 21 октомври, 2016 - 11:14 (META) 

Триесетдневен притвор му е одреден на полицаец кој пред два дена бил фатен како зема поткуп од возач за да не му напише казна за сторен сообраќаен прекршок.

Полицаецот, како што информираат од Основното јавно обвинителство Скопје, ноќта меѓу 15 и 16 октомври вршел рутинска контола на возила во Скопје и запрел автомобил поради три сообраќајни прекршоци. Тој на возачот му рекол дека за прекршоците му следува казна од 1.000 евра, но ако му даде 3.000 денари, нема да му ја напише.

„Се договориле паричните средства оштетениот да ги остави во една од блиските продавници, каде ќе каже дека тие се за полицаецот. При тоа, службеното лице му зело лични податоци на возачот и телефонски број на кој во следните денови неколкупати го контактирал. Оштетениот го пријавил службеното лице и во организирана акција, на 19 октомври, осомничениот е фатен додека го земал поткупот“, стои во соопштението од обвинителството.

При претресот на приватното возило на осомничениот полицаец биле најдени податоци за стотина граѓани, адреси и контакт-телефони.

„Најдените докази укажуваат дека осомничениот на ист начин ги обработувал и преземал коруптивни дејства кон поголем број граѓани. Со оглед дека постои основан сомнеж за сторени кривични дела кон поголем број лица, надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 предложи изрекување притвор за осомниченото лице, кој со решение на судот беше потврден, односно изречен е триесетдневен притвор. Основното јавно обвинителство – Скопје во насока на расветлување на предметот, ќе презема дејства за проверка на сите податоци најдени кај осомничениот заради утврдување на фактичката состојба во предметот“, информираат од Јавното обвинителство.


Фармерот Душко Илиевски обвинет за напад на полицаец на протестите за оставка на Талески


Битола, 26 август, 2016 - 11:52 (META) 

Битолското Основно јавно обвинителство поднело обвинителен предлог со кој го товари фармерот Душко Илиевски за физички напад на полицаец за време на протестите на „Шарената револуција“ пред зградата на Општина Битола, на кои демонстрантите бараа оставка од градоначалникот Владимир Талески.

Илиевски го добил обвинението денеска, а во него е наведено дека тој треба да се јави на распит во oбвинителството на 5 октомври годинава.

Илиевски е обвинет за физички напад на полицаец кој бил дел од кордонот полицајци пред зградата на Општината за време на протестите на 17 април.

Во обвинителниот предлог стои дека фармерот го нападнал полицаецот додека „вршел работи на безбедоста“, удирајќи го со раце и сo нозе по телото и по главата и нанасувајќи му „телесна повреда изразена како нагмечување со површински повреди во пределот на градниот кош, колкот и на бедрото“.

Фармерот Илиевски не е изненаден од обвинението и вели дека за него ова е уште еден доказ дека полицијата е во служба на партијата на власт и помага во хајката против неистомислениците.

– Оваа пријава е глупост, како може толку да сум го тепал и да сум му нанел такви повреди кога и во кривичната стои дека полицацеот бил во кордон од полицајци. Значи, додека јас сум тепал, неговите колеги спиеле? Не знам како е ова возможно, самите се побиваат уште во кривичната – вели Илиевски.

Според фармерот, неколку дена по протестите во неговиот дом, во 5 часот утрината, дошол братот на полицаецот и пред неговото семејство му се заканувал со нож. Илиевски вели дека и за овој инцидент веќе се води постапка во Обвинителството.

Битолскиот фармер Душко Илиевски, заедно со неговите татко и брат, во 2010 година беше уапсен и обвинет дека наводно одгледувал марихуана во нивната нива. Тројцата поминаа и 12 дена во притвор, а подоцна, со правосилна пресуда, беа ослободени од обвинение.

Тие добија отштета од 6.000 евра, но Илиевски и неговото семејство бараат 80.000 евра поради што покренаа тужба против државата.


Битолчанец нападнал полицаец кој го открил додека провалувал во автомобил


Битола, 20 август, 2016 - 13:19 (META) 

Полициски службеник при СВР-Битола, пријавил дека додека бил службено ангажиран за откривање на сторители на кривични дела, кражби во автомобили, го забележал  Ј. П. (25- годишен познат сторител на кривични дела) како провалува автомобил „нисан микра“ со грчки регистарски таблички.

Ј.П. насилно ја отворил предната лева врата на возилото, седнал на возачкото седиште и пребарувал низ возилото, по што полицискиот службеник се доближил до осомничениот, се лигитимирал и му наредил да излезе од возилото.

Ј.П. во тој момент извадил нож и почнал да замавнува кон полицискиот службеник со намера да го лиши од живот. Полицаецот ја турнал вратата од колата за да се одбрани, а Ј.П. продолжил да замавнува со ножот, при што го скршил внатрешниот ретровизор.

Полицискиот службеник повикал интервентна екипа на полицијата која дошла, му го одзела ножот на Ј.П. и го привела во СВР Битола. Од страна на Основен суд-Битола на Ј.П му е одредена мерка „притвор“ во траење од осум дена.


ОЈО: Убиецот на полицаецот, на 25 јули бил пуштен од психијатриска болница


Куманово, 31 јули, 2016 - 14:38 (META) 

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово денеска потврди дека лицето кое синоќа го уби 36-годишниот полицаец Г.С. било психички болно и повеќепати хоспитализирано.

„Станува збор за лице кое претходно повеќепати било хоспитализирано за психијатриско лекување. Последен пат од Психијатриската болница во Скопје бил пуштен дома на 25 јули 2016 година, на барање на неговиот татко“, стои во соопштението од обвинителството и се додава дека за приведениот напаѓач ќе побараат да се предложи мерка притвор.

Кумановската полиција синоќа по дојава за семејно насилство отишла да изврши увид во населбата Средорек. При интервенцијата, пријавениот за семејно насилство ги нападнал четворицата полицајци кои дошле во неговиот дом, при што на едниот му нанел убод со нож во пределот на грбот.

Поради сериозноста на повредата полицаецот, 36-годишниот Г.С. им подлегнал на раните. Веднаш по увидот на местото, надлежниот обвинител издал наредби за обдукција на починатото лице и за вештачење на трагите и на материјалните докази пронајдени на самото место.


Полицаец убиен во Куманово


Куманово, 31 јули, 2016 - 3:44 (META) 

Припадник на полициските сили ноќеска, околу 23 часот, е убиен при интервенција по пријава за семејно насилство во кумановската ромска населба Средорек, соопшти јавното обвинителство.

МВР денеска соопшти дека синоќа во 21.30 часот, од Итна медицинска помош во Куманово пријавиле дека во населбата Средорек, во куќа сопственост на М.Б., имало физички напад во кој синот Е.Б. (1983) ги повредил неговата мајка Р.Б. и сестра Е.Б. Повредените со возило на Итна медицина помош биле префрлени во општа болница Куманово.

„Двајца припадници на полициската станица Куманово се упатиле во болницата за да разговараат со повредените, по што било констатирано дека станува збор за лице кое е со нарушено психичко здравје и оти во моментот бил многу агресивен. Полициските служебници добиле насоки да асистираат на екипата на Брза помош за обезбедување и спроведување на Е.Б. до соодветна здравствена установа. Со оглед дека станувало збор за лице со нарушено психичко здравје, била упатена уште една група за интервенција од двајца полициски службеници. Кога полицајците пристигнале до куќата, таткото на Е.Б. им кажал дека синот е внатре. Полицајците влегле во куќата и забележале дека Е.Б. има нож, по што за да не повреди некого, почнале да се повлекуваат. Во моментот на повлекување, полицаецот 36-годишниот Г.С. бил прободен со нож. Со возило на Итна помош тој бил префрлен во кумановската болница, каде и покрај пружената помош им подлегнал на повредите“, соопштија од МВР.

Поради сериозноста на повредата, полицаецот починал пред да пристигне екипата за медицинска помош.

Полицијата изврши увид, а напаѓачот е приведен.


Двајца полицајци се тешко повредени при обид да лишат лице од слобода во Тетово


Тетово, 9 јуни, 2016 - 19:41 (META) 

Тројца полициски службеници во СВР Тетово се повредени, од кои двајца се со тешки телесни повреди, откако се обиделе да лишат од слобода тетовец кој треба да издржи затворска казна.

При обидот на полициските службеници да го приведат лицето во еден локал во центарот на градот, настанала вербална расправија и во тој момент еден од учесниците во инцидентот извадил метална прачка и почнал да ги удира полицајците.

Двајцата од нив добиле тешки телесни повреди и од Клиничкиот центар во Тетово биле пренесени на лекување во Скопје. Третиот е задржан на лекување во Тетово.

Полицијата изврши увид и сè уште трага по напаѓачите.


„Диво Насеље“: На распит обвинет полицаец


Скопје, 8 март, 2016 - 14:07 (META) 

На денешното рочиште од судскиот процес за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, до овој момент искази дадоа четворица од вкупно седум сведоци на обвинителството.

Меѓу нив беше и полицаецот Зоран Станојковски, тогаш командир на полициската станица за граничен надзор Пелинце и претпоставен на полицаецот Арсим Бајрами, обвинет во случајот.

Станојковски пред судот објасни што се случувало утрото на 9 мај, кога тој како командир добил наредба од директорот на Бирото за јавна безбедност, заедно со сите другии командири од регионалниот центар Север, да се јави на должност и да ги повика сите полицајци од станицата.

– Од претпоставените во РЦ Север ми беше наредено да го повикам и Арсим Бајрами иако знаеја дека е на боледување. Јас му се јавив и му објаснив дека мора да дојде. Околу 12.30 часот бевме во просториите на СВР Куманово и таму пристигна Бајрами. На состанокот присуствуваа началникот и главниот инспектор на РЦ Север и командирите со своите заменици и раководители на смена во Сопот и во Белановце. По 10 минути од состанокот во просторијата влезе едно лице, најверојатно од специјалните единици, кој праша кој е Бајрами и го изнесе надвор – рече Станојковски.

По Станојковски требаше да сведочи уште еде полицаец, но поради можност во текот на исказот да открие државна или воена тајна, тој беше повлечен.

На рочиштето сведочеа и двајца жители на Диво Насеље кои не кажаа конкретно дали деновите пред 9 и 10 мај забележале нешто сомнително во населбата и го опишуваа тоа што лично го доживеале наредните денови.


Полицаец од Радовиш осомничен за примање поткуп


Радовиш, 18 февруари, 2016 - 14:16 (META) 

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и за професионални стандарди поднел кривична пријава против С.М. (51), полициски службеник од полициската станица во Радовиш, осомничен за примање поткуп, информира МВР.

Според полициските информации, кривичното дело за кое се сомничи, полицаецот го сторил ноќта меѓу 11 и 12 јануари оваа година, кога вршејќи контрола на булеварот Александар Македонски во Радовиш, заедно со свој колега, забележал паркирано комби, управувано од лице, за кое С.М. знаел дека го управува лице што немало положено возачки испит. Кога возилото се придвижило, полицајците го запреле, а Ј.М., кој го управувал комбито, ги замолил да не му пишуваат пријава. Полицајците го пуштиле и не го евидентирале прекршокот.

По кратко време осомничениот полицаец повторно отишол на местото каде претходно ја извршиле контролата, а кога се вратил во службеното возило, како што информираат од МВР, на својот колега му рекол дека „сега има за еден ручек“.